آیا کاشت موی صورت یا همان ریش امکان پذیر است؟

علت کم مویی در صورت

رویش مو در صورت، یکی از دغدغه های آقایان در سنین بلوغ است. در برخی از اقایان رشد موها با مشکل مواجه شده و در نتیجه به ضایعه کم پشت بودن ریش و سبیل مواجه می شوند. این امر برای بسیاری ناخوشایند است که علت آن را می توان در فقدان فولیکول مویی و موارد ژنتیکی و ارثی جستجو نمود. به همین دلیل برای درمان و رویش مجدد مو، هیچ راهی جز کاشت مو وجود ندارد.

افرادی که از کم‌پشت بودن موهای صورت و ریش خود ناراضی هستند همچنین افرادی که به دلایل ژنتیکی به کم پشت بودن ریش و موی صورت دچار می شوند، از نظر سایر مسایل هیچ مشکلی نداشته و قدرت جنسی آنها نیز تفاوتی با سایر افراد ندارد. در برخی افراد، مصرف داروی ماینوکسیدیل می تواند به رشد موها و پر پشت شدن ریش و سبیل آنها کمک کند، اما اگر با مصرف این دارو نتایج مطلوبی کسب نشود، تنها راه کاشت مو خواهد بود.

کاشت مو در صورت

كاشت مو در صورت، بطور چشمگيري در حال افزايش است. بر اساس امار انجمن بين المللي پزشکان کاشت مو (ISHRS) در سال 2005 ميلادي، اگر چه 9/92 % از اعمال كاشت موي طبيعي در ناحيه سر انجام می شود، در کنار آن می توان به کاشت مو در قسمت صورت اشاره کرد. کاشت مو در صورت، می تواند در قسمت مژه، ابرو، ریش و سبیل صورت بگیرد. کاشت ریش و سبیل در کشورهای خاورمیانه طرفداران زیادی دارد.

علت ريزش مو در ريش و سبيل

1-التهاب فوليكول هاي مو

2-علل ترميمي شكاف كام و لب

3-فقدان مو به طور ارثی در نواحي ريش و سبيل

4-جوشگاه‏هاي ناشي از اعمال جراحي، ضربه و يا سوختگي

5-ريزش موي ناشي از بيماري‏هاي ايجاد كننده جوشگاه زخم

موارد کاشت ریش و سبیل

با بررسی علت کم مویی در صورت، درمان های متعددی از سوی پزشک تجویز می شود. اگر این درمانها نتیجه قطعی و مطلوب نداشته باشند، پزشک به بیمار، کاشت مو را توصیه می کند. کسانی که می توانند برای کاشت مو در صورت اقدام کنند عبارتند از:

افرادی که در ناحيه پشت سر و اطراف گوشها بانك موي كافي داشته باشند. زیرا براي كاشت مو در نواحي ريش و سبيل هم از موهاي بانك مو استفاده مي شود.

داشتن پوست سالم در منطقه مورد نظر براي كاشت مو ضرورت دارد.

افرادی که دچار سوختگی، جراحی و یا حوادث شده اند، می توانند برای کاشت مو اقدام کنند.

نحوه کاشت ریش و سبیل

كاشت ریش و سبیل توسط پزشك و يا تحت نظارت مداوم و مستقيم او انجام و براي آماده سازي گرافتها از استريوميكروسكوپ هاي پيشرفته و تكنسين هاي بسيار با تجربه استفاده مي شود. محل قرارگيري گرافت ها با رعايت دقيق جهت و زاويه، بشکل تك تك صورت می گیرد.

فرایند کاشت ریش و سبیل با توجه به انتخاب خود فرد، با بی حسی های موضعی و مسکن های خوراکی انجام می شود که نیازمند 2 تا 5 ساعت زمان است. کاشت ریش و سبیل بدون درد بوده و فرد در دوره ریکاوری و بهبودی نیز دردی را احساس نمی کند. تا 5 روز پس از انجام کاشت ریش و سبیل، پوسته هایی در اطراف مو های پیوندی ایجاد می شوند و قسمت گیرنده باید کاملا خشک بماند. فرد در روز دوم پس از کاشت ریش و سبیل، می تواند به فعالیت های عادی خود بپردازد.  نخ هایی که برای پیوند و کاشت ریش و سبیل استفاده می شود، جذبی هستند و نیاز به مرحله بخیه کشی نخواهد بود.

کاشت سبیل

برای ریشه های موی مورد نیاز برای کاشت سبیل از موهای پشت سر استفاده می شود که پزشک یک نوار باریک پر مو از پوست سر را جدا و ریشه های موی موجود در آن را تک تک جدا می کند. پس از آن، این ریشه ها را یکی یکی در نواحی کم پشت، می کارند. موهایی که کاشته می شوند، ویژگی های قبلی خود را حفظ کرده و پس از مدتی سبیل به رشد خود ادامه می دهد و فرد می تواند همچون سبیل طبیعی با آنها رفتار کند. زمانی که ریشه موهای پیوندی با فاصله کمی از یکدیگر کاشته شوند، بخوبی تغذیه نمی شوند. بنابراین یکی از نکاتی که در زمان کاشت سبیل باید مورد توجه قرار بگیرد، رعایت تراکم موهای کاشته شده است.

کاشت ریش

در فرایند کاشت ریش، ممکن است پزشک ریشه موهای ریش که وجود آنها ضرورت ندارد را خارج کرده و در مناطق کم پشت پیوند دهد. برای این کار، پزشک موهای روی گونه ها را برداشته و در مناطق پایین تر می کارد. در صورت انجام دقیق کاشت ریش با دست و به کمک تیغه های 0.6 تا 0.7 میلیمتری، هیچ اثری از فرایند کاشت باقی نخواهد ماند و پس از مدتی ریش های کاشته شده، جزئی از بدن محسوب می شوند. ریشه های مو از مناطقی مثل قسمت های تحتانی ریش، سینه، قسمت های تحتانی گردن و حتی گونه ها برداشته و در قسمت های مورد نظر کاشته می شوند. کاشت ریش نیازمند تراکم است و همانند موی سر نیست. تراکم آن در افراد مختلف، متفاوت باشد. ممکن است یک نفر با ریش کم پشت کاملا موافق باشد و بنابراین نیازی به موی زیاد برای انجام پیوند ریش، نیست.