لیپوماتیک

لیپوماتیک یک دستگاه تاییدشده از سوی FDA است که امکان لیپوساکشن حجم بالای موثر و ایمن در تمام قسمت‌های بدن با دقت بالا را امکان‌پذیر می‌سازد. در لیپوماتیک، سلول‌های چربی نخست با ابزاری به نام ماسوره به وسیله حرکات ارتعاشی آن تجزیه می‌شوند و سپس چربی به آرامی از بدن جدا می‌شود. 

rozclinic-lipomatic

لیپوماتیک یکی از روش های لاغری است که در سالهای اخیربسیار مورد استفاده قرار گرفته و در کل می توان گفت که این روش، روشی است موثر، بی خطر و کاملا دقیق و در تمام نواحی بدن قابل استفاده بوده و چربی های اضافه بدن را خارج می کند و جایگزین بسیار مناسبی برای لیپولیزر، لیپوساکشن و لیپولیز اولتراسونيك می باشد. طرز کاراین دستگاه نیز به این صورت است که دستگاه لیپوماتیک اینفراسونیک هوای فشرده که توسط دستگاه کمپرسور ایجاد می شود را به کانولایی که دارای انعطاف(flexible)  است منتقل کرده و سه نوع حرکت گردشی را ایجاد می کند که درمجموع به آنnutation  یا گردش سه بعدی گفته می شود و در هنگام عمل لیپوماتیک توسط پزشک معالج مورد استفاده قرار می گیرد .
کانولا پس از وارد شدن از طریق سوراخ کوچک 3 میلی متری وارد بافت چربی بدن می شود. این حرکات سبب ایجاد امواج اینفراسونیک می شود که بافت چربی را به صورت انتخابی مورد هدف قرار داده و امولسیفیه می کند ولی هنگام عمل هیچ آسیبی به عروق خونی، لنفی، عضلات و یا اعصاب نمی رساند در نتیجه آسیب کمتر به بافت های زیر پوست ،درد،تورم وکبودی بسیار کمتر از سایر روشهای لیپولیزر ولیپوساکشن است وسپس چربی امولسیفیه شده توسط دستگاه به خارج از بدن کشیده می شود .
این دستگاه همچنین با کانولای قابل انعطاف در اندازه های مختلف داروی بی حسی رابطور یکنواخت وارد چربی زیر پوست می کند و نیاز به داروی بی حسی کمتری نسبت به سایر روشهای لیپوساکشن ولیپولیزر دارد. حرکات چرخشی وگردشی سه بعدی کانولای دارای انعطاف همچنین سبب تحریک سلولهای فیبروپلاست پوست می شود وبا تولید کلاژن بیشتر،پوست آن ناحیه طی چند هفته تاچند ماه سفت تر خواهد شد ودر مقایسه با لیپولیزر ولیپوساکشن جمع شدگی پوست یکنواخت تر و مناسب تری ایجاد می کند. 

لیپوماتیک اینفراسونیک دارای سیستم ایمنی فعال می باشد که وقتی به بافت غیر چربی برخورد می کند دستگاه را متوقف می کند بنابراین خطر پارگی احشائی ویا پرفوراسیون ندارد وبدلیل عدم ایجاد حرارت در بافت چربی، خطر سوختگی پوست ،نکروز پوست و یا سوختگی محل ورود کانولا را ندارد. در افرادی که قبلا لیپوساکشن شده اند و چربی آن ناحیه فیبروتیک وسفت شده است و همچنین در نواحی سینه آقایان و یا کمر که چربی بطور طبیعی فیبروتیک است، دستگاه لیپوماتیک با تکنولوژی منحصر به فرد خود این امکان را به جراح می دهد که عمل راحت تر و با زحمت کمتری انجام پذیرد.

امروزه جراحی لیپوماتیک در کنار عمل های زیبایی دیگری مانند کاشت مو و کاشت ابرو در سطح جهان بسیار معروف و پرطرفدار شده است. 

هزینه لیپوماتیک

یکی از سئوالاتی که از طرف بسیاری از علاقه مندان به این عمل، مطرح می شود مسئله قیمت لیپوماتیک است که چند معیار مهم در این قضیه دخیل است: اول توانایی ها و تجربه پزشک متخصص و تیم همکار او، هزینه های ثابت کلینیک، نوع دستگاه ها و تجهیزات بکار رفته در این جراحی، مقدار بافت چربی فرد بیمار و طبیعتا تعداد جلساتی که نیاز است تحت عمل قرار بگیرد. توجه داشته باشید که این هزینه پرداختی برای بهبود سلامتی شماست و این عمل با توجه به مزایای زیادی که دارد و همچنین نداشتن عوارض جانبی، برای کسانی که دارای مشکل اضافه وزن هستند، ضروری است. 

مزایای های لیپوماتیک

در مجموع برتری های لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگری مانند لیپولیزر،لیپوساکشن اولتراسونیک عبارتند از : 

 • ایمن، موثر و ساده
 • اگر ماسوره با بافت‌های غیرچربی برخورد نکند، سیستم امنیتی فعال امکان توقف فوری را امکان‌پذیر می‌سازد.
 • درد اندک
 • انقباض پوست عالی را امکان‌پذیر می‌سازد.
 • زمان عمل کوتاه‌تر
 • ریکاوری سریع
 • ارزان‌تر
 • عدم ایجاد سوختگی در ناحیه پوست 
 • درد کمتر حین عمل و پس از آن 
 • تورم و کبودی کمتر 

 انقباض بهتر و بیشتر پوست و در نتیجه جمع شدن پوست و همچنین جلوگیری از شل بودن پوست هم بهترانجام می شود. 
درمان نواحی فیبروتیک مانند کمر ،سینه آقایان وافراد که قبلا لیپوساکشن شده اند بهتر وآسانتر از روشهای دیگر است .
 ریسک پارگی احشائی وآمبولی ندارد

عوارض لیپوماتیک

همانطور که می دانید در حالت کلی عمل های جراحی زیبایی کم و بیش دارای عوارضی هر چند موقت، هستند. در این میان لیپوماتیک هم مستثنی نیست و برخی عوارض آن عبارتند از:  

 • کبودی و تورم در ناحیه
 • زخم ناشی از جراحی
 • خونریزی در زمان درمان
 • کنار گذاشتن ورزش های سنگین تا مدتی پس از عمل
 • لیپوماتیک در مقابل لیپوساکشن فراصوت

لیپوساکشن فراصوت منسوخ و منسوخ‌تر می‌شود زیرا که جراحی زیبایی به سرعت رو به پیشرفت می‌باشد. بدن شما متحمل درد زیادی می‌شود زیرا که فرایند تجزیه‌ی چربی خیلی دردناک است زیرا که موج‌های فراصوت انتقال می‌یابند تا به چربی شوک وارد کنند.

این روند شامل ریسک بالای مشکلات می‌باشد زیرا که انرژی فراصوت نه تنها چربی را تجزیه می‌کند بلکه ممکن است به عصب‌ها، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی بدن آسیب برساند. نتیجه‌ی آن خیلی رضایتبخش نیست.

از سوی دیگر، لیپوماتیک خیلی ظریف‌تر است. از دستگاه هوای فشرده همراه با ماسوره استفاده می‌کند که به صورت خودکار 360 درجه می‌چرخد. این حرکت امکان امولسیون‌سازی خودکار و همچنین بیرون‌کشیدن چربی به صورت همزمان را مقدور می‌سازد. خیلی بی‌خطر و موثر است و ریسک‌ها خیلی پایین می‌باشند.

مدیریت این سیستم خیلی ساده است و از این رو این امکان را به جراح می‌دهد تا بر دقت در طول فرایند کانتورسازی تمرکز کند.

اگر می خواهید با جزئیات این موارد بیشتر آشنا شوید و بدانید که معایب لاغری به روش لیپوماتیک چیست ، می توانید به مقالات سایت نگاهی بیندازید و یا با پزشک مشورت نمایید. البته در نهایت اگر مراقبت درستی از فرد در زمان عمل و پس از آن صورت بگیرد، معمولا مشکلی برای وی پیش نمی آید و عوارض عمل بعد از مدتی برطرف می شوند.


مقالات مرتبط با لیپوماتیک|Lipomatic | کلینیک رز

هر آنچه درباره لیپوماتیک میخواهید بدانید

هر آنچه درباره لیپوماتیک میخواهید بدانید

هر آنچه درباره لیپوماتیک میخواهید بدانید

تکنیک لیپوماتیک آخرین دستاورد روش تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت در مقایسه با سایر روش های تخلیه چربی مثل ساکشن ویا لیپولیزر است.

لیپوماتیک تخلیه چربی معمولا بدون نیاز به بیهوشی بوده(ولی واجب است در اتاق عمل ودر یک مرکز جراحی انجام گردد نه در مطب) وحجم زیادی از چربی فقط در یک جلسه تخلیه می شود که با کمترین ورم و کبودی، درد و باکمترین خطر ایجاد آمبولی است.نکته مهم و قابل توجه این است که کاهش سایز تا مدتها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز میشود.

این تکنیک براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند و بافت چربى سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روشهاى قبلى است. این دستگاه توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا اف دى آ تایید شده است
درروش Lipomatic، سلول های چربی، ابتدا بصورت کاملا فیزیکى (و نه اشعه و یا حرارت )تخریب شده و توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید و سپس این چربی امولسیونه به آرامی توسط خود دستگاه از بدن خارج می شود. Lipomaticمشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگهای خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد .
در این روش ، معمولا کم کردن وزن قابل توجه نیست بلکه هدف تغییر سایز، حجم و فرم است . این عمل بسیار راحت و بسیارکم عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است
لیپوماتیک یا N.I.L یک تکنیک ثبت شده است که از هوای فشرده برای به حرکت در آوردن نوک کانولا در یک فضای 3 بعدی و حول یک محور که Nutationنام می گیرد استفاده می کند .
Nutation
در مایع بافت چربی سبب ایجاد امواجی با فرکانس کمتر از 20 هرتز شده که ارتعاش این امواج سبب تعلیق و لیز شدن چربی گشته و به آرامی آسپیره میشود .
هم چنین حرکت Nutationalباعث تحریک سنتز کلاژن می شود و پوست را سفت می کند .

خلاصه امتیازات درمانی روش لیپوماتیک نسبت به سایر روشها:

١- لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با قدرت مکش است.
٢- در تکنیک اولتراسونیک ، چربی با قدرت امواج گرمایی شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج می شود ،‌این روش هم به علت اثرات گرمایی می تواند باعث سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافتهای عمقی شود .
٣- در تکنیک لیپولیزر استفاده از لیزر قبل از انجام لیپوساکشن است یعنی پس از تزریق مایع تامی سنت چربیها به کمک لیزر شکسته می شوند و سپس به صورت چربی مایع شده خارج می شود، این روش البته در دست پزشکان محتاط و ماهر مشکل خاصى بدنبال نداشت ولى در مواردى بدلیل بى احتیاطى پزشک و یا استفاده از دستگاه هاى غیر استاندارد با درجات بالا ، سوختگى پوست و یا فیبروز و سفت شدن منطقه اى زیر پوست دیده میشد .
هر نوع تخلیه چربی از هر ناحیه و به هر مقدار ممکن از شکم ، پهلو ، ران ( داخلی و خارجی ) زانو ، Calves، آرنج ، کمر ، باسن ، ران های شل ، چانه ، گردن ، Love Handles ، ژنیکوماستی ، مناطق فیبروز ، چربی سطحی ،در مرد و زن از 18 سالگی و با هر نوع تیپ پوستی و هر نوع چربی ( آسیایی ، آفریقایی ، .....) انجام می شود
توقف حرکت هنگام برخورد با بافتی به جز بافت چربی Micro-pumping system : این امکان را فر اهم می آورد که بیشترین بافت چربی بدون افزایش فشار در منطقه برداشته شود .
بدون پخش گرما و حرارت است
دارای گواهینامه های 510K,KFDA,EC Marking
خلاصه فواید دستگاه برای بیمار و مقایسه آن با لیزر لیپولیز :
عدم امکان سوختگی پوست
عدم نیاز به بیهوشی ولی انجام آن باید حتما در کلینیک با امکانات کامل اتاق عمل انجام شود زیرا افراد قلیلی که بیحسی موضعی را تحمل نمی کنند ممکن است نیاز به بیهوشی مختصر باشد.
کاهش ریسک احتمال آمبولی و پارگی احشا
کمترین میزان تروما ( کاهش شگرف در ایجاد کبودی ادم و درد)
کمترین درد
بهترین نمای پوست ( بهترین Retractionو کشیدگی پوست)
کمترین زمان بهبودی بعد از درمانPost-op Recoveryو دوره کوتاه نیاز به استفاده از گن
کمترین عوارض احتمالی
کمترین غیر یکنواختی ظاهری
قابلیت دسترسی به مناطق سخت ( کمر ، نواحی فیبروزه و .....)
درمان مناطق حساس و ظریف ( زانو
، calves، باسن و .......) با بالاترین دقت
چه موقع میتوان ورزش رابعد لیپوماتیک شروع کرد؟
استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد میشود، تا18 ساعت رانندگی نکند ،6ساعت بعد از عمل میتواند پیاده روی کوتاهی داشته باشد،درصورت شلی اولیه پوست در ناحیه شکم تا 3 الی 5 روز بیمار را از نشستن 90 درجه باید منع کرد زیرا پوست چین خورده ومایعات دربین سپتوم های آن محبوس شده وبه همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود .برای جلوگیری ازاین امر به بیمار توصیه میشود که در این مدت بیشتر دراز کشیده وتا میتواند راه برود وبرای نشستن لم دهد.روز بعد از عمل لیپوماتیک میتواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را شروع کند و2تا4 روز بعد ازدرمان با25 درصد ورزش نرمال خود، ورزش خود را آغاز کند وآرام افزایش دهد

ورم بعد از عمل چه زمانی کاهش می یابد؟

ورم بعد لیپوماتیک 6 تا 8 هفته طول میکشد تا کاهش پیدا کند و نتیجه اصلی 6 ماه حاصل میشود

چگونه میتوان نتیجه بعد از لیپوماتیک را بهتر کرد؟

دوری جستن از غذا های نمکی و چربی در ماه اول از لیپوماتیک ایده ال است کلا کاهش 1 تا 3 سایز بعد از عمل مناسب است ماساژ بعد لیپوماتیک با پماد A+D در کاهش ورم کمک میکند.
*
در نواحی لیپوماتیک شده حس سوزن سوزن شدن وجود دارد
تغییر حس پوستی بعد لیپوماتیک شایع میباشد برگشت به حس نرمال 3تا6 ماه طول میکشد.ماساژ ملایم به برگشت حس کمک مبکند.
*
کبودی ها چه مدتی بعد لیپوماتیک طول میکشد؟
کبودی 2تا4 هفته طول میکشد
چه موقع میتوان بعد لیپوماتیک رانندگی کرد و یا به سفر رفت؟
حدودا 3تا 5روز بعد از لیپوماتیک وبعد از رفع درد میتوان رانندگی کرد .
چه موقع بعد لیپوماتیک میتوان حمام و سونا و استخر رفت؟
حمام به صورت ساده و آب ورم از همان روز بعد از لیپوماتیک ولی استخر از 2 هفته بعد و همچنین از وان ابگرم و سونا از یک ماه بعداز لیپوماتیک بلامانع است.
*
ضعف وسرگیجه:
گن بعد از لیپوماتیک وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه می شود 10 دقیقه بعد در اوردن گن لیپوماتیک دراز کشیده شود.ونیز هنگام تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده خیلی آهسته انجام شود ودر صورت ایجاد سرگیجه باید سریعا دراز بکشد. همچنین باید بعد از ادرار کردن در24 ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد واگر سرگیجه اتفاق افتد باید فورا روی زمین دشتشویی یا حمام دراز بکشد و از فقل کردن درب آنها پرهیز کند.

تا چندروز بعد عمل لیپوماتیک ترشح خونی ادامه دارد؟

فرد باید انتظار خروج مقدار ریادی خونابه را از محل سوراخ ها در طی 24 تا48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد.در کل، هرچه درناژ وتخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی وتورم کمتری رخ می دهد.
چه کارهایی نباید کرد؟
به هیچ عنوان ناحیه لیپوماتیک شده را کمپرس سرد و یا گرم نکنید.
ایا اختلال قاعدگی بعد لیپوماتیک نرمال است؟
جلو یا عقب افتادن و همچنین تب مختصر بعد لیپوماتیک به علت واکنش بدن به ترومای لیپوماتیک می باشد که طبیعی است.
تا چند روز دارو ممنوعه ( اسپرین بروفن سلکسیب ....) بعد لیپوماتیک نخوریم؟
تا 5 روز بعد لیپوماتیک.

مراقبت از زخم وحمام کردن:

بیمار باید بریدگی ها را تمیز نگه دارد وپس از 48 ساعت اول ، یک یا دو بار در روز حمام کردن توصیه میشود.ولی درآب حمام،جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا7 روز شنا ممنوع است.

ادامه مطلب
هزینه لیپوماتیک چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک چقدر است؟

 هزینه لیپوماتیک  به عوامل مختلفی بستگی دارد.در هر یک ار کلینیک ها ، قیمت های متغییری تعیین میشود. عواملی که در زیر ذکر میشود تعیین کننده قیمت لیپوماتیک است.

تخصص و مهارت پزشک

به هر میزان که عامل یا کارگزار تخصص و مهارت بیشتری در کار خود داشته باشد، ثمره نیز باکیفیت بیشتری ارائه میشود. در جراحی لیپوماتیک ، تخصص پزشک تاثیر زیادی در قیمت نهایی دارد. به همین دلیل هر چقدر که پزشک تخصص و مهارت بیشتری در انجام این عمل داشته باشد، مطمئنا هزینه آن نیز افزایش مییابد.

سابقه کار و تجربه

سابقه فعالیت برخی کلینیک ها برای انجام جراحی سرپایی لیپوماتیک بیشتر است. بنابراین در چنین کلینیک هایی قیمتی که برای لیپوماتیک تعیین میشود، به مراتب بیشتر از سایرین میباشد. البته باید توجه داشت که سابقه کار به عنوان اصلی ترین عامل برای تعیین هزینه نخواهد بود و بلکه در کنار سایر عوامل قیمت افزایش مییابد. برای مثال داشتن سابقه کار طولانی بدون تجهیزات مدرن و مراقبت های پس از درمان، ممکن است به نتیجه مطلوب منتهی نشود. در این صورت قیمت لیپوماتیک نیز کاهش مییابد.

تجهیزات و مراقبت های پس از درمان

دستگاه لیپوماتیک در تمامی کلینیک هایی که از این روش درمانی استفاده میکنند، موجود است اما تفاوت کلینیک ها در تجهیزات و دستگاه هایی است که در زمان درمان، آنها را یاری میدهد. برای مثال تجهیزاتی از قبیل تخت های مخصوص انجام لیپوماتیک، مراقبت های پس از درمان، وجود مشاور برای راهنمایی بیماران، استفاده وسایل یکبار مصرف، میزان رعایت بهداشت و تجهیزات بهداشتی و ... میباشد. این عوامل موجب افزایش قیمت لیپوماتیک میشود.

محل مورد نظر برای انجام لیپوماتیک

محلی که برای خروج چربیها از سوی بیمار تعیین میشود، تاثیر زیادی بر هزینه و قیمت لیپوماتیک دارد. به این صورت که هر چقدر محل مورد نظر چاق تر باشد، هزینه نیز افزایش مییابد. محل هایی که میتوانند تحت عمل لیپوماتیک قرار بگیرند عبارتند از شکم، پهلو، غبغب (زیر چانه)، سینه، بازو، ران و باسن. قیمت برای هر یک از این قسمت‏ها متفاوت است. به این شکل که قیمت در نواحی ران، شکم و پهلو بیشتر از سایر نواحی محاسبه میشود. در قسمت سینه و بازو، قیمت لیپوماتیک به یک شکل است و هزینه این عمل در غبغب، کمترین قیمت را دارد.

مدرک تحصیلی

مدارکی که کسب میشود، میزان اعتبار و تخصص پزشک را نشان میدهد. عموما این عمل توسط جراحان انجام پذیر می باشد . لذا در زمان مراجعه به پزشک و مشورت برای انجام عمل لیپوماتیک، باید به جراح بودن پزشک نیز توجه نمود.

مجوزهای کسب شده

لیپوماتیک به عنوان یکی از زیرمجموعه های علم پزشکی حساسیت بالایی دارد.  بنابراین داشتن مجوز از سوی وزارت بهداشت ضرورت مییابد. ممکن است برخی افراد سودجو اقدام به انجام این عمل کنند. این در حالی که بدون مجوز فعالیت دارند و بیماران بی توجه به این امر، به آنها مراجعه میکنند. عموما این پزشک ها به دلیل نداشتن مجوز و تخصص کافی، قیمت نازلی را برای لیپوماتیک تعیین میکنند. این در حالی است که عواقب وخیمی که به دنبال عمل لیپوماتیک توسط این پزشک وجود دارد، چندین برابر هزینه پرداخت شده، به بیماران آسیب های جدی وارد میکند.

ادامه مطلب
لیپوماتیک صورت و غبغب چگونه است؟

لیپوماتیک صورت و غبغب چگونه است؟

علت نیاز به جراحی صورت و غبغب چیست؟

غبغب قسمتی از بدن است که در ناحیه بالایی گردن و زیر چانه قرار می گیرد. در بسیاری از افراد که به چاقی مفرط مبتلا هستند قسمت غبغب آنها آویزان می شود که که یک لایه از چربی و به صورت شل و افتاده است. این ناحیه به گونه ای دیده می شود که انگار فرد یک چانه دیگر دارد و زیبایی صورت او را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل جراحی این ناحیه به نظر ضروری می رسد. صورت نیز گاهی نیاز به ترمیم دارد. زمانی که با افزایش سن، چاقی و اضافه وزن و ... گونه ها حالت افتاده پیدا می کند و صورت جوان به یک چهره پیر و از کار افتاده بدل می شود، فرد به ترمیم گونه ها نیاز پیدا می کند.

 لیپوماتیک صورت و غبغب چگونه است؟

درمان غبغب و صورت

درمان غبغب و افتادگی های صورت با چندین روش انجام می‏شود که یکی از آنها لیپوماتیک است. اگر چه گفته می شود لیپوماتیک دستگاهی است که تنها برای نواحی بزرگ از قبیل پهلو، ران، باسن، سینه و ... قابل استفاده است، اما براساس نظریات متخصصین این روش قابل استفاده در تمامی نقاط بدن است. به طوری که نتایج آن در زیبایی صورت خیره کننده و رضایت بخش است و برای از بین بردن چربی ها و رفع سریع و آسان غبغب مناسب میباشد. لیپوماتیک از میان سایر روش های از بین برنده غبغب، تاثیر بیشتری دارد چرا که چهره جوانتر به نظر می رسد و در عین حال تاثیرات آن نیز دوام بیشتری دارند.

نحوه انجام لیپوماتیک برای زیبایی صورت و غبغب

لیپوماتیک برای زیبایی صورت به دو شکل عمل می کند:

در روش اول لاغری صورت هدف اصلی است که در آن چربی های اضافه بدن خارج می شود. این چربی ها ذوب شده اند و از بین بافت های چربی سفت و حجیم شده می باشند. بنابراین مقاومت و دوام بیشتری برای ترمیم اجزای صورت دارند. این روش زمانی استفاده می شود که اجزای صورت لاغر و کوچک باشند. برای پر کردن قسمت های فرو رفته صورت، چربی های ذوب شده استفاده می شوند.

در روش دوم چاقی صورت انجام می شود که در آن قسمت های افتاده و وارفته صورت از قبیل غبغب و گونه های شل ترمیم می شوند. در این روش به جای اضافه کردن، چربی ها نیز خارج می شوند.

مزایای لیپوماتیک برای زیبایی صورت و غبغب

ترمیم صورت و غبغب با استفاده از روش لیپوماتیک موجب می شود تا پوست حالت الاستیک خود را حفظ کند. همچنین عمل لیفتینگ صورت نیز می تواند همزمان انجام شود که در سایر روش های لاغری موضعی وجود ندارد.

با تخلیه چربی به مقدار قابل توجهی، پوست وارد مرحله کشیدگی و سفت شدن می شود که سلامت و جوانی پوست صورت را تضمین می کند.

لیپوماتیک برای افرادی که بین 40 تا 60 سال سن دارند، مناسب است. البته برای افراد در سنین 70 یا 80 سالگی نیز قابل انجام است. درمان افتادگی و شلی غبغب و اجزای صورت به وسیله این روش به صورت بی حسی موضعی انجام می شود. پس از درمان نیز پزشک برای تسکین و التیام درد برای بیمان داروهای آرامشبخش تجویز می کند.

ادامه مطلب
لیپوماتیک و اولترازد

لیپوماتیک و اولترازد

لیپوماتیک و اولترازد

روش های متعددی برای درمان چاقی های موضعی وجود دارد که دو نمونه از آن لیپوماتیک و اولترازد است. هر یک از این روشها با هدف لاغری موضعی و از بین بردن چربی در یک بخش خاص به کار برده میشوند. اما نحوه عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت است. برای روشن شدن این تفاوت ها بهتر است ابتدا شرح مختصری از هر دو روش ارائه دهیم:

 لیپوماتیک و اولترازد

لاغری موضعی با اولترازد

اولترازد (ULTRA-Z) به عنوان یکی از جدیدترین روش های کاهش چربی و لاغری موضعی شناخته شده که در مدت زمان بسیار کوتاه با ایجاد فشار منفی و حباب های افزایش یابنده در داخل سلول های چربی و عدم تحمل افزایش حجم ایجاد شده در آنها، موجب کاهش وزن و انفجار این چربی های اضافه میشود. زمانی که این سلول ها شکسته میشوند، به حالت مایع درآمده و از بدن خارج می شوند.

اساس کار دستگاه اولترازد، ایجاد امواج اولتراسوند یا امواج HIFU است که با تمرکز و تراکم بالا موجب تحریک فیبروبلاستها میشوند. این کار تنها در یک جلسه انجام میشود که در همین یک جلسه همزمان با کاهش چربی ها، جراحی، کلاژن سازی و لیفتینگ پر قدرت پوستی نیز صورت میگیرد. بنابراین بیمار علاوه بر لاغری موضعی میتوان لیفیتنگ پوست نیز انجام شود.

این دستگاه قابلیت تنطیم فرکانس و توان خروجی متفاوتی را دارد و پزشک میتواند با استفاده از این دستگاه امواج را طبق نیاز تغییر، کاهش یا افزایش دهد که امنیت و حفظ سلامت بیمار را به دنبال دارد. به طوری که اگر در یک قسمت از بدن چربی ها کمتر باشد، به همان میزان می توان امواج را کاهش داد تا به سایر قسمت های بدن نظیر عروق خونی و ماهیچه هیچ آسیبی وارد نشود. در نتیجه میتوان تنها سلول های چربی را بدون آسیب به سایر بافت ها از بین برد.

این دستگاه به دو شکل مستمر و پالسی عمل میکند. دستگاه های مستمر انرژی بیشتری تولید میکنند و برای لاغر کردن مناطق بزرگتر از قبیل شکم، ران، بازو و یا پهلوها استفاده میشود. در حالی که پالسی برای مناطق کوچکتر از قبیل زانو، غبغب و 6 تکه کردن شکم قابل استفاده است.

لاغری موضعی با لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز به مانند روش اولترازد برای لاغری موضعی از حرکات ارتعاشی استفاده میکند. حرکات کانولا سلولهای چربی را از محل اتصالات به یکدیگر، جدا و در نتیجه بدون تخریب سلولهای چربی،  آنها را سالم از زیر پوست خارج میکند. چربی هایی که توسط روش لیپوماتیک از بدن خارج میشوند، میتوانند به عنوان فیلر برای حجیم سازی صورت یا سایر نقاط بدن استفاده شوند. زیرا چربی های خارج شده دارای دوام زیاد و تورم کمتری است و از سلامت بیشتری برخوردار هستند. سرانجام اینکه لاغری با این روش باعث یکنواختی لایه چربی زیر پوست میشود و بقایای مانده از چربی که در روشهای دیگر به صورت گلوله مانند در زیر پوست قابل لمس است، دیده نمی شود.

در پایان انجام درمان با روش لیپوماتیک، بیمار باید به مدت دو هفته گن استفاده کند. تا جمع شدگی پوست به حداقل ممکن برسد و به ترابکولاهای پوستی صدمه کمتری وارد شود.

ادامه مطلب
لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

چاقی موضعی یکی از مشکلات رایج در بسیاری از افراد است. تناسب اندام و رسیدن به وزن رز، خواسته این افراد بوده که بسادگی قابل دستیابی نیست. بوسیله ورزش و رژیم غذایی میتوان میزان زیادی از چربی های اضافه بدن را کاهش داد. اما به دلیل لاغر شدن بیش از حد صورت و یا عدم تناسب کافی میان اجزای بدن، نتیجه مورد نظر بیماران مبتلا به چاقی کسب نمی ‏شود. در اینجا روش های پزشکی و جراحی های سرپایی توصیه میشود. لیپوماتیک و لیپولیزر یکی از این روش هاست که به شکل متفاوتی در متناسب کردن اجزا بدن کمک میکند. در زیر به بررسی هر یک از دو روش و تفاوتهای آنها میپردازیم.

لیزر لیپولیزر

روش درمان چاقی موضعی با نام لیپولیزر، به منظور کاهش چربی های زیرپوست استفاده میشود. این روش به عنوان درمان چاقی با استفاده از جراحی غیرتهاجمی میباشد که چربی‌ها توسط اشعه لیزر لیپولیز بصورت نیمه مایع در می‌آید و سپس این چربی‌ها وارد کبد شده و از بدن دفع میگردد. روش کار به این صورت است که انرژی حاصل از دستگاه، وارد سلول‌‌های چربی می‌شود و آنها را متخلخل می‌‌كند. سپس محتویات سلول‌ها به فضای سلولی درون شبكه‌ای وارد می‌شود و از سیستم لنفاوی نیز عبور می‌كند. روش لیپولیزر در یک جلسه انجام میشود بدون عوارض شلی پوست، تورم و کبودی است که به دلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن، موجب سفت شدن پوست می شود.  

روش درمان چاقی با استفاده از لیپولیزر نیاز به زمان زیادی دارد و برای نواحی با چربی کم مناسب است. در این روش بیهوشی وجود ندارد و بی حسی موضعی استفاده میشود. ماده بی حسی از طریق کانولا با قطر 1-2 میلمتری وارد پوست میشود. تابش لیزر به زیربه سلولهای چربی برخورد کند که این امر باعث پاره شدن دیواره سلولهای چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول میشود.

