هر آنچه درباره لیپوماتیک میخواهید بدانید

هر آنچه درباره لیپوماتیک میخواهید بدانید

تکنیک لیپوماتیک آخرین دستاورد روش تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت در مقایسه با سایر روش های تخلیه چربی مثل ساکشن ویا لیپولیزر است.

لیپوماتیک تخلیه چربی معمولا بدون نیاز به بیهوشی بوده(ولی واجب است در اتاق عمل ودر یک مرکز جراحی انجام گردد نه در مطب) وحجم زیادی از چربی فقط در یک جلسه تخلیه می شود که با کمترین ورم و کبودی، درد و باکمترین خطر ایجاد آمبولی است.نکته مهم و قابل توجه این است که کاهش سایز تا مدتها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز میشود.

این تکنیک براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند و بافت چربى سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روشهاى قبلى است. این دستگاه توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا اف دى آ تایید شده است
درروش Lipomatic، سلول های چربی، ابتدا بصورت کاملا فیزیکى (و نه اشعه و یا حرارت )تخریب شده و توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید و سپس این چربی امولسیونه به آرامی توسط خود دستگاه از بدن خارج می شود. Lipomaticمشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگهای خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد .
در این روش ، معمولا کم کردن وزن قابل توجه نیست بلکه هدف تغییر سایز، حجم و فرم است . این عمل بسیار راحت و بسیارکم عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است
لیپوماتیک یا N.I.L یک تکنیک ثبت شده است که از هوای فشرده برای به حرکت در آوردن نوک کانولا در یک فضای 3 بعدی و حول یک محور که Nutationنام می گیرد استفاده می کند .
Nutation
در مایع بافت چربی سبب ایجاد امواجی با فرکانس کمتر از 20 هرتز شده که ارتعاش این امواج سبب تعلیق و لیز شدن چربی گشته و به آرامی آسپیره میشود .
هم چنین حرکت Nutationalباعث تحریک سنتز کلاژن می شود و پوست را سفت می کند .

خلاصه امتیازات درمانی روش لیپوماتیک نسبت به سایر روشها:

١- لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با قدرت مکش است.
٢- در تکنیک اولتراسونیک ، چربی با قدرت امواج گرمایی شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج می شود ،‌این روش هم به علت اثرات گرمایی می تواند باعث سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافتهای عمقی شود .
٣- در تکنیک لیپولیزر استفاده از لیزر قبل از انجام لیپوساکشن است یعنی پس از تزریق مایع تامی سنت چربیها به کمک لیزر شکسته می شوند و سپس به صورت چربی مایع شده خارج می شود، این روش البته در دست پزشکان محتاط و ماهر مشکل خاصى بدنبال نداشت ولى در مواردى بدلیل بى احتیاطى پزشک و یا استفاده از دستگاه هاى غیر استاندارد با درجات بالا ، سوختگى پوست و یا فیبروز و سفت شدن منطقه اى زیر پوست دیده میشد .
هر نوع تخلیه چربی از هر ناحیه و به هر مقدار ممکن از شکم ، پهلو ، ران ( داخلی و خارجی ) زانو ، Calves، آرنج ، کمر ، باسن ، ران های شل ، چانه ، گردن ، Love Handles ، ژنیکوماستی ، مناطق فیبروز ، چربی سطحی ،در مرد و زن از 18 سالگی و با هر نوع تیپ پوستی و هر نوع چربی ( آسیایی ، آفریقایی ، .....) انجام می شود
توقف حرکت هنگام برخورد با بافتی به جز بافت چربی Micro-pumping system : این امکان را فر اهم می آورد که بیشترین بافت چربی بدون افزایش فشار در منطقه برداشته شود .
بدون پخش گرما و حرارت است
دارای گواهینامه های 510K,KFDA,EC Marking
خلاصه فواید دستگاه برای بیمار و مقایسه آن با لیزر لیپولیز :
عدم امکان سوختگی پوست
عدم نیاز به بیهوشی ولی انجام آن باید حتما در کلینیک با امکانات کامل اتاق عمل انجام شود زیرا افراد قلیلی که بیحسی موضعی را تحمل نمی کنند ممکن است نیاز به بیهوشی مختصر باشد.
کاهش ریسک احتمال آمبولی و پارگی احشا
کمترین میزان تروما ( کاهش شگرف در ایجاد کبودی ادم و درد)
کمترین درد
بهترین نمای پوست ( بهترین Retractionو کشیدگی پوست)
کمترین زمان بهبودی بعد از درمانPost-op Recoveryو دوره کوتاه نیاز به استفاده از گن
کمترین عوارض احتمالی
کمترین غیر یکنواختی ظاهری
قابلیت دسترسی به مناطق سخت ( کمر ، نواحی فیبروزه و .....)
درمان مناطق حساس و ظریف ( زانو
، calves، باسن و .......) با بالاترین دقت
چه موقع میتوان ورزش رابعد لیپوماتیک شروع کرد؟
استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد میشود، تا18 ساعت رانندگی نکند ،6ساعت بعد از عمل میتواند پیاده روی کوتاهی داشته باشد،درصورت شلی اولیه پوست در ناحیه شکم تا 3 الی 5 روز بیمار را از نشستن 90 درجه باید منع کرد زیرا پوست چین خورده ومایعات دربین سپتوم های آن محبوس شده وبه همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود .برای جلوگیری ازاین امر به بیمار توصیه میشود که در این مدت بیشتر دراز کشیده وتا میتواند راه برود وبرای نشستن لم دهد.روز بعد از عمل لیپوماتیک میتواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را شروع کند و2تا4 روز بعد ازدرمان با25 درصد ورزش نرمال خود، ورزش خود را آغاز کند وآرام افزایش دهد

ورم بعد از عمل چه زمانی کاهش می یابد؟

ورم بعد لیپوماتیک 6 تا 8 هفته طول میکشد تا کاهش پیدا کند و نتیجه اصلی 6 ماه حاصل میشود

چگونه میتوان نتیجه بعد از لیپوماتیک را بهتر کرد؟

دوری جستن از غذا های نمکی و چربی در ماه اول از لیپوماتیک ایده ال است کلا کاهش 1 تا 3 سایز بعد از عمل مناسب است ماساژ بعد لیپوماتیک با پماد A+D در کاهش ورم کمک میکند.
*
در نواحی لیپوماتیک شده حس سوزن سوزن شدن وجود دارد
تغییر حس پوستی بعد لیپوماتیک شایع میباشد برگشت به حس نرمال 3تا6 ماه طول میکشد.ماساژ ملایم به برگشت حس کمک مبکند.
*
کبودی ها چه مدتی بعد لیپوماتیک طول میکشد؟
کبودی 2تا4 هفته طول میکشد
چه موقع میتوان بعد لیپوماتیک رانندگی کرد و یا به سفر رفت؟
حدودا 3تا 5روز بعد از لیپوماتیک وبعد از رفع درد میتوان رانندگی کرد .
چه موقع بعد لیپوماتیک میتوان حمام و سونا و استخر رفت؟
حمام به صورت ساده و آب ورم از همان روز بعد از لیپوماتیک ولی استخر از 2 هفته بعد و همچنین از وان ابگرم و سونا از یک ماه بعداز لیپوماتیک بلامانع است.
*
ضعف وسرگیجه:
گن بعد از لیپوماتیک وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه می شود 10 دقیقه بعد در اوردن گن لیپوماتیک دراز کشیده شود.ونیز هنگام تغییر وضعیت از نشسته به ایستاده خیلی آهسته انجام شود ودر صورت ایجاد سرگیجه باید سریعا دراز بکشد. همچنین باید بعد از ادرار کردن در24 ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد واگر سرگیجه اتفاق افتد باید فورا روی زمین دشتشویی یا حمام دراز بکشد و از فقل کردن درب آنها پرهیز کند.

تا چندروز بعد عمل لیپوماتیک ترشح خونی ادامه دارد؟

فرد باید انتظار خروج مقدار ریادی خونابه را از محل سوراخ ها در طی 24 تا48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد.در کل، هرچه درناژ وتخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی وتورم کمتری رخ می دهد.
چه کارهایی نباید کرد؟
به هیچ عنوان ناحیه لیپوماتیک شده را کمپرس سرد و یا گرم نکنید.
ایا اختلال قاعدگی بعد لیپوماتیک نرمال است؟
جلو یا عقب افتادن و همچنین تب مختصر بعد لیپوماتیک به علت واکنش بدن به ترومای لیپوماتیک می باشد که طبیعی است.
تا چند روز دارو ممنوعه ( اسپرین بروفن سلکسیب ....) بعد لیپوماتیک نخوریم؟
تا 5 روز بعد لیپوماتیک.

مراقبت از زخم وحمام کردن:

بیمار باید بریدگی ها را تمیز نگه دارد وپس از 48 ساعت اول ، یک یا دو بار در روز حمام کردن توصیه میشود.ولی درآب حمام،جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا7 روز شنا ممنوع است.