کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

امروزه روش های مختلفی جهت کاشت مو بکار می رود که درمراکز کاشت مو پس از مشاوره با پزشک متخصص و موافقت نهایی بیمار صورت می گیرد. در اینجا جهت آشنایی هر چه بیشتر شما، بهترین روش های کاشت موی طبیعی ذکر شده اند:

1-  کاشت مو به روش flap 

در این روش، بخشی از پوست سر که دارای مو است، را از ناحیه به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. البته این روش بدلیل عوارض جانبی از قبیل ایجاد ظاهر نه چندان زیبا وغیرعادی و همچنین عوارض جانبی دیگری از قبیل نکروز و حتی احتمال گذاشتن اسکار، امروزه فقط در موارد خاصی انجام می شود.

2-  کاشت مو به روش  scalp reduction 

در روش اسکالپ ریداکشن یا  روش کاهش پوست سر،  توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی سر کاهش داده شده و در پایان جراح ناحیه مورد نظر را بخیه می زند.

3-  کاشت مو به روش الیاف مصنوعی 

در این روش متخصص کاشت مو، از الیاف مصنوعی مشابه موهای فرد جهت پیوند مو استفاده می کند. البته این روش معایبی نیز دارد که از جمله می توان احتمال عفونت در ناحیه کاشت، ریزش موهای کاشت شده بمرور زمان و همچنین نیاز به ترمیم های مکرر و از طرف دیگر نبودن امکان تغییر رنگ موهای کاشت شده و مدل آنها و بخصوص مسئله هزینه بالای این نوع جراحی است که همه این عوامل سرانجام منجر به منسوخ شدن این روش در بسیاری از کشورها از جمله ایران شده است.

4- کاشت مو به روش punch graft 

در این روش دسته ای از موها  توسط پانچِ از روی سر یا بدن برداشته شده  و در نواحی مورد نظر که دچار ریزش مو شده بودند، کاشته می شود. از معایب این روش نمای نه چندان زیبا و در مواردی غیرطبیعی و عروسکی بود که منجر شد که این روش نیز توسط بسیاری از مراکز کاشت مو کنار گذاشته شود و به  علاقه مندان پیوند مو دیگر توصیه نشود .

5- کاشت مو به روش FUT 

این روش در حال حاضر یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تکنیک های پیوند مو است. به اینصورت که بافت نواری از پشت سر بیمار توسط پزشک کاشت مو برداشته شده و سپس ناحیه برداشت بخیه زده می شود. در مرحله بعد نیز بافت برداشته شده توسط پرسنل کلینیک کاشت مو و زیر میکروسکوپهای مخصوص، به واحدهای مو(FUG) تبدیل می شوند. سپس برشهای خاصی در نواحی مورد نظر ایجاد شده و کاشتFUG ها داخل این برشها صورت می گیرد. امروزه این روش gold standard کاشت موی طبیعی در سطح جهان می باشد. 

6- کاشت مو به روش FIT 

در این تکنیک با استفاده از پانچ های بسیار ظریفی، واحدهای مو(FUG)  ازنواحی سر یا بدن -بنا به تشخیص پزشک و مشورت با خود فرد- برداشته شده و سپس در نواحی مورد نظر سر کاشته می شوند. نکته مهم این است که این موها بدلیل اینکه  FUGهستند، نمای عروسکی و زشتی ایجاد نمی کنند و از طرف دیگر  SCARناشی از برداشت آنها (بر خلاف پانچ) به راحتی ترمیم می شود و هیچ گونه جای نگرانی از این بابت ندارد. البته این روش بیشتر در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که به تعداد کمی تار مو نیاز باشد مثلا در پیوند ابرو، مژه و یا قسمت محدودی از ریش و سبیل، و یا در نواحی دیگری از پوست بدن که امکان برداشت بافت از پشت سر بیمار وجود ندارد.

نکته: انتخاب بهترین روش کاشت مو کاملا بستگی به نظر پزشک معالج دارد.

