علل ریزش موی سر

مو یکی از قسمت‏های مهم سر است که نقش آن در زیبایی صورت غیرقابل انکار است. ریزش مو به دلایل مختلفی صورت میگیرد از جمله بیماری‏های ارثی، استفاده از برخی داروها، سوانح و ... . در زیر به بررسی عللی اصلی ریزش مو میپردازیم:

 عامل تغذیه

کمبود و فقر آهن، روی، کلسیم، فسفر، و ... عامل مهمی برای ریزش مو میباشد. در این مواقع با مصرف قرص‏های مکمل و استفاده از رژیم غذایی مناسب میتوان موهای از دست رفته را بازیافت.

کاشت مو

بیماریها

برخی بیماری سخت ممکن است موجب ریزش مو شوند. دلیل این امر استرس‏های پر تنش در دوره بیماری و مصرف داروها میباشد. برای مثال بیماری دیابت موجب ریزش موی شدید میگردد. در بیماری‏هایی که روش شیمی درمانی استفاده میشود، برای مدت کوتاهی موها بطور کامل میریزند. در این مورد امکان رویش مجدد مو وجود دارد.

اختلالات هورمونی

کم کاری تیروئید منجر به کاهش هورمون‏های لازم در خون می شود و پر کاری آن نیز هورمون‏های اضافی را وارد خون میکند که این عامل استقامت ریشه مو را کاهش و در نتیجه ریزش شدید مو رخ میدهد. با بر طرف کردن این بیماری، موها رشد طبیعی خود را از سر میگیرند. از سوی دیگر بر هم خوردن هورمون‏های زنانه از جمله استروژن و هورمون مردانه آندروژن نیز عامل دیگری برای ریزش مو میباشد. ایجاد تعادل در هورمون‏ها میتوان موجب رویش دوباره موها شود.

چربی و خشکی پوست سر

زمانی که پوست سر بیش از انداز چرب و به شوره دچار باشد، ریزش مو شروع میشود. خشکی شدید پوست سر نیز مانع از گردش خون و در نتیجه زنده ماندن ریشه موها میشود.

 با توجه به عللی که برای ریزش مو بیان شد، در موارد نادری که ریزش موها خفیف باشد میتوان با مراجعه به پزشک پوست و مو، رویش آن را از سر گرفت و با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهایی که پزشک تجویز میکند، به رشد مجدد مو کمک کرد. اما این امر برای همه ممکن نیست و فقط در مواردی که علت مو، کمبود و فقر برخی عناصر موجود در بدن باشد، میتوان ریزش مو را جبران نمود. زمانی که فرد به دلیل ژنتیکی و یا سوانح به طاسی و یا ریزش موی شدید دچار میشود، برای رویش مجدد موها چاره ای جز کاشت مو ندارد.

کاشت مو

نحوه کاشت مو

برای کاشت مو چندین روش وجود دارد.  نحوه کاشت مو بصورت تیمی بوده و اولین قدم برای انجام آن، یافتن پزشک متبحر میباشد. در این روش، موهای خود شخص از  ناحیه پشت سر وی برداشته و با استفاده از میکروسکوپ و لوپ‏های مخصوص، فولیکول‏های آن به صورت تک تک جدا و با ایجاد برش‏هایی در حد 1 میلیمتر، در ناحیه گیرنده قرار داده میشوند. یکی از نکات مهم در کاشت مو، عدم حساسیت و واکنش بدن به موهای کاشته شده است که علت آن هماهنگی و تناسب میان موهای کاشته شده و موی بدن میباشد.

کاشت مو نیاز به مراقبت‏های ویژه‏ای ندارد. یک نکته مهم در کاشت مو، ریزش موهای کاشته شده پس از ۴ تا ۶ ماه  میباشد که امر طبیعی است و پس از مدتی رویش آنها از سر گرفته میشود.

عوارض و مشکلات احتمالی کاشت مو

کاشت مو برای افرادی انجام میشود که یا بطور کلی موهای خود را از دست داده اند و یا طاس شده اند. افرادی که کاشت مو انجام میدهند نیاز به استراحت طولانی ندارند، رشد مجدد موها  2 تا 4 ماه بعد آغاز شده و در مجموع 6 ماه طول میکشد تا موها به رشد کامل خود برسند.

عوارض کاشت مو در صورتی که توسط یک پزشک مجرب صورت بگیرد هیچ عارضه ای متوجه بیماران نخواهد شد. اما برخی مشکلات پس از پزشکی اجتناب ناپذیر است که موقت است و پس از مدت کوتاهی برطرف میشوند از جمله:

تورم خفیف در پیشانی که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب اول و  استفاده از کمپرس سرد از بین می رود.

مور مور شدن خفیف در ناحیه سر نیز یکی دیگر از مشکلات پس از کاشت مو میباشد که گاهی تا چندین روز طول میکشد.

در موارد نادری ممکن است بیمار دچار خونریزی خفیف شود. این امر با پانسمان فشار و رعایت حالت نیمه نشسته برطرف میشود.

اگر در قسمت‏هایی که تحت کاشت مو بوده درد احساس شود، با قرص‏های مسکن که توسط پزشک تجویز میشود، قابل رفع میباشد.

اگر در قسمتی که مو کاشته شده، خارش صورت بگیرد، خاراندن ممنوع است زیرا موجب آسیب رسیدن به موها میشود. در مواقعی که خارش زیاد میشود میتوان با شستشوی مرتب و مرطوب کردن محل کاشت با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین، از میزان خارش کاست.