لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری (لیزر لیپولیز یا لیزر لیپواسكالپچر) چیست؟

به تخریب و ذوب كردن بافت چربی به كمك لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیز گفته می شود كه جدیدترین، مدرنترین و كم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو، شكم، پهلو، ران و...) است و تنها روشی است كه باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلكه به سفت تر شدن آن كمک هم می كند. به این تکنیک در زبان انگلیسی laser lipo lysis گفته می شود .

چه فرقی بین لیپولیز با لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) را می توان برای هر روشی كه سبب تخریب بافت چربی می شود بكار برد بطور مثال روش مزوتراپی كه در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یك نوع لیپولیز شیمیایی تلقی كرد یا حتی لیپوساكشن اولتراسونیك را كه در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیك نامید اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها زیرا لیپوساكشن عادی یا اولتراسونیك یا مزوتراپی توانایی سفت تر كردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی كه لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بكار رفتند این امكان بوجود آمد كه برخلاف لیپوساكشن اولتراسونیك یا لیپوساكشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلكه با كمک لیزر به سفتی پوست هم كمک كنیم و این ویژگی موج شده که این عمل برای بعضی نقاط بدن مثلا لیپولیز شکم بسیار مناسب باشد.

درحال حاضربهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز، لیزر لیپواسكالپچر یا پیكر تراشی به كمک لیزر است كه بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپو MPX (SMART LIPO MPX) قابل انجام است .
این دستگاه ساخت كارخانه معظم ساینوشور(CYNOSURE) آمریكا است . این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است كه توسط سازمان دارویی آمریكا (FDA) مورد تائید قرار گرفت در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است كه برای جلوگیری از صدمه به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می كند و سرعت دست جراح را كنترل كرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می كند به همین علت است كه اكثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو mpxانجام شده اند.(به سایت www.Cynosure.com مراجعه کنید )
نکته مهم این است که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دكا كه یك دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای كه لیزری با18وات قدرت است متمایز كرد .
در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج 1064نانومتر و 1320نانومتر باعث شده است كه علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای كمك به سفت تر كردن آن استفاده كرد در مورد سایر دستگاهها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیك شدن به سطح خودداری می كند چون امكان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد اما در اسمارت لیپو mpx اولاً طول موج 1320 نانومتر عمدتاً برای سفت تر كردن پوست بکار رفته است و ثانیاً وجود ترماگاید كه بطور مرتب درجه حرارت محل را اندازه گیری می كند و در صورت لزوم لیزر را قطع می كند باعث شده است كه جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاههای لیزر لیپولیز عمل خود را به راحتی و با کنترل و اطمینان انجام دهد .
در حال حاضر اسمارت لایپو mpx46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز كشور و یكی از دو دستگاه موجود در خاور میانه است كه با نزدیكترین رقیب خود بیش از دوبرابر فاصله قدرتی دارد. متاسفانه قیمت بالای این دستگاه فوق پیشرفته امكان گسترش آن را محدود كرده است. 

لیزر لیپو اسكالپچر چیست و چرا با دستگاه اسمارت لایپو MPX مفهوم پیدا كرد؟

اگر بخواهیم این كلمه را معنی كنیم به معنی پیكر تراشی با لیزر است به این معنی هرچند كه برای لیپوساكشن هم از كلمه لیپواسكالپچر استفاده می شد اما ظرافت لیپوساكشن در حدی نبود كه بتوان آنرا پیكر تراشی نامید .
درعین حال لیزرهای قبل از اسمارت لایپو mpx46وات ضعیف تر از آن بودند كه بتواند با دقت كافی و زمان مناسب بافت چربی را فرم دهند تنها پس از پیدایش اسمارت لایپو mpx46 وات بود كه كلمه لیزر لیپواسكالپچر به شكل متداول در منابع پزشكی مورد استفاده قرار گرفت زیرا قدرت و دقت این دستگاه فوق پیشرفته امكاناتی را فراهم كرد كه قبلاً وجود نداشت. 

لیزر لیپواسكالپچر یا لیپولیز لیزری مدرن چه مزایایی نسبت به لیپوساكشن اولتراسونیك و لیپوساكشن معمولی (مكانیكی) دارد؟

همانطور كه گفته شد از سالهای دهه 1380 عمل لیپوساكشن اولتراسونیك (كه این روزها سعی می شود به آن لیپولیز بگویند) زیاد انجام می شد اما طی سال های بعد، کم کم در بسیاری از کلینیک های زیبایی جهان كنار گذاشته شد، به سه علت :
A)
سوراخ ورودی آن بزرگ وحداقل 10-6میلی متر است
B)
تورم عمل لیپوساكشن مدتها طول می كشد (حتی از لیپوساكشن عادی هم بیشتر )
C)
باعث شلی پوست می شود بنابراین مدتها متخصصین از لیپوساكشن عادی استفاده كردند و خوشبختانه هیچ عارضه ای جدی بدنبال نداشت. با اینكه از سال 1383 (2004) ایتالیایی ها لیزر لیپولیز را ساخته بودند اما تا سال (2006) 1385 سازمان دارویی آمریكا آن را تایید نكرده بود و از آن سال به بعد هم به علت ضعیف بودن كاربرد عمده ای نداشت تا زمانی كه اسمارت لایپو mpx46 وات ساخته شد. 

مزایای لیزر لیپواسكالپچر:

اکنون با این تفاصیل بسیاری از افراد علاقه مند و کنکجاو می پرسند که لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر؟ در کل اسمارت لایپو MPXچه مزایای كلی نسبت به رقبای خود دارد؟
1-
قدرت بیشتر: 46 وات كه امكان ذوب سریع چربی ها را فراهم می كند باید بدانیم كه در دستگاههای ضعیف تر روند ذوب چربی كند و وقت گیر است. به همین دلیل است كه طول مدت لیپولیز با این دستگاه 30 دقیقه تا 2ساعت است.(حداقل 2-1ساعت كمتر از سایر دستگاهها)
2-
دقت بیشتر: وجود دو طول موج وامكان اندازه گیری حرارت باعث دقت بیشتر در اسمارت لایپو MPX شده است .
3-
سرعت بیشتر: قدرت بیشتر و اندازه فیبر نوری این دستگاه كه 1000میكرون است باعث آن است كه بتوان سریعتر به نتیجه رسید .
4-
عوارض كمتر: به علت وجود سیستم های كنترل حرارت Thermaguidو اندازه گیری سرعت دست جراح برای تنظیم انرژی (اسمارت سنس Smart sense)عوارض چون سوختگی كه در سایر دستگاههای لیپولیز لیزری و لیپوساكشن اولتراسونیك دیده می شود در این دستگاه نادر است. 

چه بیمارانی مناسب انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX هستند؟

فردی كه از عدم تناسب اندام رنج می برد و به وسیله رژیم و ورزش هم نمی تواند آن را تصحیح كند بطور مثال فردی كه علیرغم آنكه چاقی قابل توجهی ندارد بازو، شكم، پهلو یا ران نامتناسب با بقیه بدن دارد و نیاز باشد که برای آن ناحیه خاص بدنش لیپولیز صورت بگیرد (برای مثال لیپولیز ران) . چنین فردی مجبور است كه مثلاً به علت آنكه نسبت به سایر قسمتهای بدنش ران بزرگی دارد همیشه شلوارهایی بزرگتر از سایز كمر خودبخود كه نیازمند تنگ كردن كمر دارد یا روپوش با سایز بزرگتراز معمول استفاده می كند چون بازوهایی بزرگتراز معمول دارد .
بطور معمول لیپولیز لیزری در مورد افرادی كه شاخص جرم بدن ) BMI(Bodymass indexزیر 30 دارند توصیه می شود BMIاز فرمول قد xقد (متر) / وزن (كیلوگرم) بدست می آید و اگر فرد BMIبین 25-18داشته باشد در محدوده ایده آل است اگر بین 30-25 باشد دچار اضافه وزن است و اگر بالای 30 باشد چاق تلقی می شود. می بینید كه عملاً لیپولیز لیزری در مورد افراد چا ق توصیه نمی شود زیرا ریسك همه عوارض قلبی، ریوی، موضعی در این بیماران بیشتر است. (برای محاسبه Bmiخود به ستون سمت راست صفحه اصلی مراجعه كنید) (و برای اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه عوارض لیپولیز را كاهش دهیم در بخش مقالات مراجعه کنید )
باید توجه داشت در فردی كه Bmi زیر 30 دارد معمولاً با رژیم و ورزش نمی توان بطور مناسب چربی های موضعی را از بین می برد. مثلا ًفردی كه بغل ران دارد سعی می كند با ورزش و رژیم این ناحیه را كوچک كند اما با كاهش وزن بیشتر از آنكه بغل ران از بین برود صورت و سینه اش تحلیل می رود و عدم تناسب او بیشتر هم می شود یعنی نواحی متناسبش بدتر شده و ناحیه نامتناسبش تغییر چندانی نمی كند. همین مسئله در مورد چاقی موضعی شكم، پهلو و بازو هم صدق می كند اینجاست كه روشهای درمان چاقی موضعی و در راس آنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) بكار می آیند.

كاربردهای اسمارت لیپو mpx

نکته مهمی آنکه اسمارت لیپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لیپو دكا كه یك دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای كه لیزری با 18وات قدرت است متمایز كرد.

لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو MPX چه كاربردهایی دارد؟

- صورت
- گردن
- پشت
- بازوها
- شكم
- پهلو
- رانها
- زانو
- باسن
- ساق

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی، فیلرها و انجام اسمارت لیپو MPX در صورت كه به آن اسمارت لیفت (Smart lift) گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت كه باعث صدمه به بافت و ایجاد اسكارهای (جای زخم) بدشكل روی صورت می شد خودداری كرد و به جای آن یا برشی نداد یا با كمترین برش به جوانسازی صورت كمك كرد. در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شكل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی كه ابتدا در هر ناحیه از صورت كه تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای كه نرمال و طبیعی باشد پر می كنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار كوچكتراز قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در گردن

اكنون اسمارت لایپو MPX در كنار روشهای دیگر مانند بوتاكس، فیلرها (جوویدرم) هیدراتانها، ترکیبات آبرسان ( (مزولیس پلاس و رستیلن وایتال ) كمك شایانی به جوانسازی صورت كرده است به شكلی كه در بسیاری از بیماران نیاز به عمل لیفت را مرتفع كرده و مانع از ایجاد اسكارهای بدشكل روی صورت و گردن بیمار می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در بازو

برای افرادی كه سایز بازوی بزرگ و نامتناسب با بدن خود دارند استفاده از MPX که برخلاف لیپوساكشن یا لیپولیزهای ضعیف تر باعث افتادگی پوست نمی شود و درمان خارق العاده به شمار می رود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو در شكم و پهلو

یكی از شایعترین و مناسبترین محل ها برای انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX است. عملاً اگر بیمار افتادگی پوست قابل توجه نداشته باشد و ضخامت چربی زیر پوستش بالای 3 سانتی متر باشد می توان به كمك اسمارت لایپو MPX باعث بهبود قابل توجه ظاهر شكم و پهلو شد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ران ها

در كشور ما وجود تحمع موضعی در قسمت خارج رانها یكی از شایع ترین مشكلاتی است كه حتی در خانمهای لاغر اندام هم وجود دارد گذشته از ایجاد ظاهری نامتناسب سبب می شود كه چنین افرادی به علت تفاوت سایز كمر و رانها در هر شلواری نیاز به تنگ كردن كمر پیدا كنند. لیپولیز لیزری با اسمارت لایپو MPX به راحتی و تحت بی حسی موضعی قادر است كه این ناحیه را با نتایج فوق العاده درمان كند.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در زانو

قسمت داخل زانوها محل تجمع موضعی چربی در بسیاری از خانمها است كه به راحتی و ظرف مدت كوتاهی با بی حسی موضعی می توان آن را به شكل بسیار موثر با اسمارت لایپو MPX درمان كرد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ساق پا

باید توجه داشته باشید که هر چند ساق پا از نواحی قدیمی کاربرد لیپوساکشن است اما به علت احتمال قابل توجه عوارض در آن به طور معمول لیپولیز لیزری در آن به طور شایع توصیه نمی شود.

نحوه انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX چگونه است؟

تحت بی حسی موضعی با یا بدون خواب آلودگی ابتدا ماده بی حسی به مقدار فراوان داخل چربی زیر پوست تزریق می شود پس از بی حس شدن از طریق سوراخهای کوچک 3-2 میلی متری میله حاوی فیبر نوری وارد بافت چربی زیر پوست شده و آن را ذوب می کند به طور کاملاً اختصاصی و منحصربفرد در اسمارت لایپوMPX در تمام طول مرحله ذوب کردن دستگاه درجه حرارت بافت را به کمک ترماگاید اندازه گیری و کنترل می کند و به کمک اسمارت سنس انرژی خود را متناسب با سرعت و شدت جراح تنظیم می کند. سپس چربی ذوب شده خارج شده و پوست از عمق تحت لیزر قرار می گیرد تا به جلوگیری از افتادگی آن و کمک به سفت تر شدنش کمک کند. بیمار مدت کوتاهی بعداز عمل شروع به راه رفتن می کند و درد عمده ای ندارد و ظرف چند ساعت مرخص می شود. ترشحات پس از 5-3 روز قطع می شود. عملاً در اسمارت لایپو MPX بیمار ظرف مدت کوتاهی می تواند فعالیت روزمره زندگی را شروع کند.

آیا لیپولیز لیزری برگشت دارد؟

خیر اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید، بازگشتی هم وجود ندارد. البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.

آیا نوع دستگاه لیزر در نتیجه لیپولیز لیزری مهم است؟

بدون شک زیرا آنچه که مهم است دادن انرژی و حرارت کافی به بافت بدون ترس از صدمه حرارتی به پوست است به جز MPX در سایر دستگاه ها جراح از ترس صدمه به پوست چون لیزر لیپولیز کور و بدون کنترل انجام می شود مجبور است که انرژی کمی به بافت بدهد و این خود در نتیجه لیزر لیپولیز موثر است درست مثل آنکه در لیزر مو از ترس سوختگی درجه حرارت را کمتر از مقدار مورد نیاز بگیریم. به همین دلیل اکثر مطالعات نشان داده اند لیپولیز لیزری موجب سفتی پوست می شود به وسیله اسمارت لایپو MPX انجام شده اند.

فیبر نوری لیزر

نور راهنمای لیزر که از پشت پوست جهت تعیین دقیق محل لیزر استفاده می شود.

آیا انجام لیزر لیپو لیز مانع از حاملگی نمی شود و برای آن ضرری ندارد؟
خیر به هیچ وجه. 

در مشاوره قبل از عمل چه کارهایی انجام می شود؟

ابتدا بررسی می شود كه آیا شما مورد مناسبی برای عمل لیزر لیپولیز هستید یا خیر. یعنی BMI(شاخص جرم بدن ) شما چك می شود که بهتر است زیر 30 باشد و دچار عدم تناسب اندام باشید. سپس معاینات كلی و توضیحات و آزمایشات و مشاورات مختلف صورت می گیرد. در ضمن عكس بیمارانی كه اجازه داده اند را نیز می بینید. با بیمارانی كه خود تحت این عمل قرار گرفته اند می توانید صحبت كنید.

عوارض لیزر لیپولیز

اولا باید تاكید شود كه هرچند هیچ عملی بدون عارضه نیست اما در لیزر لیپو اسكالپچر یعنی لیپولیز پیشرفته با MPX عوارض بسیار نادر است. عوارض را به دو دسته عمومی و موضعی می توان تقسیم كرد كه عوارض عمومی شامل واكنشهای دارویی (از بی حس كننده ها تا آنتی بیوتیك ها، اختلالات آب، الکترولیت وریدی و ...) و عوارض مثل تورم، كبودی

مقالات مرتبط با لیپولیز لیزری

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیزر

چاقی موضعی یکی از مشکلات رایج در بسیاری از افراد است. تناسب اندام و رسیدن به وزن ایده آل، خواسته این افراد بوده که بسادگی قابل دستیابی نیست
ادامه مطلب
موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

کویتیشن و کرایولیپولیزر با وجود تمام مزایایی که دارند قابل استفاده برای همه بیماران نیستند. در این رابطه پزشکان با بررسی وضعیت سلامت بیمار، می توانند تشخیص هستند که بیمار می تواند از این روش ها استفاده کند یا خیر.
ادامه مطلب
لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیپولیز لیزری چیست؟ به تخریب و ذوب كردن بافت چربی به كمك لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزرلیپولیز گفته می‌ شود كه جدیدترین، مدرن‌ترین و كم‌ عارضه ‌ترین روش درمان چاقی‌ های موضعی (مثل بازو، شكم، پهلو، ران و...) است و تنها روشی است كه باعث افتادگی بیشتر پوست نمی‌ شود بلكه به سفت‌تر شدن آن كمك هم می‌كند به این روش لیپولیز لیزری (لیزر لیپولیز) می‌گویند. لیزر لیپولیز آری یا…
ادامه مطلب
کرایولیپولیز

چگونگی لاغری به روش کرایولیپولیز

مطالعات نشان داده که در بین روشهای غیر تهاجمی (یعنی بجز ساکشن ولیپولیزر ولیپوماتیک )،کاهش چربی موضعی درروش کرایو لیپولیز موثرتر از سایر روش ها است .کرایولیپولیز یک روش نوین وغیر تهاجمی حذف چربی های اضافی موضعی است که در آن از جراحی ،لیزر وساکشن استفاده نمی شود .این روش به تائید FDAرسیده و دائمی و موثر بودن آن به اثبات رسیده است .آنچه کرایولیپولیز را سایز روشهای درمانهای متمایز…
ادامه مطلب