تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل چیست

یکی دیگر از عمل های جراحی است که دارای کاربردهای متعددی بوده و از این رو بسیاری به دنبال اطلاع از هزینه تزریق ژل، مراقبت های بعد از تزریق ژل و یا عوارض تزریق ژل هستند و از طرف دیگر می خواهند درباره حجم دهنده لب، چگونگی انجام این عمل و نحوه استفاده از فیلرها اطلاعاتی کسب کنند.   

زیباتر شدن بوسیله حجیم کننده های بافتی

علائم قابل رویت پیری در طی زمان به علت اشعه خورشید، وراثت و روش زندگی ایجاد می گردد و یکی از علائم زودرس آن ایجاد چین و چروک و کاهش حجم پوست می باشد با تزریق فیلرها بصورت غیر جراحی، می توان کاهش حجم را جبران کرده و این خطوط را از بین برد. اگر شما تمایل دارید که ظاهر شما جوان تر گردد و خطوط چین و چروک ها از بین رود تزریق ژل جهت جوانسازی پوست می تواند برای شما مناسب باشد.

کاربرد تزریق ژل در پوست

مهمترین کاربرد تزریق ژل در پوست، پرکردن چین ها و چاله های عمیق در پوست است مثلاً خط خنده، خط غم یا خطوط عمیق در ناحیه اخم و گاهی چین های عمیق در اطراف چشم و همچنین تزریق ژل برای گونه گذاری خصوصاً خانم هایی که دچار لاغری صورت هستند و یا اینکه صورت نسبت به بدن لاغرتر است. فیلرها همچنین برای ضخیم و حجیم کردن لب ها و بهتر کردن ظاهر زخم های فرو رفته نیز بکار می روند. از دیگر کاربردهای تزریق ژل که این روزها بسیار کاربرد دارد می توان به مواردی چون تزریق ژل به پیشانی، لب، زیر چشم، باسن، سینه، واژن، بینی، چانه، اطراف چشم، زانو، پشت پلک، پشت دست ها، زاویه سازی فک و ... می باشد. تزریق ژل معمولا در کلینیک های زیبایی انجام می شود. کلینیک با دارا بودن بهترین متخصص زیبایی در تهران و استفاده از ژل مناسب با قیمت خوب و ارزان اعتبار ویژه ای را کسب نماید.

اکثر فیلرهایی که در کشورهای معتبر اروپایی خصوصاً اروپای غربی و آمریکا ساخته می شوند و مورد تایید سازمان های معتبر در دنیا بوده و برچسب وزارت بهداشت کشورمان را نیز دارند، کاملاً بدون عوارض جانبی هستند. 

همچنین قدرت پرکنندگی ژل ها به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله :

1- تفکیک تزریق

2- میزان چین محل : اینکه عمق چین پوست فردی که قرار است ژل تزریق کند عمیق است یا نه

3- حجم میزان داروی تزریقی

هزینه ژل تزریق شده :

هزینه تزریق اولاً به نوع ژل و دوام اثر آن و ثانیاً به حجم ژلی که در اخم، خط خنده ، خط اخم یا اطراف چشم نیاز دارد، بستگی دارد.

نکته مهم در مورد ایمنی و عوارض مربوط به ژل ها :

برای افراد عادی بسیار سخت و شاید غیرممکن باشد که بدانند چه فیلری دارای تاییدیه های معتبر بوده و بی عارضه است، لذا باید به پزشک خود اعتماد کنند و پزشک معالج هم نهایت صداقت را داشته باشد و نوع فیلر معروفی را به مراجعه کننده معرفی کند و از بهترین ژل تزریقی برای صورت و بدن بیمار استفاده نماید.

دوره نقاهت بعد از تزریق ژل:

نتایج تزریق ژل ها بلافاصله ظاهر می گردد. بلافاصله بعد از تزریق ممکن است با موارد زیر روبرو شوید:

1- مختصری التهاب یا کبودی وجود داشته باشد.

2- قرمزی و بی حسی موقت ایجاد شود.

3- احساس کنید بیش از حد نیاز تزریق شده است.

البته جای نگرانی نیست زیرا کلیه مسائل فوق طی چند ساعت تا چند روز از بین خواهد رفت. 

نتایج و ظواهر شما بعد از تزریق ژل

نتایج دائمی نمی باشد حتی اگر فیلر دائمی یا غیرقابل جذب باشد. از طرفی افزایش سن و جذب فیلر در طی زمان باعث تغییرات می شود و اگر مجدداً تزریق انجام ندهید به شکل اولیه برخواهید گشت.

