درمان چاقی های موضعی با لیپوماتیک و اولترازد

لیپوماتیک و اولترازد

روش های متعددی برای درمان چاقی های موضعی وجود دارد که دو نمونه از آن لیپوماتیک و اولترازد است. هر یک از این روش‎ها با هدف لاغری موضعی و از بین بردن چربی در یک بخش خاص به کار برده می‎شوند. اما نحوه عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت است. برای روشن شدن این تفاوت ها بهتر است ابتدا شرح مختصری از هر دو روش ارائه دهیم:

 لیپوماتیک و اولترازد

لاغری موضعی با اولترازد

اولترازد (ULTRA-Z) به عنوان یکی از جدیدترین روش های کاهش چربی و لاغری موضعی شناخته شده که در مدت زمان بسیار کوتاه با ایجاد فشار منفی و حباب های افزایش یابنده در داخل سلول های چربی و عدم تحمل افزایش حجم ایجاد شده در آنها، موجب کاهش وزن و انفجار این چربی های اضافه می‎شود. زمانی که این سلول ها شکسته می‎شوند، به حالت مایع در آمده و از بدن خارج می شوند.

اساس کار دستگاه اولترازد، ایجاد امواج اولتراسوند یا امواج HIFU است که با تمرکز و تراکم بالا موجب تحریک فیبروبلاستها می‎شوند. این کار تنها در یک جلسه انجام می‎شود که در همین یک جلسه همزمان با کاهش چربی ها، جراحی، کلاژن سازی و لیفتینگ پر قدرت پوستی نیز صورت می‎گیرد. بنابراین بیمار علاوه بر لاغری موضعی می‎توان لیفتینگ پوست نیز انجام شود.

این دستگاه قابلیت تنظیم فرکانس و توان خروجی متفاوتی را دارد و پزشک می‎تواند با استفاده از این دستگاه امواج را طبق نیاز تغییر، کاهش یا افزایش دهد که امنیت و حفظ سلامت بیمار را به دنبال دارد. به طوری که اگر در یک قسمت از بدن چربی ها کمتر باشد، به همان میزان می توان امواج را کاهش داد تا به سایر قسمت های بدن نظیر عروق خونی و ماهیچه هیچ آسیبی وارد نشود. در نتیجه می‎توان تنها سلول های چربی را بدون آسیب به سایر بافت ها از بین برد.

این دستگاه به دو شکل مستمر و پالسی عمل می‎کند. دستگاه های مستمر انرژی بیشتری تولید می‎کنند و برای لاغر کردن مناطق بزرگتر از قبیل شکم، ران، بازو و یا پهلوها استفاده می‎شود. در حالی که پالسی برای مناطق کوچکتر از قبیل زانو، غبغب و 6 تکه کردن شکم قابل استفاده است.

لاغری موضعی با لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز به مانند روش اولترازد برای لاغری موضعی از حرکات ارتعاشی استفاده می‎کند. حرکات کانولا سلولهای چربی را از محل اتصالات به یکدیگر، جدا و در نتیجه بدون تخریب سلولهای چربی،  آنها را سالم از زیر پوست خارج می‎کند. چربی هایی که توسط روش لیپوماتیک از بدن خارج می‎شوند، می‎توانند به عنوان فیلر برای حجیم سازی صورت یا سایر نقاط بدن استفاده شوند. زیرا چربی های خارج شده دارای دوام زیاد و تورم کمتری است و از سلامت بیشتری برخوردار هستند. سرانجام اینکه لاغری با این روش باعث یکنواختی لایه چربی زیر پوست می‎شود و بقایای مانده از چربی که در روشهای دیگر به صورت گلوله مانند در زیر پوست قابل لمس است، دیده نمی شود.

در پایان انجام درمان با روش لیپوماتیک، بیمار باید به مدت دو هفته گن استفاده کند. تا جمع شدگی پوست به حداقل ممکن برسد و به ترابکولاهای پوستی صدمه کمتری وارد شود.

نظرات کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما می باشد
لطفا نظر خود را بنویسید