مراقبت های کاشت مو:

پس از انتخاب روش کاشت مو و انجام  آن توسط پزشک، بدلیل حساسیت این عمل باید تا چند روز از مصرف داروهایی كه موجب اختلال در روند انعقاد خون می شوند، خودداری کرد. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام، ویتامین و مولتی ویتامینها می باشند.


پس از عمل پیوند مو، پزشکان برای بسیاری از بیماران، جهت كاهش احتمال عفونتها آنتی بیوتیک تجویز می کنند. پس از پایان عمل كاشت مو، سر بدقت پانسمان شده و بیمار می تواند پس از 48 تا 72 ساعت دوش بگیرد و دیگر نیازی به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

همچنین بیمار باید به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب کرده و به مدت 10 هم روز از شنا كردن خودداری كند.

توجه داشته باشید که  كشیدن بخیه ها 10 روز پس از كاشت مو انجام می شود.

خوشبختانه پس از عمل پیوند مو، دیگر نیازی به مصرف داروهای مكمل و تقویت كننده های مو نیست ولی می توان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم، استفاده نمود.

عوارض کاشت مو:

بسیاری از کسانی که مایلند کاشت مو بر روی آنها انجام شود، نگران عوارض آن هستند. اما با اطمینان خاطر به شما می گوییم که اگر این عمل در کلینیک ها و مراکز کاشت مو توسط متخصصین با تجربه صورت بگیرد، هیچ عوارضی در بر نخواهد داشت و شما دارای موهای سالمی خواهید بود. البته لازم به تذکر است که بنا به وضعیت عمومی سلامت فرد و تکنیک بکار رفته توسط پزشک معالج در زمان عمل، ممکن است در روزهای بعدی در ناحیه ای که پیوند مو انجام شده، تا اندازه ای احساس خارش  و یا حس مورمور شدن داشته باشد که جای نگرانی نیست و خیلی زود این عوارض برطرف می شوند.
لطفا توجه داشته باشید که حدودا بین 2 الی 4 هفته پس از عمل، موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و بعد از گذشت دو تا سه ماه، مجددا رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا موجب ایجاد خارش و جوشهای گذرا می شود.

و بالاخره اینکه بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یك سال بعد مشهود خواهد بود.


ممکن است بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر در موهای سرشان نیازمند دو جلسه كاشت مو باشند، كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

مقالات مرتبط با کلینیک رز|کاشت موی طبیعی

چگونگی کاشت موی طبیعی به روش safer

چگونگی کاشت موی طبیعی به روش safer


امروزه کاشت موی سر به یکی از پر طرفدارترین عمل‌های زیبایی در جهان تبدیل شده است که استقبال شدید مردم از آن، موجب شده است که در چند سال اخیر روند رو به رشدی را طی نماید. کاشت موی طبیعی به روش safer از جمله راه‌های نوینی است که مشکل کم پشتی یا طاسی سر را به میزان چشم گیری برطرف می‌نماید. در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات مفیدی درباره این تکنیک نو ظهور به خدمتتان ارائه دهیم؛ پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 کاشت موی اتوماتیک یا safer شباهت بسیار زیادی به کاشت مو به روش fit دارد. تنها تفاوت این روش با کاشت مو به روش fit در این است که برای استخراج گرافت های مو از پس سر، از دستگاهی به نام omnigraft استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این دستگاه، از تولیدات یک شرکت فرانسوی می‌باشد و برای نخستین مرتبه در سال 2000 میلادی وارد ایران شد. این دستگاه از بدو ورود به ایران مورد استفاده برخی از متخصصین کاشت مو قرار گرفت. نحوه کار نیز بدین صورت است که گرافت ها با استفاده از دستگاه، از پس سر استخراج می‌شود و پس از جدا نمودن آنها، عمل کاشت با بهره گیری از متد پانچ صورت می‌گیرد.

مراحل کاشت مو با استفاده از روش safer

نخستین گام در انجام کاشت مو به روش safer انجام بی حسی موضعی برروی بیمار است. پس از آن ناحیه مورد نظر به منظور انجام مراحل کاشت آماده می‌شود. از همین رو، موی نواحی انتخابی برداشت مو، تراشیده خواهد شد. در مرحله بعد، گرافت مو به صورت اتوماتیک از موضع تعیین شده برداشته خواهد شد. در مرحله بعدی، آماده سازی نواحی کاشت مو آغاز می‌شود و پس از بی حس نمودن موضع، حفره‌های کوچکی به منظور جای دادن گرافت ها درمنطقه کاشت ایجاد می‌گردد. سپس کلیه گرافت ها به صورت اتوماتیک درون حفره‌های ایجاد شده قرار می‌گیرند.

 

مزایای استفاده از کاشت مو به روش safer

به طور کلی می‌توان گفت این روش مزایای فراوانی برای بیماران و پزشکان به دنبال دارد. بالا رفتن سرعت عمل در این روش یکی از مهم‌ترین مزایای آن به نسبت سایر روش‌های مشابه است. در کاشت موی safer بیمار پس از بیهوشی موضعی، درمدت زمانی کوتاه تحت درمان قرار می‌گیرد. گفتنی است کیفیت برداشت گرافت ها و کاشت آن در ناحیه مورد نظر بسیار بالاست. این روش که با بهره گیری از فرآیند الکتروپنوماتیک صورت می‌پذیرد، با کمترین عوارض همراه خواهد بود. امکان قطعی مو و ایجاد تروما به گرافت ها در این روش به حداقل میزان خود می‌رسد. زیرا فولیکول‌های مو بدون هیچ گونه دخالت دست و تنها با استفاده از یک سوزن از ناحیه مورد نظر استخراج می‌گردند. امکان محافظت از این گرافت ها به شدت بالاست و می‌توان دست کم از 98 درصد از گرافت ها به خوبی محافظت نمود. از دیگر مزایای استفاده از روش کاشت موی safer می‌توان به تراکم بخشی بالای آن اشاره نمود. نگرانی مراجعین از میزان تراکم موهای کاشته شده پس از عمل، از جمله احساسی است که اکثر بیماران با خود به همراه دارند. باید بدانید خوشبختانه روش safer این نگرانی را برطرف ساخته است. ظرافت پانچ‌های به کار برده شده در این روش، موجب شده است که بتوان تعداد بالایی از گرافت ها را استخراج نمود. متخصصین کاشت مو بر این باورند که تراکم به وجود آمده پس از کاشت، در این روش در مقایسه با سایر روش‌های مشابه از نتایج مطلوب‌تری برخوردار است.

از دیگر مزایای این روش می‌توان به کاهش خستگی متخصصین و پزشکان اشاره نمود. خستگی متخصصین در پایین آمدن میزان کیفیت عمل کاشت تاثیرگذار خواهد بود. کاهش خستگی متخصصین در این روش موجب بالاتر رفتن کیفیت کار خواهد شد.

دوران نقاهت در این روش به چه صورت است؟

دوران نقاهت در این روش بسیار کوتاه است و بیمار می‌تواند پس از 1 روز کلیه فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد. گفتنی است که تمامی سوراخ‌های ریزی که در مرحلهٔ برداشت در پس سر ایجادشده‌اند، طی 4 الی 5 روز رفع خواهند شد. بدین ترتیب می‌توان مجدداً از پس سر برای ترمیم کاشت و یا پرتراکم‌تر کردن موها استفاده نمود.

جالب است بدانید کلیه عوارض احتمالی پس از عمل کاشت مو که در سایر روش‌های کاشت دیده می‌شدند، اعم از: التهاب، کبودی، درد و خون‌ریزی د راین روش به حداقل میزان خود می‌رسند.

ادامه مطلب