بوتاكس چیست

بوتاكس شكل تغییر یافته سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم است. معمولا این باكتری باعث مسمومیت غذایی می شود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاكس به دست آمده است كه فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاكس در واقع اسم تجاری این دارو است كه توسط  ایالات متحده آمریكا ساخته می شود . در كشورهای مختلف این دارو به اسامی دیگری تولید و توزیع می شود كه معتبرترین آنها كه در ایران موجود است،دیسپورت نام دارد كه ساخته کشورانگلیس و مورد تایید FDA است.

بوتاکس چیست

به طور كلی كاربردهای بوتاكس را می توان به دو دسته درمانی و زیبایی تقسیم كرد. کاربرد های زیبایی در بوتاکس برای رفع چین و چرو ك های حركتی ،متوقف كردن پیشرفت چروك های ثابت در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چین های دورلب و چین های چانه و گردن  مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس

کسانی که بیماری های عصبی عضلانی مانند میاستنی داشته باشد و خانم های باردار یا در دوران شیردهی و همچنین در حضور عفونت فعال در محل تزریق مانند وجود جوش چرکی مصرف بوتاكس تو صیه نمی شود. به این مورد توجه کنید که بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین نمی برد و  وتاکس را به همه ی نواحی صورت نمی توان تزریق کرد، زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می شود