جراحی زیبایی

میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3/5 از 5 (از 2404 رای)

هر آن چه که باید از جراحی زیبایی یا پلاستیک بدانید

با پیشرفت روزافزون علم پزشکی، تصمیم به جراحی زیبایی یا پلاستیک نیز توانسته است در میان اقشار مختلفی از مردم اهمیت زیادی پیدا کند. کمااینکه امروزه افراد زیادی را می بینیم، که این گونه جراحی با توجه به خطراتی که دارد برای آن ها به یک دغدغه بسیار مهم تبدیل شده است.
حال با توجه به اهمیت این موضوع، در این بخش تصمیم داریم هر آن چیزی که درباره جراحی زیبایی یا پلاستیک باید بدانید را به شما بگوییم.  

جراحی پلاستیک چیست؟ 

جراحی زیبایی یا همان پلاستیک یکی از انواع جراحی هایی به شمار می رود که دارای سابقه ی دیرین است و این تاریخچه به اوایل قرن نوزدهم میلادی زمانی که جراحان آمریکایی در طول جنگ جهانی اول عمل هایی همچون پیوند پوست، ترمیم جراحات و ... را بر روی سربازان هموطن خود انجام می دادند.

پس مفهومی که از جراحی پلاستیک می توان به دست آورد این است که به روشی گفته می شود، جهت ترمیم و زیباسازی عضوی از بدن.

تفاوت جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک چیست؟

در این قسمت باید بگوییم که جراحی زیبایی با جراحی پلاستیک متفاوت می باشد؛ جراحی زیبایی یک رشته منحصر به فرد پزشکی است که باعث تقویت ظاهر فرد مراجعه کننده می شود و در تمام نواحی سر، گردن و بدن قابل انجام بوده و جراحی زیبایی کاملا انتخابی است.
اما جراحی پلاستیک، یکی از تخصص های پزشکی بوده و برای رفع و بازسازی نقایصی که در هر قسمت بدن می باشد، انجام می شود؛ این نقایص می توانند همان اختلالاتی باشند که در هنگام تولد، سوختگی و یا هر نوع مشکل دیگری به وجود آمده باشد.
جراحی پلاستیک برای اصلاح نواحی ناکارآمد بدن در نظر گرفته شده است و از نظر طبیعت سازنده است.

اما با وجود این تفاوت چرا به جراحی زیبایی، پلاستیک نیز می گویند؟

ممکن است هنگامی که شما کلمه پلاستیک را می شنوید یا می خوانید به یاد ماده پلاستیکی بیفتید که در اسباب بازی ها،صندلی ها و ... از آن استفاده می شود اما این اصطلاح از زبان لاتین با نام platicus که معنای شکل دادن یا قالب کردن است، می آید و در اصل هنگامی که شما تصمیم به جراحی زیبایی می گیرید، می خواهید شکلی را به آن قسمت از اعضای بدنتان بدهید که برایتان خوشایندتر باشد.

بوتاکس یکی از موارد عمل زیبایی می باشد.

تقسیم بندی عمل های زیبایی

جراحی زیبایی شامل مواردی است که در زیر به آن ها اشاره شده است

 • جراحی بینی
 • برجسته سازی گونه ها
 • درون کاشت سینه
 • جراحی زیبایی گوش
 • جراحی مونث سازی چهره
 • جراحی زیبایی سینه
 • برجسته سازی لب ها
 • افزایش قد
 • رفع افتادگی پلک ها

به طور دقیق تر و کلی می توان جراحی زیبایی و یا جراحی پلاستیک و لیزر را می توان به هریک از شاخه های زیر تقسیم کرد:

 1. زیبایی صورت ( زیبایی لب، زیبایی خطوط روی صورت، تزریق چربی، چین و چروک و افتادگی صورت،تزریق پلاکت PRP، زیبایی خطوط صورت، لیفت پیشانی و ابرو، لیفت صورت و گردن، بوتاکس، فیلرها یا پرکننده ها و ژل ها)
 2. زیبایی شکم، پهلو و پشت ( لیپولیزر توسط MPX، کوچک کردن شکم (جراحی پلاستیک شکم)، لیپوابدومینوپلاستی  و لیزرلیپواسکالچر با اسمارت لیپو MPX ، پیکرتراشی)
 3. زیبایی گردن و غبغب ( درمان غبغب و گردن با عمل، درمان غبغب و گردن با لیپولیز لیزری، درمان غبغب و گردن با بوتاکس و فیلرها)
 4. زیبایی باز و ران ( لیپولیز لیزری ران، لیپولیزلیزری بازوها، عمل جراحی بازو (براکیوپلاستی)، عمل جراحی زیبایی ران ها یا همان لیفت ران )
 5. زیبایی سینه (درون کاشت سینه، لیفت سینه، عمل پروتز سینه )

دلایل تصمیم مردم برای انجام عمل زیبایی چست؟

این که چرا افراد تصمیم به عمل های زیبایی و پلاستیک می گیرند می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد برای مثال طبق تحقیقاتی که در کشور های اروپایی و آمریکا انجام گرفت 20 درصد از افرادی که به دنبال این گونه جراحی ها هستند برای رفع وسواس و اضطرابشان است.
همچنین در این تحقیق نیز آمده است که 70 درصد عمل زیبایی حاصل از خصوصیت خودشیفتگی که در افراد وجود دارد، انجام می شود و تنها 10 درصد از مردم به دنبال ترمیم جراحات و ترمیم حالات غیرطبیعی که در اعضای بدنشان وجود دارد، هستند.

دلایل جراحی پلاستیک

تاثیر عمل زیبایی بر اعتماد به نفس افراد

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که با ترمیم و بهبود ظاهرشان، اعتماد به نفس بیشتری بدست می آورند و به همین دلیل این موضوع نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش میزان عمل های زیبایی می باشد.
اما توجه داشته باشید که همیشه عمل زیبایی منجرو به افزایش اعتماد به نفس نمی شود زیرا اعتماد به نفس نتیجه احساس خوب دیگران از شخصیت، هوش و جذابیت ظاهری شما است. و جراحی زیبایی تنها سبب می شود که فقط به آن ظاهری که دوست دارید برسید و در پارامترهای دیگری که ذکر شد هیچگونه تاثیری ندارد.
همچنین یکی از ویژگی هایی که عمل زیبایی دارد این است که می تواند موجب اعتیاد بانوان شود تا بیشتر خودشان را به زیر تیغ جراحان بسپارند و این بدان معنا است که یک فرد تنها راه ارزش بخشیدن به شخصیت خود را، ظاهر زیبا در خود می داند.

ریکاوری بعد از جراحی پلاستیک

بسیاری از عمل هایی که صورت می گیرد احتیاجی به اقامت طولانی در بیمارستان ندارند که در اصطلاح به آن ها عمل سرپایی می گویند، با این وجود سایر جراحی های زیبایی که انجام می شوند نیازمند استراحت 2 تا 3 روزه در بیمارستان هستند.
و قبل از ترخیص از بیمارستان، پزشک متخصص نکاتی مربوط به چگونگی ریکاوری علی الخصوص درباره بخیه های موقتی و دائمی، دارو های قابل مصرف و رژیم غذایی را گوشزد می کند که باید به آن ها توجه زیادی داشته باشید.

ریکاوری بعد از جراحی زیبایی

آمار عمل زیبایی در دنیا 

همنطور که در شروع این مقاله گفتیم باتوجه به اینکه روزانه پیشرفت ها و دستاوردهای  زیادی در علم پزشکی ایجاد می شود طبیعتا به همان نسبت نیز تعداد زیادی از مردم به دنبال رفع اشکالات موجود در اعضای بدن خود می روند.
اما آمار به دست رسیده از مردم کشورهایی که بیشتر به دنبال جراحی پلاستیک هستند به شکل زیر می باشد :

 1. آمریکا ( بیش از 4میلیون جراحی زیبایی )
 2. برزیل ( بیش از 2 میلیون جراحی زیبایی )
 3. ژاپن   (بیش از 1 میلیون جراحی زیبایی )
 4. کره جنوبی  (980 هزار جراحی زیبایی )
 5. مکزیک  (700 هزار جراحی زیبایی)
 6. آلمان ( 500 هزار جراحی زیبایی )
 7. فرانسه (400 هزار جراحی زیبایی )
 8. کلمبیا (300 هزار جراحی زیبایی )

در این میان محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی در کشورهای مختلف شامل موارد زیر هستند:

 1. جراحی پلک
 2. جراحی لیپوساکشن
 3. جراحی افزایش حجم
 4. جراحی پیوند چربی
 5. جراحی بینی 

بیشترین عمل زیبایی که بدون جراحی انجام می گیرد :

 1. بوتاکس
 2. تزریق چربی
 3. لیزر مو

در این رده بندی اعلام شده کشور ایران با حضور در رتبه بیستم در میان سی کشور اول قرار دارد و بیشترین عمل های زیبایی شامل جراحی بینی، لیپوساکشن و تزریق است. 

مواردی که قبل از جراحی زیبایی یا پلاستیک باید به آنها توجه شوند، چیست؟

 • قبل از اینکه بخواهید جراحی زیبایی و یا جراحی پلاستیک انجام دهید، باید به پزشک متخصص و مربوط به همان جراحی مراجعه کنید؛ مثالی که می توانیم بزنیم این است: 

جراحی بینی هم می تواند توسط پزشک جراح پلاستیک و هم متخصص گوش، حلق و بینی انجام شود؛ اما بهتر است به طور اصولی و دقیق تحقیقات لازم را انجام داده و سپس پزشک مورد نظر را انتخاب کنید تا احتمال بروز عواقب و مشکلات در حین و بعد از عمل به حداقل برسد.

 • حتما باید با پزشک متخصص مشورت کرده تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد و تمام معایب و یا مزایای این کار را با شما در میان بگذارد. همینطور قبل از عمل زیبایی باید توسط پزشک مربوطه علائم سیستم بدن بیمار، حساسیت به داروهای مختلف و ... توسط پزشک مربوطه بررسی شود تا در حین عمل و یا بعد از آن مشکلی به وجود نیاید.

انتخاب جراح و کاندید مناسب برای جراحی زیبایی

بهترین کاندید برای جراحی پلاستیک

برای مشخص کردن کاندید های مناسب برای عمل های زیبایی اولین گام برگزاری جلسات مشاوره برای متخصص و فرد متقاضی می باشد. 
در طی این جلسات پزشک متخصص با بررسی بر روی عواملی گوناگون همچون وضعیت جسمانی و روانی، سن فرد متقاضی، موقعیت اجتماعی و خانوادگی او، به این تشخیص می رسد که می تواند گزینه مناسبی برای عمل زیبایی باشد یا خیر.

انتخاب جراح مناسب برای جراحی زیبایی

قبل از مراجعه به پزشک جراح، از راه های گوناگونی چون اینترنت و مراجعه به سایت پزشک یا کلینیک او، دیدن نمونه کارها در سایت مربوطه و یا حتی از طریق تحقیق کردن و بدست آوردن اطلاعات از بیماران قبلی جراح مورد نظر، به راحتی می توانید از تجربه های پزشک اطلاعات به دست آورده و با اطمینان به پزشک متخصص جراحی خود را انجام دهید.


نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد