لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری (لیزر لیپولیز یا لیزر لیپواسكالپچر) چیست؟

به تخریب و ذوب كردن بافت چربی به كمك لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیز گفته می شود كه جدیدترین، مدرنترین و كم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو، شكم، پهلو، ران و...) است و تنها روشی است كه باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلكه به سفت تر شدن آن كمک هم می كند. به این تکنیک در زبان انگلیسی laser lipo lysis گفته می شود .

چه فرقی بین لیپولیز با لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) را می توان برای هر روشی كه سبب تخریب بافت چربی می شود بكار برد بطور مثال روش مزوتراپی كه در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یك نوع لیپولیز شیمیایی تلقی كرد یا حتی لیپوساكشن اولتراسونیك را كه در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیك نامید اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها زیرا لیپوساكشن عادی یا اولتراسونیك یا مزوتراپی توانایی سفت تر كردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی كه لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بكار رفتند این امكان بوجود آمد كه برخلاف لیپوساكشن اولتراسونیك یا لیپوساكشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلكه با كمک لیزر به سفتی پوست هم كمک كنیم و این ویژگی موج شده که این عمل برای بعضی نقاط بدن مثلا لیپولیز شکم بسیار مناسب باشد.

درحال حاضربهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز، لیزر لیپواسكالپچر یا پیكر تراشی به كمک لیزر است كه بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپو MPX (SMART LIPO MPX) قابل انجام است .
این دستگاه ساخت كارخانه معظم ساینوشور(CYNOSURE) آمریكا است . این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است كه توسط سازمان دارویی آمریكا (FDA) مورد تائید قرار گرفت در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است كه برای جلوگیری از صدمه به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می كند و سرعت دست جراح را كنترل كرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می كند به همین علت است كه اكثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو mpxانجام شده اند.(به سایت www.Cynosure.com مراجعه کنید )
نکته مهم این است که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دكا كه یك دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای كه لیزری با18وات قدرت است متمایز كرد .
در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج 1064نانومتر و 1320نانومتر باعث شده است كه علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای كمك به سفت تر كردن آن استفاده كرد در مورد سایر دستگاهها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیك شدن به سطح خودداری می كند چون امكان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد اما در اسمارت لیپو mpx اولاً طول موج 1320 نانومتر عمدتاً برای سفت تر كردن پوست بکار رفته است و ثانیاً وجود ترماگاید كه بطور مرتب درجه حرارت محل را اندازه گیری می كند و در صورت لزوم لیزر را قطع می كند باعث شده است كه جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاههای لیزر لیپولیز عمل خود را به راحتی و با کنترل و اطمینان انجام دهد .
در حال حاضر اسمارت لایپو mpx46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز كشور و یكی از دو دستگاه موجود در خاور میانه است كه با نزدیكترین رقیب خود بیش از دوبرابر فاصله قدرتی دارد. متاسفانه قیمت بالای این دستگاه فوق پیشرفته امكان گسترش آن را محدود كرده است. 

لیزر لیپو اسكالپچر چیست و چرا با دستگاه اسمارت لایپو MPX مفهوم پیدا كرد؟

اگر بخواهیم این كلمه را معنی كنیم به معنی پیكر تراشی با لیزر است به این معنی هرچند كه برای لیپوساكشن هم از كلمه لیپواسكالپچر استفاده می شد اما ظرافت لیپوساكشن در حدی نبود كه بتوان آنرا پیكر تراشی نامید .
درعین حال لیزرهای قبل از اسمارت لایپو mpx46وات ضعیف تر از آن بودند كه بتواند با دقت كافی و زمان مناسب بافت چربی را فرم دهند تنها پس از پیدایش اسمارت لایپو mpx46 وات بود كه كلمه لیزر لیپواسكالپچر به شكل متداول در منابع پزشكی مورد استفاده قرار گرفت زیرا قدرت و دقت این دستگاه فوق پیشرفته امكاناتی را فراهم كرد كه قبلاً وجود نداشت. 

لیزر لیپواسكالپچر یا لیپولیز لیزری مدرن چه مزایایی نسبت به لیپوساكشن اولتراسونیك و لیپوساكشن معمولی (مكانیكی) دارد؟

همانطور كه گفته شد از سالهای دهه 1380 عمل لیپوساكشن اولتراسونیك (كه این روزها سعی می شود به آن لیپولیز بگویند) زیاد انجام می شد اما طی سال های بعد، کم کم در بسیاری از کلینیک های زیبایی جهان كنار گذاشته شد، به سه علت :
A)
سوراخ ورودی آن بزرگ وحداقل 10-6میلی متر است
B)
تورم عمل لیپوساكشن مدتها طول می كشد (حتی از لیپوساكشن عادی هم بیشتر )
C)
باعث شلی پوست می شود بنابراین مدتها متخصصین از لیپوساكشن عادی استفاده كردند و خوشبختانه هیچ عارضه ای جدی بدنبال نداشت. با اینكه از سال 1383 (2004) ایتالیایی ها لیزر لیپولیز را ساخته بودند اما تا سال (2006) 1385 سازمان دارویی آمریكا آن را تایید نكرده بود و از آن سال به بعد هم به علت ضعیف بودن كاربرد عمده ای نداشت تا زمانی كه اسمارت لایپو mpx46 وات ساخته شد. 

مزایای لیزر لیپواسكالپچر:

اکنون با این تفاصیل بسیاری از افراد علاقه مند و کنکجاو می پرسند که لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر؟ در کل اسمارت لایپو MPXچه مزایای كلی نسبت به رقبای خود دارد؟
1-
قدرت بیشتر: 46 وات كه امكان ذوب سریع چربی ها را فراهم می كند باید بدانیم كه در دستگاههای ضعیف تر روند ذوب چربی كند و وقت گیر است. به همین دلیل است كه طول مدت لیپولیز با این دستگاه 30 دقیقه تا 2ساعت است.(حداقل 2-1ساعت كمتر از سایر دستگاهها)
2-
دقت بیشتر: وجود دو طول موج وامكان اندازه گیری حرارت باعث دقت بیشتر در اسمارت لایپو MPX شده است .
3-
سرعت بیشتر: قدرت بیشتر و اندازه فیبر نوری این دستگاه كه 1000میكرون است باعث آن است كه بتوان سریعتر به نتیجه رسید .
4-
عوارض كمتر: به علت وجود سیستم های كنترل حرارت Thermaguidو اندازه گیری سرعت دست جراح برای تنظیم انرژی (اسمارت سنس Smart sense)عوارض چون سوختگی كه در سایر دستگاههای لیپولیز لیزری و لیپوساكشن اولتراسونیك دیده می شود در این دستگاه نادر است. 

چه بیمارانی مناسب انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX هستند؟

فردی كه از عدم تناسب اندام رنج می برد و به وسیله رژیم و ورزش هم نمی تواند آن را تصحیح كند بطور مثال فردی كه علیرغم آنكه چاقی قابل توجهی ندارد بازو، شكم، پهلو یا ران نامتناسب با بقیه بدن دارد و نیاز باشد که برای آن ناحیه خاص بدنش لیپولیز صورت بگیرد (برای مثال لیپولیز ران) . چنین فردی مجبور است كه مثلاً به علت آنكه نسبت به سایر قسمتهای بدنش ران بزرگی دارد همیشه شلوارهایی بزرگتر از سایز كمر خودبخود كه نیازمند تنگ كردن كمر دارد یا روپوش با سایز بزرگتراز معمول استفاده می كند چون بازوهایی بزرگتراز معمول دارد .
بطور معمول لیپولیز لیزری در مورد افرادی كه شاخص جرم بدن ) BMI(Bodymass indexزیر 30 دارند توصیه می شود BMIاز فرمول قد xقد (متر) / وزن (كیلوگرم) بدست می آید و اگر فرد BMIبین 25-18داشته باشد در محدوده رز است اگر بین 30-25 باشد دچار اضافه وزن است و اگر بالای 30 باشد چاق تلقی می شود. می بینید كه عملاً لیپولیز لیزری در مورد افراد چا ق توصیه نمی شود زیرا ریسك همه عوارض قلبی، ریوی، موضعی در این بیماران بیشتر است. (برای محاسبه Bmiخود به ستون سمت راست صفحه اصلی مراجعه كنید) (و برای اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه عوارض لیپولیز را كاهش دهیم در بخش مقالات مراجعه کنید )
باید توجه داشت در فردی كه Bmi زیر 30 دارد معمولاً با رژیم و ورزش نمی توان بطور مناسب چربی های موضعی را از بین می برد. مثلا ًفردی كه بغل ران دارد سعی می كند با ورزش و رژیم این ناحیه را كوچک كند اما با كاهش وزن بیشتر از آنكه بغل ران از بین برود صورت و سینه اش تحلیل می رود و عدم تناسب او بیشتر هم می شود یعنی نواحی متناسبش بدتر شده و ناحیه نامتناسبش تغییر چندانی نمی كند. همین مسئله در مورد چاقی موضعی شكم، پهلو و بازو هم صدق می كند اینجاست كه روشهای درمان چاقی موضعی و در راس آنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) بكار می آیند.

كاربردهای اسمارت لیپو mpx

نکته مهمی آنکه اسمارت لیپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لیپو دكا كه یك دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای كه لیزری با 18وات قدرت است متمایز كرد.

لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو MPX چه كاربردهایی دارد؟

- صورت
- گردن
- پشت
- بازوها
- شكم
- پهلو
- رانها
- زانو
- باسن
- ساق

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی، فیلرها و انجام اسمارت لیپو MPX در صورت كه به آن اسمارت لیفت (Smart lift) گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت كه باعث صدمه به بافت و ایجاد اسكارهای (جای زخم) بدشكل روی صورت می شد خودداری كرد و به جای آن یا برشی نداد یا با كمترین برش به جوانسازی صورت كمك كرد. در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شكل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی كه ابتدا در هر ناحیه از صورت كه تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای كه نرمال و طبیعی باشد پر می كنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار كوچكتراز قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در گردن

اكنون اسمارت لایپو MPX در كنار روشهای دیگر مانند بوتاكس، فیلرها (جوویدرم) هیدراتانها، ترکیبات آبرسان ( (مزولیس پلاس و رستیلن وایتال ) كمك شایانی به جوانسازی صورت كرده است به شكلی كه در بسیاری از بیماران نیاز به عمل لیفت را مرتفع كرده و مانع از ایجاد اسكارهای بدشكل روی صورت و گردن بیمار می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در بازو

برای افرادی كه سایز بازوی بزرگ و نامتناسب با بدن خود دارند استفاده از MPX که برخلاف لیپوساكشن یا لیپولیزهای ضعیف تر باعث افتادگی پوست نمی شود و درمان خارق العاده به شمار می رود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو در شكم و پهلو

یكی از شایعترین و مناسبترین محل ها برای انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX است. عملاً اگر بیمار افتادگی پوست قابل توجه نداشته باشد و ضخامت چربی زیر پوستش بالای 3 سانتی متر باشد می توان به كمك اسمارت لایپو MPX باعث بهبود قابل توجه ظاهر شكم و پهلو شد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ران ها

در كشور ما وجود تحمع موضعی در قسمت خارج رانها یكی از شایع ترین مشكلاتی است كه حتی در خانمهای لاغر اندام هم وجود دارد گذشته از ایجاد ظاهری نامتناسب سبب می شود كه چنین افرادی به علت تفاوت سایز كمر و رانها در هر شلواری نیاز به تنگ كردن كمر پیدا كنند. لیپولیز لیزری با اسمارت لایپو MPX به راحتی و تحت بی حسی موضعی قادر است كه این ناحیه را با نتایج فوق العاده درمان كند.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در زانو

قسمت داخل زانوها محل تجمع موضعی چربی در بسیاری از خانمها است كه به راحتی و ظرف مدت كوتاهی با بی حسی موضعی می توان آن را به شكل بسیار موثر با اسمارت لایپو MPX درمان كرد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ساق پا

باید توجه داشته باشید که هر چند ساق پا از نواحی قدیمی کاربرد لیپوساکشن است اما به علت احتمال قابل توجه عوارض در آن به طور معمول لیپولیز لیزری در آن به طور شایع توصیه نمی شود.

نحوه انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX چگونه است؟

تحت بی حسی موضعی با یا بدون خواب آلودگی ابتدا ماده بی حسی به مقدار فراوان داخل چربی زیر پوست تزریق می شود پس از بی حس شدن از طریق سوراخهای کوچک 3-2 میلی متری میله حاوی فیبر نوری وارد بافت چربی زیر پوست شده و آن را ذوب می کند به طور کاملاً اختصاصی و منحصربفرد در اسمارت لایپوMPX در تمام طول مرحله ذوب کردن دستگاه درجه حرارت بافت را به کمک ترماگاید اندازه گیری و کنترل می کند و به کمک اسمارت سنس انرژی خود را متناسب با سرعت و شدت جراح تنظیم می کند. سپس چربی ذوب شده خارج شده و پوست از عمق تحت لیزر قرار می گیرد تا به جلوگیری از افتادگی آن و کمک به سفت تر شدنش کمک کند. بیمار مدت کوتاهی بعداز عمل شروع به راه رفتن می کند و درد عمده ای ندارد و ظرف چند ساعت مرخص می شود. ترشحات پس از 5-3 روز قطع می شود. عملاً در اسمارت لایپو MPX بیمار ظرف مدت کوتاهی می تواند فعالیت روزمره زندگی را شروع کند.

آیا لیپولیز لیزری برگشت دارد؟

خیر اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید، بازگشتی هم وجود ندارد. البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.

آیا نوع دستگاه لیزر در نتیجه لیپولیز لیزری مهم است؟

بدون شک زیرا آنچه که مهم است دادن انرژی و حرارت کافی به بافت بدون ترس از صدمه حرارتی به پوست است به جز MPX در سایر دستگاه ها جراح از ترس صدمه به پوست چون لیزر لیپولیز کور و بدون کنترل انجام می شود مجبور است که انرژی کمی به بافت بدهد و این خود در نتیجه لیزر لیپولیز موثر است درست مثل آنکه در لیزر مو از ترس سوختگی درجه حرارت را کمتر از مقدار مورد نیاز بگیریم. به همین دلیل اکثر مطالعات نشان داده اند لیپولیز لیزری موجب سفتی پوست می شود به وسیله اسمارت لایپو MPX انجام شده اند.

فیبر نوری لیزر

نور راهنمای لیزر که از پشت پوست جهت تعیین دقیق محل لیزر استفاده می شود.

آیا انجام لیزر لیپو لیز مانع از حاملگی نمی شود و برای آن ضرری ندارد؟
خیر به هیچ وجه. 

در مشاوره قبل از عمل چه کارهایی انجام می شود؟

ابتدا بررسی می شود كه آیا شما مورد مناسبی برای عمل لیزر لیپولیز هستید یا خیر. یعنی BMI(شاخص جرم بدن ) شما چك می شود که بهتر است زیر 30 باشد و دچار عدم تناسب اندام باشید. سپس معاینات كلی و توضیحات و آزمایشات و مشاورات مختلف صورت می گیرد. در ضمن عكس بیمارانی كه اجازه داده اند را نیز می بینید. با بیمارانی كه خود تحت این عمل قرار گرفته اند می توانید صحبت كنید.

عوارض لیزر لیپولیز

اولا باید تاكید شود كه هرچند هیچ عملی بدون عارضه نیست اما در لیزر لیپو اسكالپچر یعنی لیپولیز پیشرفته با MPX عوارض بسیار نادر است. عوارض را به دو دسته عمومی و موضعی می توان تقسیم كرد كه عوارض عمومی شامل واكنشهای دارویی (از بی حس كننده ها تا آنتی بیوتیك ها، اختلالات آب، الکترولیت وریدی و ...) و عوارض مثل تورم، كبودی

مقالات مرتبط با کلینیک رز |لیپولیز لیزری

موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

کویتیشن و کرایولیپولیزر با وجود تمام مزایایی که دارند قابل استفاده برای همه بیماران نیستند. در این رابطه پزشکان با بررسی وضعیت سلامت بیمار، می توانند تشخیص هستند که بیمار می تواند از این روش ها استفاده کند یا خیر. بیمار نیز موظف است تا پزشک را از بیماری ها و شرایط خود آگاه کند. در زیر موارد منع این دو روش درمان را بررسی می کنیم.

 موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

موارد منع درمان موضعی با کویتیشن

خانم های باردار: زنانی که دوران بارداری را طی می کنند نمی توانند از روش درمانی کویتیشن استفاده کنند. زیرا در این روش از امواج اولتراسوند استفاده می شود که ممکن است این امواج به جنین آسیب های جدی وارد کند. از سوی دیگر حذف چربی ها و مصرف داروهایی پس از درمان نیز برای جنین زیان آور است.

کسانی که تحت درمان با داروهای ناباروری هستند نباید از این روش استفاده کنند. همچنین خانم هایی که تازه زایمان کرده و یا در دوران شیردهی هستند کاندیدای خوبی برای درمان کویتیشن نیستند.

بیمار موظف است تا پزشک خود را از هر نوع بیماری و عارضه قلبی از قبیل سابقه ایست قلبی، پیس‌میکری (ضربان ساز)، وسایل الکترونیکی در بدن و ... آگاه کند. زیرا در زمان انجام کویتیشن امواج اولتراسوند به قلب آسیب وارد می کنند.

افرادی که بیماری های پوستی از قبیل عفونت پوستی، کهیر، بافت کلوئیدی، اگزما، پسوریازیس و ... مبتلا هستند، نمی توانند از این روش استفاده کنند.

از آنجا که درمان با کویتیشن موجب ذوب شدن چربی و ورود مایع ذوب شده به خون می شود، سطح کلسترول خون بالا می رود. به طوری که با انجام آزمایش خون این امر به خوبی مشخص می شود. بنابراین افراد که به کلسترول خون (بالاتر از 300)، تری گلیسرید یا فشارخون بالا مبتلا هستند، روش درمانی کویتیشن توصیه نمی شود.

بیماران کبدی کاندیدهای برای انجام کویتیشن نیستند. زیرا حجم زیادی از چربی های ذوب شده از طریق خون وارد کبد می شود. در صورتی که بیمار به مشکل کبدی مبتلا باشد، بیماری او دو چندان می شود که عوارض زیادی را در پی دارد. همچنین مبتلایان به کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و سندرم روده تحریک‌پذیر نیز مناسب انجام کویتیشن نیستند.

بیماران کلیوی نمی توانند از روش لاغری موضعی کویتیشن استفاده کنند. زیرا با انجام این روش حجم زیادی از چربی وارد خون و پس از ورود به کبد از راه کلیه ها دفع می شود. پس از چند روز تکرار ادرار اتفاق می افتد. به همین دلیل این به کسانی که نارسایی کلیوی دارند توصیه نمی شود.

بیماران دیابتی نیز کاندیدهای خوبی برای انجام کویتیشن نیستند. زیرا با ورود حجم زیادی از کلسترول به بدن، آسیب های جدی متوجه آنها خواهد بود.

افرادی که تحرک کمی دارند و پیش بینی می شود پس از انجام این روش نمی تواند به طور مرتب ورزش کنند نیز از بهتر است از این روش پرهیز نمایند.

وجود فلزاتی از قبیل ایمپلنت، پروتزهای فلزی، آی یو دی و ... در بدن مانع دیگری برای انجام کویتیشن محسوب می شود.

افرادی که به افسردگی مبتلا هستند و تحت درمان پزشک از داروهای روان درمانی استفاده می کنند، نباید همزمان از روش کویتیشن استفاده کنند.

ابتلا به بیماری های سرطان، تومور، تب بالا، سل، سابقه لخته‌خون، صرع، فتق شکمی، مشکلات انعقادخون، آسم، استئوپروز (پوکی استخوان)، ایدز، هپاتیت، فیبرومیالژی، آمبولی و ناهنجاری‌های فیزیکی نیز از جمله موارد منع روش درمان کویتیشن محسوب می شوند.

این روش درمان تنها برای سنین بین 20 تا 55 سال قابل استفاده است.

در صورتی که بیمار قبل از درمان از قرص هایی نظیر آسپرین، مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب به مدت طولانی استفاده کرده باشد نباید از این روش استفاده کند.

موارد منع لاغری موضعی کرایولیپولیزر

در این روش از سرمای شدید استفاده می شود بنابراین کسانی که به سرمای شدید حساس هستند و یا به سرماخوردگی، عفونت و یا در سنین بالا قرار دارند نمی توانند از روش کرایو لیپولیزر استفاده کنند.

وجود مشکلات و اختلالاتی از قبیل سینوزیت، بیماری رینود، سابقه کهیر در اثر سرما، کرایوگلوبولینمی مانع استفاده از این روش می شود. زیرا سرمای حاصل از دستگاه کرایولیپولیزر موجب تشدید بیماری می شود.

 در صورتی که در بدن بیمار عارضه ای از قبیل جای بخیه، زخم و یا جراحی التیام نیافته وجود داشته باشد، نمی توان از این روش استفاده کرد زیرا ممکن است بر اثر مکش دستگاه جای زخم تشدید می شود.

در صورت وجود بیماری های شدید قلبی، کلیوی، دیابت کنترل نشده، ترومبوفلبیت و ترومبوزیس، کبدی، فشار خون بالا و سرطان انجام روش درمانی کرایولیپولیزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

انجام روش درمان لاغری موضعی کرایولیپولیزر تاثیرات موقت عصبی در ناحیه تحت درمان  دارد. به همین دلیل وجود بیماری هایی از قبیل مولتیپل اسکلروز و صرع مانع دیگری از انجام این روش است.

خانم ها در زمان پریود، دوره بارداری و شیر دهی نباید از این روش استفاده کنند.

ادامه مطلب
لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

چاقی موضعی یکی از مشکلات رایج در بسیاری از افراد است. تناسب اندام و رسیدن به وزن رز، خواسته این افراد بوده که بسادگی قابل دستیابی نیست. بوسیله ورزش و رژیم غذایی میتوان میزان زیادی از چربی های اضافه بدن را کاهش داد. اما به دلیل لاغر شدن بیش از حد صورت و یا عدم تناسب کافی میان اجزای بدن، نتیجه مورد نظر بیماران مبتلا به چاقی کسب نمی ‏شود. در اینجا روش های پزشکی و جراحی های سرپایی توصیه میشود. لیپوماتیک و لیپولیزر یکی از این روش هاست که به شکل متفاوتی در متناسب کردن اجزا بدن کمک میکند. در زیر به بررسی هر یک از دو روش و تفاوتهای آنها میپردازیم.

لیزر لیپولیزر

روش درمان چاقی موضعی با نام لیپولیزر، به منظور کاهش چربی های زیرپوست استفاده میشود. این روش به عنوان درمان چاقی با استفاده از جراحی غیرتهاجمی میباشد که چربی‌ها توسط اشعه لیزر لیپولیز بصورت نیمه مایع در می‌آید و سپس این چربی‌ها وارد کبد شده و از بدن دفع میگردد. روش کار به این صورت است که انرژی حاصل از دستگاه، وارد سلول‌‌های چربی می‌شود و آنها را متخلخل می‌‌كند. سپس محتویات سلول‌ها به فضای سلولی درون شبكه‌ای وارد می‌شود و از سیستم لنفاوی نیز عبور می‌كند. روش لیپولیزر در یک جلسه انجام میشود بدون عوارض شلی پوست، تورم و کبودی است که به دلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن، موجب سفت شدن پوست می شود.  

روش درمان چاقی با استفاده از لیپولیزر نیاز به زمان زیادی دارد و برای نواحی با چربی کم مناسب است. در این روش بیهوشی وجود ندارد و بی حسی موضعی استفاده میشود. ماده بی حسی از طریق کانولا با قطر 1-2 میلمتری وارد پوست میشود. تابش لیزر به زیربه سلولهای چربی برخورد کند که این امر باعث پاره شدن دیواره سلولهای چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول میشود.

 با این روش، پس از مدت کوتاهی نیز، بیمار میتواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد. از آنجا که در روش لیپولیزر مقدار مایع تزریقی به داخل چربی، بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی وی، متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد، بنابراین در بهترین شرایط هم نمی‏توان در یک جلسه بیشتر از چند لیتر مایع تزریق و چند لیتر چربی خارج نمود.

موارد استفاده لیپولیزر

 -درمان لیپوما

-كاهش چین و چروك‌ها

-قوام دادن به پوست و سفت کردن آن

-درمان بدشکلی های ناشی از پیوند چربی

-درمان ژنیکوماستی از قبیل بزرگی پستان در آقایان

-هیپرهیدروزیس یا درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل

-از بین بردن چاقی موضعی مثل شکم، ران، مچ پاها، غبغب، باسن، پهلوها، بازوها

لیپوماتیک

روش جراحی لیپوماتیک به عنوان نوین ترین روش تخلیه چربی های اضافه و کاهش وزن شناخته شده است. در این روش افرادی که به چاقی موضعی دچار هستند، تحت درمان قرار میگیرد. دستگاه لیپوماتیک با استفاده از از امواج مـادون صـوت، تخلیه چربی انجام میشود که در آن گرما و حرارت برای سوزاندن چربی وجود ندارد. همین امر از بروز سوختگی و نکروزهای پس از عمل جلوگیری میکند.

مزایای استفاده از روش لیپوماتیک:

-ایمن بودن امواج مادون صوت که موجب تخلیه لایه های سطحی چربی زیر پوست می شود

-بدون عارضه سوختگی و نکروز

-کاهش احتمال آسیب به احشاء داخلی شکم بخصوص روده ها،

-بدون خطر سوراخ شدن روده ها و آسیب به کلیه ها و دیگر احشاء شکمی  

-بدون استفاده از امواج مادون صوت و هوشمند بودن دستگاه لیپوماتیک

-خارج شدن بافت چربی بدون آسیب به عضله، ماهیچه و عروق

 -بدون نیاز به بیهوشی، بستری شدن و قابل انجام در کلینیک

-کمترین ریسک آمبولی چربی

-بدون جای اسکار و بخیه چرا که برشها کوچکتر از 5 میلیمتر است

نتیجه گیری

در روش لیپولیزر، چربی ها ذوب و سپس از بدن خارج میشوند همچنین ، چربی ها قابل استفاده نخواهند بود و در زمان درمان از بدن خارج میشوند.

عمل لیپوماتیک به عنوان یک روش با کمترین میزان خونریزی، امنیت بیشتری نسبت به لیپولیزر دارد.

لیپوماتیک نسبت به لیپولیزر، خطر سوختگی و آسیب پوست ندارد.

چربی های خارج شده در روش لیپوماتیک میتوانند برای قسمت های دیگر بدن از جمله صورت، استفاده شوند. 

ادامه مطلب
چگونگی لاغری به روش کرایولیپولیز

چگونگی لاغری به روش کرایولیپولیز

کرایولیپولیز

مطالعات نشان داده که در بین روشهای غیر تهاجمی (یعنی بجز ساکشن ولیپولیزر ولیپوماتیک )،کاهش چربی موضعی درروش کرایو لیپولیز موثرتر از سایر روش ها است .
کرایولیپولیز یک روش نوین وغیر تهاجمی حذف چربی های اضافی موضعی است که در آن از جراحی ،لیزر وساکشن استفاده نمی شود .این روش به تائید FDAرسیده و دائمی و موثر بودن آن به اثبات رسیده است .
آنچه کرایولیپولیز را سایز روشهای درمانهای متمایز می کند استفاده از تکنولوژی سرما همراه با واکیوم جهت کاهش سایز بافت چربی است،همچنین تعداد جلسات کم در حد یک تا سه جلسه، برگشت ناپذیری وغیر تهاجمی بودن آن است .

سرما چگونه اثر می کند ؟

سلولهای چربی در دماهای پایین حساس تر از بافت عصب عضله وعروق هستند و به سرعت کریستالیزه می شوند .به این ترتیب با کاهش دما سلولهای چربی در منطقه مورد نظر آسیب دیده و می میرند وطی هفته های بعدی از طریق سیستم لنفاتیک از بدن دفع می شوند .

حین درمان چه اتفاقی می افتد ؟

پس از انتخاب موضع مورد نظر ،اوپراتور پروب دستگاه را روی ناحیه قرار می دهد .سپس پوست وچربی زیر آن توسط واکیوم به داخل پروب کشیده می شود وبیمار احساس مکش،فشاروخنکی میکند .
یک جلسه درمان چقدر طول می کشد؟
برای هر ناحیه بین 45تا یک ساعت زمان نیاز است .اگرنواحی بیشتری را در نظر دارید ممکن است تا ٤ ساعت زمان لازم باشد.زمان کاربا دستگاه متناسب با نیاز شما تعین می شود .

آیا کرایولیپولیز واقعا اثر بخش است ؟

بله ، مطالعات نشان داده که در بین روشهای غیر تهاجمی (یعنی بجز ساکشن ولیپولیزر ولیپوماتیک )،کاهش چربی موضعی درروش کرایو لیپولیز موثرترازسایر روشهاست. در یک جلسه کرایولیپولیزکاهش حجم 20-40 در صدی مشاهده میشود که قابل ملاحظه است البته نتایج از فردی به فرد دیگر متغیر است وبستگی به ضخامت چربی اضافی وسبک زندگی بیمار ، بعد از انجام کرایولیپولیزدارد .افرادی که تمایل دارندحجم بیشتری از چربی موضعی را كم كنند ،می توانند بعد از 3 ماه دوباره کرایولیپولیز را در همان ناحیه تکرار کنند تاکاهش بیشتری ایجاد شود .
حسی که موقع درمان در انسان ایجاد می شود چگونه است ؟
در دقایق اول کار یا دستگاه شما فشاروسرمای شدیدی را حس می کنید .این حس به مرور کم ترمی شود وبسیاری از مردم حین درمان مطالعه می کنندویا با گوشی موبایل خود مشغول می شوند، ویا حتی چرت می زنند .
ایا نیاز به موادمکمل و رژیم غذائی وبرنامه ورزشی است؟
خیر نیازی به هیچ گونه قرص ویا مواد مکملی نیست .احتیاجی به رژیم و ورزش نیست یعد از درمان انگیزه بیشتری برای مراقبت از خود وسلامت خود ایجاد می شود .

آیا نتایج دائمی هستند؟

وقتی شما دوره درمان کرایولیپولیز را طی می کنید چربی ها موضعی شما حذف می شوند. مادامی که شما وزن خود راتوسط رژیم متعادل و ورزش حفظ می کنید نتایج پایدارند.
چه افرادی کاندیدای مناسبی برای این روش هستند ؟
افرادی که چاقی موضعی دارند ونه اضافه وزن زیاد برای این روش مناسبترند.کرایولیپولیز جهت درمان چاقی کاربردندارد وفقط جهت کاهش حجم چربی های موضعی مثل پهلوها ،رانها،شکم،بازوهاوکمر استفاده میشود.این روش برخلاف لیپوساکشن در بیماریهای قلبی عروقی وکبدی وکلیوی نیز قابل انجام است .
با توجه به حجم انبوه دستگاهای کرایولیپولیزی که اخیرا وارد کشور شده است بیماران باید دقت کنند که از این دستگاه فقط در مراکز درمانی معتبر وتخصصی استفاده کنند.دستگاه ها بسیار متفاوت بوده وبنابراین اثربخشى آنها هم کاملا متفاوت است .دستگاهی واقعا موثراست که هم از واکیوم وهم سرمای 10- درجه سانتیگراد در آن استفاده شود واین مشخصات را در کاتالوگ دستگاه می توان براحتی مطالعه کرد. البته منوط به اینکه نام دستگاه وشرکت سازنده را بدانید دستگاههایی که دمای 10- سانتیگراد نداشته باشند ویا بدون واکیوم باشند اثر بخشی ندارند.

تفاوت اصلی این روش با سایر روشهای چیست ؟

در این روش از لیزر ،سوزن و ساکشن استفاده نمی شود وفرد می تواند بلافاصله به سر کار خود برگردد .این روش بیشتر برای افرادی انتخاب می شود که تمایل به انجام لیپوساکشن ویا لیپولیزر ندارند واز درد وعوارض گریزانند وهمچنین می خواهند با هزینه کمتر به نتایج مطلوب برسند .
البته لیپولیزر ،لیپوساکشن ولیپوماتیک نتایج فوری دارند وچربی های اضافی در یک جلسه ازبدن خارج می كنند.ولی در کرایولیپولیز فرد نیاز به صبر وتحمل بیشتر دارد تا به تدریج چربی اضافی که توسط کرایولیپولیز کریستالیزه شده از بدن دفع شود .

عوارض این روش چیست ؟

معمولا کاملا بدون درد است ولی گاهی تورم ،کبودی مختصر ،قرمزی،حس مورمورشدن ویا بی حسی در ناحیه مشاهده می شودکه گذرا است وبعد از چند روز از بین می رود.
آیا باکرایولیپولیز می توان لاغر شد؟
شاید شنیده باشید که حتی اگر20 کیلو چربی هم از بدن شما خارج کنند وبرنامه صحیح غذایی نداشته باشید وپرخوری کنید دوباره چاق می شوید . بنابراین به این امید نباشید که بدون رعایت اصول تغذیه و ورزش همیشه از وزن رزی برخوردار باشید .ولى براى حذف چربیهاى موضعى كرایولیپولیز دستگاه فوق العاده ای است وشاید انگیزه ای شود که شما بیشتر به تغذیه و ورزش خود اهمیت بدهید.

ادامه مطلب
لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیپولیز لیزری چیست؟

به تخریب و ذوب كردن بافت چربی به كمك لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزرلیپولیز گفته می‌ شود كه جدیدترین، مدرن‌ترین و كم‌ عارضه ‌ترین روش درمان چاقی‌ های موضعی (مثل بازو، شكم، پهلو، ران و...) است و تنها روشی است كه باعث افتادگی بیشتر پوست نمی‌ شود بلكه به سفت‌تر شدن آن كمك هم می‌كند به این روش لیپولیز لیزری (لیزر لیپولیز) می‌گویند.

لیزر لیپولیز آری یا خیر؟!

چاقی معضل دنیای امروز است؛ مشکلی است که تقریبا گریبانگیر هر قشر و طبقه‌ای شده است و افراد را بر آن داشته تا به کمک روش‌های متفاوت، از انواع رژیم‌درمانی گرفته تا انواع جراحی‌های لاغری و بهره گیری از دستگاه‌های لاغری، تناسب اندام خود را دوباره بازگردانده و به وزن دلخواه‌شان برسند. یکی از شایع‌ترین روش‌های لاغری و رسیدن به تناسب‌اندام، لیزرلیپولیز است.
در چند سال اخیر تکنیک های استفاده از ارتعاشات اولتراسوند و حرارت نور لیزر توانسته راه خود را در خردکردن و از بین بردن سلول های چربی در میان سایر درمان های چاقی باز کند که اختصارا به این تکنیک، لیپولیز یا خردکردن سلول های چربی می گویند.باتوجه به این که هنگام استفاده از حرارت لیزر برای لیپولیز، امکان سوختگی پوست وجود دارد و باتوجه به کندی لیزر در خردکردن سلول های چربی، امروزه از لیزر بیشتر در لیپولیز مناطقی از بدن استفاده می کنیم که حجم چربی در آن مناطق حداکثر ۲۰۰ گرم باشد و بیشتر هدف مان سفت کردن پوست آن ناحیه باشد تا غلبه چربی آن ناحیه و طبیعتا نواحی خاصی مثل غبغب و کناره داخلی زانوها مکان های مناسب لیپولیز با لیزر هستند.

آیا لیزر لیپولیز می تواند سلولیت را از بین ببرد؟

لیزر لیپولیز قادر است نمای کلی بدن را بهبود ببخشد و ظاهر قسمت‌های دارای سلولیت را هموار کند. و پس از یک هفته مقداری از نتایج لیپولیز لیزر را مشاهده خواهید کرد، اما با توجه به آسیب وارد شده به سلول‌های چربی و جذب آنها توسط بدن، تا چند ماه بعد از عمل شاهد افزایش تغییرات مثبت و سفت‌تر شدن پوست خواهید بود. نتایج نهایی پس از 2 تا 4 ماه مشاهده خواهند شد.

آیا نتایج عمل دائمی خواهند بود؟

در افراد بالغ معمولاً سلول‌های چربی جدید تولید نمی‌شود و افزایش وزن افراد به سبب افزایش اندازه‌ی سلول‌های چربی است. لیپولیز لیزری باعث از بین رفتن دائمی سلول‌های چربی می‌شود. بنابراین هرگونه افزایش وزن بافت چربی در قسمت‌هایی خواهد بود که لیپولیز لیزری در آن صورت نگرفته است.
پزشکان قبل از انجام عمل تمامی جوانب آن از جمله عوارض جانبی عمل را برای متقاضی توضیح خواهند داد.
لیزر لیپولیز تکنیکی جدید است که به سبب تأثیر پرتو لیزر بر سلول‌های چربی مشخصاً برای از بین بردن چربی اضافی موضعی طراحی شده است.

چگونگی کارکرد

در این روش از لیزر جدیدی که مشخصاً برای این منظور طراحی شده است استفاده می‌شود. لیزر مورد استفاده در این روش Nd:YAG است که دارای پالس‌های بسیار کوتاه و توان بسیار بالا است. این خصوصیات مانع حرارت دیدن بافت‌ها شده و باعث می‌شوند این روش از عملکردی بسیار ایمن و موثر برخوردار باشد. عدم نیاز به بستری پس از عمل یکی دیگر از مزایای لیپولیز لیزری است.
با این روش انقلابی و کم‌تهاجمی می‌توان بافت‌های چربی مقاوم به ورزش و رژیم غذایی را از بین برد.

نتایج لیپولیز

روش لیپولیز از لحاظ کلینیکی ثابت شده و برای چند سال تحت آزمایش و بررسی قرار گرفته است. نتایج استفاده از لیپولیز در بسیاری از کنفرانس‌ها و مجامع معتبر جهانی نیز مطرح شده است.

مدت زمان عمل

مدت زمان مورد نیاز به محل مورد درمان بستگی دارد اما معمولاً حدود یک ساعت به طول می‌انجامد.

آیا این روش بی‌خطر است؟

بله، زیرا لیپولیز لیزری فقط بافت‌های چربی را هدف قرار می‌دهد، باعث انعقاد رگ‌های خونی می‌شود و به عصب‌ها و ساختار دیگر بافت‌ها آسیبی وارد نمی‌کند.

مزایای لیپولیز

روشی کم‌تهاجمی است
ساده و نسبتاً بی‌خطر است
نیاز چندانی به مراقبت‌های پس از عمل ندارد
خونریزی این روش بسیار محدود است
ریکاوری پس از عمل کوتاه است
برای قسمت‌های وسیع‌تر بدن (در صورت نیاز) می‌توان مجدداً از لیپولیز استفاده کرد
عوارض جانبی شدید آن بسیار نادر است
باعث بهبود نمای کلی بدن می‌شود
بهبود کیفیت پوست را به همراه خواهد داشت
انجام عمل سریع و کوتاه است.

ادامه مطلب