تاریخچه پرکننده ها (ژل و کلاژن) : 

درسال 1893 : نوبوگ، نخستین عمل موفقیت آمیز برداشت چربی از بافت و پیوند و تزریق چربی در ناحیه بازو همان فرد را انجام داد.

درسال 1899: توسط گروسی، ژل پارافین در ناحیه اسکروتوم یک مرد تزریق گردید.

درسال 1910 : توسط لکسور، در ناحیه آرواره یک بیمار، نخستین پیوند بافت انجام گرفت.

درسال 1911 : توسط رونینگ، نخستین تزریق چربی توسط سرنگ انجام گرفت.

درسال 1953 : توسط باروندرس، نخستین تزریق سیلیکون مایع در ناحیه صورت انجام گرفت که واکنش سلول نسبت به یک جسم خارجی را به همراه داشت و باعث بروز گرانولوم های متعدد در ناحیه تزریق شد که تکرار این اقدام غیر علمی و ایجاد گرانولوم های متعدد، نهایتا منجر به ممنوع گشتن تزریق سیلیکون توسط سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا (FDA ) در سال 1991 گردید.

درسال 1976 : توسط فیشر، پیوند و تزریق بافت چربی به بیماران و داوطلبان متعدد انجام گرفت.

درسال 1978 : توسط ایلوس، نخستین لیپوساکشن بافت چربی به شکل کنونی انجام گردید.

درسال 1981 : توسط اداره اف.دی.ا آمریکا تزریق کلاژن خوکی به انسان مورد تایید قرار گرفته و ابلاغ گردید. در این اطلاعیه استفاده از کلاژن خوکی و تزریق آن به منظور درمان و پرکردن چین و چروک ها، انجام دو تست حساسیت قبل از انجام تزریق، الزامی اعلام گردیده بود.

بین سالهای 1990 تا 2000 :محصولات متعددی تحت نامهای "پلی اکریل آمید" ، "هیدروژل های اکریلیک" ، "الکیل ایمیدها" و "سیلیکون" به بازار عرضه گردید که جذب شان به آهستگی صورت می گرفت و دو ویژگی در آنها مشترک بود :

الف) عوارض جانبی آنها به تدریج و با تاخیر ظاهر می گردید.

ب) حساسیت به این محصولات زیاد و گرانولوم های ناشی از تزریق به کرات گزارش می گردید.

کاربردهای تزریق ژل

اصولا״ یک ژل استاندارد باید دارای سه خاصیت زیر باشد :

الف) خاصیت پرکنندگی :
*· ژل باید بتواند چین و چروک های صورت را محو نموده و از بین ببرد.
*· ژل باید قادر باشد شیارها، گودی های کم و بیش فرو رفته را محو نماید.
*· ژل باید بتواند محل گود اسکارها و فرورفتگی های ناشی از ضربه یا جراحی را محو نماید.

ب) خاصیت حجم دهندگی :
ژل باید بتواند مناطقی که به علل مختلف چربی بافت خود را ازدست داده و گودی ایجاد نموده است را ترمیم و محو نماید به ویژه نزد بیماران ایدزی و مبتلا به HIV درمان شده که عضلات آنان تحلیل رفته و نشانه های آن بیشتر در ناحیه ی صورت و اندام هایی که باعث تکیدگی و لاغری مفرط شده باشد. 

- ژل باید بتواند فرورفتگی های نواحی دور صورت، چانه و منطقه گیجگاهی را پر کند.

ج) جوان سازی و لطیف نمودن پوست :
در پی تزریق ژل استاندارد به علت دارا بودن خاصیت اسفنجی و جذب آب توسط ژل، منطقه تزریق شده باید جوانتر، شاداب تر و زیباتر به نظر آید.

اسید هیالورونیک : 

در سال 1996 اسید هیالورونیک کشف و به بازار تحت نام "هیالورون" عرضه گردید که با حضور این ترکیب جدید، مقوله ی تزریق ژل وارد حوزه ای جدید و شگرف گردید به طوری که تا این زمان نیز همچنان شاهد معرفی محصولات مرغوب تر و استاندارد تری از ژل یاد شده به بازار هستیم.

اسید هیالورونیک پلی ساکاریدی است که در سال 1995 در پی تحقیقات فراوان به دست آمد که به لحاظ اینکه منشاﺀ آن از بافت حیوانی نمی باشد، خصوصیات و ویژگی هایی برتراز دیگر پرکننده ها به دست آورده و در حال حاضر مقام نخست را به خود اختصاص داده است.

وبه علت اینکه از سلول و بافت موجود زنده به دست نیامده، بنابراین نیازی به انجام تست های جلدی قبل از تزریق نداشته و مناطق و نقاط مختلف و متعددی در بدن را می توان توسط اسید هیالورونیک درمان نمود. عوارض ثانویه حداقل و نادر می باشد.

اسید هیالورونیک، ویژگی استثنایی وزیکو الاستیسیته دارد و این قابلیت به این معنی است که آب را به خود جذب نموده (هیدروفیل) و از این رو به آن اسفنج نیز اطلاق می گردد. مدت پایداری و باقی ماندن در بافت بین 6 تا 18 ماه می باشد .
- سلول دوست بوده و عارضه و حساسیتی برای بدن ایجاد نمی نماید و جذب و تحلیل آن در بافت نیز تدریجی و آهسته می باشد .
- عوارض جانبی که بلافاصله نمایان شود جزئی و سریعا״ هم از بین می روند و عوارض جانبی تاخیری و دراز مدت نیز نادر می باشد. 

- نتایج حاصله از تزریق برای فرد و پزشک، هر دو رضایت بخش می باشد.

قبل از پرداختن به ویژگی های مارک ها و محصولات مختلف اسید هیالورونیک که توسط کمپانی های متعدد و با نام های تجاری گوناگون به بازار عرضه می گردند، ضروری است به یک اصطلاح که به کرات در روند ساخت ژل، همکاران پزشک با آن برخورد می نمایند، اشاره ای گذرا بنماییم: 

رتیکولاسیون :
برای به دست آوردن محصولی که یکنواخت و همگن بوده و نیز مدت زمان بیشتری را با ایجاد کمترین واکنش حساسیت در بدن داشته باشد، باید کلیه مولکول های ژل مورد نظر در جریان رتیکولاسیون قرار گیرد. رتیکولاسیون باعث می گردد تا زنجیره های اسیدهیالورونیک توسط پل هایی با یکدیگر اتصال مستحکمی برقرار نمایند، این اتصال مانع از تخریب ژل در مقابل آنزیم های موجود در بدن شده که نهایتا باعث دوام و استمرار حضور ژل در بدن می گردد .
جریان رتیکولاسیون در حضور ماده "بوتان دیول دی گلیسیدیل اتر" (BDDE ) تحقق می یابد. این ماده همچنین باعث کاهش معنی دار و چشمگیر ایجاد حساسیت و مسمومیت ژل در بدن می گردد .
محصولات و مارک های مختلف اسید هیالورونیک در بازار :
همانگونه که قبلا״ نیز اشاره شد، محصولات متعدد و متنوعی از ژل به بازار زیبایی عرضه شده که ماده اصلی تمامی آنها "اسید هیالورونیک" می باشد. 

عارضه هایی که در پی تزریق ژل ممکن است برای فرد مشکل ساز باشد :

الف عوارضی که بعلت اشتباه تکنیک و نحوه غلط تزریق، مشکلات و عوارضی برای فرد ایجاد می نماید که عبارتند از :
1-لکه های عروقی : خونی که مانند دریاچه ای مملو از مولکول های ژل یا کلاژن بوده و روی پوست، لکه بد رنگ، چند رنگ، تیره و ناهموار خود را نشان می دهد .
2- ناجور قرار گرفتن ژل در محل تزریق 
3-تزریق تکمیلی ژل یا کلاژن ممکن است در محل تزریق منطقه بد منظره، ناهموار و بد رنگی را ایجاد نماید که به راحتی می توان این ضایعه نافرم را تشخیص داد .
4- ایجاد دانه ها و ناهمواری های پلکانی در نواحی پیرامونی و انتهایی محل تزریق .
5- تزریق خیلی سطحی در پوست (به ویژه در ناحیه ی دور چشم ها) ممکن است ناهمواری ها و عوارض مشهودی را برای فرد ایجاد نماید. 

مقالات مرتبط با تزریق ژل | کلینیک

پروتز گونه برای چه افرادی مناسب است

پروتز گونه برای چه افرادی مناسب است

گونه های برجسته برای برخی افراد بسیار زیباست. گونه های ضعیف می تواند از شادابی صورت فرد کم کرده و باعث کشیده شدن پوست شما می شود، همین امر باعث سالخوردگی و به نظر رسیدن زیر چشم ها می شود. اگر شما برجستگی گونه هایتان را در اثر افزایش سن از دست داده اید یا به طور طبیعی گونه های صاف دارید، جراحی پروتز گونه می تواند حجم گونه های شما را افزایش داده، و با تغییر ساختار ثلث میانی صورت شما را شاداب تر و جذاب تر نماید.

ادامه مطلب
هر آنچه از تزریق ژل لب باید بدانید

هر آنچه از تزریق ژل لب باید بدانید

بزرگ سازی لب یک عمل زیبایی است که لب‌های پرتر و بزرگتری ارائه می‌کند. امروزه، پرکننده پوستی قابل تزریق پرکاربردترین روش برجسته سازی لب می‌باشد.انواع پرکننده‌های پوستی بسیاری وجود دارند که ممکن است در لب‌ها وپیرامون دهان شما تزریق شوند. اما امروزه رایج‌ ترین پرکننده‌ها و بهترین مارک ژل برای صورت هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی یافت شده در بدن است. این دارو به افزایش حجم در لب‌های شما کمک می‌کند.

ادامه مطلب
تزریق ژل راهی برای جوانسازی صورت

تزریق ژل راهی برای جوانسازی صورت

تزریق ژل در این روزها یکی از پرطرفدار ترین راه های از بین بردن نواقص صورت به شمار می رود در این بین استفاده از بهترین مارک ژل برای تزریق صورت، بهترین مارک ژل برای خط خنده، و بهترین مارک ژل برای تزریق لب خواسته همه افراد است علاوه بر آن هزینه تزریق ژل و قیمت انواع ژل از سوالاتی است که برای هر بیماری که مطب یا کلینیک زیبایی مراجعه می کند پیش می آید

ادامه مطلب
مناسب ترین نواحی صورت برای تزریق ژل

مناسب ترین نواحی صورت برای تزریق ژل

ژل در درمان چروک صورت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا می توان گفت که از سایر روش های موجود هم کم هزینه تر است
ادامه مطلب
برجسته سازی چانه و زاویه دار کردن صورت

برجسته سازی چانه و زاویه دار کردن صورت

قبل از فکر کردن به هزینه جراحی جنیوپلاستی به فکر یافتن یک کلینیک زیبایی خوب برای درمان کوچک بودن فک پایین، زاویه دار كردن صورت با تزریق ژل، تزریق چربی به فک، تزریق فیلر به چانه برای زیبایی چانه و بهبود مشکلات صورت باشید.

ادامه مطلب
رعایت نکات مهم قبل از تزریق ژل

رعایت نکات مهم قبل از تزریق ژل

امروزه روش های مختلفی جهت پر شدن گودی های صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از شرایط خاصی برخوردارند. تزریق ژل یکی از این موارد محسوب می شود و از طرفداران بسیاری نیز برخوردار است. ژل و انواع آن را می توان یکی از پر کننده های غیر طبیعی به شمار آورد که می بایست قبل از تزریق آن افراد به چند نکته مهم توجه کنند.

ادامه مطلب
بایدها و نبایدهای مهم برای تزریق ژل

بایدها و نبایدهای مهم برای تزریق ژل

تزریق ژل به بازگرداندن حجمی از پوست که به علت افزایش سن از بین رفته است کمک می کند و باعث می شود چین و چروک های کنار بینی تا نزدیک دهان از بین برود. علاوه بر این، برای از بین بردن گودی چشم یا فرورفتگی قسمت های مختلف پوست نیز مناسب می باشد

ادامه مطلب
تزریق چه ژلی مناسب و چه ژلی خطرناک است

تزریق چه ژلی مناسب و چه ژلی خطرناک است

تزریق ژل های دائمی که در گذشته مرسوم بود و امروزه تا حد زیادی کاهش یافته است، به دلیل عدم جذب توسط بدن انسان مشکلات زیادی را به همراه دارند. ژل های غیر قابل جذب پاژ که ژل دائمی محسوب می شود عوارض خطرناکی از جمله گلوله شدن و سفت شدن به همراه دارد. به همین دلیل تزریق ژل های سازگار با بدن انسان جایگزین مناسبی برای این ژل می باشد

ادامه مطلب