لیزر موهای زائد

میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3/6 از 5 (از 2407 رای)

لیزر موهای زائد-کلینیک کاشت مو

هر آنچه که باید از عمل لیزر موهای زائد بدانید

لیزر مو به فرآیند برداشتن موی ناخواسته در نواحی مختلفی از بدن مانند صورت، پشت لب، پیشانی، گوش ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی، پوست صورت، چانه و گونه ها رشد می کند به وسیله ی مواجهه با پالس های نور لیزر است که فولیکول مو را تخریب می کند . این عمل به صورت آزمایشی به مدت بیست سال انجام می شود و اثر بخشی آن در پژوهش های پوست شناسی منتشر شده است . کلینیک بهترین کلینیک لیزر موهای زائد با دارا بودن بهترین متخصص پوست و زیبایی، کاشت مو و جراحی و تناسب اندام شما را به طور کامل با لیزر موهای زائد، عوارض و تعداد جلسات آن آشنا می کند .

بشر تاکنون روش های زیادی برای رفع موهای زائد ابداع کرده است، برخی روش ها موقتی و قدیمی هستند عبارتند از : اپیلاسیون، کرم ها و پودرهای موبر، بند انداختن و همچنین استفاده از موچین و تیغ اصلاح، محلول های شیمیایی و موکن های خانگی . اما استفاده از روش های مذکور باعث رشد مجدد موهای زائد شده و هر کدام از این روش ها می تواند با عوارض و حساسیت هایی را ایجاد کند . 

✔ مکانیسم عمل لیزر موهای زائد

اصل کلی لیزر مو، گرماکافت نوری انتخابی (SPTL) است که تطبیق طول‌ موج معینی از نور و طول ‌مدت پالس به منظور حصول اثر بهینه بر روی بافت هدف با حداقل اثر روی بافت مجاور است. لیزرها ممکن است منجر به آسیب محلی به وسیله حرارت‌ دهی انتخابی ماده هدف انتخابی (ملانین) در قسمتی شوند که منجر به رشد مو می‌شود (فولیکل) و در همین حال بقیه‌ ی پوست را حرارت نمی‌دهند. نور به وسیله اجسام تاریک جذب می‌شود از این رو انرژی لیزر ممکن است به وسیله‌ی ماده‌ ی تیره‌ی موجود در پوست جذب شود که با سرعت و شدت خیلی بیشتری می‌باشد. این ماده هدف تیره یا کروموفور ممکن است به صورت طبیعی وجود داشته باشد یا اینکه به صورت مصنوعی ایجاد شود.

ملانین به عنوان کروموفور اصلی برای لیزرهای مو موجود در بازار در نظر گرفته می‌شود. ملانین به صورت طبیعی در پوست وجود دارد و رنگ پوست و مو را بوجود می‌آورد.لیزر، تنها موی سیاه یا قهوه‌ای را می‌توان از بین برد. لیزر با موی خشن تیره بهترین عملکرد را دارد. پوست روشن و موی تیره یک ترکیب ایده‌آل و موثر می‌باشند و بهترین نتایج را تولید می‌کنند.

بسیاری از بیماران رشد مجدد کامل مو را در قسمت‌های لیزر شده خود سال‌ها پس از درمان تجربه می‌کنند. این امر بدین معناست که با وجود اینکه لیزر مو با این دستگاه‌ها به طور دائمی مجموع تعداد موهای بدن را کاهش می‌دهد با این حال آنها منجر به از بین بردن دائمی تمام موها نمی‌شوند.

لیزر مو به خاطر سرعت و اثربخشی خود محبوب شده است هرچند که میزانی اثربخشی وابسته به مهارت و تخصص اپراتور لیزر و انتخاب و موجودیت تکنولوژی‌های مختلف لیزر بکار رفته برای این عمل می‌باشد.

مقایسه لیزر موهای زائد با دیگر تکنیک‌های حذف مو

از بین بردن موهای زائد با الکترولیز : یکی از روش های از بین بردن موهای زائد است . بر خلاف لیزر، الکترولیز می تواند بیش از 100 درصد موها را از بین برده و هیچ مشکلی با انواع مختلف رنگ پوستی ندارد . در صورت استفاده از این روش و همچنین در صورت افزایش هورمون و یا تغییر میزان هورمون، موهای بیشتری در برخی مناطق مانند چانه و گردن خانم ها رشد خواهد کرد .

از بین بردن موهای زائد با نور پالس‌ دار شدید : کاهش مو پس از 6 ماه برای لیزرهای الکساندریت برابر با 68.75%، برای لیزرهای دیود برابر با 71.71% و برای IPL 66.96% گزارش شده بود. عوارض لیزر موهای زائد صورت و بدن(بیکینی، زیر بغل) برای لیزرهای الکساندریت، دیود و IPL به ترتیب برابر با 9.5%، 28.9% و 15.3% گزارش شده بودند. تمام عوارض جانبی لیزر موهای زائد به صورت موقت بودند و حتی تغییرات رنگدانه در عرض 6 ماه به حالت نرمال بازگشتند. IPL با وجود اینکه از لحاظ فنی شامل هیچگونه لیزری نیست با این حال برخی اوقات به اشتباه تحت عنوان «لیزر مو» قلمداد می‌شود. قیمت و هزینه لیزر موهای زائد بر اساس تعداد جلسات لیزر موهای زائد تا حذف کامل مو تعیین می شود. 

از بین بردن موهای زائد با تیغ : اصلاح موهای زائد با تیغ روشی است که در آن شخص موهای زائد را از سطح بدن با یک تیغ کوتاه می کند . اصلاح موهای زائد با تیغ تنها روشی است که برای مدت بسیار کوتاهی باقی می ماند .
از بین بردن موهای زائد با موم و وکس : موم می تواند وسیله ای دیگر برای از بین بردن موهای بدن باشد . موهای زائد بدن در این روش به صورت نیمه دائمی از بین می رود . مصریان اولین کسانی بودند که از این روش استفاده می کردند . آنها روغن و عسل را مخلوط کرده و بر روی پوست خود می مالیدند .
 

✔ تعداد جلسات لیزر موهای زائد

مو در چندین مرحله رشد می‌کند (آناژن، الوژن، کاتاژن) و لیزر تنها می‌تواند بر فولیکل‌های موی در حال رشد اثر گذارد (اوایل آناژن). از این رو چندین جلسه برای از بین بردن مو در تمام  مراحل رشد مورد نیاز است.
نشان داده شده است که چندین عمل بسته به نوع مو و رنگ پوست، کاهش بلندمدت مو را ارائه می‌کند. بیشتر بیماران به حداقل هفت درمان نیاز دارند. پارامترهای کنونی از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت می‌باشند اما سازندگان و متخصصین بالینی عموماً انتظار از 3 تا 8 هفته فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد بسته به قسمت درمان‌شده را توصیه می‌کنند.
معمولاً افتادن موی لیزر شده دو الی سه هفته طول می‌کشد. بایستی اجازه داد که این موها به صورت خود بخود ریزش کنند.

✔ قیمت لیزر موهای زائد

قیمت لیزر موهای زائد متناسب با تعداد جلسات لازم برای از بین بردن کامل موها تعیین می شود. این نکته هم که کدام قیمت از بدن را می خواهید لیزر نمایید نیز روی هزینه لیزر موهای زائد نیز تاثیرگذار می باشد. از دیگر عوامل تاثیر گذار و مهم در قیمت لیزر موهای زائد، می توان به مدل دستگاه لیزر اشاره کرد. این هزینه در جهت حفظ و نگهداری دستگاه از افراد گرفته می شود. برخی نمونه های دستگاه ها در سال حدود 20 الی 50 میلیون تومان هزینه نگهداری دارند که می توان با این مبلغ یک دستگاه چینی یا اروپایی تهیه کرد.  

✔ عوارض جانبی لیزر موهای زائد

اگر می خواهید بدانید عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی، آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست یا خیر، عوارض ليزر موهای زائد بيكينی، آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی میشود؟، عوارض لیزر موهای زائد زیر بغل چیست در ادامه مطالب را بخوانید.

برخی عوارض جانبی نرمال ممکن است پس از درمان لیزر مو بوجود آیند که شامل خارش، پوست صورتی، سرخی، ورم پیرامون قسمت درمان یا تورم فولیکل‌ها می‌باشند. این عوارض جانبی به ندرت بیش از دو الی سه روز ماندگار می‌باشند. دو مورد از عوارض جانبی جدی و رایج شامل جوش و بی‌رنگی پوست می‌باشند.

میزانی درد نیز در طول درمان لیزر موهای زائد مورد انتظار می‌باشد. کرم‌های بی‌حسی در بیشتر کلینیک‌های لیزر موهای زائد موجود می‌باشند که اغلب همراه با هزینه‌های اضافی می‌باشند. برخی کرم‌های بی‌حسی روی باجه موجود می‌باشند. استفاده از کرم‌های بی‌حسی شدید حول قسمت‌های بزرگی از پوست درمان شده بایستی مورد اجتناب قرار گیرد زیرا که منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ بیماران شده است. معمولاً کرم حدود 30 دقیقه قبل از عمل بایستی اعمال شود. یخ‌ گذاری پس از درمان به کاهش سریعتر عوارض جانبی کمک می‌کند.عوارض جانبی ناخواسته همانند رنگدانه‌ی شدید یا کم، سوزاندن پوست خواستار اصلاحی در انتخاب یا تنظیمات لیزر می‌باشد. ریسک‌ها شامل احتمال سوختگی پوست یا بی‌رنگی پوست، ایجاد جوش، تورم پیرامون فولیکول مو و عفونت می‌باشند. این ریسک‌ها ممکن است به وسیله‌ی درمان با نوع لیزر مناسب بکار رفته در زمینه‌های مناسب برای نوع پوست، کاهش یابند.

برخی بیماران ممکن است عوارض جانبی به خاطر آلرژی به ژل لیزر مو بکاررفته در انواع لیزر مختلف یا به خاطر کرم بی‌حسی یا صرفاً تراشیدن محل درمان را نشان دهند. 

✔ لیزر موهای زائد در مردان

داشتن بیش از حد موی زائد برای همه افراد امری ناراحت کننده است و در مردان نیز یکی از مواردی که باعث ناراحتی آقایان می شود داشتن بیش از حد موی زائد آنهاست . داشتن بیش از حد موی زائد بر زیبایی ظاهری آنها نیز تاثیر گذار است . جهت رفع موهای زائد از روش هایی چون تیغ، موم، و یا لیزر موهای زائد وجود دارند که بهترین آنها همان لیزر موهای زائد است . همانگونه که بانوان علاقه دارند پوستی صاف و بدون مو داشته باشند، آقایان نیز به داشتن پوستی صاف و بدون مو علاقه مند هستند . مردان از لیزر موهای زائد برای قسمت های مختلفی چون سینه، پشت بدن، گردن، گوش و شانه استفاده می کنند . بسیاری از آقایان از داشتن موهای زائد خود ناراحت هستند و حذف موهای زائد خود با تراشیدن خسته کننده است . اگر شما از جمله افرادی هستید که این مشکلات را دارید، لیزر درمانی روشی مفید و موثر در از بین بردن موهای زائد بدن شما است و شما برای همیشه می توانید با موهای زائد سینه، صورت و بدن خود خداحافظی کنید .

✔ پرکاربرد ترین ناحیه‌ های لیزر درمانی در مردان

لیزر موهای زائد می تواند برای آقایان در قسمت ها مختلفی چون ریش، گوش و بینی، پشت بدن، ناحیه تناسلی، کل پا، بازو، سینه و شکم و ... می باشد . 

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست ؟
برخی از متخصصین پوست در پاسخ به این سوال که آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست یا باعث ناباروری می شود و یا در غدد لنفاوی تاثیر گذار است؟ می گوید : لیزر موهای زائد بدن، عوارض طولانی مدت شناخته شده ای ندارد . در لیزر مو نوع دستگاهی که با آن لیزر انجام می شود، بسیار مهم و موثر است و در حال حاضر یکی از پرکاربردترین و موثرترین دستگاه های لیزر، الکساندرایت است که طول موج آن 750 نانومتر و طول موج دایود 810 نانومتر است .

✔ افراد مناسب لیزر موهای زائد

در لیزر، پوست و موی فرد و محل لیزر بسیار مهم است بنابراین می توان بهترین نوع پوست و مو را، پوست سفید و موی ضخیم و تیره دانست . اما در عین حال هر چه پوست تیره تر و مو نازک تر باشد می توان درمان لیزر را به طور نسبی نتیجه بخش تر دانست .  

✔ مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد بسیار مهم است چرا که ممکن است محلی که عمل لیزر را بر روی آن انجام شده دچار ورم و قرمزی شود که بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد که باید با گذاشتن یخ سبب کاهش درد آن قسمت شد . بعد از لیزر موهای زائد نیازی به مسکن نیست اما گاهی این اتفاق می افتد که اطراف ریشه موها دلمه ببندد که بین 7-10 روز طول می کشد، در این صورت از پماد آنتی بیوتیک استفاده نمایید تا دلمه ها از بین برود . همچنین این امکان وجود دارد که رشد موی لیزر شده بین یک تا دو هفته بعد از لیزر ادامه داشته باشد و بعد از آن بریزد . بعد از لیزر موهای زائد بیمار باید از آفتاب گرفتن پرهیز کند چرا که لیزر موهای زائد برای افرادی که دارای پوست تیره تر می باشند بین 3-2 ماه به طول می انجامد 

✔ اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

قبل از اقدام به انجام لیزر، بیمار باید توسط متخصص پوست در بهترین مرکز لیزر موهای زائد مورد معاینه قرار گیرد . در جلسه معاینه، بیمار باید انتظارات خود را از انجام لیزر بازگو کند و پزشک از خطرات بالقوه صحبت کند . از جمله 

مواردی که بیمار باید قبل از انجام لیزر رعایت کند :

بیمار نباید 2 هفته قبل از انجام لیزر کارهایی مانند : موم انداختن، تزریق کلوژن که برای جوان سازی پوست، حمام آفتاب گرفتن، استفاده از رختخواب های الیافی را انجام دهد . 

همچنین بیمار باید از هر چیزی مانند عطر، خوشبو کننده بدن که این امکان وجود دارد باعث بروز حساسیت در ناحیه ی لیزر شود، اجتناب نماید . افرادی که جلسه اول لیزر موهای زائد خود را گذراندند امکان اینکه حساسیت پوستی داشته باشند اگر موارد مورد نیاز را رعایت نکند .

همچنین بیمار نباید داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و نیز مکمل های گیاهی که منجر به افزایش خطر خونریزی می شوند، استفاده نماید .

✔ علائم تاثیر گذار لیزر موهای زائد

از علائم تاثیر گذار لیزر موهای زائد می توان به مواردی چون :

  1.کاهش تعداد موها
  2.کاهش سرعت رشد موها
  3.نازک تر شدن موها
  4.کمرنگ تر شدن موها

✔ اقدامات لازم برای لیزر موهای زائد

از جمله اقدامات لازم برای لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

به مدت 6 هفته قبل از لیزر موهای زائد بیمار از کندن مو به وسیله موم و الکترولیزر و یا هر وسیله ای که مو از ریشه در آید باید خودداری کند همچنین باید از ترکیبات ضد آفتاب استفاده نماید. در بیمارانی که پوست های تیره دارند باید از کرمهای روشن کننده استفاده نمایند .
بیمار روز قبل از لیزر موهای زائد خود باید ناحیه تحت درمان را بتراشد به نحوی که تنها یک میلیمتر از نوک مو از پوست بیرون باشد . مصرف آسایکلوویر برای بیمارانی که سابقه زدن تبخال دارند تجویز می شود .

در روز درمان باید بین 1 ساعت تا 5/1 از کرم بی حس کننده که حاوی لیدوکائین و همچنین پریلوکائین است استفاده می شود . اگر ناحیه تحت درمان بزرگ باشد به منظور جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروکسیکام باید استفاده شود .

 

✔ راه حل های مناسب برای کاهش درد و عوارض لیزر

به منظور کاهش درد و التهاب به جز ترکیبات بی حس کننده و ضد درد ضمن لیزر می توان از روش های مختلفی برای سرد کردن پوست استفاده کرد . این روش ها می تواند شامل موارد استفاده از ژل سرد، شیشه های سرد و اسپری های سرد کننده باشد . در میان تمامی این روش ها استفاده از ژل سرد می تواند کمترین تاثیر را داشته باشد و اسپری سرد کننده بیشترین تاثیر را داشته باشد . 

✔ فاصله بین دو جلسه لیزر

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد، بسته به محل لیزر می تواند بین یک تا دو ماه متغیر باشد . بهترین معیار فاصله بین جلسات لیزر، زمانی ست که طول می کشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید . یک بیمار ایده آل، بیماری است که پوست روشن با مویی مشکی و ضخیم باشد و دچار اختلالات هورمونی نباشد .

✔ از بین بردن موهای زائد با لیزر

لیزر برای موهای زائد به پالسی از نور گفته می شود که در حین اینکه مراقب سلامت برای بافت های اطراف است به گرما تبدیل شده و سپس با نفوذ به فولیکول مو، توسط پیگمنت های موجود در مو جذب می شود و موجب از بین رفتن موهای درون پیاز مو می شود . رفع موهای زائد به عنوان یک روش درمانی دائمی شناخته شده است چرا که با انجام آن این احتمال وجود دارد که رویش مجدد مو از بین برود و به پوست آسیب های گرمایی نمی زند . 

به منظور رفع انواع لیزر موهای زائد می توان از تنوع لیزرها و منابع نوری آن ها استفاده کرد . از مزایای لیزر موهای زائد است که می توان به کاهش دائمی و در دراز مدت شده و روشی غیر تهاجمی است .

استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد بدن و صورت می تواند برای همه افراد با رنگ های مختلف پوست امکان پذیر باشد .

قبل از اینکه انواع لیزرها برای رنگ پوست های مختلف و امکان پذیر باشد فقط برای رنگ پوست های سفید امکان پذیر بود اما امروزه این نوع جراحی برای بیمارانی که رنگ پوستی تیره تر نیز دارند انجام می شود و خطری برای آنها ندارد .

لیزر موهای زائد بهترین و موثرترین شیوه برای درمان موهای زائد موجود در قسمت بازو، سینه، پشت و شانه است .

مناسب ترین دوره درمان لیزر به دلیل متفاوت بودن افراد و همچنین الگوهای رشد موها، در هر فردی می تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین به منظور برطرف شدن موها بین 3 تا 7 جلسه نیاز است .

✔ مزایای از بین بردن موهای زائد با لیزر

احساس مثبت و خوبی که بعد از لیزر موهای زائد دارید باعث میشود اعتماد بنفس بیشتری در شما شکل گیرد، بسیاری از افراد به دلیل رشد موهای صورت، دست و یا پاها خجالت زده می شوند و یا این موضوع باعث نگرانی آنها می شود این افراد می توانند با لیزر موهای زائد حس آرامش بیشتری را تجربه کنند .

