منظور از کاشت موی طبیعی چیست؟

کاشت مو به روشهای مختلفی صورت میگیرد که در هر صورت به رشد موها می انجامد. بهترین روش کاشت مو زمانی انجام میشود که نتیجه کار به موهای طبیعی شباهت داشته باشد. کاشت موی طبیعی به صورت سرپایی و بی حسی موضعی انجام میشود و به همین دلیل نمی توان آن را یک جراحی به شمار آورد. در این فرایند، یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته و به واحدهای فولیکولی تقسیم و در قسمت جلوی سر کاشته میشود.

نحوه کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی به روش جدید راحت، قابل پیش بینی و نتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران است. با وجودی که فرایند کاشت موی طبیعی ساده و بی خطر است اما رعایت نکات ایمنی جهت حفظ سلامت بیماران و دریافت نتایج بهتر، ضرورت پیدا میکند.

این فرایند با استفاده از تجهیزات جراحی انجام و علائم حیاتی بیمار مرتبا کنترل میشود. کاشت موی طبیعی ظرافت بالایی دارد و به همین دلیل دقت در کار اهمیت پیدا میکند. یک مورد مهم برای کاشت مو، سرعت عمل است. به همین دلیل در کلینیکهای کاشت مو، تیم چند نفره ای حضور دارد که زیر نظر پزشک عمل میکنند.

کاشت موی طبیعی بدون نیاز جراحی صورت می گیرد و در تمام طول مدت کاشت، بیمار هوشیار است. حتی میتواند با گوشی همراه خود بازی و یا فیلم تماشا کند. مدت زمانی که برای کاشت مو تخمین زده شده است، بین 4 تا 6 ساعت است که در این مدت، بیمار میتواند برای خوردن و آشامیدن نیز اقدام نماید. به همین دلیل فرایند کاشت موی طبیعی بدون هیچگونه خطر و کاملا ایمنی و بی دغدغه انجام میشود.

مراحل مقدماتی برای کاشت موی طبیعی

زمانی که فرد برای کاشت موی طبیعی تصمیم میگیرد، ابتدا باید یک کلینیک را با توجه به میزان تخصص، مهارت، سابقه کار، تجربه پزشک و مراقبتهای پس از کاشت، انتخاب و با حضور در کلینیک، فرمهای مربوطه را تکمیل نماید. سپس توسط مشاور کلینک، زمان کاشت مو مشخص میشود که با فرار رسیدن موعد مشخص شده، فرد باید در کلینیک حضور پیدا کند. لباسها قبل از انجام عمل، تعویض میشوند. بیمار به اتاق کاشت مو، راهنمایی و آماده پیوند مو میشود. در این مرحله، گرفتن رگ، اندازه گیری فشار خون، پانسمان سر، مشخص کردن ناحیه دهنده مو در پشت سر و بی حس کردن این ناحیه، از جمله مقدمات انجام کاشت مو میباشد که توسط پزشک صورت میگیرد.

برداشت گرافت از ناحیه سر

پزشک نواحی که باید مو کاشته و برداشته شوند را بی حس میکند و با بررسی دقیق، از منطقه مو دهنده، یک نوار باریک را برداشته و در برخی مواقع بخیه میزند (در برخی از روش های برداشت مو به بخیه زدن نیاز نیست). چگونگی برش دادن و برداشت این نوار و همچنین روش بخیه زدن باید به گونه ای انجام شود که جای بخیه بر جای نماند و خط آن در ناحیه پشت سر قابل تشخیص نباشد.

موهایی که برداشته میشوند، توسط تیم تقسیم به واحدهای فولیکولی تقسیم میگردد. سپس پزشک ناحیه مورد نظر را آماده میکند. یکی از مزایای کاشت موی طبیعی امکان انتخاب محل کاشت مو توسط بیمار میباشد. در ناحیه گیرنده مو، شکافهای کوچکی ایجاد میشود تا فولیکولهای تقسیم شده در آنها گذاشته شود. بی حس کردن موضع سر یک نکته مهم در این مرحله است تا بیمار در زمان ایجاد شکاف، دردی را حس نکند.

نحوه آماده کردن گرافتهای فولیکولی برای کاشت مو

محل رشد موها به گونه ای است که در آن 1 تا 4 مو رشد میکند. بنابراین زمانی که مو کاشته میشود پزشک با توجه به این معیار گرافتها به اندازه ظریف برداشته و در شکافهای ایجاد شده میکارد. روشی که پزشک برای کاشت مو استفاده میکند، روش فولیکولار یونیت است. تقسیم گرافتها یک مرحله مهم در پیوند و کاشت موهای طبیعی است که باید با دقت انجام شود که با بزرگنمایی صورت میگیرد.

پس از آماده شدن شکاف های کوچک ناحیه گیرنده، گرافتهای ظریف تهیه شده توسط تکنسینهای تیم کاشته میشوند. قبل از کاشت مو، آزمایشات لازم انجام میشود و بنابراین با تشخیص پزشک گرافتها کاشته میشوند. به همین دلیل با کاشت گرافتها، بدن بیمار بخوبی آنها را میپذیرد و مشکل پس دادن گرافت وجود ندارد.

پس از مرحله کاشت مو دلمههای کوچکی روی هر کدام از نقاط کاشت در سر ایجاد میشود که نهایتا 5 تا 10 روز بعد، از بین می روند. در منطقه کاشت موی طبیعی هیچ دردی احساس نمی شود. ممکن است پس از اتمام کار، بخیههای پشت سر کمی سوزش داشته باشند که با تجویز مسکن رفع می شود.