جراحی شکم

میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
 |  امتیاز 3 از 5 (از 2410 رای)

جراحی شکم

جراحی زیبایی شکم که به آن آبدومینوپلاستی نیز می گویند، جراحی است که برای از بین بردن و برداشتن چربی های اضافه و انباشته شده در ناحیه شکم و پهلو صورت می گیرد. اکثراً در افرادی این جراحی انجام می شود که افتادگی شکم دارند و سطح بالایی از چربی دارند و یا خانم هایی که پس از زایمان پوست شکم آنها کش آمده و به حالت عادی بازنگشته است. جراحی شکم برای رهایی از این نوع چربی ها بهترین روش به شمار می رود. آبدومینوپلاستی به روشی گفته می شود که پوست اضافه و آویزان شکم را جدا می کنند و چربی های درون شکم را خارج می کنند، به عبارت دیگر می توان گفت که پوست شکم را می کشند و چربی های زیر آن را تخلیه می کنند، با این عمل شکم کاملاً صاف می شود. این جراحی بین 1 الی 5 ساعت و تحت بیهوشی کامل انجام می پذیرد.  در این مطلب به بررسی انواع آبدومینوپلاستی، مزایای جراحی شکم، نحوه مشاوره درباره عمل جراحی و دیگر نکات لازم در این باره می پردازیم. با ما همراه باشید.

جراحی شکم

مشاوره برای جراحی زیبایی شکم

در این مرحله فرد متقاضی بعد از تصمیم نهایی، به فوق تخصص مراجعه می کند و از وی مشاوره می گیرد. در این مشاوره که پس از آزمایشات کامل و بررسی های دقیق پزشک انجام می شود، جراح پلاستیک با متقاضی درمورد صلاحیت و دوره انجام جراحی با وی صحبت می کند. بیمار در این جلسه فرصت این را می یابد تا در مورد هدف و انتظارات خود از این جراحی حرف بزند و نظرات دکتر معالج خود را نیز بشنود. شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است بنابراین نمی توان گفت نیازی به جلسه مشاوره ندارید چرا که یکی از دوستان یا آشنایان شما این جلسه را گذرانده، پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط خاص هر بیمار و توانایی بدنی وی بهترین پیشنهاد و برنامه ریزی را برای جراحی شکم وی ارائه خواهد داد. در این مشاوره به بررسی موارد ذیل می پردازیم:

 • شرح دقیق از وضعیت بیماری و سابقه مصرف هر دارویی و یا سابقه داشتن جراحی در گذشته
 • معاینه دقیق شکم و پوست شکم و بررسی سابقه جراحی قدیمی شکم و جای آن
 • پزشک معالج در مورد خطرات و یا عوارض احتمالی با شما سخن می گوید تا با اطلاع دقیق تصمیم بگیرید
 • اندازه گیری و فوتوگرافی برای ثبت در پرونده بیمار، انجام می شود.
 • گرفتن راهنمایی ها برای استفاده از داروها و عادات غذاخوردن و نوشیدن
 • حداقل یک ماه قبل و بعد از آبدومینوپلاستی از مصرف سیگار باید پرهیز کرد، چرا که کشیدن سیگار روند بهبود زخم را کند می کند.
 • توصیه پزشک این خواهد بود که دوهفته قبل از جراحی از آسپرین و داروهای ضدالتهاب و مکمل های گیاهی مصرف نکنید.

مشاوره پزشکی

انواع گوناگون جراحی شکم

همانطور که بیان کردیم، جراحی شکم یکی از بهترین روش های تخت شدن شکم و رهایی از چربی هاست، حال اینکه سوال پیش می آید که چند روش برای جراحی ابدومینوپلاستی وجود دارد؟ با توجه به اینکه جراحی زیبایی شکم روش های مختلفی دارد، در اولین قدم برای تصمیم نهایی بهتر است بدانیم که چه روشی برای ما بهتر است و کدام متود جراحی نتیجه بهتری برای ما خواهد داشت. نوع جراحی زیبایی متناسب با سن فرد متقاضی، میزان چربی انباشته شده و مقدار افتادگی پوست شکم و پهلو تعیین می شود. انواع روش های جراحی زیبایی شکم عبارتند از:

جراحی آبدومینو پلاستی

این نوع جراحی معمولاً برای افرادی است که میزان بسیار زیادی افتادگی شکم و همچنین پوست شل دارند. در روش ابدومینوپلاستی پوست فرد از ناف تا زیر شکم (محل حدودی برش سزارین) کاملاً برداشته می شود. این روش همانطور که گفته شد، برش و بخیه دارد و یک روش بسیار کلی و عمده برای از بین بردن و برداشتن چربی های جمع شده و آویزان به شمار می رود. 

جراحی آبدومینو پلاستی

جراحی لاغری لیپولیز

روشی که امروزه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، جراحی لیپولیز می باشد. این روش کاملاً تهاجمی است و باعث تخریب سلول های چربی در بدن می شود. در این روش پس از بی حسی در منطقه ای که لیزر باید زده شود، پزشک سوراخی روی پوست ایجاد می کند که از داخل آن یک میکروکانولا (وسیله ای شبیه سوزن که از آن می توان اشعه به بیرون زد) به قطر 1 الی 2 میلی متر به داخل چربی ها می فرستد و با حرکات رفت و برگشت بسیار ملایم و آهسته لیزر به سلول های چربی وارد می شود. اشعه لیزر باعث تخریب و از هم گسیختن سلول های چربی شده و کم کم آنها را از حالت توده ای خارج می کند. تخلیه چربی های پاره شده به دو روش انجام می گیرد. یکی از روش فرآیند های طبیعی متابولیسم بدن، و دیگری پس از اتمام کار استخراج چربی ها به وسیله ساکشن.

جراحی لیپولیز

جراحی زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک به دلیل ساده تر بودن و داشتن عوارض احتمالی کمتر، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. در روش لیپوماتیک زیبایی و لاغری که تنها با یک میله فلزی انجام می گیرد، می توان چربی های خارج شده را برای اندام های دیگر نیز استفاده کرد. از بین بردن چربی های شکم و پهلو بسیار سخت است و یکی از بهترین روش های ممکن این است که از لیپوماتیک با کمترین دوره نقاهت و عوارض احتمالی استفاده کرد و به اندام ایده آل رسید.

جراحی لیپوماتیک

جراحی ترکیبی

همانطور که از نام این روش پیداست، می توان بر اساس شرایط کلی بدن فرد متقاضی و خواسته و هدف وی از جراحی زیبایی لاغری، از چند روش برای تخلیه چربی ها استفاده کرد. استفاده از چند روش در برخی افراد به دلیل این است که فرم و شرایط بدنی آنها به گونه ایست که تنها با یک روش جواب نمی گیرند و چنانچه به یک روش برای وی کاری انجام شود، نیاز به جراحی های ثانویه و ترمیمی خواهد بود.

افراد و کاندیداهای مناسب برای جراحی زیبایی شکم

پاسخ به این سوال که چه افرادی مناسب برای جراحی شکم هستند، بسیار ساده است! افرادی که شکم های افتاده و پوستی آویزان و شکم بسیار بزرگی دارند، بهترین کاندیدا برای جراحی شکم می باشند، ولیکن این تنها ظاهر قضیه می باشد و برای جراحان پلاستیک و متخصصان زوایای دیگری دارد! افرادی که برای جراحی زیبایی شکم مناسب هستند عبارتند از:

 1. افرادی که از لحاظ فیزیکی سالم هستند و هیچگونه بیماری فعال ندارند.
 2. افراد چاقی که حداقل 6ماه وزن آنها ثابت بوده است
 3. افرادی که پس از زایمان های متعدد و یا پس از سالها چاقی و داشتن چربی های زیاد، شکمی افتاده و آویزان و پوستی شل دارند.

کاندیدای مناسب جراحی شکم

جراحی شکم برای چه افرادی ممنوع است

افراد چاق و دارای چربی های انباشته شده و آویزان، همواره به دنبال کوچک شدن شکم خود و شکمی تخت و صاف هستند و امروزه با پیشرت علم و تکنولوژی شرایطی فراهم شده است که می توانند به خواسته خود برسند. در این بین برخی از افراد هستند که خواهان لاغری هستند ولیکن شرایط آنها از نظر متخصص زیبایی برای جراحی شکم مناسب نیست.
در این قسمت برخی از این افراد را نام می بریم تا چنانچه شما نیز این شرایط را داشتید، بدانید که توانایی انجام جراحی زیبایی را ندارید.

 1. خانم هایی که احتمال بارداری در آینده را داشته باشند.
 2. افراد چاق با وزن بسیار زیاد.
 3. کسانی که پوستشان حساس و کولاژن ساز است و با جای بخیه مشکل خواهند داشت.
 4. افرادی که بیماری هایی دارند که جراحی شکم سلامتی آنان را به خطر خواهد انداخت

ممنوعیت در جراحی شکم

نکات مهم قبل از عمل زیبایی شکم

همانند جراحی های زیبایی دیگر، عمل زیبایی شکم نیز اقداماتی نیاز دارد که پیش از عمل آنها را انجام داد تا نتیجه ای بهتر بتوان گرفت. توصیه ای که متخصص زیبایی به فرد متقاضی برای قبل از جراحی زیبایی را می بایست رعایت کرد تا بتوانیم در روند بهبود تسریع ایجاد کرده و از نتیجه جراحی راضی بود. با داشتن اطلاع کافی از این شرایط می توانید به روند جراحی خود نهایت کمک را بکنید. مهرمترین نکات قبل از جراحی زیبایی شکم را در ذیل برایتان نام می بریم:

 • انجام تمام آزمایشات لازم که متخصص تجویز می کند
 • مصرف روزانه مولتی ویتامین و داروهایی همانند ویتامین
 • استفاده نکردن از سیگار حداقل 2 هفته قبل و بعد از جراحی شکم
 • اجتناب از مصرف رقیق کننده های خون و داروهایی همانند دیکلوفناک، بروفن، اندومتاسین و ... حداقل 10 روز قبل از جراحی شکم
 • اجتناب از مصرف اسیدهای چرب همانند امگا3 و چای سبز

نکات قبل از جراحی شکم

مراقبت های بعد از عمل جراحی شکم

قبل از انجام جراحی نیاز به انجام کارهایی است که جریان عمل را سبک تر کند، ولیکن از آن خیلی مهمتر بعد از انجام جراحی شکم است که می بایست یک سری نکات را رعایت کرده تا دچار مشکل نشوید. این مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم برای تثبیت و بهبود سریع بیمار توصیه می شود. چند مورد از مهمترین نکات بعد از عمل که لزوماً باید بیمار انجام دهد عبارتند از:

 • سعی کنید هرچه سریع تر اقدام به راه رفتن کنید، چرا که از تورم می کاهد و احتمال تشکیل لخته در پاها را کاهش می دهد.
 • بهتر است در هفته اول پس از جراحی به صورت خمیده راه بروید تا میزان درد و ناراحتی شما کمتر شود.
 • متخصصان توصیه می کنند که چند روز ابتدایی حداقل روزی 3 مرتبه راه بروید تا خطر ایجاد لخته خون، کاهش پیدا کند.
 • مادامی که از داروهای مسکن و آرام بخش استفاده می کنید از رانندگی پرهیز کنید.
 • احتمال خونریزی تا 2 هفته پس از جراحی وجود دارد، بنابراین از فعالیت هایی که گردش خون را بالا می برند و یا داروهایی که اختلال در انعقاد خون ایجاد می کنند پرهیز کنید.
 • شکم بند و گن در تمام مدت شبانه روز برای حداقل 2 ماه باید استفاده شود.
 • آب بسیار زیاد بنوشید و سیگار نکشید.
 • ورزش های سنگین انجام ندهید و اجسام سنگین بلند نکنید.

مراقبت بعد از جراحی شکم

مزایای عمل جراحی زیبایی شکم

تعداد بسیار زیادی از مردم برای رفع چاقی و به منظور زیبایی بیشتر به جراحی لاغری شکم روی می آورند، این جراحی اکثراً در زنان دیده می شود. در این نوع جراحی، شکمی که آویزان و دارای مقدار بسیار زیادی چربی است، تخت و صاف شده و حالت بسیار ایده آلی پیدا می کند. عمل جراحی لاغری شکم مزایایی دارد که علاوه بر زیبایی بخشیدن به ظاهر بیماران، می تواند در سیستم های درونی آنها نیز تاثیر مثبت بگذارد و در کل باعث بهبود متابولیسم درونی بدن بیمار می شود. از مهمترین مزایای عمل زیبایی شکم می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 1. وزن کم شده راحت تر قابل نگهداری است.
 2. شرایط و وضعیت ستون فقرات را بهبود می بخشد.
 3. کاهش بی اختیاری ادراد
 4. فتق را برطرف می کند.
 5. قدرت بدنی برای تحمل ورزش افزایش پیدا می کند.

مزایای جراحی شکم

معایب جراحی شکم

جراحی های زیبایی به منظور بر طرف نمودن ایرادات ظاهری و به تبع آن بسیاری از مشکلات درونی بدن انجام می شود. جراحی زیبایی شکم نیز تنها برای رفع ایرادات ظاهری و داشتن شکمی تخت و صاف می باشد و حتی بسیاری از مشکلات درون بدن بیمار را که به دلیل افزایش وزن به وجود آمده را برطرف می کند. بنابراین می توان گفت که جراحی های زیبایی همانند عمل زیبایی شکم معایبی ندارد. تنها عیبی که می توان بیان کرد این است که در مواقعی که بیمار به درستی نکات را رعایت نکند و پس از جراحی فکر کند که دیگر لاغر شده و برگشت پذیر نیست و پرخوری کند، 2 الی 3 برابر قبل اضافه وزن پیدا می کند.

معایب جراحی شکم

عوارض عمل جراحی زیبایی شکم

هر عمل جراحی دارای یک سری عوارضی است که احتمال بروز آن داده می شود و این به این معناست که ممکن است پیش بیاید و ممکن است بروز پیدا نکند. در ابتدای مطلب بازگو کردیم که در جلسه مشاوره با جراح پلاستیک پس از بررسی های دقیق روی بیمار، عوارض احتمالی را برای وی نام می برد تا پس از جراحی اگر یکی از آنها پیش آمد نگرانی خاصی پیش نیاید. بسته به مقدار چربی و سنگین بودن جراحی زیبایی شکم، درصد احتمال بروز عوارض نیز بیشتر می شود. از برجسته ترین عوارض احتمالی عمل شکم می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • احساس درد چند هفته الی 2و3 ماه بعد از عمل
 • احساس خستگی و ضعف عمومی
 • محل برش (اسکار) و بخیه روی پوست
 • خونریزی و یا هماتوم (تجمع خون)
 • عفونت
 • تجمع مایع
 • لخته شدن خون
 • ایجاد لخته و آمبولی
 • ترمیم نادرست و باز ماندن زخم
 • بی حسی و حالت سوزن زدگی پایین ناف
 • سیاه شدگی پوست (نکروز)
 • عدم تقارن در دو طرف شکم

تمامی این عوارض احتمالی بوده و می توان با رعایت تمامی نکاتی که پزشک معالج به بیمار می گوید، از آنها جلوگیری کرد، با این وجود چنانچه عوارض بالا برای بیمار اتفاق بیافتد، با پیگیری به هنگام و زود به راحتی قابل درمان هستند، ولیکن اگر پشت گوش بیاندازید ممکن است کار شما به بستری شدن و جراحی مجدد کشیده شود.

عوارض جراحی شکم


نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد
User
نظر شما

سلام خسته نباشین ببخشید جراحی شکم و پهلو بعدا برای اینکه بخوایم باردار بشیم ضرر داره یا مثلا ممکنه باعث نازایی بشه

Manager
پاسخ مدیر

با سلام. معمولا جراحی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی برای کسانیکه بعد از زایمان افتادگی شکم پیدا کرده اند یا شکم آنها شل شده است، بیشتر قابل انجام است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با کلینیک هایی که در صفحه "معرفی کلینیک" سایت قرار دارند و مشاوره های لازم را از کلینیک هایی جراحی شکم انجام می دهند دریافت کنید.