مراقبت های پس از تزریق چربی

میانگین امتیاز کاربران به این مقاله :
 |  امتیاز 2/6 از 5 (از 2412 رای)


مراقبت های پس از تزریق چربی

مراقبتهایی که پس از گرافت چربی (پیوند چربی) در صورت یا سایر نقاط بدن می توان انجام داد:

۱- توصیه میشود فردی را جهت رساندنتان به خانه به همراه داشته باشید، و در دو، سه روز اول در امور خانه کمکتان کند.

۲- باید محل برداشت چربی با باند کشی و یا گن مناسب بمدت دو هفته، محکم پوشانده شود.

۳- به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.
۴- ممکن است محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.
۵- در سه هفته ی اول تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.
۶- اگر تزریق چربی در صورت است، جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت دو هفته در این حالت بخوابید.
۷- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.
۸- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.
۹-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.
۱۰- در سه هفته ی اول تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.
۱۱- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کار سنگین منزل و خم شدن خودداری کنید.
۱۲- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیری می کند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.
۱۳-از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورمو تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .
۱۴-در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.
۱۵-در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ،زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.
۱۶-آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
۱۷-به دلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه های تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.
۱۸-مقدار ورم متغیر و صبح ها بیشتر است که با رعایت مورد ۲ به حداقل میرسد.
۱۹-تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.
۲۰- داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
۲۱-اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تجویز می شود ( از شب قبل از عمل تا ۵ روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.
۲۲- در برخی موارد تزریق چربی در صورت ، طی هفته های اوّل پس از تزریق، غیر قرینگی در صورت دیده می شود که جای نگرانی نبوده و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهند شد.(این حالت ناشی از تفاوت جذب تورم در دو نیمه ی بدن است و نهایتا اصلاح می شود.
۲۳-اگر تزریق چربی در دست ه بوده ، باید از انجام کارهای غیر ضروری طی دو هفته پس از تزریق خودداری کنید. هرچه میزان حرکت دستها کمتر باشد، میزان ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود.
۲۴- در صورتی که تزریق چربی در پاها و ران ها انجام شده باشد، از پیاده روی ساده و تردمیل، طی دو هفته ی اوّل خودداری کنید.
۲۵- از تحت فشار قرار دادن مناطق تزریق شده به مدت دو هفته خودداری کنید. اگر تزریق چربی در باسن انجام شده باشد، باید هنگام خوابیدن به پهلوها و یا شکم بخوابید و یا با قرار دادن بالش در ناحیه ی کمر، از اصطکاک طولانی مدّت منطقه ی تزریق شده با تشک جلوگیری کنید، و به هنگام نشستن از بالشت حلقه ای بزرگ که خودتان میتوانید آماده کنید استفاده کنید تا چربی تزریق شده کمتر تحت فشار قرار گیردو آسیب نبیند.
۲۶-کسانی که چربی در ساق پا ویا مچ پا تزریق کرده اند باید بدانند که سر پا بودن طولانی سبب افزایش تورم در ناحیه میشود که ممکن است ماه ها ماندگار شود. در این موارد توصیه میشود .
۲۷- به هنگام استراحت پاهای خود را بالاتر از سطح نگه دارند .
۲۸-اگر احیانا دچار آبسه ، درد شدید ، التهاب شدید و پیشرونده در محل برش های کوچک ( سوراخ محل وارد کردن چربی) و یا خروج ترشحات بدبو و به رنگ زرد مایل به سبز ، شدید به پزشک تان مراجعه کنید.
۲۹- از پزشک خود نخواهید که زیاد تزریق کند طوری که نیاز به روتوش و یا ترمیم دوباره نداشته باشید زیرا میزان جذب چربی در افراد مختلف متغیر است و امکان دارد در شما میزان بیشتری از سلولهای چربی زنده بماند و از حالت پر آن رضایت نداشته باشید .
۳۰- دانستن این نکته مهم است که بدانیم اگر میزان حجم چربی در نوبت اول برایمان کافی نبوده ، به راحتی میتوان در مرحله دوم آن را اصلاح کرد ، ولی اگر میزان چربی زیاد تزریق شده باشد ، خارج کردن این چربی کاری بسیار دشوارتر و پر دردسرتر است .
۳۱- صورت نیز مانند دیگر اعضای بدن کاملا قرینه نیست، بعضی از غیرقرینگی ها نامحسوس هستند و فقط با دقت زیاد میتوان متوجه آنها شد . پس از تزریق چربی افراد بیشتر خودشان را در آینه چک میکنند و یا اطرافیانشان دقت بیشتری در چهره آنان میکنند و متوجه کوچکترین غیر قرینگی می شوند، در حالی که پس از بررسی عکس قبل از تزریق متوجه وجود غیر قرینگی میشوند .
۳۲- افرادی که تصمیم به انجام تزریق چربی میگیرند و همچنین همسرانشان باید صبر و حوصله کافی داشته باشند، زیرا میزان تورم ، طول مدت تورم و میزان زنده ماندن چربی در بیماران مختلف کاملا متفاوت است و شاید بتوان گفت که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب گاها باید چندین ماه صبر داشت تا چربی روی صورت به اصطلاح جا بیفتد .
۳۳- چربی در بعضی از نواحی مانند لبها و چانه و خط خنده ، که کلا دور دهان محسوب میشوند ، بدلیل تحرک زیاد این ناحیه هنگام حرف زدن ویا غذا خوردن کمتر ماندگار است و درصد کمتری از چربی تزریق شده باقی میماند . به همین علت نیاز به انجام مرحله دوم و گاها سوم در این موارد طبیعی است
۳۴- بیشترین تورم و کبودی در تزریق چربی اطراف چشم مشاهده میشود .
۳۵- حداقل ۴۰% مقدار گرافت شده بعد از یک سال باقی می ماند.
۳۶-. مانند هر عمل زیبایی، گرافت چربی هم ممکن است به اصلاحات جزیی بعدی نیاز داشته باشد.
۳۷- حداقل ۶هفته و در بهترین حالت ۴ ماه تا ۶ ماه پس از عمل نسبت به انجام عمل اصلاحی تصمیم گرفته میشود.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید