آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند

میانگین امتیاز کاربران به این مقاله :
 |  امتیاز 1/6 از 5 (از 2405 رای)

زمانی که از ریزش مو و مشکلات بعد از آن صحبت می شود، ناخودآگاه تصور می کنیم که این مشکل تنها برای مردان رخ می دهد. شاید به این خاطر که همیشه مردان را با موهای کم پشت و طاس دیده ایم و کمتر پیش آمده که یک خانم با موهای کم پشت دیده شود. در حالی که ریزش مو بدون توجه جنسیت و در هر دو جنس مرد و زن رخ می دهد. 

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند؟

دلایل ریزش مو در بانوان

دلایل زیادی برای ریزش مو در خانم ها وجود دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

1-      سن به عنوان مهمترین عامل ریزش مو عنوان شده است. به طوری که سالمندان بیشتر از جوانان موهای کم پشت داشته و به ریزش مو دچار می شوند.

2-      ژنتیک و وراثت نیز عامل دیگری در ریزش مو می باشد که درمان خانمهایی که به این دلیل به ریزش مو مبتلا شده اند، دشوارتر است.

3-      وجود اختلالات هورمونی به خصوص مشکلات تیروئید و سایر بیماری های هورمونی که موجب ترشح هورمونهای مردانه در خانم ها می شود. نهایتا موهای سر ریزش پیدا می کند و در عوض موهای زائد بدن بیشتر می شود.

4-      مصرف برخی از داروها نیز علت دیگر ریزش مو در خانم ها عنوان شده است. از جمله این داروها می توان به داروی ضد جوش غرور جوانی به نام ایزوترتینوین (آکوتان)، داروهای ضد فشارخون، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد پارکینسون، داروهای تیروئید، داروهای پایین آورنده چربی خون، داروهای ضد سرطان، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد التهاب مثل انواع کورتون، مقادیر بالای ویتامین A و تریپتوفان و داروهای مخدر مثل کوکائین اشاره کرد.

5-      در خانم هایی که به استرس ها و فشارهای روحی شدید و طولانی مدت مبتلا می شوند، ریزش مو شدت می گیرد. به طوری که قدرت فولیکول های مو در برابر فشارهای عصبی به شدت کاهش یافته و در نتیجه به ریزش مو مبتلا می شوند.

6-      ابتلا به بیماری هایی که تب و عفونت شدید را به همراه دارد نیز دلیل دیگری برای ابتلا به ریزش موست. البته در این موارد موها به طور خودکار ترمیم می شوند.

7-      زایمان که بویژه در زایمانهای غیر طبیعی بیشتر از هر زمان دیگری موجب ریزش مو در خانم ها می شود که البته قابل درمان است.

8-      برخی بیماری های عمومی، ابتلا به مشکلات زنانه همچون تومورهای تخمدان، اگزما و پسوریازیس در پوست سر نیز باعث ریزش شدید مو در خانم ها می شود.

9-      استفاده مکرر و مدام از رنگ مو، اکسیدان و گلت نیز دلیل دیگری برای ریزش مو در خانم هاست.

10-     رژیم های غذایی که منجر به کم خونی می شود، می تواند به ریزش مو بینجامد.

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند؟

درمان کم مویی در خانم ها

حال که به علت ریزش مو در خانم ها آشنا شدیم، لازم است بدانیم که خانم ها نیز می توانند همچون مردان از روش های درمان استفاده کنند. برای این کار از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

-          در صورتی که ریزش مو حاد نباشد می توان از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده که غلظت 2% آن کافی است. این محلول باید در یک سال به طور مداوم مصرف شود.

-          مصرف محلول پروژسترون ها نیز به رویش مجدد موها کمک کرده و از ریزش موها نیز جلوگیری می کند. هر چند این روش به ندرت استفاده می شود.

-          استفاده از داروهای سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون در رویش موها موثر هستند، البته مصرف هر نوع دارویی باید با مشورت پزشک صورت گیرد.

-          در نهایت اگر روش های درمانی موثر نباشد، باید از روش کاشت مو استفاده کرد. 

آیا زنان هم می‌توانند موی طبیعی بکارند؟

کاشت موی طبیعی در خانم ها

کاشت موی طبیعی در هر دو جنس زن و مرد به یک شکل انجام می شود. برای اینکار ابتدا محل مورد نظر با استفاده از داروهای موضعی بی حس شده و سپس گرافت ها در آن ناحیه کاشته می شوند. پانسمان محل برداشت گرافت در خانم ها به همان شکلی که در مردان انجام می شود، صورت می گیرد. در پایان کاشت مو نیز، ممکن است در قسمت پیشانی متورم شود اما پس از گذشت چند روز مجدد به حالت قبل باز می گردد. موهای طبیعی که برای خانم ها کاشته می شود پس از سه ماه رشد طبیعی خود را آغاز می کند و نهایتا با گذشت 9 ماه، حجیم و خوش حالت می شوند.

یک نکته ضروری برای کاشت مو در خانم ها، انتخاب درست پزشک و متخصص کاشت می باشد. قبل از اینکه فرآیند کاشت مو صورت بگیرد، باید معاینات لازم انجام شود تا موها به شکل بهتری کاشته شوند. همچنین از آنجا که ظرافت و زیبایی مو در خانم ها اهمیت بیشتری دارد، باید پزشک به کار خود تسلط بیشتری داشته باشد تا نتیجه کار مطلوب بیمار باشد. از جمله مواردی که باید در کاشت موی طبیعی برای خانم ها رعایت شود می توان به تراکم گرافت های مو، نازک یا کلفت بودن ریشه موهای کاشته شده و رنگ آنها اشاره کرد.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید