بوتاکس زیر بغل چه کاربردی دارد

میانگین امتیاز کاربران به این مقاله :
 |  امتیاز 3 از 5 (از 2401 رای)

بوتاکس چیست؟

بوتاکس عبارت است از سم بوتولینوم ناشی از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم که در اثر تجمع باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در قوطی های کنسرو تهیه می شود و در حالت بالقوه خطرناک و کشنده است. در اواخر دهه 1980 میلادی، یکی از پزشکان در حین درمان یک بیمار مبتلا به بلفارواسپاسم یا سفتی عضلات پلک با این سم، متوجه صاف شدن خط اخم ابرو شد. این امر مقدمه ای شد تا تحقیقات گسترده تری انجام شود. سرانجام در اوایل دهه 1990، اولین گزارش درباره استفاده بوتاکس در زیبایی برای درمان خطوط اخم ابرو منتشر شد.

ساختار و ترکیب بوتاکس

از آنجا که بوتاكس شکل تغییر یافته سم باكتری كلستریدیوم بوتولینوم است، در حالت اولیه ممکن است موجب مسمومیت غذایی شود، اما با تغییراتی که توسط تیم پزشکان بر روی آن صورت می گیرد، تبدیل به یک داروی مفید می شود. در کشور ایران بوتاکس هایی که مورد استفاده قرار می گیرند از کشور انگلیس وارد می شوند که مورد تایید سازمان FDA است.

 برای بسیاری از کسانی که می خواهند از این روش استفاده کنند چندین مسئله از قبیل درد زمان درمان، کبودی، دوران نقاهت، افتادگی عضلات و ... سوال است. براساس نظر یکی از متخصصین این حوزه، تزریق بوتاکس بدون درد و عارضه است. همچنین انجام بوتاکس بدون کبودی و زخم بوده و افتادگی عضلات در آن وجود ندارد.

برطرف کردن مشکل تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

تعریق بیش از حد برای بسیاری از افراد امری ناخوشایند است که در پی درمان آن هستند. علت تعریق در این افراد ممکن است به دلیل عفونت های میکروبی غدد زیر بغل باشد که منجر به تولید عرق های زرد و عفونی می شود. در صورت وجود این عارضه، تعریق زیر بغل حتی در هوای سرد و حتی بدون فعالیت نیز رخ می دهد. گاهی نیز علت تعریق بیش از حد در زیر بغل، می تواند عوامل وراثتی و یا بیماری های عصبی باشد. اگر چه گاهی پزشکان درمان این عارضه را مصرف دارو و یا رژیم های غذایی می دانند، اما نتیجه قطعی کسب نمی شود. از سوی دیگر مصرف داروهایی از قبیل دئودورانت های حاوی آلومینیوم کلرید و خوراکی مثل پروبانتین، به شکل مقطعی بوده و نمی توانند میزان ترشح عرق زیر بغل یا کف و دست و پا را از بین ببرند. اما خبر خوش اینکه در حال حاضر درمان این عارضه با استفاده از تزریق بوتاکس انجام می شود. تزریق بوتاکس برای درمان عرق زیر بغل بدون عارضه است و هیچ مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند. البته این امر زمانی ممکن می شود که پزشک در کار خود مهارت کافی داشته باشد.

نحوه درمان عرق زیر بغل با استفاده از تزریق بوتاکس

در روش درمان تعریق زیر بغل با استفاده از بوتاکس، این ماده در 10 الی 15 نقطه از زیر بغل تزریق می شود. لازم به ذکر است که در زمان تزریق، بیمار هیچ دردی را متحمل نخواهد شد. پس از چند روز از درمان، میزان تعریق نیز تا حد زیادی کاهش می‎یابد و پس از مدتی نیز متوقف می شود. یک نکته مهم برای بیمارانی که به این مشکل دچار هستند اینکه با اتمام اثرات بوتاکس می توان مجدد فرآیند درمان را تکرار کنند. این امر تا زمانی که بهبودی کامل کسب شود، ادامه پیدا می کند. براساس نظریات متخصص، تزریق بوتاکس باید بین شش تا نه ماه ادامه پیدا کند. در برخی موارد نیز ممکن است به 12 ماه نیاز باشد. با تزریق بوتاکس، اعصاب سمپاتیک به حد نرمال خود می رسند و در نتیجه تحریک پذیری آنها تا حد زیادی کاهش می یابد و عارضه تعریق زیر بغل از بین می رود.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید