پرسش و پاسخ های مربوط به تزریق بوتاکس

چروکهای صورت به دو دسته تقسیم میشوند:

۱) چروک های فعال (Dynamic Wrinkles) که به دلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود می آید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن، اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند. 
۲) چروک های غیرفعال (Static Wrinkles) که به دلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

تزریق بوتاکس می تواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.حدود ۲۰سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروکهای فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف میشد. 
این به دلیل فلج شدن عضلات زیر این چین ها بود.برای همین مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زیر پوست تزریق شد و مشاهده کردند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چروک های پیشانی و دور چشم کاهش شدیدی پیدا کرد و حتی تعدادی از بیمارانی که سردرد داشتند بهبود پیدا کردند. 


پرسش و پاسخ درمورد بوتاکس

▪ بوتاکس چیست؟

بوتاکس فرم رقیق و خالص توکسین بوتولینوم است که در شل کردن عضلات بسیار موثر است.این دارو با اسامی تجاری مختلفی در بازار وجود دارد که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.در این مقاله از کلمه بوتاکس به عنوان سم بوتولینوم استفاده شده است
چگونه چروک ها توسط بوتاکس برطرف میشود؟ 
مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخله عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و نتیجتاً چروک فعال محو میشود.
برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)، خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند
بوتاکس برای درمان چه مناطقی به کار میرود؟ 
کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم است. تزریق در این مناطق بر لبخند بیمار هیچ اثری ندارد.احساس پوست در این مناطق کاملا طبیعی است و تزریق بر عضلات نواحی دیگر هیچ اثری ندارد.
نکته ای که باید توجه کرد اینکه بوتاکس حتما باید برای چینهای فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود.

▪ آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.بعد از تزریق هم با گذاشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد.

▪آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟


متخصصین چشم پزشکی بیش از ۲۰ سال است که از تزریق بوتاکس استفاده میکنند، برای رفع چروک هم از سال ۱۹۹۰ تاکنون از تزریق بوتاکس استفاده میشود.با وجود اینکه بوتاکس سم است ولی عارضه جدی نداشته است.
شایعترین عارضه افتادن مختصر پلک است که جدی نیست. بدلیل تزریق مقدار بسیار کم، سم بوتولینوم در بدن پخش نمیشود. تزریق بوتاکس در مطب انجام میشود و بیمار بلافاصله به سر کار برمیگردد.

▪ مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثر برای رفع چروک است.مدت تزریق بوتاکس بین ۲۰-۱۰ دقیقه است.
شروع اثر بوتاکس بین ۷-۴ روز است. مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است، حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از کاری که بر روی بیمار انجام شده مشاهده نمی شود.
اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۹-۳ ماه طول میکشد. اگر هر سه ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود،به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر میشود یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی تری حاصل میشود. به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن و غیر جراحی برای جوانسازی پوست است.

▪ چه کسی کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس است؟

هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است.مزیت تزریق بوتاکس این است که موقع خنده،اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمیشود.برای مادران باردار و شیرده و همچنین بیماران عصبی تزریق بوتاکس ممنوع است.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید