کاشت مو

ریزش مو بسیار شدید و نیز تعداد افرادی که در مطب های متخصصان پوست و مو، به دنبال راه حلی برای داشتن موهای پرپشت و قطع ریزش مو و نیز راهی برای رویش مجدد موهایشان هستند، در این اواخر بازار کاشت موی طبیعی را بسیار داغ کرده است. در حال حاضر تنها راه ترمیم و درمان موهای از دست رفته به دلایل مختلف همانند بیماری های ارثی، سوانح، استفاده از برخی داروها و یا حتی کمبود آهن، فسفر، کلسیم و روی، به کارگیری پیوند موی طبیعی می باشد که پیوند در نقاط مختلف بدن از جمله سر، ابرو، ریش، سبیل، مژه و نیز نواحی اسکار قابل انجام است. با توجه به دلایلی که بیان شد، در موارد اندکی از آنها که ریزش مو در حد خفیف باشد، می توان به پزشک متخصص رویش آن را از سر گرفت و با در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهایی که متخصص آنها را تجویز می کند به رشد مجدد موهای از دست رفته کمک کرد. برگشت مجدد مو فقط در مواردی که دلیل آن، کمبود و فقر برخی عناصر موجود در بدن باشد، ممکن است. هنگامی که فرد به علت سوانح و یا ژنتیکی به طاسی و یا ریزش شدید مو مبتلا می شود، جهت رویش مجدد موها، راهی به غیر از کاشت مو ندارد.

کاشت مو نخستین بار در سال 1939 توسط پزشک ژاپنی، "DR.Okuda" مطرح شد و بعد از آن در سال 1959 به دست پزشک آلمانی، "DR.Orentreich" عملی شد. در طول این سال هایی که گذشت، راه و روش ها و نیز تجارب مختلفی مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت، امروزه با به کارگیری تکنولوژی جدید از دسته های کوچکتر مو معروف به میکروگرافت (Micrograft)، استفاده می شود که باعث نتایج رضایت بخش و ظاهری طبیعی شده است و موضوعی که تا چندی پیش، تصورش هم سخت بوده، هم اکنون به یکی از عمل های جراحی سرپایی و بسیار سبک مبدل شده است که بر پایه برداشت سالم ریشه های موی فرد و کاشت آنها در نقاط مورد نظر فرد، استوار می باشد.

کاشت و پیوند مو این روزها از طریق چند روش متفاوت انجام می پذیرد که بیشتر آنها مطمئن هستند و تا به حال نتایج خوبی نیز دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند. هرچقدر که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد، اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، و نیز به دلیل حساسیت بسیار زیاد، این عمل زیبایی نیاز دارد که به صورت تیمی و گروهی انجام بگیرد.

چنانچه اگر شما نیز داوطلب پیوند مو هستید، اولین گام مهم، پیدا کردن یک جراح با تجربه و مطمئن است تا در مقابل صرف هزینه و همچنین صرف وقت برای جراحی بتوانید نتیجه دلخواه و نیز رضایت بخش را بگیرید. همچنین لازم است تا شما اطلاعات بیشتر و کامل تری را درباره کاشت مو و روش های آن کسب کنید. امروزه 2 روش "FUT" , "FIT" جزو رایج ترین روش های کاشت مو به شمار می روند که می توانید با مشاوره از دکتر خود، مناسب ترین روش را برای خود انتخاب نمایید. کاشت مو به روش "SUT" نیز یکی از رایج ترین روش های کاشت مو می باشد.چه موهایی برای کاشت مو استفاده می شوند؟

در عمل کاشت مو با توجه به نوع روش کاشت، موهای فردی که پیوند انجام می دهد، از پشت سر یا ناحیه ای از بدن برداشته می شود و سپس با به کارگیری میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به صورت یک به یک جدا می شوند و با همان دقت و ریزه کاری و ظرافتی که جدا شده اند در منطقه گیرنده با ایجاد برش هایی به اندازه یک میلی متر پیوند زده می شوند. بدن به پیوند این موها واکنشی نشان نمی دهد، در اصل برتری پیوند موی طبیعی نیز همین است. با در نظر گرفتن اینکه عضو پیوندی از بدن خود شخص تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی بسیار زیاد و خاص ندارد. چنانچه در انتخاب دکتر خود دقت نمایید و دکتری با تجربه و متخصص باشد، به قدری با ظرافت و دقت می تواند موها را جدا کرده و بردارد که تنها خط باریکی به جای بماند. نکته قابل توجه و بسیار مهم که اکثراً بعد از مدتی بسیار نگران شده و حتی اعتراض هم می کنند، این است که بعد از گذشت 4 الی 6 ماه، موها شروع به ریزش می کنند و پس از آن، مجدداً موها رشد می کنند، بنابراین در یاد داشته باشید که ریزش بعد از کاشت کاملاً طبیعی می باشد.

روش های کاشت مو

کاشت مو به روش FIT:

کاشت مو به روش های مختلفی انجام پذیر می باشد که یکی از این روش ها، کاشت مو به روش FIT است که در سال 2002 در ایالت متحده آمریکا رایج شد که در این روش جراحی انجام نمی شود و کاشت به صورت سرپایی صورت می گیرد. خوشبختانه در روش FIT برداشت مو نیز به صورت پراکنده انجام می شود و به همین دلیل نیازی به بخیه زدن نیست. نحوه کاشت موی سر به روش FIT به این صورت است که واحدهای فولیکولی که شامل 1 الی 4 تار مو هستند را توسط پانچ از پشت سر خارج کرده و سپس در ناحیه طاسی می گذارند. در روش FIT خط بخیه در پشت سر ایجاد نمی شود و در محل برداشت فولیکول ها، نقطه سفیدی باقی می ماند که قابل مشاهده نیست، از این رو برای افرادی که موهای خود را خیلی کوتاه نگاه می دارند، مناسب ترین روش می باشد.

کاشت مو به روش FUT:

کاشت موی طبیعی به روش FUT شباهت بسیاری به روش FIT دارد، در روش FUT پزشک و متخصص کاشت مو، برای کاشت موی طبیعی از تجهیزات و دستگاه های بسیار پیشرفته استفاده می کند. مدت زمانی که برای کاشت مو از طریق روش FUT تخمین زده شده، 5 ساعت است که در تمامی این مدت، بیمار هوشیار می باشد و در تمامی مراحل کار را مشاهده کرده و یا حتی می تواند در مورد میزان تراکم اظهار نظر کند. از مزایای کاشت مو به روش FUT نسبت به FIT کوتاه نکردن موهای کامل سر می باشد، تنها یک نوار باریک به عرض یک تا دو سانتیمتر و با طول 20 تا 30 سانتیمتر، مو از پشت سر بیمار برداشته می شود. سپس پزشک کاشت مو با استفاده از میکروسکوگ های اختصاصی، گرافت ها را پس از تقسیم نوار پوستی، تعیین می کند. هر کدام از این گرافت ها که حاوی ریشه مو هستند، به صورت مجزا از پوست خارج شده و در قسمت مورد نظر کاشته می شوند.


کاشت مو به روش SUT:

روش SUT به عنوان یکی از بهترین روش های کاشت موی طبیعی شناخته می شود که بدون نیاز به عمل جراحی و بیهوشی صورت می گیرد. در این روش جای برش و زخم به جای نمی ماند و هیچ عارضه ای نیز برای بیمار ندارد. از امتیازات دیگر روش SUT، استفاده از تجهیزات و دستگاه های اتوماتیک است که از طریق آنها تا 3 برابر روش های دیگر مو کاشته می شود. به صورتی که پزشک و متخصص کاشت مو می تواند تا میزان 14 هزار گرافیت مورد نیاز را تنها در یک جلسه بر روی قسمت مورد نظر پیوند دهد. کاشت مو به روش SUT،موها با خط رویش طبیعی و با تراکم بالا کاشته می شوند. این روش به گونه ایست که دیگران قادر به تشخیص موهای کاشته شده نیستند. علاوه بر اینها، درمان در این روش، نیازی به جلسات مکرر ندارد و در مدت کوتاهی کاشته می شود.

چه روش پیوندی برای شما مناسب تر است؟

یکی از بیشترین و مهمترین سوالاتی که مراجعه کنندگان به کلینیک های کاشت مو، این است که کدام روش را برای کاشت و پیوند مو برای خود انتخاب کنند و کدام روش مناسب تر و بهتر می باشد؟ پاسخ به این سوال بسیار آسان است. خودتان را اذیت نکنید، چنانچه به دکتر خود اطمینان دارید، انتخاب روش را به او بسپارید، ولیکن به صورت کلی بهترین روش پیوند مو طبیعی، دو جلسه FUT به فاصله 1 سال می باشد، چرا که در برداشت و کاشت FUT در یک جلسه مقدار زیادی مو برداشته می شود، زمان انجام عمل کوتاه تر خواهد بود و نیز بانک موی مراجعه کننده بسیار کمتر تخریب می شود و در نتیجه کاشت، طبیعی تر به نظر می رسد و در مجموع دارای تراکم بالاتری خواهد بود.

اگر که فرد مراجعه کننده برای پیوند مو، ترس از جراحی داشته باشد و یا تمایلی به بخیه زدن و یا بخیه کشیدن نداشته باشد و یا از اسکار پشت سر(خط بخیه) نگران باشد و یا اصلاً به هر دلیلی تمایلی به روش FUT نداشته باشد، روش FIT برای وی مناسب تر خواهد بود.

اگر که مراجعه کننده تمایلی به تراشیدن موها نداشته باشد، روش FUT انجام می شود، زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده می شوند.

اگر که مقدار کمی مو لازم داریم، به طور مثال برای کاشت ابرو، سبیل، ناحیه اسکار و ریش، روش FIT مناسب تر خواهد بود.

اگر موی پشت سر کافی نباشد و مجبور به برداشت مو از بدن شویم، روش FIT انجام می پذیرد.

اگر مراجعه کننده ای جلوی سرش خالی شده باشد و خط رویش جلوی سر را نداشته باشد، مناسب ترین روش، FUT خواهد بود، چرا که در این روش ظرافت های بسیار بالا تری نسبت به روش FIT وجود دارد و نیز می توان خط مو و خط رویش مو ایجاد کرد.

اگر که در یک جلسه به مقدار موی بسیاری نیاز دارید، معمولاً روش FUT بیشتر از روش FIT جوابدهی دارد و تراکم بالاتری را به ارمغان می آورد.

اگر مدت زمان عمل نیز برایتان مهم است و می خواهید زودتر پیوندتان انجام شده و به اتمام برسد، بهتر است روش FUT را انتخاب نمایید، چرا که در روش FUT مدت 3 الی 5 ساعت ولیکن در روش FIT تا 10 ساعت و گاهاً بیشتر، به طول می انجامد.

در نهایت مجداداً باید بیان کنیم که نظر نهایی را بهتر است پزشک و متخصص با در نظر گرفتن شرایط مراجعه کننده برای کاشت موی طبیعی، بدهد.

مراحل کاشت مو

در طول روش کاشت مو، میزان اندکی مو معمولا از پشت سر جدا می شود، و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافت هایی ایجاد می شود که این گروه بندی های طبیعی را بدون تغییر حفظ می کنند. بعد از آن گرافت ها در برش های نازک و ریز ناحیه ریزش مو، در توزیعی که شباهت بسیاری به رشد موی طبیعی فرد است، قرار داده می شوند. این روش به چهار مرحله اصلی تقسیم می شود: برداشت مو از ناحیه اهدا کننده، اولین مرحله روش کاشت مو برداشت نوار اهدا کننده از محل دریافت کننده به شکلی است که کمترین آسیب به موهای اهدا کننده وارد شود و کمترین جای زخم در ناحیه اهدا کننده بعد از بخیه زدن بافت ایجاد شود. برای تبدیل بافت اهدا کننده در زیر میکروسکوپ به بخش های ریزی که تنها یک تا دو تار مو پهنا دارند، به مهارت و کارایی بسیاری نیاز دارد، در زمانی که این کار به درستی انجام شود، هیچ آسیب یا برش عرضی اتفاق نمی افتد، قرار دادن گرافت ها آخرین مرحله از کاشت مو می باشد که به مهارت فنی، تبحر، تجربه و نیز تمرکز نیاز دارد که گرافت ها با کمترین آسیب در جایگاه خود قرار داده شوند. 

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو در صورتی که به دست یک پزشک و متخصص مجرب صورت بگیرد، هیچ گونه عارضه ای متوجه بیماران نخواهد شد. ولیکن برخی مشکلات بعد از درمان اجتناب ناپذیر است که موقت هستند و پس از مدت زمان کوتاهی برطرف خواهند شد، این مشکلات شامل تورم خفیف که با تنظیم حالت نیمه نشسته در حین خواب برای چند شب ابتدایی و استفاده منظم از کمپرس سرد از بین می رود، مورمور شدن خفیف در ناحیه سر نیز یکی دیگر از مشکلات بعد از کاشت مو می باشد که گاهاً تا چند روز به طول می انجامد. در موارد نادری ممکن است بیمار دچار خونریزی کمی شود که این امر با پانسمان مخصوص و نیز رعایت حالت نیمه نشسته بر طرف می شود. چنانچه در قسمت هایی که کاشت مو روی آنها انجام شده است، درد احساس شود، باید با قرص های مسکن که توسط پزشک و متخصص تجویز می شود، آن را التیام بخشید. اگر که در قسمت هایی که کاشت مو خارش صورت بگیرد، خاراندن و دست زدن ممنوع است چرا که ممکن است دچار آسیب به موها شود. در مواقعی که خارش زیاد شود، می توان با شستشوی منظم و مرطوب کردن محل کاشت موی طبیعی، با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین، از مقدار خارش کاست.

هزینه و قیمت کاشت مو

هزینه جراحی کاشت مو معمولاً بر حسب تعداد گرفت ها برآورد می شود. گرفت(پیوند) دسته و یا گروهی طبیعی از تارهای مو (معمولاً یک تا چهار تار مو) می باشد که از آن با اصطلاح واحد فولیکولی نیز یاد می شود. این واحدهای فولیکولی در جراحی کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی به صورت تک به تک با استفاده از وسایل مخصوص مستقیماً از پوست سر جدا می شود. اما در جراحی کاشت باریکه مو، باریکه ای از بافت حاوی مو جدا می شود و سپس واحدهای فولیکولی یک به یک از بافت یا باریکه اهدا کننده گرفته می شود. هزینه کاشت مو و قیمت کاشت مو، در این روش به طبع گران تر خواهد بود، چرا که استخراج گرفت ها به دلیل ماهیت دقیق و دشوار عمل زمان برتر است. 

مراقبت های لازم قبل از کاشت مو

اگر سیگاری هستید، دوهفته قبل از انجام عمل کاشت مو باید آن را کنار بگذارید.
اگر قرص و یا کپسول ویتامین E مصرف می کنید، پزشک خود را مطلع کنید و سه هفته قبل از عمل مصرف آن را قطع نمایید.
در صورت داشتن هرگونه بیماری به ویژه بیماریهایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و صرع آن را با پزشک خود در میان بگذارید. 
در صورتی که هر نوع دارویی مانند آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین مصرف می کنید، قبل از عمل حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
یک روز قبل از عمل استحمام کنید و برای شستن موهایتان از نرم کننده استفاده نمایید.
به هیچ وجه یک روز قبل از عمل از داروهایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن استفاده نکنید.
چنانچه طبق نظر دکتر معالج خود قرار است با روش FUT  کاشت مو انجام دهید، حداقل سه هفته اصلاح نکنید. در دیگر روش ها مطابق با دستور پزشک خود عمل کنید.
قبل از عمل خود، یک وعده غذا کوچک ولی مفید میل نمایید.
شب قبل از عمل کاشت مو خواب و استراحت کافی داشته باشید.
قبل از انجام عمل کاشت مو، بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره با پزشک معالج خود شرکت کند. در این جلسه مشاوره مواردی مانند تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو جهت بهبود وضعیت و بررسی اختلالات هورمونی (به ویژه در خانم ها) مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این جلسه سوابق بیماری ها و همچنین حساسیت های احتمالی خاص و یا هر عامل موثر دیگری بررسی می شود تا متناسب با فرد، بهترین روش و تراکم برای اجرای عمل کاشت به متقاضی ارائه شود.
چنانچه فردی شرایط لازم را برای کاشت مو داشته باشد، آزمایش خونی از وی گرفته می شود تا فاکتورهای انعقادی و یا بیماری های ویروسی خطرناک و واگیردار بررسی شود. این آزمایش قبل از عمل بسیار لازم است و مدت زمان آن اگر از یک ماه بیشتر شود، آزمایش ها مجدداً تکرار خواهد شد.

مراقبت های لازم قبل از کاشت مو

شرایط سنی کاشت مو

برای انجام عمل کاشت مو هیچ شرط سنی وجود ندارد و تمامی افراد میتوانند با تایید پزشک و نیز شرایط بالینی نرمال این عمل را در هر نقطه از بدن خود انجام دهند. حتی کودکانی که بر اثر تصادف و یا سوختگی بخشی از موهای خود را از دست داده اند نیز می توانند کاشت مو را انجام دهند. با این وجود چنانچه در حادثه ای مانند سوختگی پوست سر آسیب عمیقی دیده باشد و از بین رفته باشد، حتی با کاشت هم نمی توان موهای از دست رفته و از بین رفته را برگرداند. 

شرایط سنی کاشت مو

کاشت مو برای بانوان 

به صورت کلی خانم ها کمتر دچار ریزش مو و یا طاسی کلی سر می شوند. هرچقدر کم و نادر به هر حال در بعضی موارد همانند ریزش موی مردانه، خانم ها هم ریزش مو و یا طاسی پیدا می کنند. علت این ریزش می تواند هم هورمونی باشد و هم ژنتیکی که در نتیجه آن، موها از قسمت جلوی سر شروع به ریزش و کم پشت شدن می کند. در بین دلایل متفاوت، ریزش موی خانم ها فقط به دلیل سالخوردگی، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و ریزش موی ارثی طبیعی است.
با توجه به دلیل ریزش موی زنان درمان های متفاوت دارویی، کاشت مو و یا ادغامی از این دو در نظر گرفته خواهد شد. با این وجود در بعضی موارد این ریزش ها موقتی هستند و دلیل آنها می تواند هورمونی باشد، به همین علت تا زمانی که دلیل اصلی و نحوه تداوم ریزش مو خانم (از نظر دائمی یا موقتی بودن ریزش مو) با اطمینان مشخص نشود و تشخیص داده نشود، بهتر است هیچ اقدامی در جهت درمان انجام شود.
خانم هایی که به دلایل ارثی و هورمونی غیر قابل درمان دچار ریزش موی مردانه و یا طاسی شده اند، با مراجعه به پزشک متخصص می توانند برای کاشت مو اقدام کنند. 

زن ها هم میتوانند کاشت مو انجام دهند ؟

چه خانم هایی می توانند عمل کاشت مو انجام دهند؟

 

چنانچه تاثیرات منفی ناشی از هورمون DHT علت ریزش موی زنان نباشد، کاشت مو یک گزینه درمانی مناسب است.
زنانی که در اثر کشیدن بیش از اندازه موها مانند بستن دم اسبی موها به مدت طولانی و محکم دچار طاسی شده اند.
خانم هایی که در اثر انجام جراحی پلاستیک موهای ناحیه اطراف برش را از دست داده اند.
خانم هایی که الگوی ریزش موی مردانه دارند، به عبارتی دچار عقب رفتگی خط مو یا ریزش مو در بالای سر هستند.
خانم هایی که در اثر حادثه سوختگی و تصادف شده اند.
خانم هایی که دچار ریزش موی سکه ای هستند.

تصورات غلط در مورد کاشت مو

کاشت موی طبیعی دارای محدودیت هایی است که یکی از مهمترین آنها محدود بودن تعداد جلسات قابل انجام کاشت مو می باشد. دلیل این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت از محل دهنده مو، بیشتر از حد معین نمی تواند باشد که حدوداً بین 8 الی 10 هزار تار مو است.
شخص متقاضی معمولاً در فکر خود تصورات و پیش داوری هایی از کاشت موی طبیعی و نتایج آن دارد که با واقعیت امر فاصله بسیار زیادی دارد و لازم است که ذهنیت او با معاینه صحیح و مشورت روشن شده و متوجه واقعیت های امر گردد.

با کاشت موی طبیعی می توان موهای کم پشت را پرپشت کرد
در کاشت مو یک گرافت از طریق ایجاد یک شکاف بسیار نازک و ظریف وارد پوست می شود. این سوراخ با وجود اینکه بسیار کوچک و ظریف است ولی به هر حال فضایی را اشغال می کند. چنانچه منطقه مورد نظر کاملاً طاس باشد مشکلی نخواهیم داشت ولی اگر که بخواهیم پیوند را در لابه لای موها انجام دهیم، لازم است که فضای کافی در بین موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را به وجود آورد.
با کاشت موی طبیعی می توان تراکمی شبیه تراکم موهای سر (خدادادی) به وجود آورد
در کاشت موی طبیعی برای سر، شکاف های بسیار ظریفی برای قرار دادن گرافت ها در پوست منطقه طاس ایجاد می گردد. اگر این شکاف ها خیلی به همدیگر نزدیک باشند پوست بین آنها پاره شده و دو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می شود که برای هیچکس مطلوب نیست. از این رو مجبوریم یک فاصله بسیار کمی را رعایت کنیم. این فاصله حدودا 2-3 برابر فاصله بین موها با تراکم عادی است و از این رو همیشه تراکم موهای کاشته شده کمتر از تراکم موهای عادی است.
یک شخص که طاس کامل است می تواند تا هرچند جلسه که بخواهد کاشت انجام دهد
کاشت موی طبیعی دارای یکسری محدودیت هایی است که یکی از مهمترین آنها، محدود بودن تعداد جلسات کاشت مو برای هر شخص می باشد. علت این محدودیت این است که از منطقه دهنده مو، بیشتر از 8 الی 10 هزار تار مو نمی توان برداشت. 
کاشت موی طبیعی سرطان زا می باشد
این موضوع به هیچ عنوان وجود ندارد و اصولاً ماهیت انجام کار در کاشت موی طبیعی به صورتی است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطان زای پوست ندارد. مهمترین و موثرترین عوامل دخیل در سرطان پوست عبارتند از: ژنتیک، اشعه آفتاب، بعضی از مواد معدنی همانند سیلیکون و آرسنیک، هیدروکربن های کارسینوژن و برخی از بیماری های ارثی.
بعد از کاشت موی طبیعی سردردهای شدیدی به وجود می آید
با متدها و روش های قدیمی که از وسایل غیر ظریف استفاده می شد، گاهی سردردهایی بعد از کاشت به وجود می آمد اما امروزه با تکنیک های بسیار مدرن و وسایل بسیار ظریف این مسئله از بین رفته است.
کاشت موی طبیعی از ریزش موهای موجود در شخص جلوگیری می کند
واضح است که کاشت مو برای وضعیت فعلی طاسی فرد انجام شده است و درمان دیگری ندارد. ریزش و یا عدم ریزش موهای شخص در آینده و بعد از کاشت مو مربوط به وضعیت ژنتیک وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی او ندارد.
تا هر مقداری که شخص بخواهد می تواند خط رویش مو در جلوی سر را پایین آورد
خط رویش مو در جلوی سر در حقیقت یک نوار باریک و ظریف از پوست سر بوده است که حد فاصل پیشانی و پوست پر موی سر می باشد. طراحی این خط محاسباتی دارد که رعایت کردن آنها برای نتیجه خوب و طبیعی بسیار مهم است. 
از موهای دیگران می توان برای کاشت مو استفاده کرد
به علت عدم تطابق خصوصیات بافتی و سیستم ایمنی ما بین انسان های مختلف در صورت استفاده از موهای شخص دیگر پوست سر آنها را نمی پذیرد و موها را پس می زند. 

 تصورات غلطی که در کاشت مو وجود دارد

تطبیق دادن انتظارات با واقعیت

قبل از انجام کاشت موی طبیعی، بهتر است چند نفر که این عمل را انجام داده اند را از نزدیک مشاهده نمایید و با آگاهی لازم و دید باز درباره این موضوع تصمیم بگیرید. هدف از کاشت مو پر کردن و پوشاندن محل طاسی و خالی سر می باشد، نه پرپشتی بسیار زیاد که تنها کلاه گیس می تواند آن را انجام دهد. در عمل پیوند موی طبیعی باید تا مقدار زیادی واقع بین بود. افرادی که در مراکز نامعتبر دروغ های بسیاری شنیده اند و نیز برایشان بزرگنمایی شده است، متاسفانه انتظارات غیر واقعی پیدا می کنند. گرچه که یافتن کلینیک های معتبر و بسیار خوب و با تجربه و همچنین نوع روش کاشت مو تاثیر بسیاری بر نتیجه نهایی و پرپشت شدن موها دارد. پس پیشنهاد میکنیم که ابتدا قبل از انجام این عمل، حتما چند نفر که کاشت مو انجام داده اند را ببینید و سپس کلینیک و پزشک معتبر و با تجربه و مطمئن انتخاب کنید.

مشاوره و مکالمه حضوری با پزشک و متخصص

در جلسه مشاوره کاشت و پیوند موی طبیعی مو، می توانید نمونه کارهای کاشت مو را مشاهده کنید و به توضیحات و شرایط مشاور خود در مورد روش کاشت مو و نیز نتیجه عمل کاشت مو دقت نمایید. نگرانی و دلهره شما برای عمل پیوند مو و کاری که قرار است بر روی شما صورت بگیرد و چهره شما را بسیار تغییر دهد، برای مشاور و پزشک کاملاً قابل درک است، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا موارد نگران کننده را به راحتی و با صراحت با مشاور و پزشک خود بیان کنید و راهکارهای وی را بشنوید و به او اطمینان کنید.

خدمات کلینیک کاشت موی رز

در کلینیک فوق تخصصی رز خدمات کاشت مو (Hair transplantation)، کاشت ابرو(Eyebrow transplantation)، کاشت ریش و کاشت مژه با آخرین متد روز دنیا توسط پزشکان و متخصصان مجرب ارائه می گردد.

مقالات مرتبط با کاشت مو | کاشت موی طبیعی | کلینیک رز

روش های حفظ فولیکول مو

روش های حفظ فولیکول موروشهای حفظ فولیکول مو

 چگونه از موهای خود مراقبت کنیم؟

فولیکول مو ، کیسه های کوچکی هستند که بر روی سلول های پوستی قرار گرفته اند. غدد موجود در پوست، چربی را از این کیسه ها به بیرون ترشح می کند تا از مو حفاظت کند و باعث روان شدن مو گردد. سلول های پوستی وارد این کیسه ها می شوند و با یکدیگر جمع می گردند و مو را به وجود می آورند. ساقه مو ( قسمتی از مو که دیده می شود ) از کراتین ساخته شده است. کراتین نوعی پروتئین است. به منظور استحکام بخشیدن به فولیکول های مو، باید رژیم غذایی سالمی را برگزینید زیرا مو از سلول های شما به وجود می آید و سلامت آن به سلامت شما بستگی دارد. موی سالم مستحکم تر است.

کمبود اکسیژن باعث ضعیف شدن فولیکول های مو می شود، بدین منظور بهتر است غذاهای آهن دار بخورید. آهن باعث انتقال هرچه بیشتر اکسیژن به مو می شود. برخی مواد غذایی که آهن دارند عبارتند از سبزیجاتی با رنگ سبز تیره، لوبیا و حبوبات، گوشت قرمز کم چرب. 

در رژیم غذایی خود حتما مواد غذایی که عنصر روی دارند را بگنجانید. روی بیشتر در غذاهای دریایی و گوشت یافت می شود. به دلیل اینکه روی پروتئین های سازنده مو را به هم می چسباند، باعث تقویت و استحکام فولیکول های مو می شود. هم چنین روی به غدد چربی موجود در پوست نیز کمک می کند تا از مو محافظت نمایند. روزانه حدود 11 میلی گرم روی مصرف نمایید. مصرف بیش از حد روی باعث عدم جذب سایر مواد معدنی مورد نیاز برای محافظت از مو می شود.

غذاهایی بخورید که سرشار از ویتامین های A، B، C و E باشند. در میوه های مختلف و سبزیجات و نیز در چربی های سالم مانند آووکادو و روغن زیتون، این ویتامین ها به وفور یافت می شوند. برای اینکه از دریافت این ویتامین ها مطمئن شوید، بهتر است میوه و سبزیجاتی با رنگ های مختلف را مصرف کنید. همچنین مصرف سبزیجات و میوه های مختلف میزان آب بدن را نیز کنترل می کنند.

غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، گوشت، لبنیات کم چرب، گوشت سفید مصرف کنید. مو از پروتئین ساخته شده بنابراین باید در رژیم خود پروتئین کافی داشته باشید تا سلامت و استحکام آن را حفظ کنید.

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. اینکار به رشد و تقویت مو کمک می کند. نوشیدن آب کافی به بدن کمک می کند که به خوبی تمامی فعالیت های خود، از جمله رشد مو، را انجام دهد. زمانی که به بدن شما آب کافی برسد، مو های شما نرم تر و انعطاف پذیر تر می شود در حالی که اگر بدن شما دچار کم آبی گردد، موهایتان خشک و ترد می شود.

از طرفی با گذر زمان فولیکول های مو به دلیل پیر شدن، تغییر مدل مو، مشکلات محیطی و خشک کردن نا مناسب دچار آسیب می شوند. این عوامل باعث ریزش مو، خشک شدن و شکنندگی مو می شوند. با این حال روش هایی وجود دارد که به شما در رشد دوباره و مستحکم شدن بیشتر مو کمک می کنند.

بهتر است روزانه قرص های بیوتین و نیاسین مصرف کنید. این ویتامین ها به رشد مو و سلامت فولیکول ها کمک می کنند و باعث تقویت آن می شوند. برای رشد بهتر مو و از بین بردن فولیکول های آسیب دیده، بهتر از پوست سر را با محلول های مناسب شستشو و ماساژ دهید. اینکار باعث می شود خون در پوست سر جریان یابد و فولیکول های آسیب دیده خارج شوند.

بهتر است روزانه اقدام به شستشوی موهای خود کنید. هرچه موهای شما تمیزتر باشند، آسیب کمتری به فولیکول ها وارد می شود. با شامپو های مناسب موهای خود را ماساژ دهید، سپس اجازه دهید مو مدتی استراحت کند و سپس اقدام به آبکشی نمایید. حتما توجه کنید که نوع شامپو مناسب با نوع پوست و مو شما باشد. بهتر است اجازه دهید موهایتان به صورت معمولی خشک شوند و تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید. اگر قصد سشوار کردن دارید با دمای کم و فاصله مناسب اینکار را انجام دهید.

 گفتنی است که با وجود پیشرفتهایی که در روند کاشت مو انجام شده است اما داشتن موی طبیعی حس خوشایندتری به افراد میدهد بنابراین برای حفظ سلامتی موهای خود از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

ادامه مطلب
کاشت مو و ترمیم مو چه نقشی در افزایش اعتماد به نفس افراد دارد؟

کاشت مو و ترمیم مو چه نقشی در افزایش اعتماد به نفس افراد دارد؟

داشتن مو های زیبا با احساس خوبی از جوانی همراه است. در بسیاری مواقع حتی وجود موهای پرپشت و خوش حالت سن و سال افراد را از میزان واقعی کمتر نشان می دهد؛ از این رو است که بسیاری از افراد داشتن چنین مو هایی را برای خود رز می دانند و در صدد هستند تا به این رویا دست پیدا کنند. 

ریزش مو و طاسی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، باید بدانید که علت بسیاری از طاسی ها ژنتیک است و فرد بی آن که مشکل خاصی در ساختار موی خود داشته باشد به دلیل این ژن های ناهنجار موهای خود را از دست می دهد. همچنین هورمون های آندروژنیک نیز در طاسی و ریزش موها دخیل هستند که البته این هورمون ها از دسته هورمون های مردانه می باشند و در بیضه ها ترشح می شوند. عوامل شیمیایی و تغذیه ای نیز در بسیاری از اتفاقاتی که منجر به ریزش موها می شوند دخیل هستند. موها از پروتئین های ساختاری تشکیل شده اند و مواد معدنی و ویتامین های متعددی هستند که تضمین کننده سلامتی آن ها می باشند، به همین دلیل نبود یک رژیم غذایی خوب و متعادل به همراه سیگار کشیدن می تواند تا حدود زیادی موها را دچار آسیب نماید. خود فرآیند ریزش مو یک مسئله طبیعی است و در همه انسان ها اتفاق می افتد اما تعداد تار موی ریزش کرده در روز نباید به بیش از 100 تار برسد، اگر چنین اتفاقی بیفتد فرد پس از مدتی حجم زیادی از موهایش را از دست می دهد و ممکن است به طاسی مبتلا شود.

به طور کلی فاکتورهای مختلفی در ریزش مو دخیل هستند که هر کدام از آن ها ممکن است چرخه جوانه زنی و رشد مو را تحت تاثیر قرار داده و به طور موقت و دائمی در فرد ریزش مو ایجاد کنند.

کاشت مو-کلینیک کاشت مو

چه راه هایی برای کاشت و ترمیم مو ها وجود دارند؟

روش های مختلفی برای انجام فرآیند کاشت مو  مانند جدیدترین روش کاشت مو sut، روش کاشت مو fit، عوارض کاشت مو به روش fut و جدیدترین روش کاشت مو prp به وجود آمده که البته در بسیاری از موارد نیز موفقیت آمیز هستند و افراد را به نتایخ دلخواه خود می رسانند. کاشت یا پیوند مو نزدیک به چند دهه است که در دنیا انجام می شود و افراد زیادی از جمله سلبریتی های مشهور بواسطه آن به رویای خود یعنی جذاب تر و جوان تر بودن رسیده اند.

بسیاری از افراد به دلیل کم پشت بودن موها به متخصص مراجعه می کنند، در این شرایط متخصص به جای آن که پیشنهاد کاشت مو را بدهد از روش های ترمیمی برای رفع مشکل این افراد استفاده می کند. در روش های ترمیمی که ساده تر نیز هستند پزشک با تغییر خط رویش موها به طوری که طبیعی نیز جلوه کند، ظاهری پرپشت تر را برای موهای فرد ایجاد می کند. این روش ها مشکلات کاشت و عوارض و خونریزی های ناشی از آن را به دنبال نخواهند داشت. در فرآیند ترمیم چند تار موی فرد به لابراتور فرستاده می شود و پس از شناسایی ساختار آن، متخصصین از بانک مو نزدیک ترین مو از لحاظ ساختاری و شکل به موی فرد را پیدا می کنند و پروتزی از روی آن می سازند. این مدل ساخته شده نهایتا با ژلاتین و بعضی از مواد خاص روی سر ثابت شده و دیگر از سر جدا نمی شود.

زمانی که به دلیل جدی بودن مسئله، مشکلات موها با روش های ترمیمی قابل حل نباشد، پزشک متخصص پوست و مو کاشت را برای بیمار تجویز می کند. در حال حاضر کاشت مو به چندین شیوه متنوع انجام می شود که همه آن ها در بیشتر مواقع موفقیت آمیز هستند.

ابتدایی ترین روش کاشت مو که امروزه به دلیل ایجاد ظاهری مصنوعی بر روی سر با اقبال چندانی مواجه نیست، روش پانچ PUNCH است. در این روش به دلیل کاشت دسته ای مو و ایجاد سوراخ روی سر، نمایی غیر طبیعی از موها ایجاد می شود که بسیاری از افراد آن را نمی پسندند.

روش FIT

روش FIT به دلیل حجم پایین فولیکولی که در آن برداشت می شود مناسب افرادی است که ناحیه کمی از مو های آن ها ریخته است. در این شیوه قسمت هایی از موی بالای گوش و نواحی که دید کمتری دارند دسته هایی از مو بوسیله پانچ برداشته می شوند. از هر پانچ که معمولا 3 تا 5 واحد مو در خود دارد یک فولیکول سالم استخراج می شود. این فولیکول ها در قسمت هایی که نیاز به کاشت هست و در سوراخ های ایجاد شده به این منظور قرار می گیرند. کاشت به این شیوه طبیعی تر است و نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد گرچه که در موارد شدید طاسی و ریزش، این متد به تنهایی جواب نمی دهد.

روش FUT

در کاشت مو به روش FUT یکی از با سابقه ترین و در عین حال موفق ترین شیوه های کاشت مو در دنیا به حساب می آید. این متد که موفقیتی بالغ بر 97% موارد موجود دارد، توسط بسیاری از متخصصین زیبایی و پوست و مو برای افراد تجویز می شود. در این شیوه پزشک با برداشتن باریکه ای از مو از قسمت پشت سر و جدا سازی فولیکول های موجود در آن که در حدود 10000 عدد می شوند، اقدام به کاشت آن در نواحی جلو میانی سر می کند. قسمتی که برداشت از آن صورت گرفته نیز بخیه می خورد اما در صورت داشتن یک فرآیند جراحی خوب اثری از بخیه ها در سر باقی نمی ماند. فولیکول هایی که از ناحیه باریک سر جدا شدند طی مراحلی دقیق و علمی به صورت جداگانه در می آیند و در دسته های یک، دو و یا سه تایی در قسمت هایی از سر که نیاز به وجود مو هست کاشته می شوند.

 افرادی هستند که با عمل تراشیدن مو مشکل دارند و تمایلی ندارند که برای انجام عمل کاشت، تمام موهای خود را بتراشند، این شیوه برای این دسته از افراد بسیار مناسب است چرا که در آن نیازی به تراشیدن موهای سر وجود ندارد. البته باید گفت که این شیوه در عین داشتن مزایای زیاد، معایبی را نیز به همراه دارد. از جمله این معایب می توان به ایجاد اسکار در پشت سر تا مدت ها پس از جراحی اشاره کرد. همچنین ایجاد یک خط رویش غیر طبیعی از مسائلی است که ممکن است در این نوع از درمان کاشت مو اتفاق بیفتد.

روش ترکیبی FITو FUT

در این روش پزشک با استفاده از تکنیک هایی که در هر دو روش کاشت مو وجود دارند، اقدام به کاشت می کند. این شیوه ترکیبی برای افرادی که طاسی های گسترده دارند به کار برده می شود. این روش با برداشتن مزایای هر دو شیوه، این امکان را به بیمار می دهند تا عوارض پس از کاشت را به شکل خفیف تر و کمتری تجربه کند.

روش SUT

این شیوه که در واقع مدرن ترین و نوین ترین شیوه کاشت مو در دنیا به حساب می آید، عوارض و مشکلات کمتری نسبت به شیوه های قدیمی تر برای بیمار دارد. این متد به دلیل نداشتن بخیه، برش، دوران نقاهت طولانی، درد و بر جای ماندن اسکارهای پوستی در نواحی سر و پشت آن، علاقمندان زیادی دارد.

از دیگر مزایای کاشت مو به روش SUT این است که تا حدود سه برابر حجم فولیکول در روش های رایج را با این شیوه می توان برداشت کرد. این تراکم بالا خط رویشی طبیعی در سر ایجاد می کند که ظاهری زیباتر را برای فرد به ارمغان می آورد. خط رویش را می توان به سلیقه و خواست بیمار در این روش طراحی کرد. همچنین نیاز به ویزیت ها و جلسات درمانی متعدد در این شیوه وجود ندارد.

Hair-transplantation-clinic

سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است؟

متخصصین زیبایی و مو به دلیل عوارض و مشکلات ناشی از جراحی های کاشت مو، این نوع از عمل را برای افراد زیر 25 سال ممنوع کرده اند. در این سنین رشد فولیکول های مو ادامه دارد و ممکن است جراحی نتایج لازم را برای فرد به بار نیاورد. بهترین سن کاشت مو از سی سالگی است که در آن مو های فرد تکامل و رشد کامل خود را به دست آورده اند و می توان بر روی فولیکول های آن اقدامات لازم برای جراحی را انجام داد.

هزینه های کاشت مو به چه صورت است؟

در کل هزینه های کاشت مو بر اساس تعداد گرفت های کاشته شده (تعداد فولیکولی که برداشته شده و در پوست سر جایگذاری می شود)  محاسبه می گردد که در افراد و کلینیک های زیبایی مختلف تفاوت دارد. روش های جراحی به دلیل عوارض و سختی هایی که به دنبال دارد هزینه های بالاتری نیز بر مشتری تحمیل می کند. به دلیل حساسیت و دقتی که در هنگام برداشتن دسته های فولیکولی از باریکه برداشته شده از پشت سر اعمال می گردد، این روش از شیوه های پر هزینه در زمینه کاشت مو به حساب می آید.

کلینیک کاشت مو رز با سال ها تجربه در انجام عمل های ترمیمی و کاشت مو(Hair transplantation) متقاضیان را به رویای خود که همان جوان تر و جذاب تر بودن است نزدیک تر می کند. در این کلینیک عمل های کاشت و ترمیم با جدید ترین شیوه ها و فناوری روز آمریکا و اروپا در حال انجام است. وجود پرونده های موفق در زمینه انجام اعمال زیبایی پوست و مو در این کلینیک موید این امر است که رز مسیر درستی را در پیش گرفته است.

ادامه مطلب
درباره خطرات و عوارض کاشت مو چقدر میدانید؟

درباره خطرات و عوارض کاشت مو چقدر میدانید؟

اکثر قریب به اتفاق افراد در جوامع مختلف همچنان بر این باورند که کاشت مو و یا پیوند مو، کاشت ابرو و یا مواردی که به انجام اعمال زیبایی مرتبط است میتواند برای سلامتی آنها زیان بار و خطرناک باشد، در ابتدا از شما می خواهیم که لطفا این باور را از خود دور کنید که کاشت مو یا کاشت ابرو ممکن است برای شما خطرناک باشد اگر چنین بود بسیاری از بازیگران و مجریان مطرح این کار را انجام نمی دادند اگر به کاشت موی احسان علیخانی توجه کنید خواهید دید که کاشت مو بسیار تاثیر گذار و بدون خطر است، پزشکان و جراحان عالی رتبه مستقر در کلینیک کاشت مو با به کار گیری جدیدترین متدهای پزشکی روز دنیا و همواره به روز بودن تجهیزات این کلینیک علاوه بر اینکه ظاهر شما را بنا به نظر خودتان به زیبایی و کمال مطلوب خودتان میرسانند، سلامت شما را نیز به طور مطلق به عنوان اصلی ترین وظیفه خود میدانند.

حال به بررسی و شرح کلی این موارد که آیا کاشت مو و کاشت ابرو ممکن است خطرناک باشد میپردازیم:

عوارض کاشت مو

پیوند مو یک روش جراحی سرپایی خارج بیمارستانی است (معمولا این عمل در کلینیک های خصوصی صورت میپذیرد). این روش در حال حاضر به عنوان یکی از امن ترین و فاقد خطرات و عوارض قابل توجه پزشکان و جراحان مختلف دنیا مورد پذیرش قرار گرفته است که معمولاً در مرکز کاشت مو یا کلینیک کاشت مو انجام می‌شود.

برخی از خطرات جزیی و عوارض موقت ناشی از کاشت موی طبیعی را ما برایتان به صورت تیتر وار عنوان میکنیم و از شما خواهشمندیم تا باور خطرناک بودن و دائمی بودن عوارض را به طور کلی از خود و آشنایانتان دور کنید چراکه عنوان کردیم این عوارض موقتی بوده و خطراتی که در زیر به آنها اشاره خواهد شد خطرات جزیی هستند و نمیتوان از آنها تحت عنوان عوارض خطرناک یاد کرد:

نازک شدن موقتی موها (تبدیل شدن موها در زمان کوتاه به کرک)

خیلی سختگیرانه است که این عنوان را تحت عنوان یکی از خطرات کاشت مو عنوان کنیم چراکه این مورد یک عارضه بسیار کمیاب و نادر است اما از آنجایی که ما بنا را بر صداقت گذاشته ایم سعی میکنیم تا تمامی موارد را که ممکن است مراجعان ما با آنها برخورد کنند را به شما اعلام کنیم. این مورد ممکن است پس از جراحی پیوند مو برای بیمار پدید بیاید و باعث نازک شدن برخی از موهای از قبل موجود شده او شود. روند بازگشت موهای نازک به حالت طبیعی خود به چند ماه زمان نیاز دارد، پس لطفا صبور باشید.

خون‌ریزی

ممکن است در برخی از افراد که تمایل به کاشت مو و یا پیوند مو دارند خون‌ریزی در برخی از نواحی سر را شاهد باشند که این مورد یکی از موارد طبیعی است و با فشار ساده متوقف خواهد شد و جای نگرانی ندارد ولی خون‌ریزی مداوم عارضه‌ی نگران‌کننده محسوب می‌شود که ممکن است در کمتر از یک درصد موارد رخ دهد؛ دقت کنید در کمتر از یک درصد. در این مورد که به ندرت اتفاق میافتد به بخیه یا دوخت اضافی نیاز می‌شود.

درد؛ کاشت مو درد ندارد

 در بررسی های انجام شده و مطالعات صورت گرفته درد ناشی از جراحی پیوند مو بسیار نادر و نسبتاً کم است چرا که نیمی از افرادی که به علل مختلف به کلینیک کاشت مو مراجعه میکنند و اقدام به کاشت مو میکنند هیچ دردی را احساس نمی‌کنند و نیمِ دیگر نیز با مصرف مسکن و داروهای کاهنده‌ی درد برای چند روز پس از عمل آرام خواهند شد؛ پس باور دردآور بودن کاشت مو و ابرو را از خود دور کنید

بی‌حسی

برخی از افرادی که از بیماری ریزش مو رنج میبرد اعلام کرده‌اند که درجاتی از بی‌حسی گذرا و اجتناب‌ناپذیر را تجربه می‌کنند. این بی‌حسی معمولاً در ناحیه بانک موی فرد یا همان ناحیه دهنده موی فرد بروز می‌کند و در حالت کلی تقریبا به صورت میانگین بین ۳ الی ۱۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد.

سکسکه و ربط آن به کاشت مو

قطعا برایتان تعجب آور است اما باور کنید سکسکه یکی از عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی کاشت مو و ابرو است که تا به امروز در بین برخی از افراد مشاهده شده است. مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در بین شماری از بیماران مراجعه کننده به کلینیک های مختلف کاشت مو مشاهده شده که تا به امروز علت ایجاد سکسکه های بعد از جراحی کاشت مو و ابرو به علت کاهش پوست سر رخ میباشد که البته افرادی که دچاره این عارضه موقتی میشوند بسیار کمیاب هستند و بعید به نظر میرسد که شما یکی از آنها باشید. اما اگر خدایی نکرده با این عارضه مواجه شدید این عارضه بعد از چند ساعت یا چند روز برطرف می شود.

کاشت مو، کاشت ابرو، تزریق ژل، لیفت صورت و لیزر علاوه بر اینکه هرکدام در حوزه خودشان میتوانند باعث زیبایی شما باشند و در ایجاد اعتماد به نفس شما نقش به سزایی را ایفا کنند، هیچگونه خطر یا خطراتی را برای آن دسته از افرادی که اقدام به این گونه اعمال زیبایی میکنند به همراه نخواهد داشت، ما در مطالب مختلف و مطالب پیشین همین عنوان به شما برخی از خطرات و عوارضی که ممکن است ضمن این اعمال برای بیماران پدید بیایند را مطرح کردیم که ادامه سه عنوان دیگر را به این موارد اضافه میکنیم تا شما با دیدی روشن پا به کلینیک کاشت مو بگذارید.

خارش؛ عارضه‌ای طبیعی پس از کاشت مو

خارش عارضه‌ای است که برخلاف عوارضی که پیش‌تر به اطلاعتان رساندیم در اکثر موارد رخ می‌دهد، اما به ندرت سخت و آزاردهنده می‌شود یعنی اکثر یا بهتر بگوییم اغلب افرادی که اقدام به کاشت مو یا ابرو میکنند با مشکل خارش نواحی ترمیم مو یا پیوند خورده مواجه میشوند که در همین طیف از افراد عده‌ای بسیار ناچیز و نادر هستند که از این عارضه رنج ببرند چرا که خارش سر و نواحی ترمیم شده و پیوند خورده فقط چند روز طول می‌کشد و شامپو زدن موها و استحمام روزانه ناراحتی ناشی از آن را رفع خواهد کرد.

ورم کردن نواحی پیوند خورده پس از کاشت مو یا کاشت ابرو

تورم نواحی جراحی شده و پیوند خورده یا ترمیم شده به ندرت پدید می‌آید اما در صورت بروز این عارضه پیشانی و اطراف چشم نیز تاثیر پذیر خواهند بود که با ماساژهای ملایم همین نواحی طی ۱ الی ۲ روز بهبود می‌یابد.

التهاب یا عفونت فولیکول مو

سوالی که بیشتر افرادی که میخواهند اقدام به اعمال زیبایی نظیر کاشت مو یا ابرو کنند در کلینیک های مختلف و از پزشکان مختلف میپرسند همین است که آیا ممکن است کاشت مو یا ابرو موجبات التهاب یا عفونت در نواحی را برای آن ها به همراه داشته باشد یا خیر؟ پاسخ ما به این دسته از افراد این است که التهاب یا عفونت پس از کاشت مو به ندرت و با احتمال یک در هزار اتفاق می‌افتد که البته در صورت وقوع به راحتی و با آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشکان مستقر در کلینیک کاشت مو درمان می‌شود.

زخم، آیا نواحی پیوند خورده یا کشت شده ممکن است زخم شوند؟

زخم کلوئید که از آن تحت عنوان زخم اسکار برجسته نیز یاد میشود یک زخم قرمز رنگ در نواحی کاشت و برداشت شده میباشد که به ندرت در افراد پدیدار میشود.

کیست

ممکن است در بین افرادی که به کلینیک برای کاشت مو یا کاشت ابرو مراجعه می‌کنند یک یا چند کیست در منطقه گیرنده مو به وجود آید. طی بررسی و تحقیقات صورت گرفته در بین شمار زیادی از بیماران و مراجعان به کلینیک کاشت مو مشخص شده که این کیست‌ها معمولاً خود به خودی و بعد از گذشت چند هفته و بعضا بلافاصله پس از جراحی با درمان‌های مختلف، ساده و راحت ناپدید می‌شوند. کیست های مورد بحث معمولاً به قطری حدود ۲ الی ۳ میلی‌متر و در اندازه‌ی یک جوش کوچک در ناحیه پیوند خورده پدیدار میشوند که جای نگرانی را برای بیماران پدید نمی‌آورد چراکه به راحتی این کیست ها قابل رفع هستند.

در انتهای این مطلب که توسط پزشکان و اساتید مجرب کلینیک کاشت مو گردآوری شده ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که باید توجه داشته باشید که هر زمانی که قسمتی از پوست انسان بریده میشود، توسط فرآیندی به نام «فیبروز» بهبود می‌یابد و به دلیل کوچک بودن مناطق پیوند و ترمیم مو، فیبروزهای ایجاد شده ناشی از فرآیند کاشت موی طبیعی تقریباً غیر قابل شناسایی خواهند بود و دیده نمی‌شوند و به طور کلی عزیزانی که به کلینیک کاشت مو مراجعه میکنند نگرانی های را در خصوص عوارض و خطرات عنوان شده به خود راه ندهند چراکه بسیاری از مواردی که در این مطالب عنوان شد به ندرت اتفاق می‌افتند و ما سعی کردیم تا صادقانه برای شما آن‌ها را اعلام کنیم. قیمت کاشت مو، سن مناسب برای کاشت مو، عکس کاشت مو، هزینه تقریبی کاشت مو و بهترین فصل کاشت مو همه سوالاتی است که با مراجعه به مشاوران کلینیک کاشت مو می توانید اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ادامه مطلب
مراقبت از موهای معمولی و نحوه شستشوی صحیح

مراقبت از موهای معمولی و نحوه شستشوی صحیح

مراقبت از موها با هر جنسی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است برای اینکه به دنبال درمان ریزش مو  نباشید  باید مراقب موها باشید روش صحیح شانه زدن، روش صحیح شستشو، استفاده از شامپوهای استاندارد از ابتلا به ریزش مو جلوگیری میکند البته تغذیه نیز نقش موثری در مراقبت موها دارد.

مراقبت از موهای معمولی

حتما میدانید که آبی که برای شستشوی موها بکار میرود تاثیر مستقیم و به سزایی در سلامت و تضمین پایداری موهای شما دارد؛ پس آبی که برای شستشوی موها استفاده می کنید میبایست دارای حرارت معین و همچنین نباید به یکباره آب سرد و یا آب گرم را روی سر باز کرد و یا درجه آب را بطور ناگهانی تغییر داد زیرا که با چنین کاری ریشه ی موها شوکه میشوند که واکنش آن تضعیف و ریزش مو خواهد بود.
موهای معمولی به آن دسته از موهایی گفته میشود که نه پوست سر چرب است و نه پوست سر خشک، افرادی که از پوستی ملایم برخوردار هستند را افراد دارای پوست معمولی مینامند که بهتر است حد واسط بین روش شستشوی موهای چرب و خشک را که در مقاله های مراقبت از موهای خشک و مراقبت از موهای چرب عمل کنند. مطلبی که باید تذکر داد این است که کسانی که به علت های مختلف نظیر تاثیرات هورمونی یا ارثی و یا بیماری موهایشان را از دست دادهاند و یا طاس شده اند و یا موها را که از ته ماشین کرده انده اند می توانند با کف دستها به آرامی و بدون خشونت و تاکید بیشتر روی پوست سر را کاملا بشویند.

روش‌هایی که در این سه گانه مطلب خدمتتان عنوان شد برای شستشوی انواع موهای سر می باشد و هر کس با علم به اینکه دارای چند نوع مویی می باشند می توانند از روشهای ذکر شده استفاده نمایند.

ادامه مطلب
شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر و راه های درمان آن

شوره سر ممکن است توسط پوست‌های سر خشک ایجاد شوند (کم شدن آب بدن نیز باعث شوره سر می‌شود) البته گاهی اوقات هم شوره سر به دلیل بیماری‌های پوستی نظیر اگزما، پسوریازیس و یا عفونت های قارچی روی پوست سر شکل میگیرند. معمولا در راستای این اتفاق این سوالات که رابطه شوره سر و ریزش مو، بهترین شامپو برای از بین بردن شوره سر، بهترین شامپو ضد شوره ایرانی، بهترین شامپو ضد شوره خارجی، عوارض شوره سر برای افراد پیش می آید. برای درمان شوره سر شدید، درمان سریع شوره سر، درمان شوره سر چرب راه هایی مانند درمان شوره سر با روغن زیتون و درمان شوره سر با سرکه سفید یا استفاده از شامپو ضد شوره سلنیوم سولفاید، شامپو ضد شوره پرژک، شامپو ضد شوره کلیر که بسیاری از پزشکان شاید توصیه کنند وجود دارد ولی را‌ه‌های برطرف کردن شوره سر بسیار ساده و اغلب ارزان هستند، در ادامه با کلینیک کاشت مو همراه باشید تا به معرفی برخی از این راه‌حل ها بپردازیم.

درمان شوره سر-کلینیک کاشت مو

جوش شیرین

جوش شیرین اثرات بسیار قوی بر شوره سر دارد به طوریکه استفاده دوره ای از آن میتواند تا حد زیادی شوره سر را برطرف کند. نحوه استفاده و مصرف جوش شیرین نیز نیاز به پیچیدگی های خاص و دشوار ندارد و فقط کافیست یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کرده و از آن به عنوان شامپو استفاده کنید.
سرکه سیب

اسید موجود در سرکه سیب باعث میشود تا کپک‌ها و شوره‌های فعال روی پوست سر از بین بروند. سرکه سیب و آب گرم را به طور مساوی با یکدیگر ترکیب کنید سپس آن را روی موهای خشک خود ماساژ دهید و به ملایمت موهای خود را جابجا کنید، توجه داشته باشید که این راه حل زمانی موثر واقع خواهد شد که سرکه سیب تمام پوست سر شما را پوشش دهد. پس از ۵ الی ۶ دقیقه که پوست سر خود را به سرکه سیب آغشته کردید آبکشی کنید. پیشنهاد می‌شود برای رفع کامل شوره سر این کار را دو بار در هفته انجام دهید.
آسپرین

آسپرین حاوی یک ماده‌ای تحت عنوان اسید سالیسیلیک است که در بسیاری از شامپوها از آن برای مهار کردن شوره سر استفاده می‌کنند. پیشنهاد میشود برای کنترل شوره سر، هر دو پودر آسپرین و شامپو را با یکدیگر ترکیب کرده و روی سر خود ماساژ دهید، توجه داشته باشید این شامپوی آغشته به پودر آسپرین میبایست به مدت ۲ دقیقه روی پوست سر شما باقی بماند.

روغن نارگیل

 این روغن به طور موثر در درمان شوره سر مورد استفاده قرار میگیرد و توصیه تمامی پزشکان برای رفع این عارضه استفاده از روغن نارگیل قبل از حمام به مدت ۱ ساعت هستند. برای این منظور توصیه شده که یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با سطح پوست سر خود ترکیب کنید و بگذارید تا تمامی قسمت های مو و پوست سر شما به این روغن آغشته شود.
لیمو

فقط کافیست دو قاشق غذاخوری آب لیمو را به سطح پوست سر خودتان برسانید تا متوجه اثرات جادویی این میوه شوید، لیمو از دیرباز به عنوان یکی از اصلی ترین درمانهای طبیعی برطرف کردن شوره سر در جوامع مختلف مورد استفاده قرار میگرفته است. توصیه شده که یک قاشق مرباخوری آب لیمو را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را به سطح پوست سر خود ماساژ دهید و پس از گذشت ۴-۵ دقیقه سر خود را آبکشی کنید. این کار را روزانه تکرار کنید تا بعد از گذشت یک هفته شوره سر برای همیشه از سر شما جدا شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا با اثر خنک کننده‌ای که دارد باعث باز شدن منافذ پوستی سر شما میشود که به موجب آن باعث از بین رفتن کپک ها و شوره‌های ایجاد شده روی سر شما میشود. امروزه هم میتوان آلوئه ورا را به طور مستقیم استفاده کرد و هم میتوان حین استحمام از شامپوهای با اسانس آلوئه ورا برای جلوگیری از شوره سر بهره مند شد.

سیر

سیر، این میوه شگفت انگیز که حکیم و طبیب بزرگ ایران زمین ابوعلی سینا نیز سالیان پیش از آن برای درمان ریزش مو و مستحکم‌تر کردن ریشه‌های مو تجویز کرده بود میتواند تا حدود زیادی به برطرف کردن شوره سر شما کمک کننده باشید. سیر با خواص ضد قارچی که دارد برای از بین بردن باکتری که باعث شوره سر هستند بسیار موثر است.
روغن زیتون

ماساژ دادن مو با روغن زیتون یا روغن نارگیل که پیش تر به آن اشاره کردیم قبل از خواب بسیار موثر است، به طوریکه پیشنهاد شده قبل از خواب با آغشته کردن موهای خود به روغن زیتون و ماندن آن روی پوست سرتان به مدت ۷ تا ۸ ساعت باعث استحکام بیشتر ریشه‌های موی شما میشود و تا حد زیادی باعث از بین رفتن قارچ های ایجاد شده روی سطح پوست شما میشود.

کلینیک کاشت مو در راستای مراقبت از موها پس از ارائه خدمات درمان ریزش مو، پیوند مو، کاشت مو، کاشت ابرو و ... مقالاتی را تحت عنوان مراقبت مو برای شما در نظر گرفته تا بدون نیاز به مراجعه به پزشک در صورت خفیف بودن مشکل آن را از راه های سنتی و گیاهی درمان نمایید.

ادامه مطلب
باید ها و نبایدهای قبل و بعد از کاشت مو

باید ها و نبایدهای قبل و بعد از کاشت مو

در دنیای پزشکی، راه های زیادی برای درمان(ریزش مو) کشف شده است. استفاده از داروها و مواد شیمیایی تا داروهای گیاهی اما زمانی که استفاده از این موارد اثر گذار نباشد و افراد دچار ریزش مو شده باشند بهترین راه حتما کاشت مو است. کاشت مو روش های زیادی دارد برای مثال روش FIT، روش FUT، کاشت مو به روش HRT و... اما امروزه بهترین روش کاشت مو، کاشت مو به روش SUT است که بسیار کاربردی می باشد. تا امروز کلینیک کاشت مو در مقالات خود به بهترین روش کاشت مو، روش جدید کاشت مو بدون جراحی، عوارض بعد از کاشت مو، هزینه کاشت موی سر، بهترین روش کاشت مو، سن مناسب کاشت مو، کاشت موی احسان علیخانی و... به صورت کامل اشاره کرده است اما در این مقاله یه مسئله مراقبت های بعد و قبل از کاشت مو به صورت کامل اشاره می کند.

ریزش مو در واقع می تواند دلایل مختلفی مانند استرس، عوامل موروثی، تغذیه نادرست و... داشته باشد که به تناسب علت بیماری در افراد، پزشکان روش های درمانی متفاوتی را به بیمار پیشنهاد می کنند.

Hair transplantation-rozclinic

ما در این مطلب سعی کرده ایم تا توصیه‌های پزشکان مجرب و برجسته را در خصوص توصیه های قبل و بعد از کاشت مو که بیماران باید به آنها توجه کنند را با شما به اشتراک بگذاریم.

همیشه قبل از عمل بخصوص 48 ساعت قبل از پیوند مو مشروبات الکلی ننوشید.
استفاده از دارو های آسپرین و ویتامین ای به مدت 10 روز قبل از عمل کاشت مو ممنوع می باشد و مصرف آن‌ها را ۱۰ روز قبل از عمل پیوند مو قطع کنید
شست و شوی موی سر پیش از عمل کاشت مو الزامی است
پیش از پیوند مو ، بهتر است از خوراک های سبک ولی مفید و مقوی استفاده کنید .
از چند روز مانده به عمل پیوند مو می بایست مصرف داروهای تقویت کننده و تحریک کننده رشد مو مانند ماینوکسیدیل را متوقف کنید
برخی در این تصورند که پیش از عمل کاشت مو داروی خاصی را باید مصرف کنند ، اما اینطور نیست .
شب پیش از عمل می بایست استراحت و خواب کافی داشته باشید تا برای عمل آماده باشید .
پس از اتمام کاشت مو، سردرد امر طبیعی است. در این صورت می توانید از داروهای مسکن از قبیل استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید.
عرق کردن سر موجب بروز عفونت های شدید در ناحیه پیوند و حتی ناحیه ای که از آن گرافت دریافت شده، می شود. بنابراین بیمار باید مراقبت زیادی را برای جلوگیری از تعریق به عمل آورید.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید به گرافت های مو آسیب وارد می کند. بنابراین توصیه می شود در روزهای اول از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید
بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه كاشت مو خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

کلینیک کاشت مو یکی از بهترین مراکز کاشت مو در تهران می باشد که در کلینیک فوق تخصصی رز خدمات کاشت مو (Hair transplantation) ، کاشت ابرو (Eyebrow transplantation) ، کاشت ریش و کاشت مژه با آخرین متد روز دنیا توسط پزشکان و متخصصان مجرب ارائه می گردد.

ادامه مطلب
جدیدترین روش کاشت مو در جهان چیست؟

جدیدترین روش کاشت مو در جهان چیست؟

ریزش مو و طاسی یکی از بزرگترین معضلات امروزه افراد به خصوص آقایان می باشد که ضعف در سیستم ایمنی بدن و هورمون های مردانه عامل اصلی ریزش مو است. در  گذشته راه های بسیاری برای درمان ریزش مو و کچلی وجود داشت که شاید به صورت موقتی موجب درمان یا کمتر شدن ریزش مو می شده است اما برای طاسی درمان دارویی نتیجه بخش نبوده و تنها راه جدیدترین روش کاشت مو است.

اما امروزرز کلینیک با کادری مجرب و حرفه ای با به کار گیری تجربه و تخصص راه حل قطعی و دقیق کاشت مو را برای از بین بردن طاسی و کم پشتی مو پیشنهاد می کند

کاشت مو به روش های مختلف FIT، FUT، SUTبا قیمت های مختلفی انجام می شود ولی بهترین روش و جدیدترین روش کاشت مو که امروزه در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته کاشت مو به روش سلول های بنیادی یا PRP است.

جدیدترین روش کاشت مو در جهان چیست؟

هدف از سلول درمانی آن است که سلول های زایگر یا زایا از فولیکول های موی سر جدا شده و کشت داده شوند ونهایتا تعداد زیادی سلول زایا مجددا به پوست سر تزریق گردد. در نتیجه یا فولیکول های جدید ساخته می شود و یا موهای پرز مانند قبلی به موهای زبر تبدیل می شوند، محققین پس از بررسی ، دریافتند که تعداد سلول های بنیادی مناطق پر مو و طاس به یک اندازه می باشد. تنها اختلاف این دو ناحیه در تعداد سلول هایی به نام Progenitor Cells می باشد که این سلول ها در نواحی طاس بسیار کمتر از نواحی پر مو وجود داشتند.

سلول های زایا یا زایگر پیاز مو برای ما موی جدید میسازد تا جای موهای فرسوده را که هر روز تا 100 عدد آن بطور نامحسوس میریزد پر کند. معلوم شده است پیاز مو بعد از مغز استخوان که بالاترین میزان سلول جدید را می سازد دومین بافت فعال از نظر تقسیم سلولی و ایجاد سلول های جدید است.

سلول های کشت داده شده در چه عمقی از پوست سر  تزریق می شوند؟

اگرانتقال مخلوطی از سلول های زایای درم و اپیدرم مد نظر باشد باید سلول ها به صورت سطحی تزریق شوند این روش از لحاظ نحوه توزیع تک تک موها شبیه کاشت موی طبیعی است. اما اگر  قرار باشد سلول های زایا وارد ساختار فولیکولهای  پرز مانند شوند و انها را به موهای زبر تبدیل کنند باید سلول ها را در درم فوقانی در نزدیکی فولیکول های پرز تزریق کرد. مزیت این روش آن است که تراکم ،جهت و توزیع موها کاملا شبیه موهای طبیعی خواهد شد.

تضمینی و غیر قابل بازگشت  بودن درمان از مهم ترین مزایای استفاده از این روش است که با مراجعه به آدرس کلینیک کاشت موی رز  جهت مشاوره با  متخصصین رز  و اطلاع از قیمت کاشت مو  بهترین انتخاب را داشته باشید.

ادامه مطلب
تاثیر سیگار و قلیان بر کاشت مو

تاثیر سیگار و قلیان بر کاشت مو

کاشت مو از جمله مواردی است که پس از انجام آن باید توصیه های بعد از کاشت مو توجه کرد در این مقاله و مقالات دیگر کلینیک رز سعی کرده ایم به تاثیرات و توضیح مواردی مانند  تریاک و ریزش مو، تاثیر ترک سیگار بر مو، لیزر بعد از کاشت مو، اثر تریاک بر مو، بعد از کاشت مو چه غذاهایی بخوریم، کشیدن قلیان بعد از کاشت مو و مراقبتهای بعد از کاشت مو به روش fit و... بپردازیم.

تاثیرات منفی و مضر سیگار و قلیان بر کاشت مو یکی از مواردی است که بعد از کاشت مو یا همان پیوند مو باید به آن توجه کرد. استفاده مداوم و مکرر از سیگار، قلیان و حتی مشروبات الکلی می تواند نتیجه این عمل را از بین ببرد و باعث ریختن مو های پیوندی شما شود.

در این بخش توضیحات علمی تاثیرات منفی و مضر سیگار و قلیان بر کاشت مو را برایتان توضیح خواهیم داد، پس توصیه میکنیم در ادامه با کلینیک رز همراه ما باشید.

تاثیر سیگار و قلیان بر کاشت مو

تاثیرات منفی و مضر سیگار و قلیان بر کاشت مو در فاصله ی زمانی که بین برداشت فولیکول از محل پشت سر یا همان اهدا کننده یا بانک مو و یا ناحیه دهنده مو نام دارد ، وجود دارد تا زمانی که فولیکول به قسمت گیرنده پیوند داده می شود به دلایل مختلفی گرافت ها مورد آسیب قرار می گیرند که یکی از این دلایل نرسیدن اکسیژن کافی به موها است که نیکوتئن موجود در سیگار عروق خونی را تنگ کرده و جریان خون را کم میکند، به همین دلیل سیگار کشیدن باعث به تاخیر افتادن ترمیم زخم پوستی و باعث می شود تمام فولیکول های کاشته شده قابل ترمیم و رشد نشوند.

یکی دیگر از عوارض سیگار بعد از کاشت مو در این است که ، سیگار کشیدن باعث نازک شده پوست سر شده ، و کاهش ضخامت لایه ی فوقانی پوست را در پی دارد که باعث آسیب رسیدن به فولیکول های مو می شود. در نتیجه افراد سیگاری بعد از عمل کاشت مو نباید سیگار استعمال کنند چرا که به خاطر وجود نیکوتئن موجود در سیگار که تاثیر مستقیم و منفی بر خون رسانی و پیاز های مو دارد خون رسانی را دچار اختلال می کند و می دانیم که موها برای تغذیه و رشد به جریان خون متعادل نیاز دارند که لذا توصیه می شود مراجعین کاشت مو بعد از عمل ۲ الی ۴ هفته از استعمال سیگار خودداری کنند و حتی در معرض دود سیگار و قلیان هم قرار نگیرند. در نتیجه با رعایت کردن مواردی که گفته شد میتوان یک پیوند موی خوب و عالی گرفت.

کلینیک تخصصی کاشت موی رز مقالات متعددی در خصوص مراقبت های مو تهیه کرده که خواندن هرکدام از آنها در پاسخ به سوالات شما بسیار موثر خواهد بود.
ادامه مطلب