کویتیشن

کویتیشن

کویتیشن چیست

دستگاه کویتیشن با تولید امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند( 20 تا 40 کیلو هرتز)، در بافت چربی لرزش ایجاد می‌کند و با ایجاد فشار در این بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد می‌کند. فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه نمی‌تواند مقاومت کند و متلاشی می‌شود. این امواج اثرات کمتری بر بافت عروقی، سیستم عصبی و ماهیچه‌ها دارند؛ ولی بی تأثیر بر این بافت‌ها نیز نمی‌باشند. از آنجا که امواج اولترا سوند بر روی آب سلول های چربی تاثیر می گذارد مصرف آب فراوان قبل از استفاده از روش کویتیشن به تاثیر بیشتر کمک کرده و بعلاوه حرکت چربی برای متابولیسم در کبد تسهیل می شود.

موارد منع عمل کویتیشن

1-دوران بارداری و شیردهی

2- بیماری قلبی عروقی و وجود پیس‌ میکر (ضربان ساز) در بدن یا هر وسیله الکترونیکی در داخل بدن.

3- اگزما، عفونت پوستی، پسوریازیس ، تاتو در ناحیه مورد عمل

4-سطح کلسترول بالا (بالاتر از 300)، تری گلیسرید بالا یا فشارخون بالا

5-بیماری‌های کبدی، کلیوی یا دیابت

6-وجود پروتز فلزی در بدن یا آی یو دی ، ترکش و

7-کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و سندرم روده تحریک‌پذیر

8-ابتلا به سرطان یا تومور

9-افسردگی و سایر بیماری های روانی

10-تب بالا، سل، ایدز، هپاتیت، صرع، فتق شکمی، آسم، استئوپروز (پوکی استخوان)، فیبرومیالژی، سابقه لخته‌خون، مشکلات انعقادخون، آمبولی و ناهنجاری‌های فیزیکی.

11-مصرف طولانی مدت آسپرین و مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب.

12-سن کمتر از 20 و بالاتر از 55

فاصله جلسات بین 7 تا 10 روز می باشد وتا بدست آوردن نتیجه مطلوب ادامه می یابد. حداقل تعداد جلسات باید بین ٨ تا ١٢ باشد. از این رو معمولا پزشک معالج، هزینه هر جلسه کویتیشن را به اطلاع فرد می رساند چون این قضیه جهت ارزیابی کلی قیمت کویتیشن مهم است. درصورت رعایت رژیم غذایی مطلوب وفعالیت بدنی در هر جلسه بین ١ تا ٤ سایز( ٢ تا ٨ سانتیمتر) درنواحی بزرگ مثل شکم وپهلوها کاهش سایز خواهیم داشت.( هر سایز 2 سانتی متر می باشد) بیش از ١٢ جلسه مداوم انجام درمان با مقاومت بافت چربی به امواج دستگاه همراه میشود. لذا باید ازدرمانهای کمکی بهره برد. ترکیب این روش با دستگاه R.F و طب سوزنی سرعت و مقدار نتیجه گیری را بسیار تغییر میدهد. دستگاه آر اف در یک جلسه قبل از کویتیشن انجام می شود که علاوه بر تاثیر بر روی بافت چربی ، پوست ناحیه نیز تحت تاثیر قرار گرفته و سفت می شود. که این بدلیل تاثیر گرمایی و محرک آر اف بر روی فیبروبلاست ها و کلاژن و الاستین پوست و ایجاد لیفتینگ در ناحیه می باشد. دستگاه آر اف باید مونوپولار باشد و از حداکثر انرژی قابل تحمل توسط بیمار استفاده شود. فاصله بین جلسات آر اف هر 2 تا 3 روز یک بار باشد و بطور متوسط دو نوبت در هفته باید باشد و در تمام نقاط بدن قابل استفاده می باشد. در صورتی که می خواهید بدانید لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است و اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید می توانید به مقاله فوق مراجعه و مطالعه بفرمایید .

کویتیشن بهتر است یا کرایپولیز

انجام کرایولیپولیز همزمان در یک جلسه با کویتیشن منعی نداشته و به تاثیر بیشتر درمان کمک می کند چرا که در روش کرایو با کریستالیزه شدن و مرگ تدریجی سلول های چربی بافت چربی کاهش می یابد و انجام این روش حتما باید قبل از کویتیشن باشد چراکه بعد از کرایو آب در بافت چربی تجمع یافته و تاثیر کویتیشن بیشتر می شود. البته  مواردی هم هستند که در واقع موارد منع کویتیشن و کرایپولیز هستند و پزشک بنا بدلایلی این عمل ها را برای افراد انجام نمی دهند.

عوارض کویتیشن

کویتیشن در ناحیه پشت ، قفسه سینه و سر نباید انجام شود چرا که تاثیر امواج اولتراسوند بر روی قفسه سینه ایجاد صدای طبل بزرگ و قوی در گوش بیمار می نماید در ناحیه سر و گردن و نزدیک به استخوان نیز ممنوعیت دارد چراکه فرد احساس صدای سگ می نماید و می تواند به گوش میانی و یا بافت استخوانی آسیب برساند. حین انجام کار باید تمام وسایل فلزی والکترونیکی (موبایل) راباید از بدن دورکرد، چرا که انرژی صوتی جذب وسایل فلزی شده و ایجاد گرمای شدیدی می نماید واحتمال آسیب به بدن یا دستگاه الکترونیکی وجود دارد. بنابراین با وجود دستگاه IUD نمی توان در ناحیه شکم کویتیشن انجام داد. قبل و بعد از درمان با این دستگاه باید مقادیر زیادی (درحد تحمل) آب نوشید.

هزینه کویتیشن

بطور کلی قیمت هر جلسه کویتیشن بر اساس موضع مورد درمان و زمان انجام کویتیشن متفاوت می باشد. بعنوان مثال چنانچه ضخامت لایه چربی بیشتر از 4 سانتی متر باشد و چاقی موضعی علاوه بر شکم در ناحیه پهلو هم باشد احتیاج به مدت زمان بیشتر و انرژی بالاتری برای درمان دارد و هزینه کویتیشن بالاتر محاسبه می گردد.

مقالات مرتبط با کلینیک رز |کویتیشن

موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

کویتیشن و کرایولیپولیزر با وجود تمام مزایایی که دارند قابل استفاده برای همه بیماران نیستند. در این رابطه پزشکان با بررسی وضعیت سلامت بیمار، می توانند تشخیص هستند که بیمار می تواند از این روش ها استفاده کند یا خیر. بیمار نیز موظف است تا پزشک را از بیماری ها و شرایط خود آگاه کند. در زیر موارد منع این دو روش درمان را بررسی می کنیم.

 موارد منع کویتیشن و کرایولیپولیزر چیست؟

موارد منع درمان موضعی با کویتیشن

خانم های باردار: زنانی که دوران بارداری را طی می کنند نمی توانند از روش درمانی کویتیشن استفاده کنند. زیرا در این روش از امواج اولتراسوند استفاده می شود که ممکن است این امواج به جنین آسیب های جدی وارد کند. از سوی دیگر حذف چربی ها و مصرف داروهایی پس از درمان نیز برای جنین زیان آور است.

کسانی که تحت درمان با داروهای ناباروری هستند نباید از این روش استفاده کنند. همچنین خانم هایی که تازه زایمان کرده و یا در دوران شیردهی هستند کاندیدای خوبی برای درمان کویتیشن نیستند.

بیمار موظف است تا پزشک خود را از هر نوع بیماری و عارضه قلبی از قبیل سابقه ایست قلبی، پیس‌میکری (ضربان ساز)، وسایل الکترونیکی در بدن و ... آگاه کند. زیرا در زمان انجام کویتیشن امواج اولتراسوند به قلب آسیب وارد می کنند.

افرادی که بیماری های پوستی از قبیل عفونت پوستی، کهیر، بافت کلوئیدی، اگزما، پسوریازیس و ... مبتلا هستند، نمی توانند از این روش استفاده کنند.

از آنجا که درمان با کویتیشن موجب ذوب شدن چربی و ورود مایع ذوب شده به خون می شود، سطح کلسترول خون بالا می رود. به طوری که با انجام آزمایش خون این امر به خوبی مشخص می شود. بنابراین افراد که به کلسترول خون (بالاتر از 300)، تری گلیسرید یا فشارخون بالا مبتلا هستند، روش درمانی کویتیشن توصیه نمی شود.

بیماران کبدی کاندیدهای برای انجام کویتیشن نیستند. زیرا حجم زیادی از چربی های ذوب شده از طریق خون وارد کبد می شود. در صورتی که بیمار به مشکل کبدی مبتلا باشد، بیماری او دو چندان می شود که عوارض زیادی را در پی دارد. همچنین مبتلایان به کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و سندرم روده تحریک‌پذیر نیز مناسب انجام کویتیشن نیستند.

بیماران کلیوی نمی توانند از روش لاغری موضعی کویتیشن استفاده کنند. زیرا با انجام این روش حجم زیادی از چربی وارد خون و پس از ورود به کبد از راه کلیه ها دفع می شود. پس از چند روز تکرار ادرار اتفاق می افتد. به همین دلیل این به کسانی که نارسایی کلیوی دارند توصیه نمی شود.

بیماران دیابتی نیز کاندیدهای خوبی برای انجام کویتیشن نیستند. زیرا با ورود حجم زیادی از کلسترول به بدن، آسیب های جدی متوجه آنها خواهد بود.

افرادی که تحرک کمی دارند و پیش بینی می شود پس از انجام این روش نمی تواند به طور مرتب ورزش کنند نیز از بهتر است از این روش پرهیز نمایند.

وجود فلزاتی از قبیل ایمپلنت، پروتزهای فلزی، آی یو دی و ... در بدن مانع دیگری برای انجام کویتیشن محسوب می شود.

افرادی که به افسردگی مبتلا هستند و تحت درمان پزشک از داروهای روان درمانی استفاده می کنند، نباید همزمان از روش کویتیشن استفاده کنند.

ابتلا به بیماری های سرطان، تومور، تب بالا، سل، سابقه لخته‌خون، صرع، فتق شکمی، مشکلات انعقادخون، آسم، استئوپروز (پوکی استخوان)، ایدز، هپاتیت، فیبرومیالژی، آمبولی و ناهنجاری‌های فیزیکی نیز از جمله موارد منع روش درمان کویتیشن محسوب می شوند.

این روش درمان تنها برای سنین بین 20 تا 55 سال قابل استفاده است.

در صورتی که بیمار قبل از درمان از قرص هایی نظیر آسپرین، مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب به مدت طولانی استفاده کرده باشد نباید از این روش استفاده کند.

موارد منع لاغری موضعی کرایولیپولیزر

در این روش از سرمای شدید استفاده می شود بنابراین کسانی که به سرمای شدید حساس هستند و یا به سرماخوردگی، عفونت و یا در سنین بالا قرار دارند نمی توانند از روش کرایو لیپولیزر استفاده کنند.

وجود مشکلات و اختلالاتی از قبیل سینوزیت، بیماری رینود، سابقه کهیر در اثر سرما، کرایوگلوبولینمی مانع استفاده از این روش می شود. زیرا سرمای حاصل از دستگاه کرایولیپولیزر موجب تشدید بیماری می شود.

 در صورتی که در بدن بیمار عارضه ای از قبیل جای بخیه، زخم و یا جراحی التیام نیافته وجود داشته باشد، نمی توان از این روش استفاده کرد زیرا ممکن است بر اثر مکش دستگاه جای زخم تشدید می شود.

در صورت وجود بیماری های شدید قلبی، کلیوی، دیابت کنترل نشده، ترومبوفلبیت و ترومبوزیس، کبدی، فشار خون بالا و سرطان انجام روش درمانی کرایولیپولیزر به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

انجام روش درمان لاغری موضعی کرایولیپولیزر تاثیرات موقت عصبی در ناحیه تحت درمان  دارد. به همین دلیل وجود بیماری هایی از قبیل مولتیپل اسکلروز و صرع مانع دیگری از انجام این روش است.

خانم ها در زمان پریود، دوره بارداری و شیر دهی نباید از این روش استفاده کنند.

ادامه مطلب
لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است؟

لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است؟

لاغری موضعی مشکل بسیاری از افرادی است که در نگاه اول چاق به نظر نمی رسند. گاهی چاقی به معنای اضافه وزن کامل نیست. بلکه ممکن است فرد کاملا متناسب به نظر برسد اما خود او از اندامش رضایت چندانی نداشته باشد. زمانی که پای صحبت های این افراد، مینشینیم متوجه میشویم که آنها نیز همچون افراد چاق از تجمع بیش از حد چربی در یک ناحیه از بدن خود رنج میبرند. این امر به ویژه در ناحیه شکم و پهلو شایع تر است. از بین بردن چربی های این قسمت به معنای از بین رفتن چربی های کامل بدن و بهم ریختن نظم جسمانی و همچنین عوارض دیگری است که گاهی ممکن است موجب لاغری بیش از حد بیمار شود. در این شرایط نیز بیمار از اندام خود رضایت ندارد.

 لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است؟

لاغری موضعی به مراتب سخت تر و دشوارتر از لاغری مفرط است. زیرا در لاغری مفرط بیمار میتواند با استفاده از رژیم های غذایی و ورزش وزن خود را کم کند. این در حالی است که لاغری موضعی با هیچ ورزش و رژیمی قابل دستیابی نیست اگر هم باشد نیاز به زمان طولانی و اراده آهنین دارد. در این صورت افراد به سایر روش های لاغری روی میآورند. کویتیشن یکی از این روش هاست که در آن بدون نیاز به جراحی، چربی های اضافی بدن در زمان کوتاهی حذف میشوند.

لاغری موضعی با روش کویتیشن

با استفاده از روش کویتیشن بیمار نیاز به بستری شدن، بیهوشی و حتی دوران نقاهت نخواهد داشت. این روش با استفاده از یک دستگاه انجام میشود. در روش لاغری موضعی با استفاده از دستگاه کویتیشن، سلول چربی شکسته و چربیهای به دام افتاده، منحل شده و از بین میروند. دستگاه کویتیشن با امواج اولتراسوند (نوعی امواج صوتی با فرکانس بالا) کار میکند که  در اثر برخورد این امواج با مولکول های آب  میان بافتی، حبابهای ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد میشود. حبابهای ایجاد شده تحت تاثیر امواج اولتراسوند قرار میگیرند. سپس فوران شده و با دیوار سلول های چربی برخورد میکنند. در اثر این برخورد حباب ها پاره میشوند و سبب بیرون ریختن چربی ها و آب درون سلولی یا تری گلیسرید میشود.

مکانیسم دستگاه کویتیشن

در دستگاه کویتیشن چربی درون سلولی به وسیله آنزیم ها به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجزیه میشود. گلیسرول نوعی چربی است که در آب حل شده و پس از کویتیشن وارد گردش خون میشود. هر سلولی که به انرژی نیاز داشته باشد گلیسرول را از خون جذب میکند و عملیات متابولیسم انجام میشود. اسیدهای چرب که به صورت غیرمحلول در آب وجود دارند، به وسیله سیستم گردش لنفاوی به کبد وارد و سپس به مولکول های دیگری تبدیل میشوند تا برای سوخت و ساز استفاده شوند.

لاغری موضعی با کویتیشن چگونه است؟

در هر جلسه لاغری کویتیشن، تعداد زیادی از سلولهای چربی حذف میشود که تکثیر مجدد آنها غیرممکن است. در نتیجه از چاق شدن مجدد بیمار جلوگیری میشود. البته این روش تا زمانی ماندگار است که بیمار نیز به توصیه های پزشک توجه کند و تمامی مراقبت های پس از کویتیشن را انجام دهد.

این روش دارای قدرت بالایی در حذف سلول های چربی دارد که تاثیر آن تا 3 ماه پس از انجام فرایند درمان همچنان ادامه دارد. به این معنا که تا سه ماه پس از درمان، رویه کاهش وزن همچنان ادامه پیدا میکند.

نکات مهم پس از لاغری موضعی با روش کویتیشن

از آنجا که سلول های چربی بوسیله امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، شکسته و وارد خون میشوند، لذا پس از انجام این روش درمانی، تری‌گلیسرید و کلسترول خون افزایش مییابد. بنابراین در صورت انجام آزمایش خون و مواجه شدن با این نتیجه نباید نگران بود.

در پایان درمان نیز آب درون سلولی توسط سیستم لنفاوی، تخلیه و بوسیله کلیه ها به شکل ادرار از بدن خارج میشود. به همین دلیل پس از انجام این روش، رنگ ادرار تغییر میکند و تعداد دفعات آن نیز بیشتر میشود.

بافت چربی نمی تواند در برابر لرزش ایجاد شده توسط دستگاه کویتیشن مقاومت کند و در نتیجه شکسته و متلاشی میشود. اما این امواج هیچ تاثیری بر سیستم عصبی، ماهیچه‌ها و بافت عروقی ندارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

این روش نه تنها برای فرم دادن به بدن بلکه برای زیباسازی اجزای صورت نیز کاربرد دارد. برای این کار، دستگاه کویتیشن در اندازه کوچکتر استفاده میشود.

ادامه مطلب