کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

امروزه روش های مختلفی جهت کاشت مو بکار می رود که درمراکز کاشت مو پس از مشاوره با پزشک متخصص و موافقت نهایی بیمار صورت می گیرد. در اینجا جهت آشنایی هر چه بیشتر شما، بهترین روش های کاشت موی طبیعی ذکر شده اند:

1-  کاشت مو به روش flap 

در این روش، بخشی از پوست سر که دارای مو است، را از ناحیه به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. البته این روش بدلیل عوارض جانبی از قبیل ایجاد ظاهر نه چندان زیبا وغیرعادی و همچنین عوارض جانبی دیگری از قبیل نکروز و حتی احتمال گذاشتن اسکار، امروزه فقط در موارد خاصی انجام می شود.

2-  کاشت مو به روش  scalp reduction 

در روش اسکالپ ریداکشن یا  روش کاهش پوست سر،  توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی سر کاهش داده شده و در پایان جراح ناحیه مورد نظر را بخیه می زند.

3-  کاشت مو به روش الیاف مصنوعی 

در این روش متخصص کاشت مو، از الیاف مصنوعی مشابه موهای فرد جهت پیوند مو استفاده می کند. البته این روش معایبی نیز دارد که از جمله می توان احتمال عفونت در ناحیه کاشت، ریزش موهای کاشت شده بمرور زمان و همچنین نیاز به ترمیم های مکرر و از طرف دیگر نبودن امکان تغییر رنگ موهای کاشت شده و مدل آنها و بخصوص مسئله هزینه بالای این نوع جراحی است که همه این عوامل سرانجام منجر به منسوخ شدن این روش در بسیاری از کشورها از جمله ایران شده است.

4- کاشت مو به روش punch graft 

در این روش دسته ای از موها  توسط پانچِ از روی سر یا بدن برداشته شده  و در نواحی مورد نظر که دچار ریزش مو شده بودند، کاشته می شود. از معایب این روش نمای نه چندان زیبا و در مواردی غیرطبیعی و عروسکی بود که منجر شد که این روش نیز توسط بسیاری از مراکز کاشت مو کنار گذاشته شود و به  علاقه مندان پیوند مو دیگر توصیه نشود .

5- کاشت مو به روش FUT 

این روش در حال حاضر یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تکنیک های پیوند مو است. به اینصورت که بافت نواری از پشت سر بیمار توسط پزشک کاشت مو برداشته شده و سپس ناحیه برداشت بخیه زده می شود. در مرحله بعد نیز بافت برداشته شده توسط پرسنل کلینیک کاشت مو و زیر میکروسکوپهای مخصوص، به واحدهای مو(FUG) تبدیل می شوند. سپس برشهای خاصی در نواحی مورد نظر ایجاد شده و کاشتFUG ها داخل این برشها صورت می گیرد. امروزه این روش gold standard کاشت موی طبیعی در سطح جهان می باشد. 

6- کاشت مو به روش FIT 

در این تکنیک با استفاده از پانچ های بسیار ظریفی، واحدهای مو(FUG)  ازنواحی سر یا بدن -بنا به تشخیص پزشک و مشورت با خود فرد- برداشته شده و سپس در نواحی مورد نظر سر کاشته می شوند. نکته مهم این است که این موها بدلیل اینکه  FUGهستند، نمای عروسکی و زشتی ایجاد نمی کنند و از طرف دیگر  SCARناشی از برداشت آنها (بر خلاف پانچ) به راحتی ترمیم می شود و هیچ گونه جای نگرانی از این بابت ندارد. البته این روش بیشتر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که به تعداد کمی تار مو نیاز باشد مثلا در پیوند ابرو، مژه و یا قسمت محدودی از ریش و سبیل، و یا در نواحی دیگری از پوست بدن که امکان برداشت بافت از پشت سر بیمار وجود ندارد.

نکته: انتخاب بهترین روش کاشت مو کاملا بستگی به نظر پزشک معالج دارد.

مراقبت های کاشت مو:

پس از انتخاب روش کاشت مو و انجام  آن توسط پزشک، بدلیل حساسیت این عمل باید تا چند روز از مصرف داروهایی كه موجب اختلال در روند انعقاد خون می شوند، خودداری کرد. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام، ویتامینE  و مولتی ویتامینها می باشند.


پس از عمل پیوند مو، پزشکان برای بسیاری از بیماران، جهت كاهش احتمال عفونتها آنتی بیوتیک تجویز می کنند. پس از پایان عمل كاشت مو، سر بدقت پانسمان شده و بیمار می تواند پس از 48 تا 72 ساعت دوش بگیرد و دیگر نیازی به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

همچنین بیمار باید به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب کرده و به مدت 10 هم روز از شنا كردن خودداری كند.

توجه داشته باشید که  كشیدن بخیه ها 10 روز پس از كاشت مو انجام می شود.

خوشبختانه پس از عمل پیوند مو، دیگر نیازی به مصرف داروهای مكمل و تقویت كننده های مو نیست ولی می توان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

عوارض کاشت مو:

بسیاری از کسانی که مایلند کاشت مو بر روی آنها انجام شود، نگران عوارض آن هستند. اما با اطمینان خاطر به شما می گوییم که اگر این عمل در کلینیک ها و مراکز کاشت مو توسط متخصصین با تجربه صورت بگیرد، هیچ عوارضی در بر نخواهد داشت و شما دارای موهای سالمی خواهید بود. البته لازم به تذکر است که بنا به وضعیت عمومی سلامت فرد و تکنیک بکار رفته توسط پزشک معالج در زمان عمل، ممکن است در روزهای بعدی در ناحیه ای که پیوند مو انجام شده، تا اندازه ای احساس خارش  و یا حس مورمور شدن داشته باشد که جای نگرانی نیست و خیلی زود این عوارض برطرف می شوند.
لطفا توجه داشته باشید که حدودا بین 2 الی 4 هفته پس از عمل، موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و بعد از گذشت دو تا سه ماه، مجددا رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا موجب ایجاد خارش و جوشهای گذرا می شود.

و بالاخره اینکه بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یك سال بعد مشهود خواهد بود.

ممکن است بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر در موهای سرشان نیازمند دو جلسه كاشت مو باشند، كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است. 

مقالات مرتبط با کاشت موی طبیعی | کلینیک رز

کاشت مو طبیعی به روش FIT چگونه انجام می شود

کاشت مو طبیعی به روش FIT چگونه انجام می شود

کاشت مو به روش های مختلفی انجام می شود که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. یکی از این روش ها تکنیک FIT است که در آن گرافت های مو به صورت گروهی و یا دانه ای از پشت سر بیمار برداشته می شود. این کار با هولدرهای دستی صورت می گیرد که هیچگونه جراحی در آن وجود ندارد. بلکه فرآیند کاشت به صورت کاملا سرپایی و با روش بی حسی انجام می شود

ادامه مطلب
چگونگی کاشت موی طبیعی به روش safer

چگونگی کاشت موی طبیعی به روش safer

امروزه کاشت مو به یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در جهان تبدیل شده است که استقبال شدید مردم از آن، موجب شده است که در چند سال اخیر روند رو به رشدی را طی نماید. کاشت موی طبیعی به روش safer از جمله راه‌های نوینی است که مشکل کم پشتی یا طاسی سر را به میزان چشمگیری برطرف می‌نماید. در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات مفیدی درباره این تکنیک نوظهور به خدمتتان ارائه دهیم

ادامه مطلب
توضیحاتی در مورد ریزش مو بعد از کاشت مو

توضیحاتی در مورد ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو حدود 20 الی 35 روز ادامه پیدا می کند. برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کاشت مو بایستی تمامی دستورات پزشک مربوطه را عملی کرد

ادامه مطلب