جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی بینی است و امروزه هم در سراسر جهان هم بین مردان و هم زنان متقاضی برای این عمل زیاد است. چرا که بینی یکی از برجسته ترین و مهم ترین عناصر صورت است. ظاهر بینی شما مستقیما تاثیر زیادی در چهره و زیبایی شما دارد. بعلاوه بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا دارد.
تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری بینی و یا کجی شکل ظاهری آن شود. عمل جراحی زیبایی بینی را اصطلاحا رینوپلاستی و تصحیح انحراف تیغه بینی را سپتو پلاستی می گویند. این دو عمل معمولا به صورت توام انجام می گیرند. 
جراحی زیبایی بینی می تواند به دو روش باز و بسته باشد. تنها مزیت روش جراحی بسته بینی عدم وجود برش در پره وسط بینی است ولی دقت و نتیجه عمل جراحی بینی با روش باز بیشتر است و در تصحیح انحراف بینی روش جراحی بینی باز از کارآیی کافی برخوردار است. از طرف دیگر بر اساس نوع انحراف و مشکل بینی، جراحی دو نوع است: جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی که بر حسب اینکه اشکال بینی بیشتر فرم استخوانی آن است یا ناحیه گوشتی آن، با یکدیگر تا حدودی فرق می کنند که البته اگر به جزئیات این دو علاقه مند هستید می توانید در مورد تفاوت جراحی بینی گوشتی با استخوانی مطالعه کنید.
به دلیل منحصر بفرد بودن ساختمان و ظاهر بینی هر فرد، درجراحی بینی بیش از هر عمل زیبایی دیگر باید خصوصیات فردی بینی شما و تناسب آن با سایر عناصر صورت مد نظر باشد. در طراحی عمل جراحی بینی شما همواره سعی بر اینست که خصوصیات مثبت بینی شما حفظ شده و تنها مواردی که دچار عیب هستند اصلاح گردند. در بالای این صفحه می توانید نمونه ای از عکس جراحی بینی فردی که عمل کرده ولی هنوز برچسب های پانسمان بر روی بینی اش هست را مشاهده کنید.
باید توجه داشت که مهمترین عامل در حصول نتیجه جراحی بینی، شکل اولیه بینی و کیفیت پوست آن است.
و با بی حسی موضعی قابل انجام است و اصطلاحا به آن روتوش بینی می گویند.
هیچ عمل جراحی بینی صد در صد رز و بدون عیب نخواهد بود. اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی، توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد. در غیر این صورت بهتر است از انجام عمل جراحی بینی صرف نظر کنید.

سن عمل :

در بچه ها محدوديت هاي مشخصي وجود دارد كه مانع از جراحي بيني قبل ازبلوغ كامل مي شود اغلب دختران درپايان 16سالگي وپسرها در پايان 18 سالگي به بلوغ كامل رسيده اند ومي توانند تحت عمل جراحی بینی قرار گيرند. اصلاح عيوب بيني دراین سن باعث مي شود اعتمادبه نفس نوجوان در يك زمان طلايي از زندگي وي بيشتر شود و نبايد فراموش كنيم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش را پايه ريزي خواهد كرد. از طرف ديگر امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان جراحی بینی افراد بالاي 40 سال هستند. بسياري از آنها اظهار مي كنند كه در زندگيشان از شكل بيني خودشان رضايت نداشته اند و درنهايت براي جراحی بینی مراجعه كرده اند. چنانچه وضعيت عمومي وسلامتي فرد خوب باشد هيچ وقت براي جراحی بینی دير نيست. دراين موارد معمولا جراحی بینی همراه با سايراعمال زيبايي صورت مثل كشيدن پوست صورت و .. به طور همزمان انجام مي گيرد. از طرف دیگر برخلاف دوران قدیم امروزه جراحی بینی مردان بسیار رواج یافته بطوری که برخی از جراحان بینی، بیشتر مراجعین شان را مردان (بخصوص جوانان) تشکیل می دهند.
در ویزیت اولیه شما تمام موارد لازم در مورد جراحی بینی توضیح داده می شود و در صورت تمایل به انجام عمل جراحی بینی ، برای شما در خواست فوتوگرافی می شود که در واقع عکس های مورد نیاز جهت طراحی عمل شماست.

نکات لازم قبل از عمل جراحی بینی

حداقل ده روز قبل از عمل جراحی بینی از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه (ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید و ...) خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.
استعمال دخانیات به مدت 4 هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خون رسانی به بافتهای عمل شده را مختل می نماید.
به مدت 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.
لباس شما در هنگام مراجعه به کلینیک باید از نوعی باشد که مجبور نباشید از سر به تن کنید.

نکات مهم در مورد عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی با هردوروش بی هوشی عمومی و موضعی قابل اجراست.
با استفاده از متدهای جدید جراحی بینی حداکثر عناصر بینی حفظ شده و احتمال بروز بدشکلی و سایر عوارض به حداقل خواهد رسید
در انتهای عمل جراحی بینی ازپانسمان چرب در داخل سوراخهای بینی استفاده خواهد شد که ظرف 3-2 روز خارج می شوند.
در انتهای عمل جراحی بینی روی بینی آتل گچی یا پلاستیکی گذاشته شده که ظرف 10-7 روز برداشته می شود.
شما بعد از ظهر همان روز جراحی بینی مرخص خواهید شد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین نسخه می شود.
در هر زمان می توانید با پزشک خود تماس بگیرید.
رژیم غذایی پس از جراحی بینی در ابتدا به صورت مایعات و از روز بعد معمولی می شود. به مدت 2 هفته از مصرف خوردنی هایی که مستلزم حرکت زیاد لبها باشد (مثل سیب )پرهیز نمائید. 
سر شما در زمان استراحت پس از جراحی بینی باید کمی بالا تر از بدن بدن باشد.
کمپرس سرد (کیسه حاوی یخ) روی چشمها به مدت 48 ساعت پس از جراحی بینی باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف 72 ساعت به حداکثر می رسد.
ترشح از بینی تا 72 ساعت پس از جراحی بینی طبیعی است و در صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.
گچ بعد از 10-7 روزپس از جراحی بینی برداشته می شود. در طی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید.
شل شدن چسبها در طی 5 روز اول طبیعی است.
داخل بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی تمیز کنید.
کبودی بعد از عمل جراحی بینی طبیعی بوده وظرف 2 هفته از بین می رود.
بعد از بر داشتن گچ تغییرات عمده مشهود است ولی تغییرات تدریجی در طی 12-6 ماه پس از جراحی بینی کامل می شود.
بعد از برداشتن گچ تا 3 هفته حق استفاده از عینک را ندارید و از آن پس به مدت 3 هفته باید با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید .
تا سه هفته پس از جراحی بینی از فین کردن از طریق بینی باید اجتناب شود و در صورت بروز عطسه باید با دهان باز باشد.
از فعالیت و ورزشهای سنگین مانند ائروبیک، وزنه برداری، خم شدن طولانی مدت برای 3 بعد از جراحی بینی هفته پرهیز شود.
ورزشهای تماسی مانند کشتی، فوتبال، رزمی و غیره تا 3 ماه ممنوع است.
بخیه های خارجی در روز پنجم پس از جراحی بینی کشیده شده و بخیه های داخلی خودبخود جذب می شوند.
پوست بینی شما بعد از جراحی بینی نسبت به نور خورشید حساس است، بنابراین تا 8 هفته در معرض آفتاب طولانی مدت قرار نگیرید یا از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمائید.
حس نوک بینی شما بعد از جراحی بینی کاهش یافته ولی در ظرف چندین هفته به حالت طبیعی برمی گردد.

مقالات مرتبط با کلینیک رز |جراحی بینی

جراحی بینی(رینوپلاستی)

جراحی بینی(رینوپلاستی)

جراحی بینی(رینوپلاستی)

(Rihnoplasty) یک روش جراحی است که از آن می‌توان جهت کوتاه یا بلند کردن طول بینی، تغییر شکل آن، کوچک کردن سوراخ‌ها و یا بالا بردن نوک بینی استفاده کرد.
هنگام برنامه‌ریزی جهت عمل رینوپلاستی، جراح شرایط فرد و ویژگی‌های بینی و پوست روی آن را بررسی کرده و مواردی که فرد مایل به تغییر آن است را در نظر می‌گیرد. قسمت بالایی بینی، استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف و یا هر دوی آن‌ها را اصلاح کند.

چه زمانی نیاز به انجام رینوپلاستی است؟

جراحی رینوپلاستی می‌تواند موجب تغییر در موارد زیر شود:
1-اندازه بینی به طوری که با دیگر اجزای صورت متناسب باشد.
2-پهنای بینی در قسمت پل.
3-مشخصات بینی با برآمدگی یا فرورفتگی قابل مشاهده بر روی پل بینی.
4-نوک بینی در صورت بزرگی، افتادگی یا در حالتی که بیش از حد سر بالا باشد.
5-سوراخ‌های بینی در صورت بزرگی یا سر بالا بودن.
6-زاویۀ بین بینی و لب بالایی.

همچنین رینوپلاستی می‌تواند مشکلات پیش آمده پس از آسیب و تروما، نقص مادرزادی و یا برخی اختلالات تنفسی را بهبود بخشد.

مشکلات احتمالی

-رینوپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگری می‌تواند مشکلاتی همچون خونریزی، عفونت، درد و یا ورم بینی داشته باشد.

قبل از عمل

پیش از برنامه‌ریزی برای رینوپلاستی باید با جراح خود در مورد عوامل مهمی که تعیین می‌کند آیا رینوپلاستی برای شما درست عمل خواهد کرد، مشورت کنید.
-سابقه پزشکی
-آزمایش فیزیکی
پیش از رینوپلاستی ممکن است نیاز باشد که:
-از مصرف داروهای خاص خودداری کنید
-سیگار نکشید

حین عمل

در رینوپلاستی بسته به میزان پیچیدگی جراحی و ترجیحات جراح، نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی است.

-بیهوشی موضعی
-بیهوشی عمومی
برای تغییرات کوچک در جراحی‌های اصلاحی بینی، جراح ممکن است با برداشتن غضروف از بخش‌های عمیق‌تر داخل بینی و یا از گوش عمل را انجام دهد اما برای ایجاد تغییرات بزرگتر، جراح می‌تواند از ایمپلنت یا پیوند استخوان استفاده کند. پیوند استخوان عملی است که در آن استخوان پیوندی به منظور بهبود ساختار استخوانی، به استخوان میزبان پیوند داده می‌شود.
پس از اینکه جراح استخوان و غضروف را تغییر شکل داد، پوست و بافت جدا شده مجدداً بر روی ساختار بینی قرار می‌گیرند. زمانی که بینی در حال بهبود است از یک آتل (Splint) خارجی برای حمایت شکل جدید آن استفاده می‌شود. به منظور فراهم کردن حمایت بیشتر، گاهی ممکن است از گاز یا پنبه در داخل بینی (Nasal Packing) استفاده شود.

بعد از عمل

پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.

به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:
-از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
-شنا نکنید.
-فین نکنید.
-از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.
-از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.
-به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.
-لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.

علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.
تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

نتایج

تغییرات بسیار ناچیز در ساختار بینی (در حد میلیمتر) می‌تواند یک تغییر بزرگ به نظر آید. در صورت انجام عمل توسط یک جراح با تجربه معمولاً هم جراح و هم بیمار از نتیجه عمل راضی خواهند بود اما گاهی ممکن است تغییرات کوچک کافی نباشد و پس از مشاوره با پزشک به این نتیجه برسید که عمل جراحی دوم برای تغییرات بیشتر انجام شود. برای انجام عمل جراحی دوم باید حداقل یک سال صبر کنید چرا که در این مدت بینی شما تغییر خواهد کرد.

ادامه مطلب
جراحی انواع بینی

جراحی انواع بینی

افراد زیادی به دلیل وجود نقص در ظاهر بینی، کسب اعتماد به نفس بیشتر، تغییر ظاهری و جلب رضایت دوستان و خانواده، بهبود روابط فردی و اجتماعی و ... به عمل زیبایی بینی روی می آورند. عمل زیبایی بینی از رایج ترین عمل های زیبایی در ایران است که باید توسط پزشکی متخصص و متبحر انجام گیرد. پزشک متخصص زیبایی و پلاستیک بینی علاوه بر برطرف ساختن عارضه هایی همچون قوز بینی، افتادگی نوک بینی، بزرگی حفره ها و ... با رعایت تناسب اجزای صورت با بینی بهترین نتیجه را رقم می زند. با این حال، نوع بینی بر الگوی عمل پزشک تاثیرگذار است.

در اصطلاح زیبایی ، دو نوع بینی وجود دارد:

بینی گوشتی

بینی استخوانی

از جمله مشخصه های بینی گوشتی پهن بودن بینی، ضخیم و چرب بودن پوست، وجود جوش و ناصافی و ضعیف بودن غضروف است. در این نوع، معمولا نوک بینی دارای اشکال است، شکل آن ناخوشاند بوده و پره های بینی حالت پهن دارد.

در بینی استخوانی پوست بینی نازکتر است چربی کمتری وجود دارد وجوشدار وناصاف نیست . در این نوع بینی غضروف ها بزرگتر بوده و استحکام شان بیشتر است.

با عمل زیبایی به خوبی می توان بینی های گوشتی را اصلاح کرد و در صورت استفاده از تکنیک های جدید نتیجه مطلوب حاصل می گردد و شکل بینی برگشت پیدا نمی کند. هدف پزشک از انجام عمل زیبایی روی بینی های گوشتی اصلاح اشکالات اسکلتی، فرم دادن به بینی و ایجاد تناسب میان بینی و دیگر اجزای صورت است.  بنابراین اندازه بینی بسیار اهمیت دارد و باید متعادل باشد. همان طورکه گفته شد پوست بینی های گوشتی ضخیم  است این ضخامت سبب می گردد پوست قابلیت ارتجاعی کمی داشته باشد، پس در صورتی که اسکلت زیر بینی زیاد کوچک شود پوست به خوبی روی آن نمی خوابد و به آن نمی چسبد. در این حالت امکان برجستگی نوک بینی و جابجایی غضروف ها وجود دارد و نتیجه پهن بودن سر بینی و در مواردی بدون فرم جلوه کردن آن است.

ازاین رو پزشک با تجربه و ماهر با مد نظر قرار دادن عکس العمل پوست های ضخیم و چرب در بینی های گوشتی می تواند به گونه ای عمل کند که به نتیجه ی مطلوب و دلخواه دست یابد.

مدت زمان لازم برای فرم گرفتن بینی گوشتی پس از عمل طولانی و حدودا یکسال است زیرا تورم بعد از عمل در این نوع بینی مدت بیشتری به طول می انجامد. در این حالت پزشک می تواند از تزریق دارو (مثل آمپول‌های کورتیکواستروئیدی) در محل تورم برای سرعت بخشیدن به بهبود تورم بهره بگیرد.

پوست نازک بینی های استخوانی مهارت و ظرافت پزشک را بهتر بازنمایی می کند زیرا  در بینی های استخوانی هدف کاستن از حجم بینی و فرم دادن به آن است و کوچک کردن و متناسب ساختن بینی بیشتر روی اسکلت بینی تمرکزمی یابد و بینی های استخوانی عکس العمل خوبی به اقدامات انجام شده نشان می دهند.

شکل نهایی بینی در افراد با بینی استخوانی در نمای نیمرخ پس از 6 ماه قابل دیدن است و در تمام این مدت  ورم بینی کاهش یافته و بینی کوچک می شود.

به ندرت ممکن است با کسی برخورد کنیم که بینی او فقط گوشتی یا فقط استخوانی باشد و در اغلب یک بینی گوشتی استخوانی وجود دارد و باید تکنیک های مناسب هر دو نوع به کار گرفته شود. با این حال، این مهارت و تخصص پزشک است که با توجه به  نوع بینی علاوه بر حفظ عملکرد بینی آمیزه ای از زیبایی خلق نموده و نتایج چشمگیری را به همراه می آورد.

ادامه مطلب
تفاوت جراحی بینی گوشتی با استخوانی

تفاوت جراحی بینی گوشتی با استخوانی

جراحی بینی های گوشتی راحت تر است یا بینی های استخوانی؟

ساختمان بینی

بینی از پوشش خارجی متشکل از پوست و لایه عضلانی زیر آن، اسکلت بینی (استخوان+غضروف) و پوشش داخلی متشکل از مخاط و پوست تشکیل شده است. پوست به ویژه در قسمت پایین بینی نقش بسزایی در شکل دادن به بینی دارد و هرچه ضخامت آن کمتر و انعطاف پذیری آن بیشتر باشد، پزشک متخصص زیبایی بینی بهتر می تواند به بینی به ویژه نوک آن فرم دهد. بینی های استخوانی پوستی ظریف تر با قابلیت ارتجاعی بیشتری دارند. کیفیت پوست در بینی های گوشتی به ویژه در نوک بینی کمتر از بینی های استخوانی است.

عمل زیبایی بینی به مهارت زیادی نیاز دارد و باید توسط پزشکی متبحر و باتجربه انجام شود. با این که هر چه کیفیت پوست بینی بهتر باشد نتیجه بهتری به دست می آید و کیفیت متفاوت پوست بینی در دو بیمار مختلف تاثیر بسیاری در نتیجه کار پزشک دارد،  اما یک پزشک ماهر با به کار بردن تکنیک های مناسب هر نوع بینی می تواند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند.

بینی استخوانی

زمانی که عمل بینی به دلیل وجود ناهنجاری های غضروفی استخوانی انجام می شود در این صورت کار در بینی های استخوانی راحت تر است زیرا غضروف بیشتری دارند که راحت تر اصلاح می شود، در این حالت پزشک حجم بینی را کاهش داده و فرم مناسبی به آن می دهد.

بینی گوشتی

در بینی های گوشتی لازم است یک پایه غضروف خوب ساخته شود  زیرا همان طور که گفته شد میزان غضروف در این نوع بینی کمتر است. پزشک اغلب بافت غضروفی را از یک قسمت بینی بر می دارد و به قسمت دیگری منتقل می کند. در حقیقت بافت در یک قسمت کاسته شده و در قسمت دیگر افزایش می یابد. گاهی نیز این احتمال وجود دارد که این غضروف به جای تیغه بینی از گوش برداشته شود و در شکل دهی به بینی گوشتی که کار دشواری نیز می باشد مورد استفاده قرار گیرد.

افزودن یا کاستن بافت در بینی گوشتی به خودی خود امکان بازگشت حالت بینی به پیش از عمل را افزایش نمی دهد، اما اگر ساخت پایه غضروف یا تقویت غضروف در بینی گوشتی به درستی انجام نشود پوست روی بینی و بافت نرم زیر آن که حاوی مقداری چربی  و غدد است، به دلیل عدم وجود پایه یا داربست مناسب تغییر شکل می دهد و جمع می گردد و گاهی یک بافت اضافه در این قسمت تشکیل می گردد و سبب بدشکل شدن نوک بینی خواهد شد.

تورم بعد از عمل در بینی های گوشتی نیز مدت بیشتری به طول می انجامد که این امر امکان به وجود آمدن بافت فیبروز را افزایش می دهد. اما در صورتی که پس از عمل به توصیه های پزشک به خوبی عمل شود و ماساژ و چسب زدن در مدت زمان طولانی تر و با دقت بیشتری صورت بگیرد از این مشکل پیشگیری می شود.

عمل زیبایی بینی کاری تخصصی است و به مهارت و دانش بالا نیاز دارد و اگر توسط پزشک ماهر و با تجربه ای انجام گیرد در هر دو نوع بینی نتایج مطلوب و دلخوه به دست می آید. این دانش تجربه و هنر پزشک است که در کنار تکنیک های مناسب هر نوع بینی نتیجه رضایت بخش را برای افراد داوطلب عمل زیبایی بینی به ارمغان می آورد .

ادامه مطلب