خطرات لیپوماتیک چیست؟

خطرات لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یکی از روش های مطمئن که برای از بین بردن چربی های اضافه بدن استفاده میشود. این دستگاه با ویبره کار میکند و از سال 1996 به عنوان جانشین لیپوساکشن جایگاه خود را در علم پزشکی پیدا کرده است. با وجود تمامی مزایایی که برای این دستگاه ذکر شده، اما باز هم برخی افراد با بدبینی به آن نگاه میکنند و تصور میکنند که لیپوماتیک عواقب زیانباری به دنبال دارد. در زیر به برخی از خطراتی شایع روش لیپوماتیک میپردازیم:

 خطرات لیپوماتیک چیست؟

خستگی پزشک و امکان اشتباه

جراحی لیپوماتیک نیاز به زمان دارد که در حین عمل نیز دقت زیادی را میطلبد. برخی بر این نظرند که ممکن است جراح در میانه کار دچار خستگی زیادی شود و در حین جراحی اشتباهی رخ دهد. اما باید گفت جراحی لیپوماتیک اگر چه نیازمند زمان زیادی است اما به یکباره و بدون استراحت انجام نمی شود. بلکه در میانه کار زمان لازم برای استراحت متخصص وجود دارد. ضمن اینکه اگر بیمار نیاز به زمان بیش از حدی داشته باشد، پزشک برای وی چندین جلسه را تنظیم میکند و تمام جراحی را در یک جلسه انجام نمی دهد.

آسیب به عروق بدن به دلیل ضربات شدید ویبریشن

اساس کار دستگاه لیپوماتیک ویبریشن است که در آن ارتعاشات لازم برای شکستن چربی انجام میشود. همین امر موجب شده تا برخی تصور کنند ضربات ناشی از ویبره دستگاه لیپوماتیک به قسمت هایی از بدن از جمله عروق خونی آسیب جدی وارد میکند. در حالی که کانولا به طور هوشمند طراحی شده است. این بخش از دستگاه دارای سنسورهایی است که به طور اتوماتیک هنگام برخورد با عروق خونی، ماهیچه و سایر قسمت های حساس بدن متوقف میشود. این ویژگی از بروز هر گونه آسیب در بدن بیمار جلوگیری میکند و تنها بر روی چربی های اضافه معطوف میشود.

خطر آمبولی به دلیل ضربات دستگاه

آمبولی زمانی رخ میدهد که یک ماده (جامد، مایع یا گاز) در درون رگ حرکت و به محل دیگری از بدن وارد میشود. آمبولی موجب مسدود شدن رگ های خوب و در نتیجه بروز علائم نارسایی در عضو میشود. با توجه به اینکه این خطر ممکن است عامل نقص عضو باشد، به همین خاطر توجه به آن ضرورت مییابد. اما اینکه لیپوماتیک عامل مسدود شدن رگ های خونی است کمی جای بحث دارد. چربی ها توسط این دستگاه ذوب و سپس  از بدن خارج میشوند. بنابراین هیچ چربی به بدن وارد نمی شود که عامل مسدود شدن رگ های خونی باشد.

خونریزی در زمان جراحی

خونریزی در زمان جراحی لیپوماتیک زمانی رخ میدهد که بیمار به توصیه های پزشک قبل از انجام جراحی بی توجه باشد. برای مثال مصرف برخی از داروها از جمله آسپرین و وارفارین دو هفته قبل از جراحی موجب خونریزی شدید در حین جراحی میشود. در صورتی که بیمار به هر دلیلی به توصیه های پزشک توجه نکند، پزشک داروهای دیگری همچون اپی نفرین را برای جلوگیری از خونریزی به بیمار میدهد.

 خطرات لیپوماتیک چیست؟

کوفتگی شدید بیمار به دلیل ضربات دستگاه

از نظر برخی از مخالفین جراحی لیپوماتیک این روش برای موجب کوفتگی شدید بیمار میشود. در حالی که باید گفت ضربات تنها بر روی چربی های اضافه بدن تمرکز و به صورت موضعی عمل میکنند. در حالی که سایر قسمت های دیگر بدن تحت تاثیر ضربان کانولا قرار نمی گیرند. بنابراین با اطمینان میتوان این عارضه را رد کرد.

جای زخم و دوره طولانی مدت درمان

لیپوماتیک به عنوان جانشین روش لیپوساکشن معرفی شده است که دارای دوره نقاهت کوتاه مدت و بازگشت به کار سریع است. در این روش جای زخم جراحی به نسبت روش لیپوساکشن بسیار کوچک است به طوری که پس از چند روز بهبود مییابد. پس جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد. بیمار با 5 روز استراحت می تواند به کارهای عادی روزانه بپردازد.

برگشت پذیری لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک سعی می شود تا براساس درخواست بیمار تمامی چربی های اضافه از بدن خارج شود. اما براساس توصیه های پزشک، بیمار پس از جراحی باید رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرد. ضمن اینکه ورزش و تحرکات بدنی نباید فراموش شود. در هیچ روش درمانی کاهش وزن، تضمینی برای برگشت مجدد چربی های اضافه وجود ندارد. بنابراین رعایت توصیه های پزشک و مراقبت های پس از عمل ضرورت دارد.

حساسیت به لیدوکایین

لیدوکایین ماده بی حسی موضعی است که در زمان جراحی استفاده می شود. ممکن است برخی بیماران به این ماده حساسیت داشته باشند. در صورتی که حساسیت بیمار نسبت به این ماده، قابل تشخیص و پیشگیری است.

عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک

برخی تصور می کنند که عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک امری غیرقابل اجتناب است. در صورتی که زخم ناشی از جراحی کوچک است و مراقبت از آن را دشوار نمی کند. از سوی دیگر اگر بیمار در شرایط کامل استریلزاسیون قرار بگیرد و پزشک نیز در حین عمل تمامی وسایل را ضدعفونی کند، خطر عفونت از بین می رود.

جمع شدن آب در ناحیه جراحی شده

اگر جراح به کار خود مهارت کافی نداشته باشد، مایع به داخل منافذ کوچک می رود که این امر با مهارت پزشک و همکاری بیمار قابل پیشگیری است.