هر آنچه که باید درباره تزریق چربی بدانید

لب ها جزء بسیار مهمی در زیبایی و تناسب صورت محسوب می شوند و به همین دلیل انجام هر مداخله ای در این عضو نیاز به دقت و زیبایی شناسی خاص جراح دارد. 

درباره تزریق چربی در لب چه می دانید؟

پیوند چربی می تواند برجستگی طولانی مدت در لبها ایجاد کند.
اولین نکته ای که می بایستی در تزریق چربی لب مد نظر قرار گیرد فرم ساختاری لب و آگاهی از آناتومی لب و ساختمانهای مرتبط به آن مثل فک و دندانها است. همانطور که یک معمار نباید انتظار داشته باشد که صرفاً با روی هم قرار دادن مواد و متریال ساختمان زیبایی بنا کند، یک جراح زیبایی نیز بدون آگاهی کامل از ساختار لب و اینکه قرارگیری یک پر کننده در هر قسمت لب چه تاٌ ثیری روی فرم کلی لب می گذارد ، نمی تواند فرم متناسب و زیبایی از لب بوجود آورد. جراح با در نظر گرفتن عوامل موٌثر در جذابیت لب می تواند با انجام تزریق چربی، زیبایی و تناسب طبیعی و ذاتی لب، متناسب با چهره فرد را ایجاد کرده ، لب جوان تر و جذاب تری را به فرد ببخشد.
البته صرفا شناخت خصوصیات “لب زیبا” کافی نیست. درک این نکته ضروری است که اضافه کردن بافت به یک بخش لب، چه اثراتی بر ساختار مجاور آن می گذارد. در مورد افرادی که ذاتا لبهای خوش فرمی دارند، اضافه کردن بافت چربی تقریباٌ به هر نقطه از لبشان نتیجه زیبایی به همراه خواهد داشت در صورتی که در مورد افرادی با لب های باریک و بی تناسب ، حجم دادن به کل لب ،نه تنها به بهبود ظاهری کمکی نمی کند بلکه ممکن است موجب افتادگی لب ، بخصوص لب بالا شود.
لب بالای زیبا دارای خط سفید مشخصاً برجسته و پیوسته در طول خط مرزی لب با پوست بالای لب می باشد.این برجستگی که از پوست لب بالا جدا می باشد و در دو قوس لب بالا، به بیشترین برجستگی خود می رسد،با رسیدن به گوشه های لب، کمتر شده، به حالت مقعر در می آید در حالی که در مرکز و بالای لب ، فرم محدب و برجسته تری به خود مِی گیرد.درست زیر قوس لب بالا، قرمزی لب در وسط یک برجستگی مشخص و حجم کاملاٌ مرکزی را پدید آورده که به عنوان عنصر زیبایی شناختی در لب بالا به حساب می آید.
لب پایین همان برجستگی مرزی لب بالا را دارد، با این تفاوت که مانند لب بالا به وضوح به چشم نمی آید و در ضمن سفید رنگ هم نیست. لب پایین زیبا در جذاب نشان دادن لب بالا و چهره بسیار موثر است. تفاوت لب بالا و پایین در یک شخص جوان و نرمال در برجستگی قرمزی لب پایین است که تقریبا 3/2 برابر بیش از لب بالا است.
تزریق چربی در لایه ها یا بخش های مختلف لب، به نتایج مختلفی می انجامد. به همین دلیل برای ایجاد تغییری مثبت در لب می بایستی به لایه ها و مناطق آناتومیکی لب که قرار است تزریق در آن صورت گیرد توجه بسیار داشت.

هدف کلی در تزریق چربی لب 

1 –جوانسازی و پر کردن چربی از دست رفته لب 

2- برجسته کردن لب ها و رسیدن به فرمی جذاب با حداقل حجم تزریقی ممکن است.

تزریق چربی در لایه های سطحی تر لب بیشتر به فرم دهی لب و تزریق در لایه های عمقی تر به جوان سازی لب کمک می کند.
تزریق چربی در عضله مدور لب روش موثری نیست چرا که با تورم در این عضله عمقی لب ، لبها بدون هیچ برگشتگی وجذابیتی در قرمزی لب،صرفا موجب کلفت تر شدن و پهن تر شدن لبها می شود و از آنجا که هدف اصلی، برگرداندن قسمت قرمز رنگ لبها و برجستگی این ناحیه است ، هر تزریق اشتباهی می تواند ما را از این هدف دور کند.
عمل تزریق چربی در لب، هم در افرادی که به دلیل بالا رفتن سن و ظهور علایم پیری در صورت، دچار کم شدن حجم لبها و چروکیدگی ناحیه شده و هم جوانانی که داوطلب پر بودن بیشتر لبها و جذابیت آن هستند توصیه می شود.
با بالا رفتن سن ، پر بودن نواحی عمقی لب کم شده ، به تدریج عضله مدور لب به سمت بافتهای سطحی تری که قرمزی لب را ایجاد می کند نزدیک تر شده ، در نتیجه لب پایین به سمت داخل متمایل شده و لب بالا هم برجستگی اش را از دست داده دچار چینهای عمودی روی لب و باریک شدگی می شود.با برگشتن لب پایین به سمت داخل، برجستگی جذاب وسط لب کم شده ،بعلاوه با نزول لب ، دندانهای فک پایین در حال استراحت، نمایان می شوند.علیرغم کاهش حجم ناراحت کننده لب پایین، چروکهای ایجاد شده روی لب بالا و پشت لب به مراتب بدتر است.
همیشه بهترین کاندیدهای تزریق چربی لب ، افرادی هستند که در جوانی لبهای پری داشته اند. بازگرداندن حجم لب در این افراد ظاهر جوان تر و شاداب تری برایشان به ارمغان می آورد.سخت ترین افراد کسانی هستند که قبلا هم لبهای پر و جذابی نداشتند که در این موارد گاهی قبل از تزریق چربی نیاز به عمل جراحی برای برگرداندن بیشتر لبها نیز هست.برای ایجاد یک لب جذاب ، می بایستی تزریق چربی در بخش هایی انجام گیرد که به لب برگشتگی و پری بیشتری ببخشد. چنین تغییری نیازمند دقت خاص و شناخت آناتومیک لبها و بافت های مرتبط اطراف است.

نکات مهم در تزریق چربی لب ها

1- به علت پرخون بودن و نرمی خاص بافت لب، میزان تورم بعد از تزریق نسبت به سایر مناطق صورت بیشتر است و تا 3 هفته تداوم می یابد و 2-به دلیل تحرک بیشتر لبها نسبت به سایر قسمتهای صورت ، میزان ماندگاری چربی در این بافت کمتر است و به طور متوسط 4/1 حجم تزریق شده فرصت پیوند می یابد. به همین دلیل امکان نیاز به تزریق مجدد بیشتر است. با وجود این مورد، فرم طبیعی و جذاب لب که بعد از تزریق چربی بوجود می آید آنچنان کم نظیر است که داوطلبان این تزریق روز به روز بیشتر می شوند.
تزریق چربی در نواحی اطراف لبها مثل گوشه لب، خط خنده ، ناحیه گونه روی حفره دهان و محدوده زیر لب به سمت چانه نیز در تکمیل زیبایی لبها به منظور جوانسازی ، ضروری است.
در نواحی چانه ای به دلیل گود افتادگی گوشه لبها به سمت چانه، همزمان با افتادگی میان چانه که به صورت، حالت افتادگی و شلی شدیدی می دهد ، نیاز به تزریق چربی از سنین 40 به بعد کاملا محسوس است. در مناطق اطراف لب نیز به علت تحرک نسبتا زیاد نسبت به بقیه صورت ، میزان امکان پیوند بافت چربی کمتر بوده و نیاز به روتوش 2-3 ماه بعد افزایش مِی یابد. نکته مهم در تزریق چربی ناحیه فکی آشنایی کامل جراح به آناتومی منطقه و توجه به وجود شاخه عصب صورت که مسئول عصب دهی کنار چانه و پایین لب است، می باشد. در عین حال باید به سایر ساختارهای حیاتی دیگر نظیر شریان و ورید صورت، غده بنا گوشی و غدد دیگر بزاقی در ناحیه، دقت کافی مبذول داشت تا سلامت فدای زیبایی نشود.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید
نظر شما

عالی بود یعنی از استرس من خیلی کم کرد.من ۸ روز که چربی لب زدم اما انکار خیلی برجسته ان و راحت نیستم‌..واقعا موندم چیکار کنم؟😑

admin
پاسخ مدیر

با سلام با پزشک خود مشورت نمایید، حتماً روش های موثری را به شما پیشنهاد می دهند تا از تورم لب های شما کاسته شود.