آنچه درباره شوره سر باید بدانید


 آنچه درباره شوره سر باید بدانید

شوره سر یکی از مشکلات شایع است که افراد زیادی با آن درگیر هستند. پوست انسان در لایه خارجی دارای کراتین می باشد و به همین دلیل بطور مداوم در حال بازسازی سلولی می باشد. این بازسازی سلولی در تمام سطح بدن وجود دارد. موقعی که در سر این روند افزایش پیدا کند به شکل ذارت قابل دیدن یا شوره سر نمایان می شود.

انواع شوره سر:

شوره چرب: ذرات کوچکتر، کمی زرد رنگ وگرد می باشد. بصورت ذرات چربی به پوست سر چسبیده وجدا کردن آنها سخت می باشد و اگر این حالت چسبندگی زیاد باشد، جدا کردن آن باعث زخم می شود. احساس خارش زیاد یکی از شکایات شایع این گروه است. گاهی اوقات همراه با ریزش مو می باشد.
شوره خشک: این نوع قابل دیدن وبه شکل لایه های از پوست سر می باشد. بشکل مسطح، سفید و به آسانی جدا می شوند. خارش آزار دهنده از شکایات شایع این گروه می باشد. خارش زیاد سر روند افزایش و تکثیر لایه خارجی پوست را افزایش داده و این خارش باعث التهاب پوست و درنتیجه باسازی پوست بیشتر می شود و شوره سرنیز زیادتر می شود.

علت شوره سر:

۱- استفاده از صابون وشامپوهای دارای خاصیت قلیایی بالا
۲- کامل نبودن شستشوی سر وباقی ماندن موادشوینده در پوست سر
۳- اختلال در سیستم هورمونی بدن
۴- تغذیه نامناسب
۵ -استعمال دخانیات
۶- استفاده طولانی مدت از کلاه و کلاه گیس
۷- استفاده از ژل ومواد آرایشی
۸- استرس به مدت طولانی وشدید

درمان

۱- شامپو ضد شوره
۲- استفاده از آب با گرمای مناسب ( آب خیلی گرم وجوش برای سر مناسب نیست)
۳- ماساژ پوست سر
۴-خشک کردن موی سر بدون استفاده از سشسوار
۵-عوض کردن رو بالشی و رعایت بهداشت فردی
۶- عدم استعمال دخانیات
ماساژ با روغن های گیاهی نارگیل ، بادام ، رزماری ، بابونه و گل مریم برای شوره خشک و روغن اکلیل کوهی ، مریم گلی و سدربرای شوره چرب مفید است. ماساژسر با شانه آغشته به سرکه رقیق و یا نمک ، ماساژ سر به مدت ۲۰ دقیقه با ماست پیش از آبکشی .
استفاده از سیر، یکی از راههای درمان شوره سر می باشد. (سیر را خرد کرده و سپس آن را با الکل سفید در یک بطری در بسته قرار دهید وبه مدت ده روز بماند و سپس آن را از صافی رد کنید. این محلول را دوبار در روز به سر مالیده و سپس ماساژ دهید.)

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید