ترمیم مو

ترمیم مو یکی از موارد مهمی است که بسیاری از جوانان به جنبه های مختلف آن از جمله هزینه ترمیم مو، بهترین روش کاشت مو و معایب ترمیم مو علاقه مندند. موی سر نقش مهمی در زيبايی انسان دارد و بخش عمده ای از زیبایی ظاهر انسان مدیون موهای سر می باشد. ترمیم مو از این جهت اهمیت خاصی در زندگی افراد دارد و بسیاری از کسانی که موهایشان را به هر دلیلی از دست داده اند، متقاضی انجام این عمل می شوند. موی سر علاوه بر زیبایی هر فرد، به حفظ و نگهداری سر در برابر ضربه، آسیب های فیزیکی و نگهداری گرما نقش مهمی را بازی می کند. ریزش موی سر در خانم ها و آقایان دارای علل مختلفی است که با مراجعه به موسسه کاشت مو و مشاوره با متخصص کاشت مو به درمان آن می پردازند. در خصوص عوارض ترمیم مو هم می توان گفت که عمدتا این نوع عمل ها دارای عوارض چندانی نیستند و بیشتر عوارض آن از قبیل: احساس خارش در ناحیه ترمیم شده، مشاهده برخی نقاط قرمز رنگ در جاهایی که از آنجا مو برداشته شده همه موقتی هستند و خیلی زود از بین می روند.

و اما یک سئوال مهم برای بسیاری از افراد علاقه مند مشخص می شود این است که: بهترین روش ترمیم مو چیست؟ 

 امروزه ترمیم مو به سه روش انجام می شود که عبارتند از:

 روش FIT

 روش FUT

 روش ترکیبی

ترمیم مو

درطاسی های وسیع تار مو زیاد لازم است تا پرپشتی قابل قبولی ایجاد کند. کاشت این تعداد مو را می توان با روش جراحی FUT انجام داد  و مستلزم برداشتن نوار پهن و بلندی به عرض 2 تا 2.5 سانتی متر و طول 30 تا 33 سانتی متر از پشت سر بیمار است که نتیجه آن برجای ماندن رد عمل است که تا آخر بر بیمار می ماند. از طرف دیگر در روش FIT این تعداد گرافت از سر بیمار برداشت شود عارضه ای که نصیب بیمار می شود طاسی و کچلی پشت سر است برای جلوگیری از عوارض کاشت مو به روش FIT و FUT روش ترکیبی را پیشنهاد می کنیم. عمل ترمیم موی طبیعی در روش ترکیبی در دو روز متوالی انجام می شود مثلا روز اول به روش FUT و روز دوم به روش FIT صورت می گیرد و در هر روز یک منطقه از طاسی کاشته و ترمیم می شود می شود. به کمک این روش حداکثر موها در حداقل زمان کاشته می شود. استفاده هم زمان از هر دو روش کاشت مو سطح وسیع تری پوشش داده می شود و تراکم موها نیز افزایش می یابد.

ترمیم مو

با استفاده از این تکنیک بیماران عزیز دیگر نیازی به تکرار عمل های جراحی نخواهند داشت و فقط با یکبار مراجعه به کلینیک رز-یکی از بهترین کلینیک های کاشت مو در تهران -مشکل طاسی سر خود را برطرف کرده و درمان ریزش مو برای آنها به آسانی صورت می گیرد.

مقالات مرتبط با کلینیک رز|ترمیم مو

کاشت مو به روش HRT چگونه است؟

کاشت مو به روش HRT چگونه است؟

کاشت مو یک امر تخصصی است که گاهی برای برخی از بیماران قابل انجام نیست. شاید علت آن را بتوان در نبودن بانک موی بیمار بیان کرد. از سوی دیگر ممکن است بیمار رضایت زیادی از موهای باقی مانده خود نداشته باشد. در نتیجه ترجیح می‎دهد به جای اینکه پزشک از گرافت موهای باقی مانده او استفاده کند، روش دیگری را بکار گیرد. برای این دسته از بیماران روش HRT توصیه می‎شود. در این روش نیاز به بانک موی بیمار نخواهد بود. زیرا پزشک بانک موی 100 % طبیعی که با جنس و رنگ موی بیمار شباهت زیادی دارد را به او معرفی می‎کند. تکنیک HRT با سایر روش های کاشت مو تفاوت اساسی دارد که در آن نیازی به برداشت مو و در نتیجه زخم هایی که برای دریافت گرافت ایجاد می‎شود، نخواهد بود. 
کاشت مو به روش HRT چگونه است؟

کاشت مو به روش HRT

خانم ها نیز همچون آقایان در معرض ریزش مو قرار دارند. بنابراین گاهی کاشت مو برای آنها ضروری است. این کار می‎تواند با استفاده از روش HRT انجام شود. در این صورت کاشت مو به دو روش انجام می‎شود که عبارت است از:

پزشک بر روی پوست سر بیمار کراتین گیاهی می‎مالد تا موهایی که قرار است با استفاده از روش HRT کاشته شوند، بر روی پوست سر جذب شوند. در پایان این موها جذب پوست سر بیمار می‎شوند.

ابتدا پزشک موهای بیمار را اسکن می‎کند و سپس ریشه موهای او را با استفاده از دستگاهای دیجیتال و تعیین قدرت ریشه، بررسی میکند تا مدل و الگوی ریزش موی سر بیمار مشخص شود. روش کاشت مو HRT بدون کوتاهی مو صورت می گیرد که با تایید پزشک تارهای موی طبیعی با تراکم بالا بر روی سر بیمار فیکس می‎شود. در پایان موهای کاشته شده کاملا با موهای طبیعی بیمار هماهنگ است. به طوری که تشخیص موهای ترمیمی برای اطرافیان غیرممکن است.

نحوه انجام کاشت مو به روش HRT

کاشت موی با روش HRT به سه طریق انجام می‎شود؛ موهای طبیعی دریافتی می‎تواند در زیر پوست کاشته شود. در روش دیگر می‎توان موها را روی پوست و در روش دیگر می‎توان گرافتها را در لابه لای موهای کم تراکم قرار داد. زمانی که فرد به طور کامل موهای خود را از دست داده و به تاسی مفرط دچار شده، پزشک می‎تواند موها را در زیر پوست و یا روی پوست بکارد. اما زمانی که موها کم پشت می‎شوند، کاشت مو در لابه لای موهای فعلی بهتر است. بیمارانی که از این روش استفاده می کنند شاهد:

کاشت موهای زیبا با خط رویش طبیعی

بدون نیاز به مراجعات بعدی

تایید رسمی این روش توسط وزارت بهداشت

قابلیت انجام برای بیماران مبتلا به الوپسی و سوختگی

مزایای کاشت مو به روش HRT

از مهمترین مزایای این روش عدم نیاز به برداشت موهای طبیعی بیمار است که زمان کاشت مو را کمتر و سرعت عمل پزشک نیز افزایش می‎یابد. همچنین مراقبت هایی که بیمار پس از درمان باید انجام دهد، کمتر می‎شود. از سوی دیگر با توجه به اینکه موهای بیمار دچار ریزش شده، احتمال اینکه گرافت های کاشته شده نیز پس از مدتی دچار عارضه ریزش شوند، زیاد است. به همین دلیل استفاده از گرافتهای سالم (بدون برداشت از سر بیمار) می‎تواند از این عارضه جلوگیری کند.

کاشت مو با روش HRT نیز همچون سایر روش های کاشت مو است که پس از درمان، بیمار می‎تواند به حمام رود، موهای خود را شانه بزند و به آنها حالت دهد. استفاده از سشوار، اتوی مو، واکس، ژل و ... نیز محدودیتی ندارد. ضمن اینکه براساس درخواست بیمار موها با تراکم لازم کاشته می‎شود و کاملاً بر موهای طبیعی او انطباق دارد.

ادامه مطلب
مزایای کاشت مو به روش PRP

مزایای کاشت مو به روش PRP

روش کاشت مو PRP، روشی کاملا طبیعی، مدرن، بدون نیاز به جراحی، مناسب برای مردان و زنان و نیز جایگزین روش های درمانی مورد استفاده برای درمان ریزش مو یا روش های بازسازی، پیوند مو و ابرو است. این روشی است که از خون مراجعه کننده برای درمان استفاده می شود. در این روش، پلاسما غنی از پلاکت با استفاده از سوزنی نازک به جمجمه تزریق می شود. سپس فاکتورهای رشد موجود در پلاکت ها کار خود را انجام می دهند و باعث تحریک پوست سر شده و رشد به صورت طبیعی آغاز می گردد. نتیجه این روش افزایش اعتماد به نفس و موی سر پر پشت تر و سالم تر است.


مزایای کاشت مو به روش PRP

از دیگر مزیت های این روش این است که با اینکه در این درمان برای دسترسی به نتیجه مطلوب نیاز به جلسات بیشتری است، هزینه نسبتا پایین در مقایسه با سایر روش های کاشت مو می باشد. از روش کاشت مو PRP برای بهبود برخی از دیگر روش های کاشت مو نیز استفاده می شود و نتایج حاصل از ان بسیار امیدوار کننده هستند.

مزایای روش PRPعبارتند از:

1-    روش ساده بدون نیاز به جراحی

2-    تزریق چند باره؛ انجام پروسه حدودا 60 الی 90 دقیقه به طول می انجامد.

3-    نتایج قابل اتکا و نیز ایمنی بالا روش

4-    دوره بازیابی بسیار سریع

5-    حاصل شدن ظاهری زیبا و طبیعی بدون عوارض

عدم استفاده از مسکن های قوی یا بیهوشی کامل از مزیت های دیگر این روش است. با این حال به دلیل طبیعی بودن فرایند درمان ممکن است حین تزریق کمی درد در فرد مشاهده شود. بهتر است قبل از درمان این موضوع با بیمار مطرح شود که آیا قادر به تحمل درد است یا می خواهد بیهوش شود. پیشنهاد می شود در افراد حساس برای اجرای بهتر درمان و نیز برای اینکه فرد هیچ دردی احساس نکند، فرد بیهوش شود.

مزایای PRP

مزیت دیگر این روش عدم وجود عفونت یا انتقال بیماری های خاص است. به دلیل اینکه از پلاسمای خون شخص بیمار برای این روش استفاده می شود، هیچ عوارض جانبی و مشکلات پس از درمان برای فرد به وجود نمی آید. بنابراین خیالتان از بابت عوارض کاشت مو به روش PRP  راحت باشد. در واقع پلاکت هایی از بدن فرد گرفته می شوند مدافعان طبیعی بدن در برابر عفونت ها هستند. در نتیجه به ندرت مشکلاتی مشاهده می شود.

از مزایای دیگر این روش دوره نتیجه دهی نسبتا کوتاه تری به نسبت سایر روش ها است. با اینحال در برخی مواقع برای اینکه نتیجه مطلوب تر حاصل شود پس از 3 الی 6 ماه اقدام به تزریق دوباره انجام می شود.

در ابتدای استفاده از این روش، پزشکان قادر به تضمین دهی در مورد نتایج قطعی نبودند، اما با گذر زمان می توان این طور برداشت کرد که تقریبا تمامی درمان های صورت گرفته موفقیت آمیز بوده و نتایج قابل قبولی بدست آمده است. تصمیم استفاده از روش کاشت مو PRP بر عهده بیمار است و فرد باید پس از مشاوره با متخصص درباره این روش نظر دهد. در ایمن بودن این روش شکی نیست و تزریق پلاکت ها در جمجمه و دقیقا در جایی که نیاز به رشد است صورت می گیرد، از این رو اثری از جای تزریق مشاهده نمی شود.

مزیت دیگر این روش این است که می توان همزمان از پروسه دیگری در کنار این روش استفاده کرد تا نتایج مناسب تری حاصل گردند. می توان گفت اغلب محققان توصیه کرده اند تا از روش کاشت PRP به عنوان مکمل برای سایر روش های کاشت مو و ابرو استفاده کنند. می توان از این روش در کنار روش های مینوکسیدیل و DHT استفاده کرد، مخصوصا در بیمارانی که نمی توانند اثرات جانبی حاصل از این روش ها را تحمل کنند.

با وجود بیان تمامی این مزایا و نیز اثبات آنها، و همچنین استفاده از PRP در سایر حوزه های درمانی، همچنان پزشکان مشغول تحقیقات بیشتر بر روی این روش درمانی از کاشت مو هستند.

ادامه مطلب
منظور از پیوند فولیکولی در کاشت مو چیست؟

منظور از پیوند فولیکولی در کاشت مو چیست؟


مو همواره نقش مهمی در حفظ زیبایی دارد و با ریزش آن تغییرات زیادی در چهره افراد ایجاد می شود. به همین دلیل در حدود 3 دهه است که پیوند مو برای ترمیم نقاط کم تراکم و آسیب دیده انجام می شود. در روش های ابتدایی مانند پانچ گرافت قطعات 2 تا 3 میلی متری را از نقاط پر تراکم برداشته و به نواحی فاقد مو پیوند می زدند. این روش که امروزه منسوخ شده دارای عیوب زیادی مانند ظاهر غیر طبیعی مو پس از درمان بود.

در روشهای جدیدتر از برداشت و پیوند واحدهای فولیکولی برای ترمیم نقاط آسیب دیده استفاده می کنند. واحدهای فولیکولی به صورت دسته های چند تار مویی مانند جزیره های مجزا از یکدیگر رشد می کند و هر دسته نیز دارای اعصاب، رگ های خونی و آرایش سلولی متفاوتی است. در واحدهای فولیکولی، ساقه مو نقش تولید و رشد مو را بر عهده دارد. پیوند واحدهای فولیکولی به روش های مختلفی انجام می شود و تفاوت آنها در میزان و کیفیت موی برداشت شده می باشد.

        

پیوند فولیکولی به روش FUT

به طور ساده در این روش تارهای موی با مقاومت بالا را از ناحیه ای نواری در پشت سر برداشته و سپس توسط میکروسکوپ واحدهای فولیکولی آنها جدا شده و به شکل دسته های 1 تا 3 تایی در سوراخ های ریزی که به وسیله سوزن های زیر در نواحی کم تراکم ایجاد شده کاشته می شوند. دلیل انتخاب موهای پشت سر برای برداشت، مقاومت بالای آنها در مقابل تغییرات هورمونی و ریزش کمتر آنهاست. فولیکول های برداشت شده باید سالم و بدون دست خوردگی باشند زیرا رشد و دوام موها پس از پیوند به آنها وابسته است و فولیکول های صدمه دیده پیوند بی فایده ای دارند و رشد نخواهند کرد.

نوار ایجاد شده در پشت سر بیمار عرضی کمتر از 1.5 سانتی متر و بسته به تراکم موها در آن ناحیه طولی از 15 تا 25 سانتی متر دارد. یکی از نگرانی هایی که بیماران پیش از درمان دارند اسکار باقیمانده از این نوار است. با اطمینان می توان گفت که نوارهایی با عرض کمتر از 1.5 سانتی متر اسکار بسیار کمی از خود به جای می گذارند که پس از رشد موها نیز در زیر آنها پنهان می شود.

در روش FUT تعداد بیشتری از واحد فولیکولی قابل برداشت هستند و به دلیل کاشت دسته های چند تار مویی، پس از درمان موها از کیفیت بهتری برخوردار هستند. به طور کلی در هر مرحله از درمان 1500 تا 3000 واحد فولیکولی پیوند داده می شود که شامل 4000 تا 7000 تار مو می باشد. برداشت و پیوند فولیکولی با بی حسی موضعی همراه است و در حدود 4 تا 6 ساعت زمان می برد. موهای کاشته شده در این روش در ابتدا پس از یک ماه به طور کامل می ریزند و سپس رشد کرده تا مدت 6 ماه تا یک سال به نهایت رشد خود خواهند رسید. از دیگر مزیت های این روش کاهش قطع شدن پیوندهای فولیکولی در هنگام برداشت در مقایسه با سایر روش ها می باشد.

      

پیوند فولیکولی به روش FUE

در این روش به جای استفاده از برش نواری در پشت سر، واحدهای فولیکولی توسط یک برش در اطراف آنها از فرق سر جدا می شوند. این برش توسط یک پانچ ریز و تو خالی در اطراف هر دسته مو ایجاد می شود و سپس واحدهای فولیکولی توسط انبرک های مخصوص خارج می شوند. در این روش درد ناشی از برداشت و کاشت مو کاهش می یابد اما زمان بیشتری نیز نیاز دارد همچنین تعداد واحدهای فولیکولی قابل انتقال در این روش نیز کمتر است. از دیگر مزیت های این روش کاهش مواد بی حسی تزریق شده به بیمار و عدم نیاز به بخیه می باشد. در نتیجه زمان ریکاوری بعد از درمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

      

ادامه مطلب
کاشت مو بهتر است یا ترمیم مو

کاشت مو بهتر است یا ترمیم مو

دلیل اصلی ریزش مو در مردان و زنان ژنتیک آنها می باشد. در واقع دلیل تقریبا 95% بی مو شدن افراد در دنیا ژنتیک افراد می باشد. 5% باقی مانده می تواند به دلایل مختلفی باشد، دلایلی اعم از رژیم غذایی، اضطراب، بیماری و مصرف داروهای خاص. عواملی که منجر به ریزش مو می شوند شامل:

1-    داروها، ویتامین ها و مواد معدنی. داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، مشکلات قبلی، افسردگی و نیز روش هایی مثل پرتو درمانی و شیمی درمانی در بیماران خاص می توانند باعث ریزش مو شوند. همچنین اگر مقادیر زیادی ویتامین A استفاده شود یا مقدار آهن و پروتئین بدن کم شود، ریزش مو افزایش می یابد. زایمان در خانم ها نیز باعث ریزش مو می شود.

2-    بیماری. بیماری غده تیروئید، عفونت شدید یا آنفولانزا و عفونت های قارچی مثل کرم حلقوی در بدن باعث ریزش شدید می شوند.

در مواقعی بسیار نادر، ممکن است فرد مبتلا به trichotillomania باشد. این بیماری وسواس مو کنی نام دارد و فرد مبتلا به آن موهای سر، ابرو و مژه های خود را می کند. چنین افرادی پیش از مراجعه به یک کلینیک کاشت مو (مانند رز کلینیک) بهتر است که اول به یک روانپزشک مراجعه کنند.

برای درمان کلی ریزش مو روش های طبیعی (مانند استفاده از روغن زیتون یا روغن نارگیل) و روش های پزشکی (مانند کاشت موی طبیعی و ترمیم مو) وجود دارد. در ادامه به بیان روش کاشت مو و ترمیم مو و برخی تفاوت های آنها می پردازیم.

کاشت مو بهتر است یا ترمیم مو

روش کاشت مو

به روشی که در آن از پشت سر فرد مو برداشته می شود و در قسمت های بی مو قرار داده می شود، روش کاشت مو گفته می شود. آنچه در کاشت مو مهم است تعیین خط مو است. خط مو معمولا در دیدترین قسمت مو پس از درمان کامل است. خط مو در هر بیمار متفاوت است و بسته به هدف وی از کاشت مو تغییر می کند. افراد در 30 سالگی ریزش مو کمتری نسبت به 40 سالگی دارند و ترجیح می دهند خط مو پایین تر بیاید و جلسات در تعداد کمتری برگزار می شود. اما در 40 سالگی نیاز به جلسات بیشتری برای کاشت مو است. از مشکلات کاشت مو این است، زمانی که بیماران جوان اقدام به کاشت مو می کنند ممکن است فرایند ریزش مو قطع نشده باشد و الزاماً مجبور شوند بار دیگر و در طی جلسات بیشتری کاشت مو انجام دهند.

چه کسانی شرایط کاشت مو را دارند؟

1-      مردان و زنانی که الگو مشخصی از بی مویی دارند.

2-      افرادی که علاوه بر تشخیص دلیل ریزش به شرایط سنی مناسب رسیده باشند (عموما بهتر است کاشت مو در دوره 30 سالگی باشد).

کاشت مو بهتر است یا ترمیم مو

روش ترمیم مو

کاشت مو زمانی صورت می گیرد که فرد به محدوده سنی مورد نظر رسیده و دلیل ریزش مو تشخیص داده شده باشد. اما در مواقعی ممکن است به دلیل سوانح و تصادفات مثل آتش سوزی یا سوختگی و یا پارگی سر مقداری از پوست فرد دچار آسیب شود و دیگر در آن قسمت امکان رویش مو وجود نداشته باشد. بنابراین از روش ترمیم مو استفاده می شود. در ترمیم مو مهم است که ظاهر فرد تنها مناسب سنی که در آن قرار دارد نباشد و با پیر شدن فرد خط مو ترمیم شده نیز دچار تغییر گردد تا ظاهر فرد طبیعی جلوه نماید. از این رو قواعدی برای تعیین خط مو ایجاد شده است.

با توجه به توضیحات فوق در مورد دو روش کاشت مو و ترمیم مو نتیجه می شود هر دو روش تقریبا حوزه کاربرد متفاوتی دارند از این رو در شرایط مختلف می توان روش مناسب با آن موقعیت را انتخاب کرد. از آنجا که بیشتر دلایل ریزش ژنتیکی است اغلب از روش کاشت مو استفاده می شود، اما این بدان معنا نیست که روش ترمیم دچار نقص با مشکلاتی باشد.

لازم به ذکر است دوره پس از عمل هر دو روش ذکر شده نسبتا مشابه هم هستند و نیاز به مراقبت های یکسانی دارند.

ادامه مطلب