تاثیر دستگاه RF برای لاغری چقدر است؟

لاغری و تناسب اندام علاوه بر حفظ سلامت جسمی، موجب ارتقا سلامت روح و روان و افزایش اعتماد به نفس در افراد میشود. به همان میزان که رسیدن به تناسب وزن رز برای افراد حائز اهمیت است، از چاقی های موضعی و مفرط نیز تنفر دارند. به همین علت این روزها شاهد ورود انواع و اقسام تجهیزات و دستگاه های لاغری هستیم. دستگاه هایی که با ورزش مرتبط هستند و در خانه ها استفاده میشوند. در این میان دستگاه های تخصصی نیز وجود دارند که به منظور کاهش وزن موضعی توسط پزشکان مورد استفاده قرار میگیرند. از جمله این دستگاه می توان از دستگاه آر اِف (RF) نام برد. این دستگاه به منظور رفع لاغری های موضعی و سلولیت استفاده میشود. بطور کلی سه دستگاه لاغری موضعی برای کاهش چربی در یک نقطه خاص از بدن وجود دارد که عبارتند از: دستگاه، RF دستگاه کویتیشن و دستگاه .LPG در زیر به معرفی دستگاه ار اف میپردازیم.

 تاثیر دستگاه RF برای لاغری چقدر است؟

دستگاه آر اِف (RF) چیست؟

RF به معنای امواج راديو فركانسی است که در دنياي پزشكي استفاده های مختلفی دارد. این امواج به منظور از بین بردن سلوليت و انباشتگي چربي در نواحي مختلف بدن و به هم ريختن تناسب اندام، چين و چروك صورت و دور چشم،  Aging (پيري پوست) و آكنه استفاده میشود. ساختار اصلي سيستم هاي RF شامل يك نوسان ساز امواج الكترونيكي (RF.oscillator) در محدوده فركانس راديوئي است.

چگونگی عملکرد دستگاه آر اِف (RF)

استفاده از دستگاه RF برای لاغری به عنوان یکی از روش های غیرتهاجمی محسوب میشود که هیچگونه ضرر و عارضه ای را برای بیمار به دنبال ندارد. دستگاه ار اف نیز همچون سایر دستگاه های لاغری موضعی به واسطه جریان الکتریسته عمل میکند که در برخورد امواج الکتریکی که از این دستگاه ساطع میشود، با مولکولهای باردار و یونها برخورد و در نتیجه آنها را به انرژی گرمایی مبدل میکند. انرژی حرارتی که توسط دستگاه RF تولید میشود به کروموفور یا نوع پوست و فوتوترمولیز سلکتیو ارتباطی ندارد.

انتقال امواج از طریق این دستگاه میتواند با استفاده از تجهیزات منو پولار (تک قطبی)، بای پولار (دو قطبی) و یونی پولار انجام شود. تحریک گرمایشی RF نیز موجب ایجاد فرآیند میکروالتهاب و در نهایت افزایش کولاژن جدید است.

 تاثیر دستگاه RF برای لاغری چقدر است؟

موارد استفاده از دستگاه RF

دستگاه RF امواج راديويي را با فركانس بالا توليد و از بافتهاي بدن عبور میدهد. این امر باعث توليد حرارت عمقي به ميزان 38 الي 44 درجه سانتيگراد در چربی های اضافه بدن میشود. در نتیجه دستگاه برای درمان سلولیت و لاغری موضعی از قبیل شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب استفاده میشود. همچنین از طریق این دستگاه میتوان فرایند جوانسازی پوست را در بیماران انجام داد. در نتیجه این کار کلاژن سازی، پف چشم، سیاهی زیر چشم و چین و چروک های سطحی مانند خط خنده و ... ، در بیماران از بین میرود. علاوه بر کاربردی که از دستگاه RF  برای لاغری موضعی دارد، این دستگاه میتواند برای گرم کردن و کشیدن پوست جهت تقویت جریان خون و شکستن سلولیت و چربی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این روش میتواند برای افرادی که نسبت به افتادگی غبغب، گونه و گردن خود ناراضی هستند مورد استفاده قرار بگیرد. البته استفاده از دستگاه RF برای خانم های باردار، افرادی که دارای قطعات فلزی مانند ایمپلنت‌های فلزی هستند و بیماران با عفونت‌های پوستی، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مزایای استفاده از دستگاه RF

دستگاه آر اف برای لاغری، انرژی فرکانس رادیویی پوست را بدون کمترین آسیب و عارضه، گرم میکند تا سلولهای چربی شکسته و کولاژن و الاستین تولید شود. کولاژن تولید شده موجب شفافیت و بهبود الاستیسیته یا قوام و خاصیت ارتجاعی پوست میشود. بنابراین یکی از مهمترین نتایج رضایت بخش این روش، شفافیت پوست در کنار کاهش وزن است. بطور کلی میتوان مزایای استفاده از این روش را در مواردی همچون رفع سلولیت، کاهش چربی های اضافه بدن، از بین بردن شلی پوست و سفت کردن آن، از بین بردن جوش، نرمی و سفت شدگی باسن پس از لیپوساکشن و سرانجام فرم‌دهی بدن خلاصه کرد.