لیپولیز لیزری

میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3/3 از 5 (از 2406 رای)

لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری (لیزر لیپولیز یا لیزر لیپو اسکالپچر) چیست؟

به تخریب و ذوب کردن بافت چربی به کمک لیزر، لیپولیز لیزری یا لیزر لیپولیز گفته می شود که جدیدترین، مدرنترین و کم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو، شکم، پهلو، ران، پا، زیر بغل، غبغب،صورت، پوست و...) است و تنها روشی است که باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن کمک هم می کند. به این تکنیک در زبان انگلیسی laser lipo lysis گفته می شود .

عوارض لیزر لیپولیز

اولا باید تاکید شود که هرچند هیچ عملی بدون عارضه نیست اما در لیزر لیپو اسکالپچر یعنی لیپولیز پیشرفته با MPX عوارض بسیار نادر است. عوارض را به دو دسته عمومی و موضعی می توان تقسیم کرد که عوارض عمومی شامل واکنشهای دارویی (از بی حس کننده ها تا آنتی بیوتیک ها، اختلالات آب، الکترولیت وریدی و ...) و عوارض مثل تورم، کبودی و همچنین ناراحتی های جزیی را ایجاد می کند. اگر از محل لیزر بعد از عمل به درستی مراقبت نشود، ممکن است شما در معرض خطر عفونت و یا زخم قرار بگیرید. در این شرایط شما باید به پزشک مراجعه نمایید و همچنین در موارد نادر و شدید این امکان وجود دارد باعث لخته شدن خون، درد، تورم و همچنین ترشح را ایجاد می کند.

مزایا و فواید لیزر لیپولیز

مزایای لیپولیز لیزری عبارتند از:
1.خطر کمی در بروز عفونت، در منطقه تحت درمان وجود دارد.
2.در روش لیپولیز خطر به وجود آمدن زخم حداقل است.
3.دوره بهبودی روش لیپولیز، کوتاه تر از سایر روش ها است و معمولا شما تا یک هفته می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.
4.در روش لیپولیز لیزری، با استفاده از لیزر به منظور حذف سلول های چربی، حجم بافت چربی را کاهش می دهند. در این فرایند باعث جوان تر شدن پوست در آن ناحیه شده و بعد از آن، پوست شما صاف تر، جوانتر و سفت تر از قبل می شود.
5.لیپولیز مانند دیگر روش های حذف چربی است با این تفاوت که در این روش برای استفاده بالینی، بی خطر هستند و خطر زیادی در سوزاندن پوست شما مشاهده نمی شود.

البته در برخی از موارد در منطقه تحت درمان ممکن است خطر ابتلا به عفونت وجود داشته باشد اما ایجاد زخم حداقل است.

تفاوت بین لیپولیز با لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) وجود دارد؟

لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) را می توان برای هر روشی که سبب تخریب بافت چربی می شود بکار برد. بطور مثال روش مزوتراپی که در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یک نوع لیپولیز شیمیایی تلقی کرد یا حتی لیپوساکشن اولتراسونیک را که در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیک نامید اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها. زیرا لیپوساکشن عادی یا اولتراسونیک یا مزوتراپی توانایی سفت تر کردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی که لیزرها برای لیپولیز(لیزر لیپو اسکالپچر) بکار رفتند این امکان بوجود آمد که برخلاف لیپوساکشن اولتراسونیک یا لیپوساکشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلکه با کمک لیزر به سفتی پوست هم کمک کنیم و این ویژگی موج شده که این عمل برای بعضی نقاط بدن مثلا لیپولیز شکم بسیار مناسب باشد. 
در حال حاضر بهترین و مدرنترین روش لیزر لیپولیز، لیزر لیپو اسکالپچر یا پیکر تراشی به کمک لیزر است که بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپو MPX (SMART LIPO MPX) قابل انجام است .
این دستگاه ساخت کارخانه معظم ساینوشور(CYNOSURE) آمریکا است. این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است که توسط سازمان دارویی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفت در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است که برای جلوگیری از صدمه به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می کند و سرعت دست جراح را کنترل کرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می کند به همین علت است که اکثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو mpx انجام شده اند.
نکته مهم این است که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دکا که یک دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای که لیزری با 18 وات قدرت است متمایز کرد .
در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج 1064 نانومتر و 1320 نانومتر باعث شده است که علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای کمک به سفت تر کردن آن استفاده کرد در مورد سایر دستگاهها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیک شدن به سطح خودداری می کند چون امکان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد اما در اسمارت لیپو mpx اولاً طول موج 1320 نانومتر عمدتاً برای سفت تر کردن پوست بکار رفته است و ثانیاً وجود ترماگاید که بطور مرتب درجه حرارت محل را اندازه گیری می کند و در صورت لزوم لیزر را قطع می کند باعث شده است که جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاههای لیزر لیپولیز عمل خود را به راحتی و با کنترل و اطمینان انجام دهد .
در حال حاضر اسمارت لایپو mpx46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز کشور و یکی از دو دستگاه موجود در خاورمیانه است که با نزدیکترین رقیب خود بیش از دوبرابر فاصله قدرتی دارد. متاسفانه قیمت بالای این دستگاه فوق پیشرفته امکان گسترش آن را محدود کرده است. 

لیزر لیپو اسکالپچر چیست و چرا با دستگاه اسمارت لایپو MPX مفهوم پیدا کرد؟

اگر بخواهیم این کلمه را معنی کنیم به معنی پیکر تراشی با لیزر است به این معنی هرچند که برای لیپوساکشن هم از کلمه لیپواسکالپچر استفاده می شد اما ظرافت لیپوساکشن در حدی نبود که بتوان آنرا پیکر تراشی نامید .
درعین حال لیزرهای قبل از اسمارت لایپو mpx46وات ضعیف تر از آن بودند که بتواند با دقت کافی و زمان مناسب بافت چربی را فرم دهند تنها پس از پیدایش اسمارت لایپو mpx46 وات بود که کلمه لیزر لیپواسکالپچر به شکل متداول در منابع پزشکی مورد استفاده قرار گرفت زیرا قدرت و دقت این دستگاه فوق پیشرفته امکاناتی را فراهم کرد که قبلاً وجود نداشت. 

لیزر لیپو اسکالپچر یا لیپولیز لیزری مدرن چه مزایایی نسبت به لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپوساکشن معمولی (مکانیکی) دارد؟

همانطور که گفته شد از سالهای دهه 1380 عمل لیپوساکشن اولتراسونیک (که این روزها سعی می شود به آن لیپولیز بگویند) زیاد انجام می شد اما طی سال های بعد، کم کم در بسیاری از کلینیک های زیبایی جهان کنار گذاشته شد، به سه علت :
A) سوراخ ورودی آن بزرگ و حداقل 10-6 میلی متر است 
B) تورم عمل لیپوساکشن مدتها طول می کشد (حتی از لیپوساکشن عادی هم بیشتر )
C) باعث شلی پوست می شود بنابراین مدتها متخصصین از لیپوساکشن عادی استفاده کردند و خوشبختانه هیچ عارضه ای جدی بدنبال نداشت. با اینکه از سال 1383 (2004) ایتالیایی ها لیزر لیپولیز را ساخته بودند اما تا سال (2006) 1385 سازمان دارویی آمریکا آن را تایید نکرده بود و از آن سال به بعد هم به علت ضعیف بودن کاربرد عمده ای نداشت تا زمانی که اسمارت لایپو mpx46 وات ساخته شد. 

مزایای لیزر لیپو اسکالپچر:

اکنون با این تفاصیل بسیاری از افراد علاقه مند و کنکجاو می پرسند که لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز لیزری؟ در کل اسمارت لایپو MPX چه مزایای کلی نسبت به رقبای خود دارد؟ 
1- قدرت بیشتر: 46 وات که امکان ذوب سریع چربی ها را فراهم می کند باید بدانیم که در دستگاههای ضعیف تر روند ذوب چربی کند و وقت گیر است. به همین دلیل است که طول مدت لیپولیز با این دستگاه 30 دقیقه تا 2 ساعت است.(حداقل 2-1 ساعت کمتر از سایر دستگاهها) 
2- دقت بیشتر: وجود دو طول موج و امکان اندازه گیری حرارت باعث دقت بیشتر در اسمارت لایپو MPX شده است .
3- سرعت بیشتر: قدرت بیشتر و اندازه فیبر نوری این دستگاه که 1000میکرون است باعث آن است که بتوان سریعتر به نتیجه رسید .
4- عوارض کمتر: به علت وجود سیستم های کنترل حرارت Thermaguidو اندازه گیری سرعت دست جراح برای تنظیم انرژی (اسمارت سنس Smart sense)عوارض چون سوختگی که در سایر دستگاههای لیپولیز لیزری و لیپوساکشن اولتراسونیک دیده می شود در این دستگاه نادر است. 

چه بیمارانی مناسب انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX هستند؟

فردی که از عدم تناسب اندام رنج می برد و به وسیله رژیم و ورزش هم نمی تواند آن را تصحیح کند بطور مثال فردی که علیرغم آنکه چاقی قابل توجهی ندارد بازو، شکم، پهلو یا ران نامتناسب با بقیه بدن دارد و نیاز باشد که برای آن ناحیه خاص بدنش لیپولیز صورت بگیرد (برای مثال لیپولیز ران) . چنین فردی مجبور است که مثلاً به علت آنکه نسبت به سایر قسمتهای بدنش ران بزرگی دارد همیشه شلوارهایی بزرگتر از سایز کمر خودبخود که نیازمند تنگ کردن کمر دارد یا روپوش با سایز بزرگتراز معمول استفاده می کند چون بازوهایی بزرگتراز معمول دارد .
بطور معمول لیپولیز لیزری در مورد افرادی که شاخص جرم بدن ) BMI(Bodymass indexزیر 30 دارند توصیه می شود BMIاز فرمول قد xقد (متر) / وزن (کیلوگرم) بدست می آید و اگر فرد BMIبین 25-18داشته باشد در محدوده  است اگر بین 30-25 باشد دچار اضافه وزن است و اگر بالای 30 باشد چاق تلقی می شود. می بینید که عملاً لیپولیز لیزری در مورد افراد چا ق توصیه نمی شود زیرا ریسک همه عوارض قلبی، ریوی، موضعی در این بیماران بیشتر است. (برای محاسبه Bmiخود به ستون سمت راست صفحه اصلی مراجعه کنید) (و برای اطلاعات بیشتر به مقاله چگونه عوارض لیپولیز را کاهش دهیم در بخش مقالات مراجعه کنید )
باید توجه داشت در فردی که Bmi زیر 30 دارد معمولاً با رژیم و ورزش نمی توان بطور مناسب چربی های موضعی را از بین می برد. مثلا ًفردی که بغل ران دارد سعی می کند با ورزش و رژیم این ناحیه را کوچک کند اما با کاهش وزن بیشتر از آنکه بغل ران از بین برود صورت و سینه اش تحلیل می رود و عدم تناسب او بیشتر هم می شود یعنی نواحی متناسبش بدتر شده و ناحیه نامتناسبش تغییر چندانی نمی کند. همین مسئله در مورد چاقی موضعی شکم، پهلو و بازو هم صدق می کند اینجاست که روشهای درمان چاقی موضعی و در راس آنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) بکار می آیند. 

کاربردهای اسمارت لیپو MPX

نکته مهمی آنکه اسمارت لیپو MPX را از دستگاه هایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لیپو دکا که یک دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای که لیزری با 18 وات قدرت است متمایز کرد.

نحوه انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX چگونه است؟

تحت بی حسی موضعی با یا بدون خواب آلودگی ابتدا ماده بی حسی به مقدار فراوان داخل چربی زیر پوست تزریق می شود پس از بی حس شدن از طریق سوراخهای کوچک 3-2 میلی متری میله حاوی فیبر نوری وارد بافت چربی زیر پوست شده و آن را ذوب می کند به طور کاملاً اختصاصی و منحصر بفرد در اسمارت لایپو MPX در تمام طول مرحله ذوب کردن دستگاه درجه حرارت بافت را به کمک ترماگاید اندازه گیری و کنترل می کند و به کمک اسمارت سنس انرژی خود را متناسب با سرعت و شدت جراح تنظیم می کند. سپس چربی ذوب شده خارج شده و پوست از عمق تحت لیزر قرار می گیرد تا به جلوگیری از افتادگی آن و کمک به سفت تر شدنش کمک کند. بیمار مدت کوتاهی بعد از عمل شروع به راه رفتن می کند و درد عمده ای ندارد و ظرف چند ساعت مرخص می شود. ترشحات پس از 5-3 روز قطع می شود. عملاً در اسمارت لایپو MPX بیمار ظرف مدت کوتاهی می تواند فعالیت روزمره زندگی را شروع کند. 

لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو MPX چه کاربردهایی دارد؟

- صورت 
- گردن 
- پشت 
- بازوها 
- شکم 
- پهلو 
- رانها 
- زانو 
- باسن 
- ساق 

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی، فیلرها و انجام اسمارت لیپو MPX در صورت که به آن اسمارت لیفت (Smart lift) گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت که باعث صدمه به بافت و ایجاد اسکارهای (جای زخم) بدشکل روی صورت می شد خودداری کرد و به جای آن یا برشی نداد یا با کمترین برش به جوانسازی صورت کمک کرد. در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شکل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی که ابتدا در هر ناحیه از صورت که تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای که نرمال و طبیعی باشد پر می کنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار کوچکتر از قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در گردن
اکنون اسمارت لایپو MPX در کنار روشهای دیگر مانند بوتاکس، فیلرها (جوویدرم) هیدراتانها، ترکیبات آبرسان ( (مزولیس پلاس و رستیلن وایتال ) کمک شایانی به جوانسازی صورت کرده است به شکلی که در بسیاری از بیماران نیاز به عمل لیفت را مرتفع کرده و مانع از ایجاد اسکارهای بدشکل روی صورت و گردن بیمار می شود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در بازو

برای افرادی که سایز بازوی بزرگ و نامتناسب با بدن خود دارند استفاده از MPX که برخلاف لیپوساکشن یا لیپولیزهای ضعیف تر باعث افتادگی پوست نمی شود و درمان خارق العاده به شمار می رود.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز با اسمارت لیپو در شکم و پهلو

یکی از شایعترین و مناسب ترین محل ها برای انجام لیزر لیپولیز با اسمارت لایپو MPX است. عملاً اگر بیمار افتادگی پوست قابل توجه نداشته باشد و ضخامت چربی زیر پوستش بالای 3 سانتی متر باشد می توان به کمک اسمارت لایپو MPX باعث بهبود قابل توجه ظاهر شکم و پهلو شد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ران ها

در کشور ما وجود تجمع موضعی در قسمت خارج رانها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که حتی در خانمهای لاغر اندام هم وجود دارد گذشته از ایجاد ظاهری نامتناسب سبب می شود که چنین افرادی به علت تفاوت سایز کمر و رانها در هر شلواری نیاز به تنگ کردن کمر پیدا کنند. لیپولیز لیزری با اسمارت لایپو MPX به راحتی و تحت بی حسی موضعی قادر است که این ناحیه را با نتایج فوق العاده درمان کند.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در زانو

قسمت داخل زانوها محل تجمع موضعی چربی در بسیاری از خانمها است که به راحتی و ظرف مدت کوتاهی با بی حسی موضعی می توان آن را به شکل بسیار موثر با اسمارت لایپو MPX درمان کرد.

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در ساق پا

باید توجه داشته باشید که هر چند ساق پا از نواحی قدیمی کاربرد لیپوساکشن است اما به علت احتمال قابل توجه عوارض در آن به طور معمول لیپولیز لیزری در آن به طور شایع توصیه نمی شود.

آیا لیپولیز لیزری برگشت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر. اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید، بازگشتی هم وجود ندارد. البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.

آیا نوع دستگاه لیزر در نتیجه لیپولیز لیزری مهم است؟

بدون شک زیرا آنچه که مهم است دادن انرژی و حرارت کافی به بافت بدون ترس از صدمه حرارتی به پوست است به جز MPX در سایر دستگاه ها جراح از ترس صدمه به پوست چون لیزر لیپولیز کور و بدون کنترل انجام می شود مجبور است که انرژی کمی به بافت بدهد و این خود در نتیجه لیزر لیپولیز موثر است درست مثل آنکه در لیزر مو از ترس سوختگی درجه حرارت را کمتر از مقدار مورد نیاز بگیریم. به همین دلیل اکثر مطالعات نشان داده اند لیپولیز لیزری موجب سفتی پوست می شود به وسیله اسمارت لایپو MPX انجام شده اند.

فیبر نوری لیزر

نور راهنمای لیزر که از پشت پوست جهت تعیین دقیق محل لیزر استفاده می شود. 

آیا انجام لیزر لیپولیز مانع از حاملگی نمی شود و برای آن ضرری ندارد؟ 
خیر به هیچ وجه. 

در مشاوره قبل از انجام لیپولیز لیزری چه کارهایی انجام می شود؟

ابتدا بررسی می شود که آیا شما مورد مناسبی برای عمل لیزر لیپولیز هستید یا خیر. یعنی BMI (شاخص جرم بدن ) شما چک می شود که بهتر است زیر 30 باشد و دچار عدم تناسب اندام باشید. سپس معاینات کلی و توضیحات و آزمایشات و مشاوره های مختلف صورت می گیرد. در ضمن عکس بیمارانی که اجازه داده اند را نیز می بینید. با بیمارانی که خود تحت این عمل قرار گرفته اند می توانید صحبت کنید.

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد