منظور از پیوند فولیکولی در کاشت مو چیست؟


مو همواره نقش مهمی در حفظ زیبایی دارد و با ریزش آن تغییرات زیادی در چهره افراد ایجاد می شود. به همین دلیل در حدود 3 دهه است که پیوند مو برای ترمیم نقاط کم تراکم و آسیب دیده انجام می شود. در روش های ابتدایی مانند پانچ گرافت قطعات 2 تا 3 میلی متری را از نقاط پر تراکم برداشته و به نواحی فاقد مو پیوند می زدند. این روش که امروزه منسوخ شده دارای عیوب زیادی مانند ظاهر غیر طبیعی مو پس از درمان بود.

در روشهای جدیدتر از برداشت و پیوند واحدهای فولیکولی برای ترمیم نقاط آسیب دیده استفاده می کنند. واحدهای فولیکولی به صورت دسته های چند تار مویی مانند جزیره های مجزا از یکدیگر رشد می کند و هر دسته نیز دارای اعصاب، رگ های خونی و آرایش سلولی متفاوتی است. در واحدهای فولیکولی، ساقه مو نقش تولید و رشد مو را بر عهده دارد. پیوند واحدهای فولیکولی به روش های مختلفی انجام می شود و تفاوت آنها در میزان و کیفیت موی برداشت شده می باشد.

        

پیوند فولیکولی به روش FUT

به طور ساده در این روش تارهای موی با مقاومت بالا را از ناحیه ای نواری در پشت سر برداشته و سپس توسط میکروسکوپ واحدهای فولیکولی آنها جدا شده و به شکل دسته های 1 تا 3 تایی در سوراخ های ریزی که به وسیله سوزن های زیر در نواحی کم تراکم ایجاد شده کاشته می شوند. دلیل انتخاب موهای پشت سر برای برداشت، مقاومت بالای آنها در مقابل تغییرات هورمونی و ریزش کمتر آنهاست. فولیکول های برداشت شده باید سالم و بدون دست خوردگی باشند زیرا رشد و دوام موها پس از پیوند به آنها وابسته است و فولیکول های صدمه دیده پیوند بی فایده ای دارند و رشد نخواهند کرد.

نوار ایجاد شده در پشت سر بیمار عرضی کمتر از 1.5 سانتی متر و بسته به تراکم موها در آن ناحیه طولی از 15 تا 25 سانتی متر دارد. یکی از نگرانی هایی که بیماران پیش از درمان دارند اسکار باقیمانده از این نوار است. با اطمینان می توان گفت که نوارهایی با عرض کمتر از 1.5 سانتی متر اسکار بسیار کمی از خود به جای می گذارند که پس از رشد موها نیز در زیر آنها پنهان می شود.

در روش FUT تعداد بیشتری از واحد فولیکولی قابل برداشت هستند و به دلیل کاشت دسته های چند تار مویی، پس از درمان موها از کیفیت بهتری برخوردار هستند. به طور کلی در هر مرحله از درمان 1500 تا 3000 واحد فولیکولی پیوند داده می شود که شامل 4000 تا 7000 تار مو می باشد. برداشت و پیوند فولیکولی با بی حسی موضعی همراه است و در حدود 4 تا 6 ساعت زمان می برد. موهای کاشته شده در این روش در ابتدا پس از یک ماه به طور کامل می ریزند و سپس رشد کرده تا مدت 6 ماه تا یک سال به نهایت رشد خود خواهند رسید. از دیگر مزیت های این روش کاهش قطع شدن پیوندهای فولیکولی در هنگام برداشت در مقایسه با سایر روش ها می باشد.

      

پیوند فولیکولی به روش FUE

در این روش به جای استفاده از برش نواری در پشت سر، واحدهای فولیکولی توسط یک برش در اطراف آنها از فرق سر جدا می شوند. این برش توسط یک پانچ ریز و تو خالی در اطراف هر دسته مو ایجاد می شود و سپس واحدهای فولیکولی توسط انبرک های مخصوص خارج می شوند. در این روش درد ناشی از برداشت و کاشت مو کاهش می یابد اما زمان بیشتری نیز نیاز دارد همچنین تعداد واحدهای فولیکولی قابل انتقال در این روش نیز کمتر است. از دیگر مزیت های این روش کاهش مواد بی حسی تزریق شده به بیمار و عدم نیاز به بخیه می باشد. در نتیجه زمان ریکاوری بعد از درمان نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.