 با این روش، پس از مدت کوتاهی نیز، بیمار میتواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد. از آنجا که در روش لیپولیزر مقدار مایع تزریقی به داخل چربی، بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی وی، متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد، بنابراین در بهترین شرایط هم نمی‏توان در یک جلسه بیشتر از چند لیتر مایع تزریق و چند لیتر چربی خارج نمود.

موارد استفاده لیپولیزر

 -درمان لیپوما

-كاهش چین و چروك‌ها

-قوام دادن به پوست و سفت کردن آن

-درمان بدشکلی های ناشی از پیوند چربی

-درمان ژنیکوماستی از قبیل بزرگی پستان در آقایان

-هیپرهیدروزیس یا درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل

-از بین بردن چاقی موضعی مثل شکم، ران، مچ پاها، غبغب، باسن، پهلوها، بازوها

لیپوماتیک

روش جراحی لیپوماتیک به عنوان نوین ترین روش تخلیه چربی های اضافه و کاهش وزن شناخته شده است. در این روش افرادی که به چاقی موضعی دچار هستند، تحت درمان قرار میگیرد. دستگاه لیپوماتیک با استفاده از از امواج مـادون صـوت، تخلیه چربی انجام میشود که در آن گرما و حرارت برای سوزاندن چربی وجود ندارد. همین امر از بروز سوختگی و نکروزهای پس از عمل جلوگیری میکند.

مزایای استفاده از روش لیپوماتیک:

-ایمن بودن امواج مادون صوت که موجب تخلیه لایه های سطحی چربی زیر پوست می شود

-بدون عارضه سوختگی و نکروز

-کاهش احتمال آسیب به احشاء داخلی شکم بخصوص روده ها،

-بدون خطر سوراخ شدن روده ها و آسیب به کلیه ها و دیگر احشاء شکمی  

-بدون استفاده از امواج مادون صوت و هوشمند بودن دستگاه لیپوماتیک

-خارج شدن بافت چربی بدون آسیب به عضله، ماهیچه و عروق

 -بدون نیاز به بیهوشی، بستری شدن و قابل انجام در کلینیک

-کمترین ریسک آمبولی چربی

-بدون جای اسکار و بخیه چرا که برشها کوچکتر از 5 میلیمتر است

نتیجه گیری

در روش لیپولیزر، چربی ها ذوب و سپس از بدن خارج میشوند همچنین ، چربی ها قابل استفاده نخواهند بود و در زمان درمان از بدن خارج میشوند.

عمل لیپوماتیک به عنوان یک روش با کمترین میزان خونریزی، امنیت بیشتری نسبت به لیپولیزر دارد.

لیپوماتیک نسبت به لیپولیزر، خطر سوختگی و آسیب پوست ندارد.

چربی های خارج شده در روش لیپوماتیک میتوانند برای قسمت های دیگر بدن از جمله صورت، استفاده شوند. 

ادامه مطلب
لیپوماتیک در چه زمانی لازم است؟

لیپوماتیک در چه زمانی لازم است؟

لیپوماتیک عملی که طی آن می توان چربی های اضافه بدن را تخریب و آنها را به صورت مایع از بدن خارج کرد. این روش درمانی به دلیل داشتن سنسورهایی که در قسمت انتهایی دستگاه (کانولا) تعبیه شده، هنگام برخورد با عروق خونی، رگ ها و ماهیچه متوقف شده و هیچ آسیبی به بدن بیمار وارد نمی کند. به همین دلیل یک روش کاملا مطمئن و ایمنی به شمار می رود. از سویی نیز بیماران فرصت کافی برای ورزش و تحرکات جسمی را نداشته و همین امر آنها را به سمت روش های جایگزین برای لاغری موضعی جذب می کند. در گذشته از دستگاه های قدیمی تر استفاده می شد که توانایی بالایی برای خروج چربی ها را نداشته و از سویی به بیماران آسیب های جدی وارد می کردند. همین امر پزشکان را بر آن داشت تا برای ساخت و عرضه دستگاه ها و تجهیزات جدید و از جمله لیپوماتیک تلاش کنند.

از آنجا که لیپوماتیک یک روش لاغری موضعی بدون بیهوشی و همچنین جراحی است، کمترین خطر و عارضه را متوجه بیمار کرده و تاثیرات نهایی آن به طور چشمگیری قابل مشاهده است. در این روش میزان خونریزی به حداقل ممکن رسیده و تنها با ایجاد برش های کوچک، چربی ها خارج می شوند. ضمن اینکه در این روش خطر آمبولی، سلولیت، عفونت، باقی ماندن جای زخم و ... حذف شده است. در واقع پزشک تنها از طریق دو سوراخ با انداز 4 میلیمتر راه را برای ورود کانولا باز می کند و تمام فرآیند خروج چربی ها از این ناحیه صورت می گیرد. بنابراین هیچگونه عمل جراحی وجود ندارد و به محض اتمام درمان، بیمار مرخص می شود. در نهایت، این روش می تواند 2 تا 3 سانتیمتر از سایز بدن را کاهش دهد.

لیپوماتیک در چه زمانی لازم است؟

زمان انجام لیپوماتیک

ممکن است برخی با شنیدن فرآیند درمانی لیپوماتیک تصور کنند این روش تنها خاص عده ای است و ضرورتی ندارد خود را به دست تیغ جراحی سپرد. حال آنکه این روش به عنوان شیوه ای غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی بوده و برای دو گروه قابل استفاده است. ابتدا افرادی که به چاقی موضعی مبتلا هستند و دوم افراد چاق و کسانی که دچار عارضه چاقی مفرط می باشند.

برای درمان هر یک از این گروه ها، لیپوماتیک به شیوه جداگانه عمل می کند. مشخص شدن نحوه درمان افراد با توجه به شرایط فیزیکی آنها بوده و نظر پزشک در این رابطه اهمیت زیادی دارد. برای این امر ابتدا وزن و قد بیمار مشخص شده و ضمن اینکه بیمار علت مراجعه خود را مشخص می کند، پزشک می تواند زمان درمان و همچنین نحوه و مقدار خروج چربی ها را مشخص کند.

لیپوماتیک در افرادی چاق

افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، تمامی بدن آنها دارای چربی های اضافه است. ضمن اینکه در برخی نقاط نیز چربی ها به حد زیادی تجمع کرده که خروج آنها نه تنها مشکل و دشوار است بلکه خطرزا نیز هست و سلامتی بیمار را تهدید می کند. بنابراین پزشک به هیچ عنوان بیمارانی که به چاقی مفروط مبتلا هستند را از طریق لیپوماتیک درمان نمی کند. اما این گفته به این معنا نیست که هیچ راه و چاره ای برای این دسته از افراد وجود ندارد، بلکه پزشک با ارجاع بیمار به نزد یک متخصص تغذیه‎ی خوب به او کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهد.

در این میان پزشک با توجه به قد بیمار وزن رز را برای او مشخص می کند. در صورتی که بیمار برای لاغر شدن انگیزه و پشتکار کافی داشته باشد، با در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب، تحت نظر متخصص تغذیه و همچنین انجام تحرکات ورزشی به صورت روزانه و مداوم، وزن خود را کاهش می دهد. اما ممکن است در نتیجه نهایی، ساختار بدنی رز و مورد نظر بیمار نباشد. به این معنا که ساختمان بدنی بیمار یکدست و متناسب لاغر نشده باشد. زیرا چربی های قسمت هایی همچون شکم، پهلو، ران و بازو به سختی از بین می رود. اینجاست که لیپوماتیک می تواند برای این دسته از افراد ایفای نقش کند. بیمار مجدد در پایان پروسه کاهش وزن می تواند برای لاغری موضعی به روش لیپوماتیک استفاده کند.

لیپوماتیک در چه زمانی لازم است؟

لیپوماتیک برای افراد مبتلا به چاقی موضعی

افرادی که به چاقی موضعی مبتلا می باشند، کسانی هستند که از وزن خود رضایت کامل دارند. چرا که وزن آنها با قدشان متناسب است و براساس فرمول ( وزن رز=  105 ـ طول قد) میزان وزن آنها با عدد بدست آمده تفاوت زیادی ندارد. بنابراین لاغری و کاهش وزن برای این دسته از افراد توصیه نمی شود زیرا کاهش وزن برای آنها به معنای برهم خوردن تناسب وزن و لاغری و به دنبال آن عوارض دیگری است. در عین حال این دسته از افراد ممکن است نسبت به برخی از نقاط بدن خود از جمله شکم، ران، پهلو، بازو و ... احساس رضایت نداشته باشند. برای این دسته از افراد بهترین روش، تغییر سایز قسمت های مورد نظر است که به راحتی از طریق لیپوماتیک حاصل می شود.

ادامه مطلب
هزینه لاغری با روش لیپوماتیک به چه میزان می باشد

هزینه لاغری با روش لیپوماتیک به چه میزان می باشد

لیپوماتیک دستگاهی است که در تمامی دنیا به یک شکل استفاده می شود. تنها تفاوت آن می تواند نسخه جدید و یا قدیمی تر آن باشد. هزینه خرید دستگاه برای تمامی پزشکان در سراسر دنیا به یک اندازه محاسبه می شود. با این وجود هزینه های لاغری با روش لیپوماتیک در تمامی کلینیک ها یکسان نیست. از سوی دیگر برخی از بیماران و مراجعین معتقدند هزینه لاغری با روش لیپوماتیک بیشتر از سایر روش های لاغری است. در حالی که در روش لیپوماتیک چربی های اضافه به صورت مایع از بدن خارج شده و نتیجه سریعتر حاصل می شود. در روش های دیگر تا کسب نتیجه نهایی زمان بیشتری نیاز است.

هزینه لاغری با روش لیپوماتیک به چه میزان می باشد

 • دلایل هزینه های بالای لاغری با روش لیپوماتیک

اگر چه برخی به هزینه های لیپوماتیک معترض هستند اما اگر دلایل هزینه های بالا را بدانند، به منصفانه بودن آن پی خواهند برد. به طور کلی هزینه های لیپوماتیک به دلایلی که در زیر به آنها می پردازیم، بیشتر از سایر روش های لاغری محاسبه می شود:

1-      سخت و مشکل بودن لاغری با لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک پزشک باید دقت، مهارت و سرعت عمل بالایی داشته باشد تا بتوانند چربی هایی که ذوب شده اند را سریع از محل خارج کند. در غیر اینصورت خطر آمبولی را به دنبال دارد. در مقایسه با سایر روش ها کم دقتی در لیپوماتیک عواقب وخیمی را به دنبال دارد. به همین دلیل هزینه های آن بیشتر محاسبه می شود زیرا پزشک باید هر لحظه مراقب چربی های حذف شده باشد.

2-      نیاز به جراحی سرپایی

در روش لیپوماتیک از جراحی سرپایی استفاده می شود. هر چند در این بیهوشی وجود ندارد. اما باید قسمت کوچکی از ناحیه مورد نظر برش داده شود تا پزشک بتواند به راحتی کانولا را در آن ناحیه قرار داده و چربی ها را ذوب کند. برش دادن قسمتی از بدن نیاز به تخصص دارد و بدون مهارت کافی نمی توان این کار را انجام داد. پزشکانی که اقدام به عمل لیپوماتیک می کنند، دارای تخصص کافی در این زمینه هستند و پس از اتمام کار نیز، قسمت برش خورده را با دقت بخیه می کنند. بخیه ها باید به گونه ای باشند که جای آن بر روی بدن بیمار باقی نماند.

3-      تجربه و تخصص پزشک

تجربه و سابقه کار مفید پزشک تاثیر زیادی در محاسبه هزینه لیپوماتیک دارد. پزشکانی که در کار خود مهارت بیشتری دارند و در عین حال سابقه آنها در انجام این روش درمانی بیشتر است، به مراتب هزینه های بیشتری نیز دریافت می کنند. بیمارانی هم که به این پزشکان مراجعه می کنند، با اطمینان خاطر هزینه ها را پرداخت کرده و آماده لیپوماتیک می شوند. زیرا با اعتماد به مهارت و توانایی پزشک، او را انتخاب می کند.

4-      هزینه سایر تجهیزات و پرسنل

در کنار دستگاه لیپوماتیک دستگاه ها و تجهیزات دیگری نیز استفاده می شود که همگی نقش موثری در نتیجه نهایی دارند. تمامی این تجهیزات با صرف سرمایه تهیه می شوند. در نتیجه موجب هزینه های لاغری با روش لیپوماتیک افزایش می یابد. از سوی دیگر کارکنانی که در کلینیک لاغری مشغول فعالیت هستند و در کنار پزشک برای فرآیند لاغری تلاش می کنند، نیاز به دستمزد و حقوق دارند که پزشک میزانی از هزینه های دریافتی را برای پرداخت حقوق آنها در نظر می گیرد.

هزینه لاغری با روش لیپوماتیک به چه میزان می باشد

ادامه مطلب
نکاتی حائز اهمیت بعد از انجام لیپوماتیک

نکاتی حائز اهمیت بعد از انجام لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز مانند هر عمل جراحی دیگری نیازمند مراقبت صحیح است. در صورتی که از محل خروج چربی های اضافه به خوبی مراقبت نشود، ممکن است به محلی برای رشد باکتریها و نهایت عفونت تبدیل شوند. پس از اینکه لیپوماتیک به پایان رسید، پزشک توصیه های لازم را برای بیمار توضیح می دهد. به طور کلی مجموعه مراقبت های پس از لیپوماتیک را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

خونریزی پس از انجام جراحی کمی نگران کننده است. که البته با مصرف داروهایی که از سوی پزشک تجویز می شود می توان به راحتی خونریزی را کنترل کرد. برای جلوگیری از خونریزی مجدد، اکیدا توصیه می شود که بیمار بلافاصله پس از خروج از مطب استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین و برخی ورزش ها همچون دو، وزنه برداری و ... خودداری کند.

 پس از درمان لیپوماتیک ممکن است مقداری خونابه از جای زخم خارج شود. این خونابه ها همان باقی مانده چربی هایی هستند که ذوب شده و به دلیل قرار گرفتن در کنار مویرگ ها با مقداری خون ترکیب شده و با رنگ قرمز خارج می شوند. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. زیرا پس از چند روز به طور کامل از محل جراحی خارج می شوند. بهتر است با گاز استریل این خونابه ها جذب شود.

نکاتی حائز اهمیت بعد از انجام لیپوماتیک

درد پس از لیپوماتیک کاملا طبیعی است. برای تسکین می توان استامینوفن کدئین استفاده کرد. سایر داروهایی نیز که پزشک تجویز می کند می توانند درد را کاهش دهند.

پوشیدن گن مخصوص نیز از دیگر توصیه های پزشک است. با استفاده از گن، خونابه ها به سرعت از بدن خارج می شوند و این امر مانع از درد ناشی تجمع مایه می شود. بیمار باید تا مدت 4 هفته به طور کامل از گن استفاده کند.

اگر بیمار بتواند خونابه ها را سریعتر از بدن خود خارج کند، علاوه بر این که تورم و کبودی کمتر می شود، دوره بهبودی نیز به حداقل می رسد. بنابراین بهتر است محل جراحی شده ماساژ داده شود تا خونابه ها خارج شوند. با بسته شدن منافذ برش ناشی از جراحی، مایع خونابه در یک قسمت جمع می شود و موجب درد و بزرگی سایز بدن بیمار می شود.

گنی که پس از لیپوماتیک استفاده می شود نباید بیش از اندازه تنگ و یا شل باشد. براساس نظر پزشکان بهتر است گن معادل 17 تا 21 میلیمتر جیوه بر بدن فشار وارد کند. در صورت تنگ بودن گن، خونرسانی را با مشکل مواجه می کند و گن گشاد نیز نمی تواند درمان لیپوماتیک را تکمیل کند.

از آنجا که بیشتر جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم انجام می شود، نشستن کمی دشوار است. بنابراین بهتر است بیمار تا بهبودی کامل از توالت فرنگی استفاده کند تا به ناحیه شکم فشار وارد نشوند. همچنین در روزهای ابتدایی درمان لیپوماتیک، بهتر است بیمار از نشستن 90 درجه یا مستقیم خودداری کند. توصیه پزشکان دراز کشیدن و لم دادن است.

پیاده روی از چند روز اول لیپوماتیک آغاز می شود اما پیاده روی باید کوتاه و با گام های کوتاه باشد. استراحت مطلق تنها برای چند ساعت اول است و پس از آن راه رفتن به سرعت بهبود زخم ها کمک می کند.

برداشتن پانسمان پس 24 ساعت و توسط پزشک انجام می شود. بیمار نباید خودسرانه اقدام به برداشت پانسمان کند. زخم های کوچک ناشی از لیپوماتیک بخیه نمی شوند تا خونابه ها از طریق آنها خارج شوند. بنابراین ممکن است پانسمان به زخم بچسبد. در این صورت برداشتن آن نیازمند تخصص و مهارت کافی می باشد که از عهده بیمار خارج است.

تا 2 روز اول پس از انجام لیپوماتیک توصیه می شود تا بیمار هنگام خوابیدن از سفره های پلاستیک استفاده کند. زیرا هنگام دراز کشیدن از بدن او خونابه خارج می شود که طشک یا زیرانداز را کثیف می کند. دراشیت یکی از محصولات مخصوص این کار است که می توان آن را از داروخانه تهیه کرد.

نکاتی حائز اهمیت بعد از انجام لیپوماتیک

حمام رفتن تا اطلاع و اجازه کامل از پزشک ممکن نیست. زیرا در صورت نفوذ آب به سوراخ های لیپوماتیک، احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد. ضمن اینکه بیمار باید 10 روز اول، از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند. همچنین رفتن به استخر، جکوزی، خوابیدن در وان و یا شنا نیز ممنوع است.

به دلیل استفاده پزشک از لیدوکائین برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر، ممکن است بیمار پس از خروج از مطب به مشکلاتی از قبیل لرزش بدن و یا اندامها و همچنین مور مور شدن، شنیدن صدای زنگ و یا وزوز در گوش، سوزن سوزن شدن دور لبها، مشکل در تکلم و حالت منگ و گیچی دچار شود. این علائم کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا یک هفته پس از لیپوماتیک ممنوع است و مدت زمان بهبودی را افزایش می دهد. بهتر است در این مدت بیمار از میوه ها و به ویژه آب پرتقال و آناناس استفاده کند. غذاهای نرم از قبیل سوپ بهتر است. 

ادامه مطلب