در درمان لیزر موهای زائد بسیاری از افراد با شنیدن هزینه لیزر موهای زائد و آگاهی از قیمت لیزر موهای زائد تصور می کنند که یک درمان گرانی است، اما اگر عمیقا این موضوع را بررسی کنید انجام لیزر موهای زائد بسیار به صرفه تر از مابقی روش های درمانی است چرا که در طولانی مدت استفاده از دیگر روش ها که موقتی هستند گران تر خواهد بود .

1.شما مدت کوتاهی را صرف انجام لیزر موهای زائد خود خواهید داشت و برای همیشه از شر موهای زائد خود و همچنین دردسرهای آنها آسوده خواهید بود . استفاده از اپیلاسیون به طور مرتب باید انجام شود .
2.با انجام لیزر موهای زائد خود با مشکلاتی نظیر رشد مو در زیر پوست و همچنین عفونت و درد ناشی از آن را نخواهید داشت.
3.درمان لیزر موهای زائد مورد تایید FDA به منظور رفع و کاهش موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرد.
4.رفع موهای زائد با استفاده از لیزر در بین تمام روش های درمانی موقت و نیمه موقت درد و ناراحتی کمتری را دارد .
5.با لیزر موهای زائد می توانید با سرعت بیشتری منطقه وسیع تر ی از موهای زائد خود را از بین ببرید .
6.لیزر موهای زائد روشی موثر است و هیچ ضرری بر روی پوست ندارد .

✔ بهترین دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد با لیزر

بهترین و پیشرفته ترین دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد افرادی که موهای ضخیمی دارند لیزر الکساندرایت است که به مدت طولانی تری باقی خواهد ماند و هیچ عوارضی ندارد . لیزر الکساندرایت برای نژاد ایرانی که دارای موهای ضخیم تری هستند مناسب تر است .

✔ تاثیر رنگ پوست در لیزر موهای زائد

در پاسخ به این سوال که آیا رنگ پوست می تواند معیار مهمی برای لیزر درمانی باشد باید گفت بله، افرادی که دارای پوست تیره تری هستند یا از سولاریوم استفاده می کنند امکان سوختگی و یا آسیب های پوستی با لیزر بیشتر است . در این صورت از لیزر کردن موهای زائد خود به شدت بپرهیزید و حتما با پزشک متخصص پوست خود مشورت نمایید . لیزر موهای زائد برای این افراد و توسط افرادی که تخصص کافی را در این زمینه ندارند برای افرادی که دارای پوست تیره تری هستند چیزی به جز سوختگی را به همراه نخواهد داشت و باعث ایجاد لک پوستی برای این افراد خواهد بود و این عوارض گاهی تا آخر عمر با بیمار همراه خواهد بود .

*افرادی که به بیماری لوپوس مبتلا هستند نباید به سراغ لیزر موهای زائد بروند چرا که نور لیزر باعث تشدید بیماری آنها می شود . 

* افرادی که در قلب خود باتری دارند باید قبل از لیزر موهای زائد با پزشک متخصص خود در تماس باشند .

*افرادی که به پورفیری مبتلا هستند به دلیل واکنشی که به لیزر نشان می دهند هرگز نباید از لیزر برای رفع موهای زائد خود استفاده نمایند .

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد
User
نظر شما

سلام، مطالبتان عالی بود. فقط یه سوال و آن اینکه آیا لیزرموهای سفیدرا هم میگیرد یا نه؟ با تشکر

Manager
پاسخ مدیر

با سلام متاسفانه لیزر موهای زائد روی موهای سفید و همچنین موهای خیلی بود جوابگویی ندارد و از بین نمی برد.

User
نظر شما

با سلام، ممنونم از اطلاعات کاملتون. میخواستم اگر امکان داره در مورد هزینه و تفاوت قیمت لیزر موهای زائد کمی توضیح دهید. با سپاس از وبسایت خوبتون

Manager
پاسخ مدیر

با سلام در مورد قیمت و هزینه می توانید به قسمت مورد نظر مراجعه نمایید. مطلب درخواستی به این قسمت اضافه شد، امیدواریم که پاسخگوی نیاز شما واقع شود. با تشکر از شما